Местные выборы: почему партии должны собирать деньги граждан

1854 просмотра
Четверг, 02 июля 2020, 16:03
"ЧЕСТНО"
общественное движение

Для розвинених країн цілком нормальною є практика, коли політики та партії збирають на виборчі кампанії гроші громадян. В Україні, де політична культура перебуває на нижчому рівні розвитку, партії не збирають, а заводять гроші на свої рахунки через підставних донорів, юридичних осіб з ознаками фіктивності або й громадські організації.

Низький рівень політичної культури впливає й на економічні показники. Партії та політики, які отримали фінансування на виборчу кампанію з невідомих джерел, а не від людей, не обстоюватимуть інтересів громадян.

Незабаром місцеві вибори. Рух ЧЕСНО переглянув сайти політичних партій, аби з’ясувати, як вони працюють з виборцями. Результати виявилися невтішними. Політсили практично не закликають їх фінансувати, а подекуди навіть не зазначають своїх реквізитів. Хоча виборча кампанія вже стартує.

 

Тим партіям, які прагнуть стати не одноразовими проєктами, а серйозно працювати з виборцями та будувати політичну систему країни в інтересах людей, саме час на місцевих виборах зробити все, аби громадяни почали фінансувати виборчі кампанії кандидатів і політсил. 

Виборці ще не відчувають взаємозв'язку між діяльністю політиків та обстоюванням їхніх інтересів. І це не останньою чергою пов'язане з відсутністю достовірної інформації про те, хто ж насправді фінансує партії та виборчі кампанії. "Нові" перетворюються на "старих" упродовж одного виборчого циклу. А від програшу на виборах не рятує навіть підтримка олігархічних ЗМІ. 

У Раді 9-го скликання є лише 2 партії з попереднього скликання, а у 8-му скликанні була тільки одна партія із 7-го скликання. Як наслідок кожен наступний виборчий цикл потребує значних фінансових і медійних вливань у розкручування нових брендів, й інвестори таких партій навряд вкладаються в кампанії без наміру впливати на зміст законів і на призначення міністрів та інших чиновників.

Частина проблеми полягає в тому, що державні органи не здатні виявляти зловживання під час фінансування партій та карати за них. Однак, навіть якщо в цій сфері відбудуться якісь зміни (після перезапуску НАЗК на це є великі сподівання), санкції дуже часто призводять не до зміни поведінки, а до вигадування більш вишуканих схем.

Важливо, щоб ініціаторами змін правил і практик були самі ж партії. Значно ефективнішою могла б бути саморегуляція та створення партіями альтернативних моделей поведінки. Альтернативою власним грошам політиків і коштам від великого бізнесу може стати тільки публічна фандрейзингова кампанія.

Ми не думаємо, що виборці масово кинуться фінансувати партії та що з першої ж спроби фандрейзити політсила зможе назбирати дрібними внесками хоча б 10% потрібного бюджету. Найближчі виборчі кампанії все ще фінансуватиме бізнес, проте його надмірний вплив на політиків є надто згубним не лише для партій, а й для самого бізнес-клімату в країні. 

Альтернативи публічному фандрейзингу та фінансовій відкритості немає. Саме тому Рух ЧЕСНО закликає партії та кандидатів наважитися на фандрейзинг саме перед місцевими виборами. Набутий досвід можна буде масштабувати вже на найближчих загальнонаціональних виборах. І йдеться не тільки про здобуття фінансової незалежності та зменшення впливу олігархів. Мова йде також про зміну відносин між політиками та виборцями. 

Реклама:
Виборець, залучений до фінансування партії, значно пильніше спостерігатиме за її діяльністю й матиме більше мотивації вимагати від політиків обстоювання саме його інтересів. Партію це теж зобов’язуватиме до більш системної діяльності, орієнтованої на ширше коло людей, сфер, структур. Така взаємозалежність спричинить близьку комунікацію між виборцями та політиками, яка зараз обмежується одностороннім бомбардуванням рекламою напередодні виборів.

Оскільки такі зміни неможливі без участі самих виборців, Рух ЧЕСНО закликає громадян відгукнутися на заклики партій та кандидатів і розглянути можливість підтримати їх не лише позначкою в бюлетені, а й фінансово.

Наразі політсили фактично не фандрейзять. У звітах найактивніших партій шанс знайти внесок на 1 мільйон гривень є в десятки разів вищим, ніж на 500 гривень. Із цього можна зробити висновок, що партії здебільшого покладаються на фінансування від бізнесу. Наслідки такої залежності переоцінити досить складно.

Також Рух ЧЕСНО закликає партії публікувати на своїх сайтах банківські рахунки для переказу коштів та робити процес збирання грошей зручним для внескодавців.

На місцевих виборах це особливо важливо, адже ми обиратимемо на наступні 5 років десятки тисяч волонтерів, які розпоряджатимуться мільярдними бюджетами місцевих рад. Без підтримки виборців гідні кандидати та партії можуть навіть не наважитися балотуватися, адже лише грошова застава на виборах в облцентрі становитиме від сотень тисяч до мільйонів гривень. 

Рух ЧЕСНО перед місцевими виборами закликає політичні партії розпочинати фандрейзингові кампанії та збирати внески від своїх прихильників, а виборців – долучитися до фінансування партій.

Рух ЧЕСНО, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.

Реклама:
Уважаемые читатели, просим соблюдать Правила комментирования
Реклама:
Информационная изоляция Донбасса или Еще один "грех" Facebook
Почему невозможно таргетировать рекламу в соцсетях по всей Украине (укр.).
̶Н̶е̶ для прессы. Почему Раде следует восстановить прозрачность
Как Банковая планирует дальше блокировать назначение Клименко руководителем САП
Руководство страны может попытаться использовать ручную комиссию сейчас, затянув назначение Клименко на несколько месяцев и переиграть уже даже утвержденные результаты (укр.).
Кредиты и ипотека во время войны
Как государство поддерживает тех, у кого есть кредиты в банках и что делать, чтобы не допустить массового банкротства после войны? (укр.)
Зеленое восстановление транспорта: удобно для людей
Какие принципы следует учесть при восстановлении городов, чтобы улучшить систему общественного транспорта? (укр.)
Запустите малую приватизацию в условиях войны. Что для этого нужно?
Зачем возобновлять процесс приватизации во время войны? (укр.)
Оккупанты воруют украинское зерно: поименный список мародеров
Кто помогает вывозить и какие компании покупают у россиян украденное украинское зерно? (укр.)