Людина, яка створила "Нічну варту". Частина третя

73 перегляди
168
Павло Солодько, для УП
П'ятниця, 27 січня 2006, 16:29

Продовження. Початок читайте тут:

Люди, які створили стиль революції. Частина перша

Люди, які створили стиль революції. Частина друга

У третій частині наших інтерв'ю говоримо з людиною, яка, можливо, не допустила масових провокацій у Києві.

Олександр Попов придумав і втілив у життя "Нічну варту" - мережу активістів, яка запобігала погромам і провокаціям на виборах і стежила за дотриманням законності працівниками дільничих виборчкомів.

Олександр Попов: "На минулих виборах у нас було 200 добровольців і 70 автомашин. Всі досі згадують той адреналін"

Хто: Олександр Попов (нік в інтернеті – DADDY), 48 років, народився і живе в Києві, у 2004 і 2006 роках - керівник комерційного відділу телекомунікаційної компанії "Укртелепорт". Член НСНУ з липня 2005 року.

Що зробив: організував у Києві "Нічну варту" – мобільну мережу активістів, яка стежила за дотриманням порядку на виборчих дільницях і в столиці, збирала інформацію про порушення і запобігала провокаціям.

- Як ти втрапив у політику?

- Після акції "Україна без Кучми!", десь у 2001 року я став дописувачем на Вільному форумі сайту "Майдан", спілкувався з колегами спершу в інтернеті, а потім - в реалі.

- Страшно не було за власний бізнес?

- Ні. Власне, й вибору не було. Підприємництво у країні, якою керує колишній рекетир - це не підприємництво. Одні з наших клієнтів - фірма зі сходу - з неприхованим мазохістським задоволенням розповідали, як їх "прибивали" донецькі бандити.

Це задоволення було настільки страшне - нас принизили, відібрали бізнес, але частину грошей залишили! - що я вирішив зробити все, аби не допустити подібного.

Я часто спілкувався з людьми, які відбували покарання за кримінальні злочини. У них абсолютно специфічна психологія - не гарна і не погана, просто інша. Тому я і взяв активну участь у тому, що відбувалося.

- А твої партнери по бізнесу?

- Участь брала вся фірма, на чолі з гендиректором. Той розіслав внутрішньою поштою повідомлення приблизно такого змісту: у зв'язку зі складною політичною ситуацією в країні співробітники мають право брати участь у прогулянках на свіжому повітрі.

А сам гендиректор очолював одну з ДВК у Києві, і, завдяки добрій роботі, його дільниця дала один із найкращих результатів.

- Як же виникла "Нічна варта"?

- Десь за три тижні до першого туру ми з дружиною гуляли центром, намагаючись знайти місце, де не палять, і пообідати. Під час цеї прогулянки я раптом зауважив на вулицях і в закладах харчування чимало хлопців з зовнішністю, більш характерною для 90-их років - спортивні штани, шкірянка і дуже коротка зачіска. І розмовляють так, як "на таборі" - голова до голови і неголосно.

Потім у "Картопляній хаті" на Софіївській зауважив кількох "бригадирів" - шкірянки довші, брюки, барсетки і мобільні телефони. Видно було, що в закладі вони вперше і їм тут подобається - вони розглядалися і з цікавістю, пробували досі незнайомі блюда.

І постійні дзвінки: "стійте, де стоїте", "їдьте на квартиру" тощо.

Тобто напередодні виборів у Київ звозили людей зі специфічним досвідом. Я прийшов увечері і написав про побачене на Вільний форум із заголовком "Прихована загроза".

- І з цього все почалося?

- Через кілька днів була чергова зустріч активістів у реалі і я - як людина, котра побачила проблему - запропонував адекватне її вирішення.

Так з' явилася ідея мобільної групи - екіпажу легкової автомашини у складі водія, оператора з камерою, журналіста або людини з посвідченням журналіста і диктофоном, людини з юридичним досвідом і п' ятого учасника для фізичного захисту.

Завдання такої групи - курсувати по заданому району від дільниці до дільниці, скоординувати дії активістів біля дільниць, стежити за дотриманням законності виборчого процесу і відповідно співпрацювати з пресою, депутатами і правоохоронними органами. Я повісив на сайт звернення до активістів і ми отримали чимало відгуків.

- Яким був механізм співпраці цих добровольців?

- Для взаємодії мобільних груп їм потрібен диспетчер і точка входу в інтернет для оприлюднення інформації. Однією з таких точок входу став офіс нашої фірми - у нас був супутниковий інтернет і у випадку відключення телефонних мереж ми б без проблем оновлювали сайт через супутник.

На сайті ще були вивішені телефони "гарячої лінії" "Майдану", куди міг подзвонити кожен бажаючий і викласти свою інфу. По Києву було зроблено кілька точок входу для операторів "гарячої лінії", і мобільні групи могли оприлюднювати свою інформацію через них.

Там і резервний диспетчер передбачався. Щось схоже на таксі - ми навіть цікавилися придбанням списаних з таксопарків радіостанцій цивільного зв' язку, але це було занадто дорого, тому зосередилися на мобільному.

- А якби відключили мобільних операторів?

- Ми були готові й до цього - більшість активістів закупила собі резервні картки "Голден телекому" - чомусь вважалося, що відключать мережі тільки двох найбільших операторів - UMC і "Київстару". Наскільки я знаю, тоді навіть політичні партії масово закуповували голденівські пріпейд-картки "Юні".

Наші активісти мали з собою листки з усіма роздрукованими телефонами колег, в тому числі і резервними. Також у "Нічної варти" було кілька рацій (їх виділили активісти, які захоплюються гірським туризмом) і спецрезервний (сміється) канал зв' язку - четверо велосипедистів, частина з яких свого часу організовувала київські велоакції "Критична маса". У випадку тотального відключення всього-всього ці люди мали стати швидкими "гінцями" між ЦВК, мобільними групами і місцями виходу в Інтернет.

- У першій частині інтерв' ю "Люди, які створили стиль революції" мої співрозмовники акцентували на тому, що значну роль у подіях осені 2004 році відіграв мережевий принцип побудови залучених у події структур. Але "Нічна варта" - це не мережа, а прямо армія якась...

- Зовсім ні. Чітким є лише завдання. Все інше - на розсуд групи. Зверніть увагу на організацію зв' язку: кожна група могла повідомляти інфу через диспетчера, через "гарячі лінії", через знайомих новинарів, через знайомих у сусідніх групах...

Так само і отримувати - від диспетчера, знайомих, людей біля дільниці, прямо з сайту через WAP-версію. Тобто інформацію не можна було обмежити - вона рухалася якими завгодно каналами.

І якщо на Нивках намагалися винести бюлетені або поруч із дільницею збиралися бандюгани, то місцеві активісти знали про це з сайту, а до чергової мобільної групи під'їздило ще кілька наших машин. І таким чином біля дільниці могло зібратися кілька десятків людей - наші з камерами довкола ходять, місцеві ротвейлерів вигулюють.

Бандит десять раз подумає, перш ніж погром влаштовувати. Це, до речі, якраз і є один з головних принципів мережі - у випадку потреби всі мобільні групи протягом 10-15 хвилин могли зібратися в одній точці, тоді як опоненти були чітко закріплені за дільницями. І кілька разів така взаємодія нас дуже виручала.

- Скільки людей відгукнулося на ваш заклик?

- На першому турі у "Нічній варті" було близько 50 людей і 9 автомобілів. Багато хто відгукнувся на заклик вийти охороняти свої дільниці з настанням темряви - таке собі стаціонарне чергування, і одним із завдань мобільних груп було морально підтримувати тих, хто вийшов до своїх дільниць.

З іншого боку, ці люди самі казали про проблеми, або ж повідомляли про них через "гарячу лінію". Раз подзвонила якась тітонька, ледь не плакала, кричала "Приїдьте на Жилянську, подивіться, що тут робиться!"

Там до третьої ночі не рахували бюлетені, і ми приїхали, тиснули своєю присутністю, аж доки не провели машину з бюлетенями аж до ТВК. Те, що це працює, було очевидно - і на другий тур у нас уже було більше 20 автомобілів і 120 добровольців. Тоді ж з'явилася назва "Нічна варта".

- Це пов'язано з відомим фільмом?

- Така назва була в аналогічної передвиборчої ініціативи в Сумах. І звідкись - здається, львів'яни передали - взялося дві сотні нарукавних пов'язок із зображенням ока і написом "Нічна варта".

Вони широко використовувалися в ті дні, коли в Київ звозили силоміць мобілізованих найманих працівників зі сходу. Тоді "Нічна варта" стежила за пересуванням цих людей - а також силовиків - і оперативно оприлюднювала достовірну інформацію про це.

Одне слово, досить швидко наше скромне починання стало модним і популярним - на третьому турі "Варта" нараховувала 70 автомашин і 200 людей. На один екіпаж припадало вже тільки 4-5 дільниць.

Довелося навіть робити два диспетчерських центри - один для правого, а інший для лівого берега. І що показово - на третій тур, крім середнього класу, до нас почали приєднуватися колишні військові.

- Навіщо ви стежили за тими, кого привозили "за Януковича"?

- Це була, користуючись радянською військовою термінологіією, система попередження. Наші екіпажі стояли на в'їзді в місто або на станціях, де скупчувалися поїзди з мобілізованими.

Таким чином ми:

а) знали, який контингент (шахтарі, кримінальники, перевдягнені менти) знаходився в поїздах чи автобусах,

б) контролювали їхнє переміщення містом, в) здійснювали психологічний тиск.

Уявіть себе на місці бригадирів – постійно довкола різні авто з камерами, весь час стежать, супроводжують...

Було навіть так, що машина з помаранчевою символікою, яка супроводжувала колону з автобусами від Окружної дороги, під'їздила на стоянці до головного автобуса, хтось з екіпажу заходив всередину і казав коротеньку промову: "Від імені киян вітаємо шановних земляків у місті-герої Києві, бажаємо гарно відпочити і сподіваємося, що ваше перебування не затьмарять неприємні ексцеси".

- Чи співпрацювали ви з партіями і міліцією?

- Звичайно, ми не чинили самосуду. Першим завданням після приїзду на дільницю було познайомитися з правоохоронцями. Партії нас підтримували документами або своїми активістами, але нечасто.

Ми взагалі були надзвичайно толерантні – під час третього туру якусь мобільну групу прихильники Януковича викликали на Печерськ, де комісія була абсолютно "помаранчева", і звернули увагу на те, що конверти з бюлетенями були незапечатані. Наші змусили членів ДВК здійснити операцію по закону.

- Чи отримував хтось із активістів "Нічної варти" або новинарів "Майдану " винагороду за пророблену роботу?

- Все було на пожертви. Хтось міг виділити 100 гривень на бензин для мобільних груп, але не більше. Винагородою був програш провладного кандидата і – особливо, - самі емоції. Досі багато хто з активістів з ностальгією згадує ті адреналінові дні.

- Списки визначено. За кого голосуватимеш і чому?

- За "Нашу Україну". Не ТОМУ ЩО (с) там є якісь привабливі особистості (вони там є, але падлюк там теж вистачає), а тому що я вважаю за потрібне підтримати мого Президента. На жаль (завдяки саме тим падлюкам у партії) я можу реально зробити це тільки шляхом виборів, хоч колись мав намір активно попрацювати у команді.

- Чого ж ти не пішов туди?

- Варто б було іти, якби все у нашій сучасній політиці не вирішували б гроші. Активіст з незначними фінансовими можливостями у політиці може займатися тільки одним: безкоштовно працювати під час виборів. ВСЕ. У "мирний" час він – активіст – нафіг нікому не потрібний - це час панів депутатів з товстими гаманцями, на Мерседесах і з охороною.

- Твоя думка про те, що зараз на всіх телеканалах – газ, відставка уряду тощо?

- Знаєш, у мене достатньо специфічний погляд не тільки на ці дві події, а взагалі на розвиток політичних подій після перемоги президента.

Майже всі загострення, кризи, відставки, що відбувалися за цей рік я схильний відносити за рахунок діяльності у нашій країні агентури ФСБ, яка втілює у життя ретельно розроблений, послідовний план дестабілізації життя в Україні, підриву існуючого ладу та заміни президента на суто проросійського політика, налаштованого на інтеграцію України в ЄЕП та союзну державу Росії та Білорусі.

Мене можна звинувачувати у конспірологічних фобіях, але, як кажуть художники: я так бачу.

- Цього тижня була річниця інавгурації. Чим вона відрізнялася від річниці революції?

- Річницю революції я чекав. Я чекав на свято, на зустріч з товаришами по Майдану, по "Варті". Я хотів побачити і почути Президента. І дуже боявся провокацій. На щастя, майже всіх несподіванок організаторам річниці вдалося уникнути.

Але особисто я Президента не почув, на жаль – ходив за коньяком. А коли виступала Юля, то я вже коньяку попив і мені було не цікаво (сміється), бо поряд зі мною стояли і пили коньяк чудові, чарівні дівчата і чудові, розумні хлопці з сайту Майдан.

Щодо річниці інавгурації. Так – це певна межа для підбиття короткострокових результатів. Я не маю права говорити від імені суспільства, чи середнього класу, чи ще когось.

Я скажу від себе: я задоволений, я не помилився у своєму виборі, у своїх сподіваннях. Так, можна б було зробити більше, але дивись мої попередні коментарі – я вважаю, що нашому Президенту, нашій країні дуже й дуже сильно заважають деякі наші закляті друзі.

Люди, які створили стиль революції. Частина перша

Люди, які створили стиль революції. Частина друга

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 172.16.1.---DADDY..
Доброго дня, alegna :-)
Слідкуйте за повідомленнями на "Прямій Дії" сайту "Майдан" - ми обов"язково звернемось до всіх небайдужих людей по допомогу.
Дякую за бажання долучитись до забезпечення прозорих, чесних виборів.
IP: 172.16.1.---alegna..
Добрый день, DADDY! На сколько я понимаю, впереди еще одно испытание на прочность! А как можно внести свою "лепту" в поддержку порядка в родном городе Киеве.
IP: 172.16.1.---DADDY..
Любі друзі (с), спробую в одному постінгу відповісти всім: і друзям, і недрузям. Друзям, моїм побратимам та сестрам по сайту Майдан, по ПОРІ (чорній), по мобільним бригадам та "Нічній Варті" я дуже вдячний за спільну роботу в революційні часи, за жертовність та відданість своєму вибору.
Недрузям: Я ніколи не говорю від імені когось. Я говорю тільки за себе і за свої слова відповідаю.Матюки у ваших дописах - свідчення вашої безсилої злоби, бо ваш час минає.Ще зустрінемось на виборах.:-))
IP: 85.202.159.---NELLI..
дедугАН
Вы беретесь удтверждать, что интеллект нынче в моде,или в почете, как Вам удобнее.
IP: 10.0.1.---дедугАН..
Инженеры- космонавты.... Проедают бюджет без толку, а на выходе- отчёт о проделанной работе. А слабо без бюджета, чегой-то поделать на коммерческой основе?
Усі коментарі
Третій Рим
Тиждень у графіках: "Нещасна" Україна, безготівкові розрахунки та рекорди "Борисполя"
Очима Путіна
Свідчення Турчинова у суді над Януковичем
Усі публікації