Партнерський збір УП. Задонать на дрони та РЕБи

Венеціанська комісія проти прирівнювання російської мови до державної

Понеділок, 28 березня 2011, 12:43

Венеціанська комісія сумнівається, що законопроект "Про мови в Україні", який розширює сфери функціонування російської мови, відповідає Конституції країни.

На думку Комісії, у випадку ухвалення цього законопроекту, російська мова буде прирівняна до державної, пише "Комерсант-Україна".

Законопроект "Про мови в Україні", зареєстрований у Верховній Раді 7 вересня 2010 року депутатами Олександром Єфремовим (Партія регіонів), Петром Симоненком (Компартія) і Сергієм Гриневецьким (блок Литвина), Венеціанська комісія розглянула в суботу на 86-му пленарному засіданні.

У висновку Венеціанської комісії відзначаються "труднощі й специфічність" мовного питання в Україні.

"З одного боку, понад 60% населення зараховують себе до українського етносу, з іншого боку - більше 60% використовують російську як мову щоденного спілкування. Положення проекту закону відносно російської мови можуть трактуватися як намір авторів поставити російську мову на один рівень із державною, незважаючи на Конституцію", - говориться в документі.

"Відповідно до проекту закону, мовою національних меншин має говорити не менше 9% населення в регіоні. Але в такому випадку російська мова буде мовою нацменшин у кожному регіоні", - підкреслюють у Венеціанській комісії.

Її експерти пропонують уточнити число мов нацменшин при проведенні наступного перепису населення України.

Представники Венеціанської комісії від України Марина Ставнійчук і Сергій Ківалов (нардеп від Партія регіонів) по-різному витлумачили висновок комісії.

Ставнійчук заявила, що в комісії назвали законопроект таким ,що "не відповідає положенням української Конституції й міжнародних угод".

"Українська влада повинна підготувати більш адекватні законодавчі рішення, щоб установити справедливий баланс між захистом прав меншин із одного боку й збереженням державної мови з іншого", - сказала вона.

А Ківалов закликав членів Венеціанської комісії розглядати законопроект із "погляду захисту прав людини, а не з погляду захисту мови".

"Проект висновку комісії суперечить рекомендаціям Ради Європи про необхідність виконання положень Європейської хартії регіональних мов. У них говорилося, що російська мова заслуговує особливого положення, враховуючи число російськомовного населення України", - зазначив він.

Автори законопроекту, зокрема, Єфремова й Симоненко, вважають неконструктивним висновок Венеціанської комісії.

Вони вважають, що рішення щодо мовного питання треба приймати шляхом референдуму.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування