Партнерський збір УП. Задонать на дрони та РЕБи

Зінченко: Кучма, Медведчук і Янукович стануть опозиціонерами і готуватимуться до реваншу через 16 місяців

Вівторок, 17 серпня 2004, 23:48
Олександр Зінченко втомився мовчати. Це – враження від його двогодинного інтерв'ю "Українській правді". Багато місяців він взагалі не спілкувався з пресою, інколи роблячи короткі заяви. Його повідомлення про вихід із керівництва СДПУ(о) рік тому вклалося у три речення. Потім було кілька публікацій, однак Зінченко не торкався тем свого нещодавнього минулого, пов'язаного із СДПУ(о). В інтерв'ю "УП" він сам і свідомо сказав навіть більше, ніж розраховували від нього почути.

Зараз офіс Зінченка у тому ж будинку, де і кабінет Ющенка, на розі Андріївського узвозу та Боричевого току. Під двоповерховою будівлею стоїть "мерседес" віце-спікера, у якому мирно спить водій. Поруч машина з охороною.

Кабінет Зінченка – на другому поверсі. Його сусіди – Рибачук і Гриценко. Ющенко сидить на третьому. Однак він у передвиборчому турі, і, можливо, цим можна пояснити тишу в офісі.

Спочатку Зінченко пропонує спілкуватися у залі для нарад – ця кімната знаходиться під дахом і в неї скошені стіни. Довгий стіл і дошка для малювання. Це – одне із двох приміщень, де ухвалюють головні рішення передвиборчої кампанії Ющенка.

Потім ми переходимо у кабінет Зінченка. Звичайні меблі, диван, стіл, стільці, телевізор. Мапа на стіні. Машина для знищення паперів та комп'ютер.

"Ви самі користуєтеся інтернетом чи вам, як іншим чиновникам, роздруковує секретарка?", - питаю в Зінченка. "Ну ти мене ображаєш! Я ще на початку 2001, коли не всі знали, що таке інтернет, ввів на "Інтері" розсилку внутрішніх розпоряджень по електронній пошті".

Зараз, за словами Зінченка, він щоденно отримує понад 100 електронних листів. І у нього три скриньки для листування.

Що ж, схоже, його вдається розговорити, і ми починаємо інтерв'ю.

– Песимістичні настрої людей є одним із ворогів Ющенка. Він лідирує в президентському рейтингу, однак коли соціологи питають, хто стане президентом, то прізвище Януковича називають рази в три частіше. Тобто люди хоч і збираються голосувати за Ющенка, однак не вірять в його перемогу. І цією технологією активно користується влада. Як ви, керівник виборчої кампанії Ющенка, спробуєте прорвати це замкнене коло?

– По–перше, Ющенко – фаворит, і далеко не перший місяць чи рік. Ющенко – лідер суспільних симпатій вже протягом чотирьох років. Це незаперечний і широковідомий факт. Вочевидь, що рівень симпатій може коливатись. І це природно. Але він ніколи не був менше 23–25 %. Важливо підкреслити: ці показники недосяжні для будь–кого з інших 25 кандидатів у президенти.

Влада знає, що виграти чесно не може. Тому мобілізує всі свої можливості і хитрощі, весь спектр маніпулювання громадською думкою.

Тільки у цьому році мали місце надзвичайно негативні чинники, які посилювали невіру людей в чесну владу. Мукачівські події були системною репетицією фальсифікації виборів – там була задіяна і міліція, і прокуратура, і суди.

Активно задіяний адмінресурс – тиск на керівників, примус використовувати службове положення для збору підписів, організації акцій на підтримку провладного "єдиного" кандидата. Торгівельні точки, поліклініки, робочі місця та базари силоміць насичуються "єдиною" агітацією.

У виборчій кампанії головне – не абсолютні цифри, а тенденції. На сьогодні ми маємо іншу тенденцію. Всі акценти на користь Ющенка. Дивіться – сумські події та указ президента про відміну об'єднання вузів свідчать, що влада дуже не впевнена у своїх силах. Вона нервує.

Вона нервує у внутрішній політиці. Нервує й зовні. Постійно змінюючи акценти – на кшталт змін у військовій доктрині.

По–друге, якщо говорити про масові акції за участю опозиції... Зараз у Ющенка закінчується південний тур. Ми відслідковуємо динаміку зміни настроїв, гострі питання, актуальні теми. До приїзду Ющенка в одне із сіл на Одещині опитування показувало 3% його підтримки. Після його виступу – підтримка 28%. Немає жодного випадку , коли б після спілкування люди б не змінювали свого ставлення.

Все менше звучать питання, яка позиція Ющенка з тих чи інших проблем. Його заяви носять чіткий характер. Ірак, російській вектор, внутрішня енергетична політика, хліб, бюджет – відповіді на всі ці питання, позиція чітка і зрозуміла.

Починаючи з квітня відбувається позитивна динаміка у Ющенка.

– А чим пояснюється спад у квітні?

– 8 квітня провалився "сценарій" адміністрації президента по здійсненню конституційної реформи.

По–друге, спочатку мукачівські події для багатьох людей носили приголомшливий характер. Багато хто не думав, що влада може організувати так, що результати будуть одні, а переможцем оголосять іншого. За рівнем брехні та викривлень, Мукачеве не йде ні з чим у ніяке порівняння.

Ви пам'ятаєте, говорили, що ледь не Зінченко знищив бюлетені. Але все ж таки, чим все закінчилося? Масовим супротивом громадськості. Голосуванням сесії Верховної Ради, з'явилися фактори, які просто поламали цю логіку влади – згадайте виступ сержанта мукачівської міліції Джумелі.

– До речі, чим закінчилася історія з Джумелею?

– Його звільнили із міліції. Що зайвий раз доводить – наші правоохоронні органи чітко виконують політичні команди. Від нас Джумеля має людську підтримку. Я думаю, що він буде далі вчитися, і він буде справжнім охоронцем права, закону та громадян України.


Я НЕ ЇЗДИВ ВІТАТИ КУЧМУ. ЦЕ БУЛО Б НЕЩИРО

– Яка головна проблема зараз у Ющенка?

– Подолати інформаційну блокаду. Влада, і в першу чергу її виконавча гілка, яка безпосередньо підпорядкована діючому прем'єру та за суміщенням "єдиному" кандидату, послідовно доводить, що вона і не збирається організовувати чесні вибори.

Вона жорстко тисне на керівників теле– та радіокомпаній, видавців, журналістів. Використовує й підкуп. Загрожує позбавленням ліцензій. Ви бачите це на прикладі "5 каналу". Відбувається спроба витіснити його з кабельних мереж, поміняти на інші "правильні", які найчастіше належать безпосередньо донецьким олігархам.

Цікаво, чи є десь ще в Європі країна, де б генеральний прокурор "розбудовував" свій телеканал? А інших витісняв з ефіру.

Зверніть увагу – інформаційний простір на очах радикально змінюється. Кандидата від влади не задовольняє, що на нього працюють канали Медведчука чи інших... Він хоче бути гарантованим власними каналам.

На це працюють ТРК "Україна", КТМ, ІВК, "Київська русь" та інші телекомпанії, які збільшують свої мережі. Нікому іншому не вдається це зробити. Останнім же надто легко видаються ліцензії, частоти.

Це не помітно одразу, але зараз у інформаційному просторі відбувається те ж саме, що з приватизацією "Криворіжсталі". Привласнення того, що належить іншим.

– Але як Ющенку подолати цю блокаду?

– Коли ви питаєте "як?", виходить, що я маю показати деталі: назвати людей, компанії, навести приклади цікавих рішень. І вони відразу підпадуть під атаку влади. Я не хочу називати технології, які стануть мішенню.

Можу навести приклад: 85% населення України знають про те, як відбувалося висунення Ющенка на Співочому полі. Хоча 4 липня всі центральні телеканали показали цю подію "під кальку": три пляшки пива і двадцять людей.

Зараз ми використовуємо сім різних технологій, починаючи від інтернету. Деякі новинки ви зможете спостерігати вже з 21 серпня. Інформація доноситься і в загальнодержавному масштабі, в регіональному, і навіть в галузевому. За умов тиску це робиться іншими, я б навіть сказав, дотепнішими засобами.

Боротьба в медіа дуже гостра. Ви чули нещодавно виступ глави Держкомітету телебачення та радіо Івана Чижа. Він заявив, що виборча кампанія відбувається прозоро, всім кандидатам надано рівних можливостей. Чи можна серйозно сприймати цей виступ держслужбовця? Переважна більшість наших співвітчизників мають свою, іншу думку щодо рівних можливостей.

– Ви намагалися вирішити ці питання на політичному рівні з першою особою – Кучмою?

– Щодо ситуації в інформаційному просторі президент чудово обізнаний. За його уваги до ЗМІ він поінформований навіть щодо деталей. Президент живе не на Марсі.

– Спікер Верховної Ради Володимир Литвин може якось вплинути на ситуацію цієї інформаційної війни? Адже він сам у непоганих персональних відносинах з Кучмою.

– Позиція у Литвина щодо ЗМІ є послідовною і демократичною. Хоча його можливостей недостатньо – бо законодавчий орган не може давати прямих вказівок. Постанови, нажаль, далеко не все вирішують. Чи акцентувалася увага Кучми на проблемах ЗМІ? Колись такі розмови відбувалися і в мене.

– Які зафіксовані на плівках Мельниченка...

– Я думаю, плівки Мельниченка ще проявляться. Там цікаво прочитати все, у повному обсязі, і "всіх". Я не переживаю за свої розмови. Я нічого не сказав того, що дало б мені підстави сьогодні заявити, що я не виправив помилки, або що я працюю на шкоду Україні. Але велика кількість людей дуже переживає щодо обставин своїх розмов.

– Після ваших слів слід розуміти, що і на день народження Кучми ви не їздили?

– Ні.

– А від коаліції в підтримку Ющенка хтось був?

– Я щось не чув про це. Останні два дні народження я вітав президента як заступник голови Верховної Ради. Разом з головою Верховної Ради і першим заступником. Зараз, за сьогоднішніх умов, це було б нещиро.


МИ З БЕЗСМЕРТНИМ НЕ ОБГОВОРЮЄМО ІНТРИГИ

– Яка зараз ситуація всередині виборчої кампанії Ющенка? Якщо згадати передостаннє "Дзеркало тижня", то існує серйозне протистояння між вами як керівником виборчої кампанії і штабом Ющенка, який очолює Роман Безсмертний.

– В мене до штабу чи в штабу до мене немає претензій. У тій статті в "Дзеркалі тижня" зазначалося, що розтягуються повноваження… Та ми давно вже визначилися, хто чим займається! Роботи дуже багато і вистачить на всіх!

– Що ж тоді у компетенції Безсмертного?

– Це організаційна, "польова робота", вона надзвичайно складна. Це агітатори, менеджери, організатори публічних стосунків. Робота штабної системи належить Безсмертному. Він знає її логіку, знає всіх цих людей по вертикалі – починаючи з Києва і закінчуючи селом.

Але на якомусь етапі з'являються питання: поява нових партнерів, утворення виборчої коаліції "Сила народу", з'являються нові елементи у виборчій системі, потреба внести корективи у стратегію і тактику. Потрібно швидко відреагувати на нові виклики. Визначення ідеологічної позиції, її оформлення. Є інформаційна робота, друковані та електронні ЗМІ. Це відноситься до структур, які більше відносяться до моєї компетенції.

Чи перетинаються наші функції? Обов'язково. Але чи є вони протилежними? Ні. Ми спільно працюємо, щоб вирішити головні завдання. У нас кожного дня з'являються десять–дванадцять гострих питань кампанії. Деякі питання концентруються навіть в одній годині. Тому контакти і взаємодія відпрацьована. Сьогодні ми зустрічалися двічі з Безсмертним. Ми не обговорюємо інтриги. В нас вистачає іншої роботи.

Ми маємо спільне розуміння головних принципів кампанії. Ми повністю "прочитали" кампанію з 31 жовтня в зворотному напрямі – від дня голосування до сьогодні. Ми щодня аналізуємо ситуацію і вдвох, чи з іншими учасниками. Це складна командна робота, але ми відразу домовилися працювати в режимі, який буде тільки додавати.

– Таке спостереження: коли вас не було у кампанії Ющенка, штаб спробував розвісити бігборди за Ющенка зі словом "Так!" чи "Вірю, знаю, можемо!" Після вашого приходу бігбордів Ющенка немає. Можна розуміти, що це наслідок різних підходів?

– Ви помиляєтесь. Будь–яка робота повинна проводитись в контексті подій. Але щодо бігбордів – опоненти запропонували власне бачення. Результати ви самі бачите. Інше я не хотів би коментувати.

– Яке місце Юлії Тимошенко у передвиборчій кампанії Ющенка, адже принаймні зараз її не видно?

– Вона брала невеликий тайм–аут на тиждень, відпочити. Найбільш гостра частина кампанії припадає на вересень–жовтень. Ви побачите Тимошенко в кампанії активною та результативною. Вона працює в своїй площині. Вона не займається штабною роботою. Ви побачити її в іншій якості.

– Як тоді пояснюється, що під її кураторство віддали східні, проблемні для Ющенка регіони?

– У нас більшість організаторів всього виборчого марафону пройдуть по всій Україні. Для Ющенка немає проблемних і непроблемних регіонів. Ми будемо працювати всюди. Безумовно, робитимемо акценти. І Тимошенко ви побачите і в Східній, і в Західній Україні.

– Ваш прогноз співпраці з Морозом – чи зніметься він перед першим туром, чи підтримає Ющенка у другому турі?

– Наші опоненти всіляко намагаються посварити нас. Але ми з Морозом будемо активно взаємодіяти. Як позначиться це на виборчому процесі? Ми будемо спільно протидіяти фальсифікації. З цією метою підписано угоду про чесні вибори. Ще відбудеться багато подій, на які у нас буде однакова реакція. Як, наприклад, на події в Сумах.

– Однак в розпал цих подій була заява начальника штабу Мороза Йосипа Вінського, де серед іншого він відмовився співпрацювати із Зінченком та Безсмертним.

– Я переконаний, що кампанія Соцпартії не вписується в заяву одного його представника.

– Традиційне питання зараз: як ви думаєте, що буде з Кучмою, Медведчуком, Януковичем через півроку?

– Вони всі будуть в опозиції. За принципом "чим гірше – тим краще". Але набагато більш важливим є те, що буде не з нашими опонентами, а з країною.

Між груднем 2004, коли за законом має відбутися інавгурація нового президента Віктора Ющенка, і березнем 2006, коли відбудуться нові парламентські вибори – дистанція у один рік і чотири місяці. За цей час непросто реалізувати програму радикального розвитку України. За розрахунками наших опонентів, рік і чотири місяці – це дуже коротка дистанція. Помиляються.

План дій Ющенка – не витвір технологій, відірваний від реального життя.
Ми зможемо його реалізувати. В мене відбулось чимало розмов з Віктором Андрійовичем із найбільш стратегічних питань – економічних, політичних, соціальних.

Він чітко формулює ті засади, які будуть здійснені ним як президентом наприкінці 2004 – на початку 2005. Він надзвичайно прагматична людина, і ці напрацювання мають чіткі контури – команді вже є що і як реалізувати.

Взагалі я бачу, наскільки Ющенко динамічно змінюється як політик. Найбільш дивним для мене є, з якими темпами він напрацьовує, узагальнює, засвоює цілі блоки питань. Коли він це встигає, будучи на "польових роботах", в турі!? Буває, о півночі сформульована проблема, а вранці вже є змістовна відповідь.

З 10 ранку до 15 дня три–чотири зустрічі, а на вулиці спека 40 градусів, а потім вечірні заходи. І він встигає попрацювати над собою, продумати деталі... Тому я переконаний: нехай опоненти не розраховують, що за рік і чотири місяці нам не вдасться реалізувати замислене.

Ми йдемо до 31 жовтня не просто з конкретною програмою, а з відпрацьованою методикою щодо її реалізації. Скажімо, щодо програмної мети створити 5 мільйонів нових робочих місць за найближчі 5 років. Її прорахованість і правдивість можна легко довести. Ми аналізували перший квартал 2000 року після приходу Ющенка на посаду прем’єра – збільшення склало 380 тисяч. Далі ця динаміка тільки підсилилась.

Далі буде...

У другій частині інтерв'ю Зінченко вперше розповість про те, як він втратив канал "Інтер", також про те, чи збирається він повернутися на нього після виборів президента, як в Україні зароджувалися "темники", коли він почав розходитися з Медведчуком і чому він не сприйняв технології Гельмана, запропоновані СДПУ(о)


Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування