Дубілет відреагував на претензії до його методу оцінки населення України

Середа, 5 лютого 2020, 09:50
Fb Дмитро Дубілет

Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет заперечує фальсифікацію оцінки чисельності населення України, здійсненої на підстав комбінованого аналізу, називаючи екстраполяцію одним із методів.

Джерело: Facebook-сторінка Дубілета

Пряма мова: "Вчора Інтернетом поширився фейк про нібито фальсифікацію Оцінки чисельності населення. В основному цей фейк підтримувався платною рекламою і публікаціями на сумнівних сайтах (один з них навіть запропонував нам за $1500 зняти публікацію), але потім його передрукували кілька великих ЗМІ. Так що доводиться реагувати.

Отже, головна "сенсація" полягає в тому, що дані по віковій структурі з даних Оцінки і за даними Держстата майже збігаються. "Експерти" розділили числа вікових структур одне на одну і отримали однакове співвідношення - 88.8%. Точніше, майже однакові — від 88.808% до 88.839%. З цього вони роблять висновок, що дані Оцінки були просто сфальсифіковані".

Деталі: Дубілет нагадав, що оцінку чисельності населення проводили трьома методами – і всі три дали однаковий результат.

Аналітики взяли кількість пенсіонерів за даними Пенсійного фонду й екстраполювали ці дані через статево-вікову структуру. Вийшов графік "ялинка". Він базувався на даних Держстату й даних держреєстрів.

Пояснення Дубілета: "Чому дані "ялинки" за даними Держстата і за даними, які ми дістали з електронних реєстрів, майже повністю збіглися? Тому що Держстат свою ялинку вів так само на підставі електронних реєстрів. Як тільки хтось помирає або народжується – Держстат відображає це в своїй ялинці.

Незрозуміло, навіщо підносити як "сенсацію" те, що було чорним по білому написано нами ж в описі методології.

Хто стоїть за поширенням цієї "сенсації"? Хто оплатив перші публікації у ЗМІ і рекламу в соцмережах?

У мене є дві версії. Одна з версій полягає в тому, що фейк розганяють люди, чию схему на сотні мільйонів гривень ми нещодавно викрили. Зараз готуємо матеріали до ДБР. Протягом тижня опублікую цю інформацію"

Цьому передувало:

  • 23 січня 2020 року міністр Кабміну Дмитро Дубілет презентував "Оцінку чисельності наявного населення", яка показала, що в Україні проживає 37 мільйонів 289 тисяч осіб, й одна десята від них – у Києві.
  • "Український центр суспільних даних" 4 лютого оприлюднив на своєму сайті і в Фейсбуку інформацію про те, що дані статево-вікової структури у "переписі" Дубілета "отримані шляхом простого множення даних Держстату на 0,888 (або 88,8%)".
  • Деякі ЗМІ поширили цю інформацію.

Чому це важливо:

  • В незалежній Україні перепис населення проводився лише раз – у 2001 році (тоді нарахували 48 мільйонів 457 тисяч жителів). Згодом перепис шляхом обходу домівок весь час переносили (з 2011-го на 2012-й, 2013, 2016 та 2020-й роки).
  • Дмитро Дубілет виступає за те, що перепис населення можна замінити іншими підрахунками, спираючись на реєстри. Його аргументи: повноцінний перепис проводити дорого, а люди можуть не відкрити двері для опитування.
  • Експерти критикують підхід і методологію Дубілета, наполягаючи на справжньому переписі.
  • По суті, для оцінки населення аналітики припустили, що дані Держстату по всіх вікових групах збігаються з реальними на 88,8%, як співпали дані з Пенсійного фонду щодо пенсіонерів, – тож помножили їх на коефіцієнт 0,888. Експерти Socialdata вважають таку екстраполяцію неадекватною.

УП, оновлено


powered by lun.ua