Умєров – новий очільник СВР. Як він туди потрапив та чи причетний до призначення Єрмак

Президент Володимир Зеленський 3 серпня заявив, що новим очільником Служби зовнішньої розвідки України став Рустем Умєров. Натомість секретарем Ради нацбезпеки і оборони замість нього – колишній очільник Міністерства внутрішніх справ Ігор Клименко. Відповідні укази вже оприлюднили на сайті президента.
На цій посаді він координуватиме укладення нових дронових угод.
"Йдеться про Drone Deal, які ми почали в РНБО і продовжимо далі вже на новій посаді", – пояснила речниця Умєрова Діана Давітян.
Також новий очільник СЗР продовжить брати участь у переговорному процесі зі США у складі української делегації.
У новому форматі "УП. Коротко" розповідаємо, що відомо про Рустема Умєрова та чому його пов'язували зі справою "Мідас", а також чому за призначенням Умєрова може стояти колишній керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
Чим займається СЗР та хто її очолював
Служба зовнішньої розвідки збирає дані за межами України для збереження національної безпеки. Попереднім керівником СЗР був Олег Іващенко, він обіймав посаду майже 2 роки – до січня 2026-го. Коли тодішній керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов прийняв пропозицію Зеленського очолити Офіс президента, Іващенка призначили новим керівником ГУР.
Тож із лютого 2026 року і дотепер СЗР мала лише тимчасового голову – генерал-майора Олега Луговського. До цього він обіймав керівні посади в Службі зовнішньої розвідки.
Керівник відділу розслідувань УП Михайло Ткач розповів, що нового очільника СЗР довго не призначали з простої причини – не могли "скласти конструкцію" кадрових змін.
Пряма мова Ткача: "Зараз через відставку Федорова та історію з протестами у них намалювалася нова конструкція. Полетів Клименко, його треба було кудись призначати. Відповідно, треба було кудись пристроїти Умєрова. І тому вони склеїли таку конструкцію.
Умєров тепер буде займатися дронами, міжнародкою. І те, що він буде очолювати СЗР, у їхньому розумінні, плюс-мінус виглядає пристойно. Раніше вони не знали, кого призначити на СЗР. Головним тригером був Михайло (Федоров – УП), тому після нього вони вже прийшли до того, що треба кудись прилаштувати Клименка, який відмовився бути міністром оборони, і дати більше повноважень Умєрову, який на посаді міністра оборони продемонстрував себе як лояльний до “Династії”".
Хто міг сприяти просуванню Умєрова в СЗР
Про призначення Умєрова президент заявив перед понад 100 дипломатів – на щорічній нараді керівників дипломатичних представництв України. Зеленський зазначив, що новий очільник СЗР відповідатиме за дронові угоди з країнами у форматі Drone Deals – наразі таких документів вже є 9, а ще з 15 країнами тривають переговори.
Володимир Зеленський пояснив, що Drone Deals забезпечує Україні довгострокове щорічне фінансування, яке є стійкою фінансовою основою для оборонної галузі. Цей формат передбачає експорт перевірених у боях українських озброєнь, а також розвиток кооперації між компаніями MilTech-галузі України та партнерів.
Михайло Ткач, посилаючись на власні джерела, повідомив, що призначення Умєрова було погоджено з колишнім керівником ОПУ Андрієм Єрмаком. Попереднього керівника Служби зовнішньої розвідки також погоджував Єрмак. В Офісі президента, надаючи коментар УП, назвали цю інформацію "хворобливим потягом до Єрмака".
Що відомо про Умєрова
З 2006 по 2019 роки Умєров був помічником лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва. Також він двічі обирався делегатом Курултаю – загальнонаціонального з'їзду, під час якого вирішують найважливіші проблеми нації.
Вже в 2017 році брав участь у процесах для звільнення перших політв'язнів Кремля.
У 2019 році його обрали народним депутатом від партії "Голос" на позачергових парламентських виборах до Верховної Ради. Тоді він обіймав такі посади:
- секретар Комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин;
- заступник Керівника делегації Парламентської асамблеї Ради Європи;
- співголова групи з міжпарламентських зв'язків із Саудівською Аравією та Туреччиною.
Умєров до повномасштабного вторгнення найбільше зосереджував роботу над захистом прав кримськотатарського народу. Зокрема, він ініціював законопроєкт про скасування вільної економічної зони "Крим".
З початком пандемії COVID-19 Умєров був одним із авторів закону про оплату медикам лікарняних незалежно від стажу. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну брав участь у переговорах з РФ. Він займався підготовкою та узгодженням проєкту договору про гарантії безпеки України, перемовини відбувались у Стамбулі в березні 2022 року.
У вересні 2022-го Умєров вийшов з партії "Голос" та став головою Фонду державного майна України.
Вже за рік, у вересні 2023-го, Умєров очолив Міністерство оборони України. Його призначення тоді мало значну підтримку і в президентській фракції, і в опозиції. За кандидатуру Умєрова проголосували 338 народних депутатів – не було жодного голосу проти.
24 січня 2025 року Умєров звільнив заступника Дмитра Клименкова і не продовжив контракт із директоркою Агенції оборонних закупівель Мариною Безруковою, звинувативши АОЗ у неспроможності вчасно й повністю забезпечити фронт озброєнням – хоча статут агенції передбачає таке рішення саме за Наглядовою радою, а не міністром.
Одночасно він звільнив двох членів цієї ради, які підтримали продовження контракту з Безруковою – Тараса Чмута (благодійний фонд "Повернись живим") і Юрія Джигира.
Центр протидії корупції розцінив це як перевищення повноважень, а НАБУ відкрило досудове розслідування щодо можливого зловживання владою міністром оборони без офіційної підозри конкретній особі. Символічно: агенцію, створену за стандартами НАТО саме для того, щоб закупівлі не залежали від "ручного режиму" однієї людини, міністр де-факто спробував підпорядкувати собі одним постом у соцмережі.
На посаді міністра оборони Умєров пробув майже 2 роки. У листопаді 2025-го він очолив оновлену українську переговорну делегацію, яка брала участь у перемовинах із США та Росією щодо мирної угоди.
Розслідувач Ткач повідомив, що Умєрова розглядали на посаду посла України у США ще перед призначенням Ольги Стефанішиної, однак цього не сталося. Співрозмовники УП розповідали, що американці не погодили кандидатуру, водночас пресслужба цю інформацію заперечувала.
Що цікаво, Центр протидії корупції публікував інформацію, що родина Умєрових має 8 елітних об'єктів нерухомості у США: 4 вілли біля Маямі, три квартири у Флориді та одну в Нью-Йорку. У пресслужбі РНБО ці факти спростовували та запевнили, що юридична команда Ради нацбезпеки і оборони готує "позов для захисту права на правду".
Ми звернулися до речниці Умєрова Діани Давітян з питанням, чи справді подали позов. Очікуємо на відповідь.
Як Умєров причетний до "Міндічгейту"
Вже після відставки з Міноборони прізвище Умєрова з'явилося в одній з найгучніших корупційних схем за час війни в Україні – операції "Мідас". У серпні 2025 року бізнесмену та співзасновнику "Кварталу 95" Тимуру Міндічу повідомили про підозру у створенні злочинної організації та відмиванні понад 311 мільйонів гривень. І саме в цьому документі йшлося про підозру в незаконному впливі на Умєрова – начебто Міндіч тиснув, щоб колишній міністр оборони прийняв бронежилети компанії "Мілікон".
Сам Умєров у листопаді 2025-го, бувши вже на посаді секретаря РНБО, заперечив причетність до корупційної схеми. Водночас він підтвердив, що з Міндічем справді зустрічався щодо питання бронежилетів за контрактом. За словами колишнього міністра, контракт тоді все ж розірвали через невідповідність продукції вимогам.
За пів року, у квітні 2026-го, депутати викликали Умєрова у ВРУ щодо його ймовірної причетності до справи Міндіча. Тоді він відмовився звітувати, аргументуючи це тим, що всі відповіді надав відповідним правоохоронним органам.
І хоч Громадська антикорупційна рада при МОУ закликала відсторонити секретаря РНБО з посади після оприлюднених УП плівок Міндіча, на яких він фігурував, на посаді Умєров залишався аж до 3 серпня 2026. Після перевірки і допитів детективами НАБУ Умєров отримав статус свідка, а не підозрюваного.
Після відставки Михайла Федорова, за даними розслідувача, поміж багатьох експертів лунали думки про те, що керівництво держави може бути незацікавленим у прозорому ринку на оборонних закупівлях і питанні експорту – припускали, що в цьому полягає причина усунення Федорова.
Пряма мова Ткача: "Тепер президент призначає займатися дронами саме людину, яка фігурує на плівках у квартирі Міндіча. Тому очевидно, що ставка зроблена на якісь особисті контакти, а не на те, що б нам всім із вами хотілося".
Що про призначення кажуть нардепи з "Голосу"
Оскільки Умєров тривалий час був депутатом від "Голосу" УП звернулась до його колег. Не всі з його колишніх соратників позитивно оцінюють призначення.
Представниця оборонного комітету парламенту, депутатка від фракції "Голос" Соломія Бобровська в коментарі УП висловилась, що її ставлення – категоричне.
Пряма мова Бобровської: "На мою думку, це наслідки "кадрової анорексії", на яку давно хворіє команда президента. Така в міру жартівлива інтерпретація була б доречною, якби не йшлося про керівництво службою, яка виконує вкрай важливі функції в умовах війни і де потрібні збереження інституційної тяглості та системна робота.
На жаль, досвід роботи Рустема як у Міноборони, так і в РНБО, не показав, що він володіє такими навичками. Тому я очікую, що результати на цій посаді будуть такі ж, як і на двох попередніх. Загалом, складається враження, що президент вчергове шукає зручну посаду для доброго товариша, з яким комфортно їздити у відрядження і укладати дронові угоди, забуваючи про гіркий досвід, який він свого часу мав з Бакановим чи Єрмаком".
Народний депутат і голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Роман Костенко в коментарі УП також зазначив, що вбачає у призначенні ризики для державного органу.
Пряма мова Костенка: "СЗР лише в останні роки перестала бути місцем для політичного працевлаштування і почала перетворюватися на професійну спецслужбу, яка забезпечує керівництво держави стратегічною розвідувальною інформацією. Команди Олега Іващенка та Олега Луговського повернули службу до її основних завдань і почали нарощувати її спроможності. Ми в комітеті підтримували цей процес, зокрема допомагали посилювати технічну розвідку. Позитивні зміни бачимо і ми, і міжнародні партнери".
Нардеп вважає, що команді, яка зараз є в СЗР, потрібно дати можливість завершити розпочате, а не знову змінювати керівництво та всю вертикаль. Позитивні зміни їхньої роботи бачили також партнери, які відзначали, що служба нарешті почала працювати відповідно до свого призначення.
Пряма мова Костенка: "Постійні кадрові ротації у силовому блоці руйнують інституційну спроможність. Якщо президент хоче залучати Умєрова до переговорів чи окремих доручень, для цього можна знайти політичну посаду в Офісі президента. Але СЗР мають очолювати професіонали з досвідом у розвідці, а рішення всередині служби повинні ухвалювати штатні фахівці, а не команда радників нового керівника, яка прийде з ним з інших сфер".
Нардеп від "Голосу" Сергій Рахманін, у свіжому інтерв'ю для УП наголосив, що не вірив у причетність Умєрова до корупційної схеми.
"Я з Рустемом Енверовичем просидів кілька років пліч-о-пліч, я здивувався, коли дізнався, що він корупціонер. Не те, щоб я мав підстави підозрювати його у корупції, але у мене не було жодного натяку на те, що він до цієї галузі, сфери життя має бодай якесь відношення", – сказав Рахманін.
Тетяна Кривішин, Наталія Боднар, УП

