Намібія в снігу

Понеділок, 03 жовтня 2011, 17:22

Майже десять років тому емігрант з СРСР і співзасновник Google Сергій Брін назвав Росію Нігерією в снігу, провівши паралель щодо подібного економічного потенціалу та низького рівня свободи у цих двох країнах.

Росіяни сприйняли це як особисту образу, називаючи Бріна зрадником, а Медвєдєв навіть, як припускають, відмовився зустрічатися з ним під час свого візиту до США. Стрімкий ріст Google від цього, однак, не сповільнився.

Уряд України часто згадує зростання ВВП як показник успіху своїх досягнень і світлого майбутнього громадян. І дійсно, ВВП за офіційними показниками у нас таки росте.

Але правильно було б не маніпулювати процентами росту цього мега показника, а подивитися на вартість всіх товарів та послуг вироблених в країні і зважити її на душу населення.

Так можна хоч якось прикласти "разючі" успіхи нашої економіки до пересічного громадянина.

Отож я і порівняв наш зважений ВВП на душу населення зі світовими показниками.

Ммм... І не те, щоб здивувався від місця (за різними рейтингами з 97-го по 107-ме зі 180-ти) чи цифри (майже $6700 на рік). Мене вразило порівняння наших "досягнень" з іншими країнами.

Сусідня Польща займає 45-50-те місце. Наше ж членство в "елітній" десятці разом з Намібією та Анголою (останні нас, до речі, у одному з трьох наявних на Вікіпедії рейтингів навіть обігнали на кілька пунктів) теж є передбачуваним.

Ми дійсно стрімко рухаємося в бік "стабільних" африканських економік. Мене вразило інше: Албанія, країна, яку я завжди асоціював з великим бідним циганським табором і згадував у жартах про мафію та корупцію, обігнала нас. Причому конкретно!

Якось підступно так, за спиною і, напевне, ночами албанці випередили нашу неньку з її покращенням життя вже сьогодні. Вони вже їздять в Європу без віз і навіть мітять у Євросоюз!

Так, у них подібні до нас проблеми – комуністичне минуле, політичні сварки, погана медицина і висока еміграція інтелекту. Але є один цікавий показник, який нас суттєво відрізняє.

Згідно рейтингу Світового банку, за простотою ведення бізнесу Албанія майже в два рази обійшла Україну (82-ге проти 145-го місця). Каюсь, тепер албанці можуть ржати з України.

Рейтинги це круто, але "шо канкрєтна"? Приведу тільки один приклад яскравого чиновницького безглуздя, яке сповільнює законослухняну підприємницьку ініціативу в Україні.

Ви пробували нещодавно відкрити в Україні ТОВ? А отримати свідоцтво ПДВ? Згідно з новим Податковим кодексом, фірма має отримати дохід більше 300 тисяч гривень, щоб отримати свідоцтво.

А отримати цей дохід неможливо, бо контрагенти, які всі є платниками ПДВ, не хочуть працювати з компанією, у якої немає свідоцтва.

Все, замкнуте коло. Їдьте в Албанію! Приблизно так мені пояснили в податковій, коли я задав питання, як вийти з цієї ситуації.

Як може країна, яка стрімко повертається до забюрократизованого совка претендувати на чільне місце в новому світі? Адже підприємництво є основою розвитку сучасної економіки.

Провідні компанії світу – Google, Apple, Microsoft та Facebook виросли з малого бізнесу, з ідеї та підприємництва кількох людей, які, до речі, не були родичами народних депутатів чи олігархів.

Уявіть собі як Стів Джобс чи Марк Цукерберг тижнями ходять по лабіринтах районної податкової і випрошують інформацію та заповнюють численні формуляри. Це не смішно. Це трагічно.

Адже, я впевнений, що майже всі освічені підприємливі молоді люди в Україні хоча б раз задумувалися над питанням еміграції. Бо в тюрмі чи концтаборі можливі інноваційні ідеї тільки одного типу – як з неї втекти.

PS: Усі підприємці, які реєструються у Києві, отримують листа від голови Київдержадміністрації Олександра Попова, в якому той висловлює сподівання, що підприємництво "принесе не тільки матеріальне, але й моральне задоволення".

Ця ілюзія розсіюється відразу, як тільки новостворена фірма стикається із державними органами.

В час кризи і так важко розвивати власний бізнес, тому держава, яка, окрім порожніх декларацій, ніяк не сприяє підприємцям, повинна хоча б скасувати складні реєстраційні процедури, які їй же самій крім шкоди нічого не приносять. Інакше – міняємо вивіску на "Намібія-2".powered by lun.ua

Осінній локдаун 2021: чого чекати та як пережити?

Doing business і верховенство права в Україні

Боротьба з контрафактом: питання моралі чи фінансування організованої злочинності

Що каже соціологія про потенційні дострокові вибори в Україні?

Як обрати школу дитині?

Як НАБУ намагається стати державним "колектором"