Головне розчарування 2005 року

Понеділок, 23 січня 2006, 14:10

До річниці інавгурації Ющенка

Одразу після перемоги "помаранчевої революції" у масових настроях взяв гору високий рівень очікувань і, одночасно, високий рівень довіри до нової влади.

Дані опитування населення, проведені Центром ім. Разумкова наприкінці лютого 2005 року показували, що не менш половини - 50,7% респондентів - вважали, що події в Україні розвиваються в правильному напрямку. Близько половини респондентів висловлювали надію, що економічне становище й міжнародний імідж країни найближчим часом зміняться на краще.

Близько половини (44,7% опитаних) дотримувалися думки, що "нинішня влада краща, ніж попередня". Тільки кожен п'ятий - 18,9% - вважав, що нова влада нічим не краща за попередню", а "гіршою, ніж попередня" називали "помаранчеву" владу - 15,3%.

Пройшло не більше ніж півроку, і ситуація кардинально змінилася. Надії населення зазнали краху, а в масових настроях взяло гору розчарування.

Та ж соціологічна служба у січні 2006 року зафіксувала, що тільки п'ята частина - 17,7% опитаних - (на сьогодні – це фактично кількість електорату блоку "Наша Україна") вважає, що події в Україні розвиваються в правильному напрямку, тоді як майже дві третини (62,3%) заявили, що події розвиваються в неправильному напрямку.

Опитування, проведене Центром соціальних досліджень "Софія" у жовтні 2005 року показало: порівняно з лютим кількість тих, хто вважає нинішню владу кращою, ніж попередня, скоротилося вдвічі (з 44,7 до 22,8%).

І навпаки, приблизно вдвічі зросло число тих, хто думає, що нинішня влада

або гірше, ніж стара (з 15,3 до 26,6%),

або не нічим особливо не відрізняється від попереднього режиму (з 18,9% до 44,0%).

Після обрання президентом Ющенка більше половини опитаних тою або іншою мірою сподівалися, що ситуація в країні зміниться на краще.

Таблиця 1

Розподіл відповідей на питання "Одразу після обрання Віктора Ющенка президентом, чи були у Вас надії, що ситуація в країні зміниться на краще?",%

Так, певні надії були

40,3

Скоріше так, були

19,7

Скоріше ні, не було

16,5

Ні, жодних надій не було

21,2

Важко відповісти

2,3

Одночасно, майже три чверті (71,3%) тих, хто мав такі надії, зазначили, що за час перебування Ющенка при владі ці надії не виправдалися - 21,8% зазначили "однозначно ні" й 49,5% - "скоріше, ні". Про те, що надії щодо зміни ситуації на краще виправдалися, повідомили 22,0% респондентів, причому тільки 2,2% зазначили "однозначно так".

Якщо на початку року число симпатиків Ющенка значно перевищувало кількість антипатиків, то сьогодні у президента – виразний негативний баланс у співвідношенні симпатиків та антипатиків.

За рік кількість респондентів, які "повністю" підтримують діяльність Ющенка, скоротилася з 48,3% (у лютому 2005 року) до 19,2% (у січні 2006 року).

І навпаки, число тих, хто не підтримує діяльність президента, зросла з 28,7 до 44,7%.

На думку половини опитаних, Ющенко практично не виконує своїх передвиборчих обіцянок і тільки 4,1% респондентів думають, що він послідовно їх виконує.

Таблиця 2

Розподіл відповідей на питання "Що Ви думаєте з приводу виконання В. Ющенком своїх передвиборчих обіцянок?", %

В. Ющенко послідовно виконує свої обіцянки

4,1

В. Ющенко намагається, у міру можливості, виконувати свої обіцянки

39,4

В. Ющенко практично не виконує своїх обіцянок

51,2

Важко відповісти

5,3

Слід зазначити, що серед тих, хто в третьому турі президентських виборів проголосував за Ющенка, тільки половина підтримала з тієї причини, що симпатизувала йому особисто як кандидату. Для значної частини електорату Ющенка їхній вибір був компромісним, оскільки ґрунтувався на бажанні не допустити перемогу Януковича.

Таблиця 3

Розподіл відповідей на питання "Чому в третьому турі Ви проголосували за В.Ющенка?" , %

Мені подобався особисто Ющенко як кандидат

47,6

Я хотів, щоб перемогла "помаранчева команда"

16,4

Я не хотів, щоб переміг Янукович

27,3

Інше

6,2

Важко відповісти

2,5

Серед тих респондентів, які голосували за Ющенка в третьому турі президентських виборів зараз тільки половина (43,6%) висловлює бажання проголосувати за нього знову, а третина (29,4%) заявила, що не стали б голосувати. Інші не визначилися з відповіддю.

Керівник соціологічної служби Центру соціальних досліджень "Софія" Олександр Левцун

В статті були використані данні

1) результатів опитування населення України, проведеного Центром ім. Разумкова з 23 по 28 лютого 2005 р. Опитано 2012 респондента віком від 18 років і старше. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.

2) результати опитування населення України, проведеного Центром ім. Разумкова з 12 по 17 січня 2006 р. Опитано 2290 респондентів віком від 18 років і старше. Похибка вибірки не перевищує 2,1%.

3) результатів опитування населення України, проведеного Центром соціальних досліджень "Софія" з 17 по 27 жовтня 2005 р. Опитано 2018 респондентів віком від 18 років і старше. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді