Як Харків бомблять та забирають у Нацгвардію

90 переглядів
П'ятниця, 01 серпня 2014, 16:03
Арсеній Троян
випускник ХНУ, філолог, журналіст

Наприкінці липня Харківщина потрапила в потужний вир війни чуток. Люди, і без того нажахані війною на Донбасі, підігрівають тривожну ситуацію різноманітною фейковою інформацією, цілком імовірно запущеною спецслужбами "братньої" країни.

На вулицях, у метро, на роботі харківці переповідають один одному свіжі "новини", які із часів Майдану стали ще масовішими й безглуздішими. В одному з матеріалів я вже згадував про чутку, відповідно до якої "на Майдані підсажували на наркотики" і "платили по кілька тисяч баксів".

Тоді я був подумав, що це витвір чиєїсь хворобливої фантазії. Але через кілька місяців, у лікарні вихоплюю шматок розмови: "...Оце розказували: приїхав дядько з Майдану, все погано та погано, він до лікарні, а в крові наркотики".

Лише на прикладі цієї ситуації простежується чіткий сценарій чуток, які поширюються Сходом. Подібні висловлювання про наркотики на Майдані я чув у місцях, які розділяє сотні кілометрів, а це вже масштаби справжньої інформаційної війни.

Останнім часом війна чуток перейшла на вищий, болючіший рівень.

"Хітом" стала чутка про відловлювання чоловіків і забирання їх на війну. Мешканці міста переповідають один одному із тремтінням у голосі: "А от недавно мужик вийшов гуляти із собачкою, і його міліція забрала в Нацгвардію. Ой, що ж воно відбувається?.." Цікаво, собачку теж відправлять у зону АТО?

Інший варіант, який я прочитав на ФБ-сторінці харківської активістки: "Один із робочих підприємства говорив, що керівництво України оголосило часткову мобілізацію, і тепер усіх чоловіків хапають та "бриють" в армію". Особисто його, робочого, учора намагались скрутити менти, добре, що допомогли мажори на джипах".

Якщо ця "інформація" про примусове вербування чоловіків до лав Збройних сил хоч якось піддається логіці, то наступний фейк узагалі становить собою щось фантастичне.

Другою чуткою в цьому своєрідному рейтингу паніки посідає "бомбування Харкова". Вона поширюється в різних формах – наприклад, у сільській місцевості, там, де місто далеко, говорять, що "першу столицю" вже бомбували, "мені однокласник розповідав, він сам бачив".

Не бентежить тих, хто цьому вірить, той факт, що, згідно із чуткою, Харків бомбують по кілька разів на тиждень! Дехто навіть називає конкретні дати й божиться, що все це правда, хоча переказано із чужих слів.

У самому місті бомбування завжди "в перспективі". Тут говорять, що Харків бомбуватимуть, але це буде згодом. Називається дата, зазвичай найближчі вихідні, що тільки додає гостроти "інфі", бо змушує людей бігати, щось шукати – дехто масово скуповує сіль – і, звісно, переповідати це важливе "повідомлення" іншим людям.

Одна жіночка аргументувала правдивість цієї інформації словами: "Ну, у нас же над районом літаки літають!"

Як люди на це реагують?

Дехто піддається паніці й із круглими від страху очима лає Україну, Нацгвардію й усе, що із цим пов'язано. Певна категорія людей емоцій не виявляє, але задумується, чи можливо, це й правда, і намагається уникати людних місць і скупчень міліції.

Добре, що є такі мешканці міста та області, що сміються над черговим "бомбуванням" і намагаються довести панікерам фейковість їхньої інформації.

Щоб не піддатись на подібні "викиди", завжди треба перевіряти достовірність інформації. Хоча як можна назвати "інформацією" всю цю фантастику про, приміром, щотижневе бомбування міста? Звісно, що люди нажахані, донбаський варіант зовсім не фантастика, над місто літають літаки, гелікоптери, вулицями їздить військова техніка, біженці розповідають про знищені оселі…

Але під час спілкування із черговим панікером слід його бодай розпитати, де він почув чутку, від кого, коли – зазвичай посилання стосується знайомих, що почули від знайомих, а ті від знайомих знайомих...

Одним словом, дізнатись більше подробиць. Бо найбільше людину лякає невідоме.

Проте ситуація в місті напружена. Той, хто запускає ці чутки, доклав чимало зусиль, щоб "розкачати" місто й завдати сильного удару по вже й без того розхитаній психіці людей.

У цьому разі є питання до СБУ. Очевидно, що фейки поширюють спеціальні особи, яких можна вирахувати. Узагалі, Харків у цьому плані становить серйозну проблему, бо серйозних люстраційних змін тут не здійснено, на вулицях продовжують збиратись нечисельні групи "ватників" і комуністів.

Сепаратизм у Харкові перебуває в режимі очікування.

Арсеній Троян, спеціально для УПpowered by lun.ua
Веселі старти президента Зеленського у судах
Зеленський вніс до парламенту законопроект, що має виправити помилки, допущені попередньою владою, та забезпечити реальну незалежність суддів. Як змінився законопроект між першим і другим читанням, чи дослухались депутати до порад експертів і чи всі недоліки були вилучені – пояснюємо.
Маленька війна для Ердогана: навіщо Туреччина загострила конфлікт у Сирії
На тлі падіння популярності правлячої партії президенту Туреччини була потрібна маленька переможна війна. Та чи не зробив Ердоган найбільшу політичну помилку в своєму житті?
Як розпущена ВККС намагається залишити на посадах 75 недоброчесних суддів
17 жовтня біля ВККС зберуться активісти у костюмах нечисті та суддівських мантіях, щоб показати людей, яким кваліфкомісія хоче дозволити судити довічно. 
ЗЕ-законопроекти про землю: зрада чи перемога?
Уряд та керівна партія внесли свої законопроекти про обіг землі. Які пункти вони містять і які норми слід внести для балансу інтересів зацікавлених сторін?
Гра на "посилення": що насправді ховається за президентськими змінами до Конституції
Законопроекти від Зе справляють двояке враження. З одного боку, вони прагнуть задовольнити очікування суспільства, проте з іншого – намагаються посилити президентську владу та послабити роль парламенту.
Червоні лінії переговорів щодо транзиту газу, або Як не потрапити в пастку "Газпрому"
Тривають переговори між Росією та Україною щодо укладання угоди про транзит газу. Якими повинні бути стратегія і тактика Києва?
Президенти змінюються. Струковщина в судах forever?
Гарантовано увійде в історію України тільки той державний діяч, який усвідомить: країні потрібен не слухняний владі суд, не інструмент для вирішення поточних проблем, а суд незалежний, що керується виключно Законом.