На Заході настала доба забуття України – британський експерт

Четвер, 9 січня 2003, 11:01
Єдина західна країна, яка набійльше зосереджена на стратегії щодо України, - це Сполучені Штати Америки, вважає Джеймс Шерр, фахівець з Оборонної академії Великобританії. Про це він заявив у Вашингтоні під час виступу на засіданні робочої групи по Україні в Центрі стратегічних міжнародних досліджень.

Професор Джеймс Шерр, розпочинаючи дискусію, досить чітко окреслив проблеми, які існують у стосунках України та Заходу. На його думку, помилки у цьому процесі були з обох сторін і прийшов час переосмислити те, що відбулось, і вималювати нову стратегію. За словами Шерра, "помилки були зроблені в різний час. Було дві фундаментальні помилки стратегічного характеру, якщо можна вважати це стратегією зі сторони Європейського Союзу, які створили дуже шкідливу атмосферу всередині України".

Першою помилкою, на думку британського експерта, є те, що ЄС так і не запропонував Україні чіткого бачення її членства в Євросоюзі. "Це глибока помилка, адже без переконання в Україні, що Європа її хоче, створюються дуже важкі умови для мобілізації людей реалізувати ті перетворення, які є першочерговими для вступу. Зреалізувати це можна було тільки шляхом протистояння з владою, і для цього люди повинні були ризикувати своєю кар’єрою, а часто і своїм життям. Люди не будуть це робити, якщо не матимуть чіткого бачення, що Європа бажає бачити їх у своєму товаристві", вважає Шерр.

Другою помилкою є "механічний підхід до реалізації Шенгенських домовленостей". Зокрема йдеться про закриття кордону на заході і прозорість кордону на сході, що "штовхає Україну в напрямку Росії. Така практика поглибила політику президентської адміністрації цинічного спирання на людей, для яких європейські стандарти є далекими і неприйнятними. При цьому вони прикривались теорією того, що Україну в Європі не чекають", зазначив Шерр.

Він відзначив, що для Заходу настала ера забуття про Україну, що є великою помилкою. Сторони забули, що фундаментальною і для Європи, і для України є довготермінова співпраця. На першому етапі від цього моменту до 2004 року, а відтак і на довшу перспективу: "на жаль, на Заході є сильне і спрощене сприйняття і зрівняння України і Кучми".

Британський експерт зазначив, що, як не парадоксально, але стратегія стосунків з Україною не формується в Європі. "Я мушу об’єктивно визнати, що єдина країна, яка найбільше і найглибше зосереджує увагу на стратегії відносно України, це Сполучені Штати Америки. Європейський Союз цього не робить. Це може змінитись, якщо Україна буде мати стратегію і бачити перспективу відносно самої себе. Цього на даний момент немає. Сполучені Штати намагаються виробити стратегію, але це дуже складно, бо вони не мають реальних партнерів в Україні. Єдині потенційні парнери є лише в опозиції", – відзначив на завершення дискусії Джеймс Шерр.

Цього тижня у Вашинґтоні відбулось перше у новому році засідання робочої групи по Україні в Центрі стратегічних міжнародних досліджень. Професор Джеймс Шерр, дослідник Оборонної академії Великобританії, був доповідачем перед представниками навколополітичної еліти в американській столиці. Робоча група по Україні працювала у Вашинґтоні в період останніх парламентських виборів і координувала роботу американських інституцій в той період. Цьогорічне поновлення роботи групи не в останню чергу залежало від кризи у двосторонніх відносинах.

Радіо Свободаpowered by lun.ua