Партнерський збір УП. Задонать на дрони та РЕБи

Конституційний суд визнав конституційними обмеження повноважень Кучми

Четвер, 17 жовтня 2002, 17:01
Конституційний Суд визнав такими, що відповідають Основному законові положення проекту закону "Про внесення змін і доповнень до Конституції" (від 23 лютого 2001 року), спрямованого йому Верховною Радою, які передбачають, зокрема, обмеження повноважень президента України.

Відповідно до висновку КС, прийнятого 16 жовтня й обнародуваного в четвер, визнана конституційною норма, запропонована парламентом, про те, що президент України може бути відстороненим з посади Верховною Радою в порядку імпічменту у випадку порушення ним присяги, здійснення ним державної зради або іншого злочину.

Таке рішення, відповідно до проекту, приймається не менш ніж двома третинами конституційного складу парламенту після перевірки справи Конституційним судом і одержання його висновку про дотримання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент, а також після одержання подання Верховного суду України про те, що дії, у яких обвинувачується президент України, є порушенням присяги або мають ознаки державної зради або іншого злочину.

КС також визнав конституційним положення про те, що у випадку дострокового припинення повноважень президента виконання його обов'язків на період до обрання і вступу на посаду нового глави держави покладається на голову Верховної Ради України.

У випадку неможливості главою парламенту виконувати свої обов'язки за станом здоров'я або якщо на час дострокового припинення повноважень президента посада спікера є вакантною, виконання обов'язків глави держави покладається на прем'єр-міністра.

Конституційний суд України визнав такимми, що відповідають Основному законові положення проекту закону України про зміни і доповнення до Конституції в частині розширення повноважень Верховної Ради.

В оприлюдненому в четвер висновку КС названі відповідні Конституції положення законопроекту про те, що до повноважень парламенту відноситься, крім надання згоди на призначення президентом прем'єр-міністра, надання згоди на відсторонення президентом від посади глави уряду, затвердження складу Кабінету Міністрів за поданням президента, затвердження кандидатури на вакантну посаду члена уряду за поданням прем'єра.

Документом пропонується також надати парламенту право призначати та припиняти повноваження членів Центрвиборчкому без подання президента, як це передбачено в діючій Конституції.

Депутати також пропонують доповнити Основний закон нормою про те, що парламент дає згоду на призначення президентом голови Держкомітету охорони державного кордону, глави Служби безпеки, надання згоди на призначення урядом глави митної служби і глави Державної податкової адміністрації. Ці пункти проекту також визнані конституційними.

Таким, що відповідає Конституції визнане положення проекту закону про те, що Верховна Рада за пропозицією не менш однієї третини конституційного складу парламенту може розглянути питання про відповідальність уряду і більшістю конституційного складу прийняти резолюцію недовіри Кабінетові Міністрів у цілому або кому-небудь із членів уряду, або будь-якій іншій посадовій особі, призначуваній за згодою парламенту.

Визнані конституційними положення, згідно з якими, якщо президент України протягом установленого терміну не повернув закон для повторного розгляду, не підписав його і не оприлюднив, закон вважається затвердженим, офіційно оприлюднюється і набирає сили за підписом голови Верховної Ради.

Якщо під час повторного розгляду закон буде знову прийнятий парламентом не менш ніж 250-ма голосами, президент зобов'язаний його підписати й офіційно оприлюднити протягом десяти днів. Якщо протягом цього терміну закон не був підписаний і обнародуваний президентом, закон офіційно обнародується і набирає сили за підписом спікера.

Як повідомлялося, президент Леонід Кучма в серпні ініціював політичну реформу, запропонувавши перейти до парламентсько-президентської системи влади, розширити повноваження парламентської більшості в праві формувати Кабмін, закріпити пропорційну систему виборів.

Уже створена комісія для розробки законопроектів по внесенню змін у Конституцію і виборчі закони, у роботі якої будуть використані висновки КС.

Інтерфакс-Україна

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Усі новини...