Збір на купівлю комплексу важкого дрону для 48 ОШБ

Чи веде Кучма до деспотії, перевірять західні друзі

Четвер, 3 квітня 2003, 11:01
Політичною реформою Кучми займеться міжнародний консиліум. Можливо, хоч іноземні дослідники зможуть чітко сказати, що ж таки він задумав – стати батьком демократії чи її могильником, продовживши повноваження до 2006 року. Діагностувати демократичність "гаранта" буде Венеціанська комісія.

У середу Моніторинговий комітет ПАРЄ звернувся до Венеціанської комісії, консультативного органу Ради Європи, щоб він висловив свою думку щодо ідей Кучми. Цей пункт в останній момент з'явився у порядку денному комітету, і постарался тут стара "подруга" Леоніда Даниловича і всієї його адміністрації Ханне Северінсен.

Вона вважає, що вже зараз Венеціанська комісія має розглядати це питання, бо хоче отримати висновки до червневої сесії ПАРЄ, коли вона доповідатиме по Україні. "Якщо ми збираємося говорити про Україну, то корисно знати думку Венеціанської комісії, яка перевірить пропозиції до Конституції на відповідність європейським стандартам", - зазначила Северінсен УП.

Немає проблем, що комісія досліджуватиме тільки "пропозиції" Кучми, а не його законопроект, вважає Сергій Головатий. "Це ідеї, і вони сформульовані як проект закону. Кучма же не написав: я формулюю пропозиції чи надсилаю ідеї. Ні, він зробив у вигляді положень законопроекту. І називається "проект закону". Порушена була процедура, до парламенту нема чого надсилати ідеї, сформульовані як законопроект. І оскільки документ має форму законопроекту, то і з ним можна працювати як із законопроектом", - зазначив Головатий. Але загалом, на думку депутата, це питання внутрішньоукраїнських норм законодавства.

Проти доручення Венеціанської комісії зайнятися Україною не проголосував ніхто з членів Моніторингового комітету ПАРЄ. Туди входять і двоє українців – Головатий, з яким все зрозуміло, і Раханський – член більшості. Цікаво, що останній відмовився коментувати УП рішення комітету. "Мене там не було, я про це ще не чув", - заявив він. Наївний несміливий чоловік! Раханський не тільки був на Моніторинговому комітеті, а й не наважився підняти руку "проти".

Рішення Венеціанської комісії не є обов'язковими для виконання у країнах-членах Ради Європи. Це експертна установа, яка займається конституційними питаннями. І її вердикт важливий не тільки як рекомендація для того, кого досліджують, але й для самої Ради Європи. І свою позицію щодо України ПАРЄ вироблятиме з урахуванням вердикту "венеціанців".

За словами Головатого, який сам раніше був членом Венеціанської комісії, до неї входять професори конституційного права європейських університетів, колишні судді Верховного й конституційного суду. Членів комісії рекомендують уряди країн-членів Ради Європи. Україну тут представляє Станік.

Кучма уже має негативний досвід оцінки своєї творчості у цій структурі. Так, в 2000 році перша спроба перекроїти Конституцію отримала європейський неуд (щоправда, тоді там засідав Головатий). Тоді Венеціанська комісія заявила, що пропозиції Кучми можуть створити "серйозні проблеми для демократії, верховенства права та системи стримування між гілками влади".

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама: