Віктор Ющенко: Настане час, коли Юлія Володимирівна повинна визначитися…

5 переглядів
Понеділок, 2 червня 2003, 17:39
"Наша Україна" виробила технологію висунення Ющенка на посаду президента. Як це відбуватиметься, розповів він сам в інтерв'ю "Українській правді", повертаючись із Запоріжжя. Там у неділю проходив другий, після Чернігова, регіональний форум "Нашої України". Ці заходи – перший крок у кампанії-2004. Яку Ющенко – він це знову заявив – хоче пройти разом з іншими опозиційними силами. В тому числі і з Тимошенко.


- Яка ваша реакція на слова Юлії Тимошенко в інтерв'ю "Дзеркалу тижня", де вона дивується, чому не почалися переговори по єдиному кандидату і попереджає, що якщо домовленості не буде, то вона може висунути і свою кандидатуру? Дійсно, чому досі це не почалося?

- Я хочу дати дуже такий обережний коментар, бо знаю, коли говорить жінка - не все треба коментувати. Приходить час визначення для всіх. У тому числі і для Юлії Володимирівни. Я знаю, що для неї це визначення складне. Нелегке. Але це річ, яка залежить тільки від неї. І вона цей вибір повинна зробити.

Так, безумовно, нам треба пройти і переговори, і знайти форми консолідації двох політичних сил. Для цього 15 вересня минулого року і 29 березня поточного я із трибуни "Політехніки", де відбувалися форум демократичних сил, сказав приблизно таке: єдина формула, яка забезпечить зміну влади - це консолідація опозиційних і демократичних сил.

Окремо виділив у своїй промові: безумовно, у цьому політичному об'єднанні ми бачимо Блок Юлії Володимирівни Тимошенко. Тому що у нас практично немає розходжень відносно цілей і способів досягнення того, як змінити владу. Приблизно аналогічне я сказав і щодо Олександра Олександровича Мороза.

Це була офіційна пропозиція, і вона залишається такою. Якщо треба якогось іншого характеру пропозиція - я готовий зробити це ще раз, для Юлії Володимирівни: я її разом з іншими політичними партнерами хотів би бачити в одному залі, коли ми проводимо форуми демократичних сил, коли виробляємо концепцію, як змінити владу, як перемогти на виборах. Те, що я говорив у березні, залишається в силі і зараз.

- Мова іде саме про президентські вибори…

- Так.

- …І очевидно, що Юлія Володимирівна сподівається на якесь місце в майбутній команді влади, за яку разом із вами збирається змагатися. Ні для кого не секрет, що Тимошенко хоче посаду прем'єр-міністра.

- Якщо ми починатимемо дискусію з портфелів - це перший спосіб, як не допустити порозумінь і не сформувати коаліцію. Не з цього треба починати. На перший план повинні бути поставлені державницькі інтереси - як нам знайти спільну програму. І ця програма приведе до розуміння спільної команди й вирішення корпоративних інтересів.

- Чи правильно я розумію, що й Олександра Мороза ви запрошуєте взяти участь у єдиній передвиборчій коаліції?

- Так, ми це зробили 29 березня і це залишається в силі.

- Коли має відбутися формальне підписання угод опозиційної трійки про висунення єдиного кандидата?

- Ми виходимо з того, що коаліція повинна бути із широкого кола демократичних сил - тих, які знаходяться в опозиції і тих, які у антивладній позиції. Вихід на таку багатосторонню угоду можливий через проведення загальнонаціонального форуму.

- Коли?

- Як воно сьогодні опрацьовується штабом з різним силами? Ми плануємо влітку і у вересні проведення 25 регіональних форумів політичних і громадських сил. І у кінці вересня - на початку жовтня - загальноукраїнський форум демократичних сил. Зі сформованою позицією по програмі та проведеними переговорами щодо інших інтересів політичної команди.

- Чи існують списки розподілу посад у разі вашої перемоги на президентських виборах?

- Вони будуть існувати, але не так скоро. Якщо зараз сказати, хто буде прем'єром, хто - спікером, хто - головою Нацради, і ще розписати добрих 30 посад - це перший спосіб, як створити велике коло ворогів. І уникнути компромісу.

Треба пройти дорогу порозуміння, відчути, як формується перемога, хто які зусилля для цього приносить. Який його внесок? А після цього говорити, на якій державній посаді його здібності, авторитет, команда є найбільш ефективними. Я буду наполягати, щоб цей процес був максимально публічним.

- За останні місяці соцопитування показують, що Віктор Янукович став третім у рейтингу кандидатів у президенти. Які у вас передчуття щодо конкуренції з ним на президентських виборах?

- Я спокійно реагую на це. Незалежно від особи можу сказати… Попри те, що іде з екрану чи пишеться у газетах, але українці з кожним тижнем схиляються до такого: нинішня влада вичерпала ліміт довіри.

- Які у вас відносини з донецькою групою, чи, як її ще називають, з донецьким кланом? З Партією регіонів?

- Я не можу сказати, що вони близькі чи далекі. Вони рівні, коректні, на мій погляд – збалансовані.

- Ви були присутні на дні народження Юхима Звягільського і опинилися за одним столом із Ринатом Ахметовим. Про що ви говорили?

- (Усміхається.) Я пригадую, що до нас сів Олександр Малінін (російський співак - УП), ми втрьох довго говорили… Це були різні, але мистецькі теми, або теми, присвячені ювілею.

Що стосується стосунків із представниками донецької сили, бізнесової або політичної, я намагаюся будувати рівні стосунки.


 
Фото Остров
 
- Чия це була ваша ініціатива - сісти за один стіл з Ахметовим?

- Мені був запропонований цей столик. Я спізнився на добру годину чи півтори. Разом із Левом Лещенком (інший російський співак) ми зайшли. І мені запропонували те місце, яке, за задумом організаторів заходу, належало мені.

- Ви колись обговорювали з Ахметовим політичні проблеми?

- Моє враження, що він максимально дистанціювався від цих питань. Ця людина займала тоді (на ювілеї Звягільського) вірну позицію і надзвичайно неохоче ішла на політичну тему. Це моє враження.

- Ще одна тема, про яку не можна не запитати - це політична реформа. Мова іде не про оцінку - ваша позиція відома - а про ваш прогноз. Як воно буде далі?

- Я думаю, навіть після того шабашу, який був проведений по країні із примусовим "одобрямсом", пропозиції є безперспективні. Послухайте майдан, послухайте людей - вони у своїй абсолютній більшості є опонентами цієї реформи.

Думаю, влада включить всі можливі важелі, щоб підкупити, залякати, вибити декілька народних депутатів, падких на гроші, на майно, або людей, які не можуть вистояти. І влада спробує повернути у сесійний зал цю ідею. Я не думаю, що це магістральний шлях. Він безперспективний.

Ключове для влади буде в тому, як переманити на свій бік комуністів і заплатити, можливо, дуже дорогу ціну шляхом перегляду повноважень інституту влади. Я цього не виключаю. Я думаю, було б неправильно іти на зустріч цій владі – навіть комуністам за будь-яких обставин.

Але ми живемо в дуже нерівному світі, із такими формами взаємодії, де можна побачити таке, що кілька днів тому ми не очікували. Якщо не вдасться підтримати всенародне схвалення, якщо не вдасться сформувати необхідну більшість, тоді треба торгувати портфелями і деякими позиціями запропонованої концепції. Включаючи зміни повноважень інститутів влади. І останній крок може бути прийнятний для деяких сил, в тому числі і тих, які перебувають в опозиції.

- Що ви думаєте з приводу свіжої заяви президента: "Віктор зробив помилку, коли об'єднався з опозицією"?

- Це лукавство. Більше пропозицій по консолідації демократичних сил, ніж я і моя фракція, в тому числі на стіл президенту, ніхто не клав. Але з першого дня я розумів… Перед виборами президент у Криму, відповідаючи на питання, кого він бачить у більшості, сказав: "Жінки за майбутнє", "Озиме покоління", СДПУ(О). Потім каже: "Ну хто там ще є?" "Єда". Я не думаю, що президент забув тоді про "Нашу Україну".

Це було таке відношення тоді і воно залишається таким же до сьогоднішнього дня. Насправді влада не хоче бачити "Нашу Україну" у більшості. Тому що це буде більшість не влади. І це зрозуміло, і тут не треба мучити ні президента, ні мене. Є рішення, яке я не поділяю, і на яке я не можу вплинути: створена під батогом адміністративна більшість не принесе добро цій країні.

- Якою є нинішня ситуація у "Нашій Україні". Можна почути, що ваше оточення заблокувало доступ до лідера.

- З одного боку, у фракції 10 партій. Фракція дуже велика. Механізм вироблення спільного рішення у тому, що всі резонансні питання обговорюються на групах, якщо є потреба - обговорюються на політраді партії, якщо є потреба - виноситься на політраду блоку. І неврегульована частина щотижнево виноситься на засідання фракції. Це такий механізм.

Що стосується іншого, то я кожний день присвячую тому, що я очі в очі чи по-телефону маю контакти з десятками депутатів. Якщо у когось виникає відчуття, що він не потрапив… Повірте, я не чув за останні чотири місяці, що Чорновіл хоче зі мною поговорити. Не чув… Якщо є таке бажання, і він спілкується через пресу - я готовий до контактів. Мій робочий день відкритий для роботи з фракцією.

- Скільки, на ваш погляд, вразливих депутатів у фракції, які можуть піти з неї?

- Все залежить від обставин. Я не думаю, що такі є. Але цинізм влади безмежний, і які завтра будуть задіяні спокуси чи тиски - говорити важко. Але, ви знаєте, я б хотів додати: переходи, які відбуваються під тиском влади, вищого керівництва держави, це приниження 48 мільйонів українців.

Жонглювання, які відбуваються в парламенті, привчать пресу, в тому числі вас, запитувати: хто наступний? Нас привчать сприймати патологію як правило. Доки влада буде так дивитися на народного депутата, ця країна буде віддалена від майбутнього, перспектив росту.

(На цій репліці до розмови підключається Петро Порошенко, який сидів поруч у літаку):

Порошенко: Твердження представників більшості, що протягом двох тижнів до парламентської більшості перейдуть 15 народних депутатів із "Нашої України", це є відверта брехня. Я закликаю їх по закінченню двох тижнів публічно виступити у ЗМІ з вибаченнями. Тому що народні депутати за цей рік пережили стільки і гіркого, і трагічного, що на сьогодні їх вже не залякаєш і не купиш.

- Вікторе Андрійовичу, як буде "Наша Україна" голосувати за відправку українських військових до Іраку?

- Я відверто скажу: позиція складна. В основу треба поставити державний інтерес. Хоча всі розуміють, що для чинної влади це спекулятивний момент, одна із форм обілення брудного портрету влади. І це всі розуміють. І це також та позиція, яку мені висловлюють дуже багато депутатів моєї фракції. Але також висловлюють і необхідність враховувати державний інтерес. І між цими двома позиціями треба знайти політичне рішення, і навколо цього буде іти дискусія на засіданні фракції.

- Ви для себе рішення яке ухвалили: "за" чи "проти"?

- Я це рішення подам публічно після засідання фракції. На сьогодні воно в мене є. Як є в Костенка чи Тарасюка, із якими я кілька днів тому говорив із цього питання. Я знаю позицію їх партій, і нам треба провести засідання фракції.


Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua