Хто писатиме нову Конституцію?

25 переглядів
6
Четвер, 06 березня 2014, 10:36
Ярина Журба
експерт Центру політико-правових реформ

4 березня ВР ухвалила постанову "Про утворення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України".

Згідно з постановою, комісія має підготувати та до 15 квітня подати на розгляд Верховної Ради проект закону про внесення змін до Конституції.

Від того, як буде проведена конституційна реформа, великою мірою залежить, чи буде в Україні встановлено справедливий порядок. Тож варто подивитися, кому ввірено це надважливе завдання – підготовка конституційної реформи.

Тимчасову спеціальну комісію утворено в складі 14 народних депутатів. П'ять із них – тобто більше ніж третина комісії – це народні депутати, які в липні 2010 року разом із колегами по тодішній коаліції направили до КС подання про визнання неконституційним закону про внесення змін до Конституції №2222 від 8 грудня 2004 року.

До слова, трохи більше тижня тому Верховна Рада припинила повноваження суддів КС саме через їхнє голосування за рішення, що було прийняте на підставі цього подання.

Чому одні посадові особи, причетні до узурпації Януковичем влади, позбуваються своїх посад, а інші удостоюються творити подальшу конституційну історію – незрозуміло.

Є серед членів комісії й ті, хто заслужив від народу звання "тушки".

Олександр Фельдман був обраний до Верховної Ради попереднього скликання за списком Блоку Юлії Тимошенко, однак після обрання Януковича президентом його політичні переконання зазнали різких змін – він вийшов із фракції БЮТ і вступив до фракції Партії регіонів.

Подібні метаморфози політичних поглядів у попередньому скликанні спіткали ще двох членів Комісії – Володимира Пилипенка та Валерія Писаренка – заслужених провідників волі Андрія Портнова у Верховній Раді.

Тож, як мінімум половина членів комісії, що готуватиме конституційну реформу, – це люди, які спричинилися до повної нівеляції конституційного порядку в Україні. Якби членів парламенту можна було люструвати, то такі дії однозначно підпадали б під критерії люстрації.

П'ятеро членів комісії вперше стали народними депутатами з їх обранням до Верховної Ради сьогоднішнього скликання.

За партійним складом комісія виглядає так: п'ять членів від ПР, чотири члени від ВО "Батьківщина", по одному члену від "Удару", ВО "Свобода", Комуністичної партії, групи "Економічний розвиток" Володимира Пилипенка та групи "Суверенна європейська Україна" Олега Зарубінського.

Жоден з членів комісії не є фахівцем із конституційного права.

Питання, чому проект конституційної реформи готуватиме комісія з політиків, залишається незрозумілим. Навіть якщо уявити, що склад зазначеної комісії викликає довіру, група політиків – це точно не ті, хто має готувати конституційну реформу.

Незаангажована конституційна реформа в інтересах суспільства може бути підготовлена лише фахівцями-конституціоналістами.

Політики апріорі не можуть напрацювати об'єктивний та фаховий проект конституційних змін. Їхня робота неминуче скотиться до політичних торгів конституційними положеннями, десятками колізій у тексті оновленої Конституції та делегітимізації конституційного процесу в очах суспільства.

Таке ми вже проходили.

Ярина Журба, експерт Центру політико-правових реформ, спеціально для УП

powered by lun.ua
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
Майдан має поставити ультиматум політикам щодо порядку змін до Конституції.
IP: 93.73.59.---Ярина Журба..
Нестор Шуфрич буде писати нам Конституцію.... абзац. Навіть Янукович розумів, що конституційну реформу можуть писати тільки фахівці. Створив Конституційну Асамблею "для блезира". А Дніпропетровський клан створив з регіоналами ШирКу і будуть деребанити повноваження.
IP: 93.73.59.---Ярина Журба..
Микола Матеїв: В тому й біда - чиїсь люди будуть писати конституційні зміни. Очевидно в чиїхось інтересах. Якщо так буде, це початок нового витка владного свавілля і стагнації України в розвитку. В кінцевому підсумку постраждають і недалекоглядні політики, які снують авантюри навколо Конституції. Та кому від цього легше? Потрібна об"єктивна конституційна реформа, підготовлена незалежними фахівцями
IP: 93.127.60.---Алла Бердышева..
Дитино, дитино! Вибач, що на "ти". Шуфрича та інших ти розгледіла, а Гройсман з йго "укравлінським досвідом" в твоєму уявленні - "приємне виключення". Що тут скажеш?! Хіба що: "Таке ми вже проходили". Тепер, мабуть, має пройти і вся країна. Немає слів...
IP: 144.76.166.---Olga Marsh..
знову полізли з грязними руками творити те що має творитись чистими. Нечистоплотно як завжди. Абсолютно згідна з автором.
Усі коментарі
Медицина в селі = медицина в місті. Як буде після реформи
Реформу вже підтримали президент, прем’єр-міністр, представники уряду, а також 72% громадян України, про що говорять результати досліджень. Тепер справа за парламентом.
Чи є курс гривні в бюджеті орієнтиром для пересічних українців?
У тексті закону про держбюджет ви не знайдете показника курсу. Його там і не може бути, оскільки призначення держбюджету – перерозподіл державних коштів. Не більше, ні менше.
Чому українських університетів немає у світових рейтингах
Про який нагляд за дотриманням етичних стандартів в українському академічному середовищі може йтися, якщо плагіат знаходять у кожній другій дисертації високопосадовців, без жодних наслідків?
Засіб проти пропаганди: як Євросоюз підтримує ЗМІ в країнах Східного партнерства
"Три факти, які ви повинні знати про Russia Today і Sputnik", – так починається відео представництва ЄС про те, як російські ЗМІ створюють фейкові новини.
Нафтогазовий сектор України: між зрадою та перемогою
На яку країну Україна буде більше схожа через 10 років – на Норвегію чи Венесуелу?