Андрій Ющенко – син Бога? Частина 4

Середа, 31 серпня 2005, 16:26

Зараз у історії з сином Віктора Ющенка все як завжди: президент і його оточення роблять вигляд, що скандал давно завершено, ми ж продовжуємо шукати і потроху знаходимо. Протягом останніх тижнів "Українській правді" вдалося дізнатися дещо нового.

Ми спробували розв’язати старі ребуси – наприклад, хто ж подарував сину президента телефон Vertu, мінімальна ціна якого складає 6,5 тисячі, а максимальна – 43,5 тисяч доларів.

За інформацією джерела, яке заслуговує на довіру, таким засобом міжгалактичної комунікації Андрія Ющенка забезпечив Олесь Довгий. Це син екс-голови Державного комітету зв’язку, а нині депутата Станіслава Довгого.

Чого більше в цьому подарунку – прояву дружби або амбіцій підприємливого батька – визначити складно. Фактом є, що хлопці давно знають один одного. Але і фактом є, що Довгий-старший був і залишається одним із найпотужніших гравців на ринку зв’язку. А головою Нацкомісії з регулювання зв’язку Ющенко призначив саме креатуру Довгого Олега Гайдука.

Можливо, це збіг обставин – а, можливо, й ні. Поки президент і його команда робитимуть вигляд, що нічого не відбувається, доти існуватиме цей черв підозри.

Щоправда, не зовсім зрозуміло, чому сам Віктор Ющенко під час легендарної прес-конференції сказав, що "телефон подарував сину друг, якого ви знаєте, але я не хочу його ім'я називати – це людина знана, молода, успішна".

Це спричинило чутки, що презент зробив перший помічник президента Олександр Третьяков – людина з нафтобізнесовим корінням. Але, як кажуть, сам Третьяков у розмовах з близькими від цього подарунку категорично відхрестився.

Машина-невидимка

Набагато складніше було щось з'ясувати про автомобіль BMW M6, який одного прекрасного літнього дня був наданий у користування сину Ющенка. Як відомо, машина ця первісно була прописана за чеським автосалоном Autonagy з міста Хомутов, тому на ній було встановлено номерні знаки цієї країни.

"Українська правда" зверталася з офіційним запитом до Державної митної служби, щоб встановити, хто ж завіз BMW M6 до України. Але у наданні цієї інформації так само офіційно нам було відмовлено.

"Повідомляємо, що відповідно до ст. 308 Митного кодексу інформація щодо експорту та імпорту конкретних видів товарів може надаватися Держмитслужбою лише органам, які ведуть державну статистику; інформація щодо експортно-імпортних операцій конкретних суб’єктів зовнішньоекономічних операцій – тільки органам досудового слідства у зв’язку з розслідуванням кримінальних справ", - ідеться у листі митного відомства.

Натомість керівник Державної митної служби Володимир Скомаровський у розмові з "Українською правдою" зізнався, що і повідомляти їм було б нічого. Бо андріє-ющенкове BMW M6 в базі митниці… не значиться.

"Я чисто по-людськи вам скажу: ми перевірили всі митниці, бо ми не знали, звідки це BMW в’їхало. Мені прийшла доповідна, і на сьогодні (розмова відбувалася 12 серпня) я можу вам повідомити, що інформації стосовно митного оформлення такого автомобіля з чеськими номерами CZ 3U1 0401 в базі Держмитслужби не виявлено", - сказав Скомаровський.

Тобто, якщо машини немає в базі митної служби, значить, на ній заїхав негромадянин України для використання у власних потребах. Він, і тільки він, може за законом їздити на такому авто два місяці.

Якщо ж він хоче цю машину продати, подарувати або здати в оренду, то може звернутися на будь-яку українську митницю і оформити автомобіль, заплативши майже 70 тисяч євро розмитнення. Тільки тоді машина з'явиться в базі Державної митної служби. Цього не сталося.

Тому виходить, що станом на середину серпня BMW M6 не змінювало власника і керувати ним міг все той же негромадянин України – реальний чи міфічний. За словами Скомаровського, хто перебував за кермом машини на перетині нею кордону України, зафіксовано лише у прикордонників. Тому "Українська правда" звернулася із запитом і до відомства Миколи Литвина, але відповіді поки не отримала.

Тобто проміжний висновок такий – син президента їздив на машині, завезення якого в Україну відбулося без фіксації в митній службі, і це значить, що право керувати нею мав іноземець. Отримати довіреність Андрій Ющенко міг тільки після оформлення BMW M6 на митниці, але це зроблено не було.

При цьому син президента стверджує, що машина належить його "приятелеві", а Віктор Ющенко – що дитина "платить за оренду". Пізніше всіма було визнано, що їздити на ній Андрію Ющенку – це незаконно, бо такі авто не можуть передаватися нікому.

У розпал скандалу наприкінці липня-початку серпня це BMW M6 зникло з поля зору. За інформацією джерел "Української правди", воно стояло подалі від очей, запакованою у целофан на території київської автофірми "ПроТюнинг".

Коли ми туди потелефонували, управляючий станції на ім'я Руслан це спростував і додав, що в целофан у них була загорнута третя модель BMW. Натомість люди, які бачили там легендарну M6, наголошують на правоті своїх слів і кажуть, що відрізнити третю і шосту модель BMW дуже легко.

Водночас на "ПроТюнинг" підтвердили, що в цій майстерні обслуговується інша машина Андрія Ющенка – кубік "Мерседес". За словами джерела УП, на це авто було зроблено тюнинг компресора і гальмівної системи на 15 тисяч доларів. Руслан, натомість, сказав, що це "тільки в планах".

Роль "Роверу" у виконанні BMW M6

В пошуках слідів власника BMW M6, ми встановили ще низку цікавих моментів. Як повідомлялося у попередній статті, після початку скандалу на машині з'явилися номери старого зразка 511 28 КА. Тоді "Українська правда" писала, що легально повісити їх на нове авто було неможливо – зараз такі номерні знаки просто не видають.

Зараз ми отримали підтвердження з Міністерства внутрішніх справ. У відповідь на наш запит Департамент ДАІ повідомив, що:

"Наказом МВС України від 2 квітня 2005 року № 216 "Про заходи щодо впорядкування використання спеціальних сигнальних пристроїв і документів та вдосконалення державної реєстрації службових транспортних засобів" забороняється закріплення номерних знаків, які не відповідають вимогам державного стандарту ДСТУ 4278:2004, до яких відносяться і зазначені у запиті номерні знаки".

Водночас МВС відмовився повідомити, за ким значиться цей номерний знак: "Дані про належність транспортних засобів на їхніх власників є інформацією з обмеженим доступом, зокрема, конфіденціальною". Але насправді цю заборону досить легко уникнути – досить мати знайомого інспектора Державтоінспекції.

Як вдалося з'ясувати "Українській правді", протягом останнього року, станом на минулий тиждень номери 511 28 КА значилися не за BMW M6, а за автомобілем "Ровер 75" сірого кольору, який належить товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансові інвестиції".

Версій, які могли б пояснити появу роверівських номерів 511 28 КА на BMW M6, може бути дві. Або ці номери вкрали з "Роверу". Або власник "Роверу" сам їх віддав поносити.

Ми схиляємося до того, що правдоподібним є другий варіант. І це підтверджує невелике розслідування стосовно ТОВ "Фінансові інвестиції".

Схоже, люди, які стоять за цією фірмою, вирішили допомогти сину президента з номерами – дати йому свої, щоб він міг поїздити, не звертаючи на себе увагу. Але зроблено це було настільки безглуздо, що підставили Андрія Ющенка по повній програмі. Крім того, як з'ясувалося, цій фірмі належить і джип "Мерседес", яким користується син президента.

"Фінансові інвестиції" сину президента

Назва ТОВ "Фінансові інвестиції" не зустрічається в інтернеті, тому знайти їх сліди було досить складно. Згідно з базою ДАІ, ця фірма знаходиться в житловому будинку номер 7/14 на вулиці Богомольця, що на Печерську. Жодних табличок . Вхід до офісу – через загальні двері під'їзду. Щоправда, на вулиці є окремий дзвінок, який веде прямо до "Фінансових інвестицій".

Перший раз нам відкрила молода людина, який послався, що директора немає, а він допомогти не може. Картина повторилася і під час телефонних переговорів протягом наступних двох днів. Так спроби "Української правди" офіційним шляхом дізнатися, яке відношення ця структура має до сина президента, закінчилися безрезультатно. Якщо в її керівників раптом виникне бажання прояснити ситуацію, вони знають, куди телефонувати.

Неофіційно ж знайшлися люди, які повідомили, що ТОВ "Фінансові інвестиції" має два напрямки – здає в оренду приміщення в різних регіонах України та надає консалтингові послуги, зокрема, пов’язані з... атомною енергетикою. Джерело мало необережність також підтвердити, що серед партнерів "Фінансових інвестицій" є компанія "Торговий дім".

Якщо хтось забув, то пам'ять освіжити легко – "Торговий дім" була, і, можливо, досі є фірмою лідера фракції "Наша Україна" Миколи Мартиненка. Разом з фірмою Давида Жванії "Бринкфорд" вони брали участь у схемах постачання в Україну ТВЕЛів для атомних електростанцій.

Інше джерело розповіло, чим займалися "Фінансові інвестиції" раніше – для юридичної чистоти саме на цю фірму оформляли деякі приміщення, які орендувалися для штабів Ющенка під час виборів.

Також ТОВ "Фінансові інвестиції" було власником автомобілів, які використовувалися у кортежі кандидата Віктора Ющенка. І, зокрема, для машини супроводу надавався як раз той джип, на якому їздить син президента. Робилося це в часи, коли штабом Ющенка керували Роман Безсмертний і той же Давид Жванія.

За коментарем щодо цієї фірми "Українська правда" звернулася до прес-секретаря Жванії Лариси Мудрак. Вона сказала, що "під час виборчої кампанії 2003-2004 років допомагали багато українських бізнесових компаній, робили фінансові внески і надавали консультаційні послуги". "Пригадати внесок цієї фірми Давид Важаєвич не може", - додала його прес-секретар.

Водночас, в прес-службі Мартиненка заявили, що він "не займається бізнесом з 1998 року, не володіє компанією "Торговий дім" або компанією "Фінансові інвестиції" ні повністю, ні частково".

Складно було розраховувати на іншу відповідь в цій ситуації. Немає криміналу в тому, що структури, близькі до бізнес-оточення Ющенка, зараз забезпечують транспортом його сина або незаконно дають покористуватися автомобільними номерами. Так, можуть народитися асоціації зі словом "корупція". Але хіба це когось цікавить?

Також можна пригадати, що начебто Жванія забезпечив автотранспортом і старшу дочку Ющенка Віталіну. І що легендарне BMW M6 було надане Андрію не без сприяння нинішнього міністра з надзвичайних ситуацій. Прес-секретар Жванії сказала, що до них уже зверталися із цього приводу багато журналістів, але відповідь була одна: "Ми не коментуємо чутки".

Загалом ситуація абсурдна. Є президент, і є група людей, заяви яких про те, що вони більше не займаються бізнесом, нікого не переконують. Бо доказів цьому немає. Навпаки, є підозри про причетність Мартиненка і Жванії до спроб усунення керівництва взуттєвої фабрики "Київ".

Або є факт, що Жванія отримав від Київради землю в центрі столиці. Але питання не тільки в цих двох громадянах. Ніхто з мільйонерів у оточенні Ющенка не зробив елементарний крок, просто оприлюднивши декларацію про прибутки. Прикладом у цьому їм служить сам президент. Попри обіцяну "прозорість влади до п’ятого коліна".

Син Ющенка жив в неексплуатованій квартирі

Ще один сюжет скандалу з сином президента – це його проживання в надбудові будинку по вулиці Дарвіна, 3. Як відомо, Андрій Ющенко повідомив, що оренда цієї території в 200 квадратних метрів обходиться йому в "кілька сот доларів на місяць" – хоча за нормальних умов це не може коштувати дешевше трьох-чотирьох тисяч доларів.

Пошуки власників, які готові надавати суперзнижку президентській родині, щоб розпитати, що вони отримують взамін, закінчилися ще одним цікавим фактом.

ЖЕК №601, до якого "Українська правда" спрямувала свій запит, відмовився назвати прізвище цього благодійника: "Інформація, яку ви просите надати, містить відомості про особу, яка не надала згоди на поширення відомостей про неї. Крім того, дана інформація носить конфіденційний характер."

Але при цьому комунальники повідомили, що, виявляється, "на даний час приміщення надбудови на Дарвіна, 3, в експлуатацію не введено".

Що це значить? Що легенда про оренду цієї жилплощі також ставиться під великий сумнів. Бо якщо житло не введено в експлуатацію, то його не можна і здавати за гроші іншим. Там взагалі жити не можна, бо за нього не сплачується квартплата, електро-, водо- і газопостачання. Попри це, Андрій Ющенко там живе – це підтвердив і він, і його батько.

Загалом ці підозри щодо першої родини країни будуть доти, поки не будуть отримані відповіді на всі питання. Свій посильний внесок, щоб ситуація розвивалася, робить і сама влада. Обіцяючи, що декларацію родини Ющенків буде оприлюднено в термін до 1 квітня 2006. Що значить, що громадськості продемонструють фінансовий звіт лише за поточний рік.

А за 2004 ніхто нічого показувати не збирається. Хоча це принципово – бо так можна прослідкувати динаміку статків родини президента. Зараз же можна лише здогадуватися, чому звіт за 2004 вперто і навмисно тримають під замком. Може, щоб потім списати на цей не оприлюднений рік якісь активи, які з'являться в декларації-2005 і які б дозволяли президентське життя на широку ногу?

"Кофточка" в 507 кінських сил і ціною 800 тисяч гривень

Цього понеділка команда Ющенка спробувала згладити питання фінансової спроможності президента, запросивши на його дачу в Нових Безрадичах групу журналістів. Але замість внесення ясності все звелося до загальних розмов. Наприклад, так виглядав діалог між присутнім кореспондентом УП і главою держави:

Журналіст "Української правди" Тетяна Ніколаєнко: Вікторе Андрійовичу, чому ви не оприлюдните податкову декларацію за 2004 рік?

Президент України Віктор Ющенко: Як? Я оприлюднив!

Журналіст: Але це дані дворічної давнини...

Ющенко: Чому? Я оприлюднив у липні 2004 року.

Журналіст: Так. Але дані за 2003...

Ющенко: За той рік джерела моїх прибутків не змінилися.... Якщо ви хочете сказати, що це все крадене..., - показує Ющенко на рогачі, рала, кухлики, якими заповнений його будинок.

Після цього в дискусію втрутився радник Ющенка Микола Полудьонний, який зазначив, що нема відповідного законодавства, яке б регулювало подання декларації. Це доволі дивне твердження, бо показати всі свої активи – це пряма вимога до президента згідно з законом "Про боротьбу з корупцією".

І якщо немає спеціального бланку для заповнення декларації Ющенка, він може скористатися стандартним. Або просто написати все, що має, в стовпчик на чистому аркуші паперу.

Прес-секретар президента Ірина Геращенко натомість вирішила нагадати, що родина Ющенків ніколи не приписувала себе до бідняків, а відносилась до середнього класу. "Якщо людина за 50 років не заробила на власну хату, то як вона може керувати країною?", - обурилася Геращенко і запропонувала журналістам також у приклад оприлюднити свої прибутки.

"Добре, давайте скажемо так, що мої прибутки залишилися на рівні тих, які я задекларував у 2004. Не рахуючи переоформлення маминого майна", - сказав Ющенко.

Але найцікавіше виглядав діалог з Катериною Ющенко. На питання, чи не треба нарешті внести ясність щодо автомобіля BMW M6, перша леді України відповіла: "Машину дав друг. Якби мені подруга дала кофточку поносити, то я мала б теж розповісти, звідки вона?"

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді