"Відставка Кучми потрібна всім. І йому самому"

Вівторок, 6 лютого 2001, 23:07
Анатолій Матвієнко з певного моменту став непримиреним опозиціонером Кучми. Хто, як не він, знає всі темні боки цієї влади. Мабуть, саме тому він більше не хоче миритися з цим.

Про найближчу тактику опозиції лідер "Собору" розповів "Україні молодій".

Про опозицію

"Я знаю, що якраз багато хто прагне цього й, більше того, проводиться певна робота, аби пересварити опозицію.

Це рабська ментальність - вимагати вождя. То не є правильним -сподіватися на месію, який нас виведе до світлого майбутнього, або, якщо конкретно, до перемоги в акції. Є люди, які можуть себе так назвати, точніше проголосити, але вони не є вождями.

Я думаю, що виходом з ситуації, буде створення чогось на кшталт національного комітету порятунку, де домінуватимуть не політичні партії та рухи, а де зберуться особистості. Можливо цей колективний розум і компенсує потребу суспільства у вожді".

Чого опозиція чекає від акції

"Звільнення міністрів-силовиків, якщо таке відбудеться, що маловірогідно, проблему не вирішить. Ми вважаємо, що має бути змінена докорінно система влади. Все, що трапилося з Георгієм Гонгадзе, з касетами - це не є чимось випадковим, це - наслідок, який має пояснення.

Нам потрібно шукати сьогодні вихід не з касетного скандалу, а насамперед відповісти на запитання, що породило появу тих чи інших розмов у кабінеті Кучми, і що треба зробити, щоб їх ніколи в Україні не було. А це вже питання системи влади.

Якщо одна людина відчуває себе Богом, а решта - мурахи, яких можна нищити, "ламати", то ми ніколи не побудуємо демократичне суспільство. Завжди існуватиме спокуса діяти подібними методами. Як бачите, питання не в ідеологіях. Тому потрібно створити таку систему влади, яка б не дозволяли одноосібно керувати державою та долями мільйонів людей.

Якраз в цьому полягає головне завдання акції. Гасло "Україна без Кучми" стосується не тільки нинішнього президента, а таких як він у майбутньому, недопущення подібних прецедентів. Ми повинні змінити систему влади з президентсько-парламентської на, так би мовити, зворотню - парламентсько-президентську форму".

Безрадісна перспектива Кучми

"Не виключено, що в разі невиконання наших вимог, ми розпочнемо збір підписів на референдум про довіру Кучмі чи його відставку. Ми наполягатимемо також на процедурі імпічменту. Це президентові потрібно як нікому іншому, бо лише імпічмент - офіційний та законний шлях довести свою непричетність до зникнення Георгія, до того всього, що є на касетах, єдиний спосіб публічно захиститися. Він сам, вважаючи себе невинним, повинен провокувати розгляд питання про імпічмент, інакше ця пляма залишиться на ньому, на його нащадках. Але ж він не прагне йти таким шляхом. І мені здається, що в цьому є велика заслуга його числених радників.

…Справу можна повернути таким чином, що адміністративний ресурс зробить Кучму втретє Президентом. Проте мені здається, що третіх виборів він просто не витримає - це постійні стреси, переживання, а скрізь недовіра у зв'язку з касетним скандалом. Це по-перше. По-друге, від нього відвернуться його ж люди, бо зроблять ставку на іншого, "чистого", перспективного".

Відставка Кучми вигідна всім

"Відставка Кучми потрібна всім. Я не знаю групи, яким це не вигідно. Президенту - вигідно. Сьогодні це може бути якийсь компроміс, скажімо, під умови, якісь гарантії, що його ніхто не буде чіпати потім. Це буде компроміс, який підніме його в очах громадськості, якоюсь мірою захистить. Адже суспільство оцініть це як мужній крок. Відставка потрібна його родині, дітям, онукам. Навіть деякою мірою оточенню, яке отримає можливість залишитися в політиці й довести свою професійність. Це потрібно регіонам. Я був губернатором і знаю, як вони роздвоюються. Це потрібно бізнесу, який прагне стабільності. Це вигідно як Росії так і Заходу. Але не кожен це розуміє.

В данному випадку я не переймаюся долею особистості. Якщо національні інтереси вимагають певної жертовності, до неї повинна йти особистість. Відставкою людина не тільки карає себе, але й очищається. Зрештою, подальші дії залежать не від політиків, а, я б сказав, від того, яку правову державу ми отримаємо у спадок, від дій цієї правової держави".powered by lun.ua