Джемілєв: "референдум" цинічний, а санкції для РФ – "булавочні уколи слону"

Вівторок, 1 квітня 2014, 09:08

Колишній глава кримсько-татарського Меджлісу й один із лідерів кримсько-татарської громади у Криму Мустафа Джемілєв назвав референдум у Криму "цинічним" і "абсурдним".

Про це він заявив на неформальному засіданні Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку, скликаному в понеділок з ініціативи представників України й Литви, повідомляє "Голос Америки"

Це засідання проходило за формулою "Арія", яка застосовується Радбезом для обговорення складних політичних питань у конфіденційному режимі (однак журналіст почув першу частину виступу Джемілєва).

"Абсурдно вирішувати питання про приналежність до тієї чи іншої країни на підставі  місцевого референдуму. Право на самовизначення може бути лише у корінного народу, і в Криму таким є кримські татари. Але татари бойкотували цей референдум", - сказав Джемілєв.

Він додав, що, за його даними, у референдумі брали участь не 82% жителів Криму, як повідомляє російська влада, а всього 32,4%.

Джемілєв назвав "цинічним" твердження російської влади про утиски росіян на території Криму, бо більшість керівників місцевих органів влади є росіянами (за духом), а більшість шкіл у Криму - російські.

"Спочатку на територію Криму вторглися козаки, вони захопили державні установи й парламент. Потім у Крим увійшли російські війська", - констатував Джемілєв.

"Російська влада виправдовує свої дії тим, що в Україні встановилася бандерівська влада. Але це не відповідає дійсності", - наголосив він.

Джемілєв зазначив, що відносини кримських татар із владою скинутого президента Віктора Януковича теж були поганими.

"Режим Януковича був корумпованим. Кримські татари розглядалися як головна йому опозиція. Вони не голосували за Януковича, і тому були погано представлені в органах влади", - сказав він.

На неформальному засіданні Ради Безпеки в понеділок не були присутні кілька постійних представників Радбезу, у тому числі Росія й Китай.

В інтерв'ю "Глосу Америки" після засідання Джемілєв розповів про побоювання кримських татар у зв'язку з анексією Криму.

Він висловив думку, що нинішні санкції Заходу для агресора-Росії – що "булавочні уколи слону". "Якщо так буде, то навряд чи Росія покине окуповану територію… Якщо такий підхід буде превалювати, то українці по праву вважатимуть себе обманутими… І вже є думка, що нам треба терміново повертатися до ядерного статусу", - сказав Джемілєв. powered by lun.ua