Sine ira et studio

29 переглядів
0
Максим Стріха, для УП
Середа, 21 вересня 2005, 14:31


Настрої в суспільстві швидко поляризуються. Це відчутно навіть без соціологічних досліджень. Коли в ефірі пролунала цифра "223" й стало ясно, що кандидатура Єханурова не пройшла, обличчя одного мого знайомого з "майданних" часів світилося тріумфом – реставрації кучмізму (в його розумінні) не відбулося.

Натомість інший мій приятель, що так само відстояв на Майдані "від дзвінка й до дзвінка", був у відчаї, бо держава (так він вважає) стрімко сповзає в трясовину хаосу й невизначеності.

Очевидно, що обидві ці полярні думки мають під собою підґрунтя. Й абсолютизація однієї точки зору - за одночасного нехтування іншою - здатна спровокувати лишень відчайдушно-емоційні вихлюпи.

Як-от заяву голови УРП "Собор" Матвієнка, який, оцінивши неголосування власної партійної групи за запропоновану президентом кандидатуру прем'єра як "зраду національних інтересів", поспішив закреслити власну ж багаторічну працю з розбудови проекту національно-демократичної "правиці".

Але в час загальної істерії дуже важливо спробувати поглянути на речі (так учив колись мудрий римський історик) "sine ira et studio" – без гніву й упередженості. Бо тільки так можна виявити точку дотикання двох, здавалося б, взаємовиключних позицій.

Отже, чи погано те, що 20 вересня парламент не дав згоди на призначення Єханурова прем'єром?

З точки зору необхідності забезпечення стабільності в державі – безумовно, погано. Розхитування нашого спільного човна набуває загрозливих масштабів – і політики Майдану (мова йде про обидві сторони протистояння), втративши залишки глузду, здається, спішать спалити власну державу, аби насамкінець погріти руки в її полум'ї і втішитися видовищем того, як горять опоненти.

Але чи якби, після всіх зусиль Єханурова й особисто Ющенка, на табло висвітлилася цифра, наприклад, "226" - чи зупинило б це загрозливий процес розпаду?

Боюся, що ні. Принаймні, в обраному президентом форматі роботи з парламентом і урядом. Адже технічний, позбавлений власної харизми й стабільної парламентської підтримки прем'єр, ледве чи міг би стати чинником стабілізації і в політиці, і в економіці...

За ситуації, яка виникла після відставки попереднього уряду, перед президентом був єдиний абсолютно надійний і безпрограшний шлях: формування чітко окресленої більшості під чітко обумовлений склад коаліційного (технічного за своєю суттю) уряду з чітко прописаною програмою.

З огляду на тривалість існування цього уряду (максимум 7 місяців!) неважливо навіть, які фракції до нього увійшли б. Важливо інше – уряд отримав би можливість проводити свою політику через парламент.

І за таких умов голосування 20 вересня стало б простою формальністю, лишень зафіксувавши чисельний склад нової більшості.

Натомість Ющенко ще раз вирішив піти випробуваним шляхом Кучми: протягнути не зв'язаного жодними публічними зобов'язаннями прем'єра, а далі сформувати уряд на власний розсуд.

І в час, коли ще надто пам'ятні результати державотворчої діяльності президентських висуванців - Порошенка, Червоненка, Жванії, Білозір, список можна продовжувати – такий сценарій не спрацював.

Можливо, не спрацював ще й тому, що дехто з депутатів, цілком відданих національним інтересам (є й такі; може, їх і не багато – але ж результат голосування визначали лічені голоси!) глибоко розуміючи небезпеку ескалації нестабільності, ще більше боявся "стабільності", яка може настати в результаті чергової хвилі президентських кадрових рішень...

Як розвиватимуться події надалі?

Сьогодні це передбачити вже важко – надто багато помилок наробили всі учасники протистояння. І тому розвиток подій набув усіх небезпечних рис ланцюгової реакції. Але зупинити її ще можна.

Якщо всі відповідальні люди таки вирішать одного дня (бажано, не надто відкладаючи цей день на майбутнє – ліміт часу бо катастрофічно вичерпується!) діяти тверезо, відкинувши вбік амбіції й образи, "sine ira et studio", як закликав колись Корнелій Таціт.

Максим Стріха, доктор фізико-математичних наук, письменник

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
Усі коментарі
Сфера впливу
Серійна бездіяльність або Особливості слідства у справі Гандзюк
Наймолодша художниця України: як створити персональну виставку, коли тобі три роки
Як створити бізнес з нуля. Пам'ятка для початківців
Усі публікації