Брат за брата и Савченко как ВИП-агитатор: довыборы на 85-м округе

Вторник, 5 июля 2016, 13:16
Брат за брата и Савченко как ВИП-агитатор: довыборы на 85-м округе

Блокування роботи дільничних комісій, безкоштовні поїздки в "Буковель", Насалик-2, Надія Савченко в якості віп-агітатора. "Українська правда" аналізує перехід виборчої кампанії на 85-му виборчому окрузі, де 17 липня обиратимуть народного депутата замість Ігоря Насалика, який в квітні перейшов на посаду міністра ПЕК.

Сільська вчителька замість Тягнибока

До складу 85 виборчого округу входить Калуський, Рогатинський і частина Галицького району Івано-Франківщини.

Ще півтори місяці тому одним з основних претендентів на перемогу тут розглядався лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок або "свободівський" екс-віце-спікер Руслан Кошулинський. Залишалася лише інтрига – кого з них висуне партія.

На 85-му окрузі в 2014 році "Свобода" отримала кращий результат порівняно більшістю округів Львівщини. Тож у львів'ян Тягнибока чи Кошулинського були добрі шанси навіть у ролі "парашутистів".

Однак наприкінці травня "Свобода" замість відомих імен висуває сільську вчительку української мови та літератури Оксану Тебешевську. Вона хоч і має статус заслуженої вчительки, але за два з тижні до голосування залишається маловідомою.

 
Розкручувати кандидата від "Свободи", маловідому в окрузі вчительку за два тижні до виборів приїхав сам Тягнибок. Він ходив по базару і роздавав партійні газети. Фото з facebook Олега Тягнибока

Причиною відмови топ-облич "Свободи" від 85-го округу, за інформацією УП, стала участь у виборах молодшого брата Ігоря Насалика, який, в свою чергу, ображений на Тягнибока за програні вибори мера Івано-Франківська.

Восени 2015-го року Насалик, тоді ще далекий від перспектив стати міністром, просив керівництво "Свободи" не переходити йому дорогу в намірах стати мером Івано-Франківська. Тоді головною перепоною для нього став "свободівський" кандидат, пластун Руслан Марцінків. В результаті Насалик хоч і отримав 42% голосів, втім зайняв друге місце.

Тож не віддати звільнений округ комусь прохідному з "Свободи" для Насалика – питання принципу. Висунення кандидатом його рідного брата Сергія, мера містечка Рогатин, що входить до округу, – подвійний удар по конкурентах.

Адже на користь братові грає рейтинг Ігоря Насалика, який на виборах 2014-го року здобув тут 51% голосів.

Тому для лідерів "Свободи" програти комусь з політиків локального рівня – це була б сильна іміджева втрата. Відтак, вони відмовилися від участі у виборах в єдиному галицькому окрузі, де відбуваються довибори. На інших шести округах в інших частинах України шанси перемогти у них були б ще менші.

Місцеві ґазди

Братів Насаликів тут називають "ґаздами" (господарями) і розглядають як одне ціле. Часто ті, хто планує голосувати за Сергія Насалика, який понад півроку є мером Рогатина, як аргумент наводить досягнення його брата Ігоря як восьмирічного мера Калуша – адже і Рогатин, і Калуш належать до 85-го округу.

Попри традицію роздавати нереальні і нереалізовані обіцянки, як от перевезти для перепоховання прах Степана Бандери з Мюнхена в Калуш, провести в містечку тролейбусну лінію, збудувати на околицях гольф-клуб, аеродром і міні-ГЕС, люди полюбили Ігоря Насалика за кілька соціальних програм.

Найбільше в Калуші хвалять безкоштовне лікування та ліки в стаціонарі для всіх, хто має місцеву прописку.

"В нас в пологовому все задурно. Не треба ні за що платити!", – це вже діляться з автором мешканці Рогатина, де досвід свого брата взявся запроваджувати Сергій Насалик. Правда, в Рогатині ліки безкоштовні не для всіх – лише для пенсіонерів, одиноких і дітей.

Місцеві журналісти пов'язують таку турботу над людьми з приватними інтересами. Одна з фірм, яка постачає за міські гроші медпрепарати в лікарняні установи Калуша та Рогатина, – офіційно належить кумі Ігоря Насалика.

Копіювання стилю свого брата помітне навіть в маленьких деталях. В центрі міста Рогатин віднедавна на ліхтарях висять вазони з живими квітами. Такі ж вазони з такими ж квітами колись розвішав на ліхтарі Калуша брат Ігор і висять вони там досі.

"Я працю в благоустрої, то як було професійне свято, то Сергій Насалик нам дав по 500 гривень. Ми вже скільки жиємо, нам ніхто стільки не дав!", – ділиться з автором жінка в Рогатині в накидці працівника комунальної сфери.

"Тобто якщо він стане народним депутатом, ви втратите такого хорошого мера? – запитую в комунальниці. – Ну, він казав, що свою команду лишить. В нього є калуський заступник, той чоловік спочатку був в Ігоря в Калуші, а зараз в тут в Рогатині є заступником Сергія".

Те, що по факту Сергій Насалик не залишить остаточно місто, навіть ставши нардепом, гарантує і його бізнес – в Рогатині він тримає виробництво мінеральної води.

Сергій Насалик на зустрічах з людьми копіює свого брата Ігоря Насалика – постійно посміхається і поводиться по-панібратськи. Людям це подобається
Сергій Насалик на зустрічах з людьми копіює свого брата Ігоря Насалика – постійно посміхається і поводиться по-панібратськи. Людям це подобається
Мар’яна П’єцух

Сергій значно скромніший за статками, ніж старший Ігор, якого пов'язують з цілою бізнес-імперією фірм паливно-енергетичної сфери.

Ігор Насалик не приховує, що володіє чи не десятком автівок преміум-класу, включаючи Bentley та Ferrаri, а також нерухомістю в центрі Києва та в елітному селищі під столицею.

Однак тутешнім людям дуже подобалося, що при цьому багатий тоді ще мер Калуша орендував у містечку однокімнатну гостинку в хрущовці, де жив разом із заступником. Їздив на бюджетному "Пежо".

"Вони ж хлопці з простої сім'ї. Тато був лікарем. А Ігор і Сергій починали тут шоферами, – розговорюємося з дядьками на центральній площі Рогатина. Вони мають свою версію збагачення Ігоря Насалика. – Але потім Ігор пішов в армію. Познайомився десь там з татаркою, вженився. А її тато був міністром транспорту в Росії. І вони ті "уазики" з Росії ганяли, так заробляли. Тому він і доробився до такого".

Чоловіки, як і попередні співрозмовники беруться хвалити Насалика. Дізнаюся, що за півроку роботи мером він і дороги почав ремонтувати, і огорожу на цвинтарі зробив, і клумби на центральній площі посадив і лавки тут поставив.

Хтось Сергія Насалкиа любить, а хтось – не дуже
Хтось Сергія Насалкиа любить, а хтось – не дуже
Мар’яна П’єцух

"Та що мені ті вазонки. Я їх навіть не бачу, бо догори голову не піднімаю, тільки думаю, як я маю прожити за ту пенсію. Нам бідним ті вазонки хіба допоможуть якось?", – не витримує хвальби у бік Насалика жіночка поруч, яка слово за слово починає агітацію за кандидата-самовисуванця Володимира Цвіля, бізнесмена, колишнього українського консула в Мюнхені, який також відомий тим, що допомагав в 2001-му році Миколі Мельниченку в розпал касетного скандалу емігрувати до США.

Цвіль хоч і виходець з Калуського району, живе на два міста – Київ і Мюнхен, там має бізнес. Головне гасло Цвіля – залучити два мільярди євро німецьких інвестицій в тутешні райони. Дехто з виборців вірить, що завдяки цим інвесторам їхні діти нарешті знайдуть тут роботу.

А поки Цвіль роздає людям морозиво, дарує дитячі майданчики, розважає виборців клоунами та кобзарем з бандурою, та й сам веселить натовп. Наприклад, стрибає в спортивних трусах під дощем у центрі Калуша на організованому ним спортивному заході.

Виходець з Калуського району Володимир Цвіль із бізнесом в Німеччині проводить найбільш яскраву виборчу кампанію на ВО№85
Виходець з Калуського району Володимир Цвіль зараз живе на два міста – Київ і Мюнхен. Він проводить найбільш яскраву виборчу кампанію на на 85 окрузі
Мар’яна П’єцух

Буковель на халяву

Проте не морозивом єдиним сьогодні ощасливлений виборець 85-ого округу. Кожної неділі з Рогатина та Калуша відправляється по кілька великих безкоштовних автобусів на "Буковель".

Далі на пасажирів чекає безкоштовна екскурсія і халявний обід.

кожної неділі виборців 85-ого округу безкоштовно возять туди й назад в
Кожної неділі виборців 85-ого округу безкоштовно возять туди й назад в "Буковель" подивитися, як відпочивають інші люди
Мар’яна П’єцух

Така халява стала доступна мешканцям 85-го округу завдяки тому, що тут балотується рідний брат народного депутата, представника "УКРОПу", Олександра Шевченка, співвласника курорту "Буковель".

"У вас тут можна в "Буковель" записатися? – питаю в пенсіонерки, що сидить в наметі з символікою "УКРОПу" та обличчям кандидата Віктора Шевченка. – То треба йти в штаб, там записують. – А по телефону можна? — Ні, треба йти туди, обов'язково з паспортом. – А прописка має бути тільки місцева? – Так".

Шевченко – не місцевий, сам живе в Івано-Франківську. То ж люди про нього нічого не знають. Та й вперше почули виключно через безкоштовні поїздкам на "Буковель".

Віп-агітація без корисної дії

Знайшла чим вразити людей і кандидат від "Батьківщини" Ольга Сікора, яка реально проживає у Калуші, де має бізнес у вигляді готелю та ресторану.

Кандидат від
Кандидат від "Батьківщини" Ольга Сікора запланувала Савченко аж чотирнадцять зустрічей за два дні. Савченко витримала шість
Мар’яна П’єцух

Вона привезла на округ Надію Савченко. При тому Сікора напланувала аж чотирнадцять виступів за два дні, з них одинадцять — по різних селах.

УП стала свідком цієї віп-агітації.

Коли до центральної площі Рогатина прибув кортеж з двома представницькими чорними джипами та простенькою сірою Шкодою Октавія, то для багатьох було несподіваним, що Надія вийшла саме зі Шкоди.

Натомість кандидат, за яку приїхала агітувати Савченко, – з чорної Toyota Land Cruiser, якою сама і кермувала.

Кількасот рогатинців обступили двох жінок в кільце. Поки Сікора робила представлення, Савченко обернулася і уважно розглядала пам'ятник Роксолані – легендарній українці, яка прославилась, потрапивши в турецький полон.

Вже традиційно на своїх зустрічах Надія почала з подяки людям за свою волю, бо "якби ви не підтримували, якби ви мовчали, ніхто у владі вас би не почув".

Савченко одразу запропонувала задавати їй запитання. Поки люди зависли у паузі, думаючи щоб спитати, вона, вочевидь, згадала для чого сюди приїхала і почала агітацію.

"Партія "Батьківщина" представлена невеликою фракцією. Дуже важко боротися, коли в тебе дев'ятнадцять однодумців і коли проти тебе стоїть триста. Зараз у вас будуть вибори і є можливість додати голосів якісь партії. Але якщо ви хочете робити одну справу з нами – тоді додайте голосів партії "Батьківщина" і оберіть кандидата, який буде від цієї партії", – додала Савченко, навіть не називаючи ім'я та прізвище кандидата.

Після чого Савченко знову запропонувала ставити запитання.

"Розкажіть щось про кандидата", – вочевидь, хтось зі місцевої "Батьківщини" відчув, що цієї агітації було замало.

Савченко знітилася, посміхнулася, відповівши, що в партії зовсім мало часу, але це "не сама гірша партія", проте хвалити нікого не хоче.

Савченко використовують в усій агітаційній продукції кандидата від
Савченко використовують в усій агітаційній продукції кандидата від "Батьківщини"
Мар’яна П’єцух

Згодом під час відповідей на запитання здалося, що Надя не в курсі біографії кандидата. Наприклад, що Сікора вже була від цього округу депутатом в 2012-2014 роках.

Зокрема, відповідаючи на масові скарги людей на погане життя, високі тарифи, низькі пенсії, Савченко врешті апелювала до відповідальності самих виборців. Мовляв, не треба обирати тих самих депутатів.

"Будемо кричати: "Змініть щось"! Ми балачок наслухалися, а що ви зробили для того, щоб балачки припинилися? Ви обираєте собі депутатів кожен раз, і кожного разу вони вам щось обіцяють, щось не виконують, а на другий раз ви знову обираєте того самого депутата", – заявила Савченко.

Коли Сікора нарешті взяла слово, то пояснила, що насправді вона всі обіцянки перед виборцями виконала, але люди її наново не обрали в 2014-му, віддавши переваг Ігорю Насалику, бо буцімто купилися на подачки.

"В 2012-му році я йшла проти банди під Партії регіонів, я вам не обіцяла викопати криницю чи привезти цеглу під хату. Я казала, що я патріотична людина і я не продамся, не зраджу і я дотримала слова... Якби не було Майдану, війни, можливо, я би притягнула на округ гроші. Але що вас важливіше – майбутнє дітей і держави? Чи ямка на дорозі? Чи вазонок на стовпі, чи безкоштовна таблетка? Якщо ми будуємо Україну, то не треба голосувати за вазонок, таблетку, і Буковель!", – почала кидати каміння в город Насаликів та Шевченка їхня конкурентка.

Людям це не сподобалося. Вони почали вигукувати, що важливе одне та інше. Мікрофон взяла місцева жінка, яка заявила, що люди сюди прийшли насправді послухати Надю, "яка перенесла тортури", а не Сікору, "бо та вже була депутатом".

"Так, люди купляться за таблетки, бо люди зубожіли! Може ті вазони і не треба, але тротуари без ям – нам потрібні, щоб рогатинська Роксоляна могла іти на каблуках з горло піднятою головою", – вигукувала жінка, запитавши принагідно Надю, чи зможе побороти "ту банду у Верховній раді".

Савченко традиційно відповіла, що вона не Бог і не месія, а звичайна людина, але відступати не має права, буде стояти до останнього, але що і в неї є остання крапля крові.

"Ми на вас дуже надіємося! Тільки вам і віримо", – лунало з натовпу.

Наприкінці зустрічі, яка тривала годину, Надя попросила не вставати в чергу для фотографії, бо поспішає далі, але запропонувала зробити спільну фотографію з усіма дітьми, бо "бо діти завжди хочуть зв мною фотографуватися".

Перервані гастролі

Фотографією з дітьми Савченко закінчувала усі наступні зустрічі. Вже в третьому населеному пункті, стоячи в сільському клубі біля кандидатки, Надя виглядала втомленою і напруженою, постійно перебирала пальці, тримаючи руки позаду.

Вже на третій зустрічі Савченко виглядала втомленою
Вже на третій зустрічі Савченко виглядала втомленою
МАР’ЯНА П’ЄЦУХ

Ближче до кінця зустрічі вона повідомила, що їй треба поспішати в Київ, бо під Верховну раду вийшли матері полонених воїнів АТО. Це було несподівано, бо в Савченко були заплановані зустрічі на окрузі і наступного дня, в тому числі, в містечку Калуш, який є "опорним пунктом" Сікори.

В той момент у новинах інформагентств ніде не згадувалося про якийсь вихід матерів під парламент. Втім, нечисельний пікет таки відбувся наступного дня, проте Савченко там ніхто не бачив.

Сікора переконала втомлену від уже чотиригодинної безперервної їзди по округу Савченко відвідати ще три села по десять хвилин кожне замість звичних годинних зустрічей. Адже там уже зібралися люди.

В Комарові серед публіки дітей було не менше, ніж дорослих
В Комарові серед публіки дітей було не менше, ніж дорослих
Мар’яна П’єцух

В одному з них, Комарові, близько ста жінок з купою дітей чекали Надю біля дитячого садка. Савченко за п'ять хвилин коротко розповіла про те, що "Батьківщина" – "не сама гірша партія", тому треба підтримати її кандидата, що вона знає про всі проблеми, які турбують людей як то пенсії і тарифи, тому буде ними далі займатися, але що вона не Бог і не всесильна, тому готова до того, що в неї потім полетить каміння.

Наприкінці кожної зустрічі Савченко дозволяє з неї фотографуватися лише дітям
Наприкінці кожної зустрічі Савченко дозволяє з неї фотографуватися лише дітям
Мар’яна П’єцух

Проте люди залишилися незадоволеними, бо не встигли задати жодного запитання. Виявляється, їх цікавили не тарифи, а відсутність в селі клубу. На шо Сікора, прямуючи до свого авто, лиш відповіла: "Понавибирають тих кошельків, що вам грошей насиплять, а потім кажуть, чого нема клубу!".

Але це лише розізлило людей. Не встигла Сікора сісти за кермо свого джипу, як услід місцеві жінки почали проговорювати: "Гляньте на ту машину! За шо вона її купила, за мої дві тисячі зарплати!?".

Вчепилися до джипу кандидатки і в наступному селі Вікторів, куди довелося подолати шість кілометрів вщент розбитою дорогою.

"Але то джипара! Встидалася би на такому сюди їхати до людей!", – виголошувала якась жінка.

"В селах людей дратувала дорога машина кандидата-безнесмена від "Батьківщини"
Ігор Ткач

Непросто тут було і Савченко. До неї обійматися ліз місцевий чоловік, який роблячи між кожним словом лайливу вставку, кричав Наді, що "баба мусить бути президентом".

Коли Сікора в клубі взяла своє слово після Савченко, її люди перебили і почали задавати запитання до Наді. Їх цікавило, коли закінчиться війна на Донбасі.

Навіть дуже короткою зустріччю частина вікторівців таки залишилась задоволена.

"Ми ж розуміємо, що Надя більше сюди ніколи не приїде. Тому для нашого Вікторіва – це історична подія", – ділиться враженнями мешканець села без асфальту, зате вже з визначною історією.

За кого в цьому селі люди голосуватимуть 17-го травня, автор так і не зрозумів. Спілкуючись після виїзду поважних гостей ще годину з селянами, не вдалося почути жодної конкретики. Віяло лиш загальними розчаруванням від політиків загалом.

"Хіба якби Савченко тут балотувалася, ми б за неї проголосували", – жартували люди.

Агітація
Агітація
Мар’яна П’єцух

Сюди, крім Сікори, вже заїжджала і кандидатка під Радикальної партії, виступала біля церкви після служби. Але люди навіть не запам'ятали як її звати, хоча її агітацією розклеєні стовпи чи не в кожному селі.

"Ну про Насалика хоч щось чули?, – Знаємо, що його брат в Калуші щось там зробив. Але нам він нічого не зробив. – Але ж він був вашим депутатом півтори роки…, – Був, але ми того не відчули".

Блокування роботи дільничних комісій

На 85-му окрузі балотується 37 кандидатів. Це далеко не найвищий показник на фоні інших округів, де 17-го липня відбудуться довибори.

Проте вже очевидно, що така кількість зумовлена масовою реєстрацією технічних кандидатів з метою отримати людей у дільничних комісіях і при потребі блокувати її роботу. Що, зрештою, вже і робиться.

Як розповіли УП в окружній виборчій комісії, подання на членів ДВК від технічних кандидатів були здані в останню мить.

Як виявили члени ОВК, усі ці подання були зроблені немов під копірку. А спостерігачі ОПОРИ з'ясували, що електронні файли подань від одинадцяти кандидатів були створені на комп’ютері однією організацією.

Коли прийшов час збирати дільничні комісії (до 5-го липня має відбутися перше засідання), виникли проблеми з кворумом. Члени ДВК від технічних кандидатів просто не приходять на засідання, а номера телефонів, вказані в заявах, – або "поза зоною", або там запевняють, що не писали жодних подань, а їхню копію паспорту просто хтось використав.

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували, як довірена особа одного з технічних кандидатів каже, що насправді вона писала заяву на члена ДВК від Ольги Сікори і не знає, чому її подали від іншого кандидата.

Сама Сікора свою причетність до цієї схеми заперечує. Проте висловити свою версію подій, що це за схема і хто за неї стоїть, теж не може. Каже, що немає часу розбиратися.

В ОВК кажуть – вперше на окрузі за 25 років зіштовхнулися з такою масштабною схемою технічних кандидатів. Але тут певні – вибори таки відбудуться. Бо вже придумали як обійти задум замовника блокувати роботу.

Але секретів не видають, щоб зловмисники їх не обійшли і тут.

Мар’яна П’єцух, для УП

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Главное на Украинской правде