Королям чорного Мальборо потрібні діти-курці

Понеділок, 14 березня 2011, 15:30

В Україні палять 10 мільйонів людей. Українці європейські лідери за кількістю курців серед дітей. Найбільше малолітніх курців на Донеччині, де палить майже третина підлітків віком від 12 до 18 років.

Половина з них за добу "споживають" від 16 до 20 сигарет. З 12 років курити починають переважно хлопці, а з 15 їх наздоганяють дівчата і вже у солодкі 17-ть курців серед обох статей стає порівну.

Чому курять діти? Не лише лоботряси, а слухняні пещені батьками дівчатка? Їх аргументацію тонко підмітили російські піарники цигарок "Кісс", які випустили ось таку гламурну рекламу:

Фото Гламур "Якщо заборонено, але дуже хочеться, то можна…"

Для хлопців палити це здаватися дорослішими, мужнішими. Дівчата натомість вважають, що куріння надає їм сексуального та стильного вигляду.

Держава може відкорегувати дитячі уявлення про цигарки і законодавчо зобов’язати тютюнові компанії оформлювати свою продукцію не стильними картинками, а жахливими зображеннями хвороб, до яких призводить куріння.

Так вже вчинили Канада, Бразилія, Нова Зеландія і ще більше тридцяти країн світу. Там зображення на пачках таке відразливе, що якщо маленька з кісками з рекламних плакатів "Кісс" витягне таку коробочку з сумочки, її, вибачте, може і виблювати на чудове рожеве морозиво.

Фото 1: Бразилія. Підпис на пачці: "Так діє миш’як, який є в цигарках". Фото 2: Австралія. Підпис на пачці: "Куріння може стати причиною сліпоти"

В 2009 депутати Верховної Ради оцінили досвід цих країн і вирішили вчинити подібним чином і в Україні. В результаті парламент ухвалив зміни до закону про попередження вживання тютюну (№1512-VI).

В його прикінцевих положеннях Рада зобов’язала Кабмін у тримісячний термін з дня опублікування затвердити кольорові малюнки і піктограми на упаковці тютюнових виробів.

І тут раптово виникли проблеми – проект тричі виносився на засідання Кабміну і тричі повертався до МОЗ "на доопрацювання". Уряд визнав картинки для зображення на цигарках страшними та відразливими.

А які вони мусять бути?

Медичні попередження, з яких вибирав уряд, є зображеннями для країн ЄС, і є найм’якішими в світі. Хоча чим реальніші та страшніші зображення – тим сильніше падає рівень паління. Це довела практика 39-ти країн, які вже ввели піктограми на цигарках.

Для порівняння картинки на цигарках, що мають застерігати від паління вагітних: в Бразилії, Новій Зеландії, та запропоноване зображення для України

Фото 1 Україна, фото 2 Бразілія, фото 3 Нова Зеландія

Лише на початку січня під тиском антитютюнового лобі уряд капітулював – малюнки були затвердженні. Щоправда затвердженні лише найм’якіші з запропонованих малюнків. Зокрема, зображення мерця та рака горла уряд відкинув.

МОРГ, Рак горла 

Ті малюнки, що пройшли цензуру, такі невиразні, що навряд чи хтось кине палити, дивлячись на них. Наприклад, кого може налякати зображення зграйки хвостатих сперматозоїдів?

Ці картинки уряд затвердив:

Малюнки для країн Євросоюзу, що не пройшли затвердження Кабміном 

Таку слабкодухість уряд проявив, зокрема, старанням віце-прем’єра Бориса Колеснікова. Саме він, за свідченням колишнього міністра МОЗ Зіновія Митника, був головним противником картинок під час розгляду цього питання на засіданнях уряду.

Офіційно Колесніков не є власником жодного тютюнового виробництва. Втім, було би наївно шукати прямі докази його присутності в цьому бізнесі, адже українське законодавство розділяє бізнес та політику.

Тож українські можновладці традиційно свій бізнес оформлюють на членів родини, або на близьке оточення. Досліджуючи тютюнове виробництво в Україні, автор встановив, що близькі друзі Бориса Колеснікова причетні до цього бізнесу.

Мова, зокрема, йде про Тютюнову компанію "Хамадей", що раніше називалося "Донецька тютюнова фабрика". Розташована вона в Донецьку на шахті "Заперевальна".

Офіційно це підприємство виробляє не дуже популярні марки цигарок, наприклад, "Епсель Мопсель – Ё-моё".

 

Засновник "Хамадея" ТОВ "Донбас-2 ЛТД". Ця фірма зареєстрована та знаходиться за тією самою адресою, що і "Хамадей". У неї два засновника – Сергій Заремба та Михайло Ляшко.

Останній відома на Донбасі людина, в буремні дев’яності його знали під прізвиськом Міша Косий.

Нині Ляшка вважають горілчаним королем Донбасу. А ще він відомий як людина дуже близька до Бориса Колеснікова, його бізнес-партнер. Наприклад, син Ляшка В’ячеслав є власником патентів на цукерки "Конті" разом з віце-прем’єром.

Існують і інші докази особливої бізнесової близькості Ляшка та Колеснікова. Зокрема, Михайло Ляшко є одним з власників фірми "Укрінком". Ця структура разом з Борисом Колесніковим в свій час фігурувала серед засновників торгівельної фірми "Юг", де нинішній віце-прем’єр довгий час працював генеральним директором.

 

В 2005 році Михайло Ляшко засвітився з Борисом Колесніковим ще в одній скандальній історії – ТЦ "Білий Лебідь". Ляшко на той момент володів одним з найбільших пакетів акцій ТЦ.

Отже прізвище Ляшко незмінно вигулькує на всіх відомих етапах бізнесової кар’єри нинішнього віце-прем’єра. Ця близькість частково пояснює, чому через уряд так важко проходили антитютюнові ініціативи Верховної Ради.

Втім, дослідження "Хамадея" принесло ще кілька сюрпризів.

Хто живе в депутатській квартирі Богатирьової?

Виявилося, що на шахті "Заперевальна", де базується згаданий вище "Хамадей" розташувалася ще одна фірма – "Торгівельний дім "Время". Обидві фірми запатентували спільний торговий знак – "Ярмарок".

"Время" є оптовим продавцем цигарок, які виробляє "Хамадей", а ще. ТД "Время" зацікавило автора тим, що його засновниця Бондаренко Ірина Миколаївна виявилась прописаною за адресою депутатської квартири нинішнього секретаря РНБО Раїси Богатирьової у відомому депутатському будинку на вулиці Панаса Мирного.

Там прописана вся родина Богатирьової: її чоловік, двоє синів. Виявилося, що пані Бондаренко дружина одного з них – Ігоря. Минулого року удвох вони час від часу проводили доброчинні акції в Донецьку від імені "Сильної України" – дарували діточкам книжки.

Отже до тютюнової фабрики "Хамадей" особливо близька і родина Раїси Богатирьової, яку Борис Колесніков називає своїм "справжнім другом".

Хоч копійка, але своя

Офіційний тютюновий бізнес "Хамадея" невеликий. За перше півріччя 2010 року його дохід від реалізації продукції склав 148 мільйонів гривень, чистий прибуток – 400 тисяч гривень.

Хоча як для тютюнових підприємств з вітчизняним капіталом обороти "Хамадея" непогані. Адже в Україні офіційний тютюновий бізнес представлений в основному транснаціональними компаніями, що приватизували вітчизняні тютюнові фабрики за безцінь ще за Кравчука.

До речі, цим фактом в одному інтерв’ю в 2009 році обурювався Борис Колесніков: "Шоколадная фабрика "Украина" в Тростянце при Кравчуке была продана за три миллиона долларов, по цене одной карамельной линии! Пусть он (Кравчук) это прокомментирует! А еще утрату страной в пору его президентства собственной табачной промышленности за восемь миллионов долларов".

Тож Колесніков в своїх звинуваченнях кинув в одну купу і "шоколадну тему", яка йому однозначно близька і тютюнову. Це опосередковане свідоцтво того, що і кондитерська і тютюнова галузі йому небайдужі.

Однак, незважаючи на всі вище перераховані аргументи близькості "Хамадея" до Колеснікова, все одно незрозуміло, чому віце-прем’єр такий наполегливий у несприйнятті ідеї введення "страшилок" на пачках цигарок. Навіть за умови, що внаслідок антитютюнової кампанії поменшає курців "Єпселя-Мопселя".

Щоправда, як з’ясувалося, "Епсель-Мопсель" далеко не єдиний продукт Донецької тютюнової компанії.

П’ятий цех "Хамадея"

 

В минулому році автор сайту "Донецький" Євгеній Ясєнов описав в своїй статті "Заперевальный. По долинам и по взгорьям" пригоди, що з ним сталися, коли він опинився біля адмінбудівель "Хамадея".

"В самой управе шахты Заперевальная окопалась табачная фабрика – объект, разумеется, строго секретный.

Наше появление в ее окрестностях охрана предприятия оценила по достоинству. Последовали банальные вопросы, на которые охрана получила вполне предсказуемые ответы.

Как обычно, итог разговора не устроил ни одну из сторон. Вообще, если честно, наличие табачного производства на территории Донецка стало для автора некоторой сенсацией. Но, как удалось выяснить, никаких местных сортов фабрика не производит, а клепает сакраментальные LMы, "Мальборо" и прочие продаваемые марки".

Так що ж насправді виробляє "Хамадей"? Популярне "Мальборо", як свідчить Ясєнов? (Щоправда, його може легально виробляти лише розташована у Харкові фабрика "Філіп Моріс"). Чи все таки екзотичний "Епсель Мопсель", як вказано на сайті компанії?

І те і інше. Принаймні про це свідчать рекламні повідомлення в Інтернеті оптових продавців тютюнових виробів.

Що ж це означає? Тютюнова фабрика в Донецьку штампує нелегальну продукцію? Чи у "Філіп Моріс" є договір з "Хамадеєм" щодо випуску їх продукції?

Немає ніякого договору – в донецькій філії "Філіп Моріса" відмовилися від коментарів, але категорично заявили: "З Донецькою тютюновою фабрикою ми не маємо нічого спільного". А у журналіста склалося враження, що питання їх неабияк налякало.

"Вони і справді налякалися, – пояснили автору на умовах анонімності знавці зі сфери вітчизняного тютюнового ринку, – Звичайно "Філіп Моріс" обізнаний, що в Донецьку нелегально виробляють їхню марку. Очевидно вони намагалися з цим боротися, але коли дізналися, хто їх "кришує", бояться навіть журналістам поскаржитися".

В центральному київському офісі "Філіп Моріс" спілкуватися з журналістом теж відмовилися. Лише анонімно один зі співробітників підтвердив, що у них "існує проблема з "Хамадеєм". Однак корпорація не вважає за потрібне її оприлюднювати і вступати в конфронтацію з владою.

Звичайно, об’яви в Інтернеті це не найкращий доказ, що на фабриці друзів Колеснікова виробляють контрафакт. Але у автора є докази з авторитетніших джерел.

З сайту СБУ можна дізнатися, що вперше контрафактне виробництво цигарок в "Хамадеї" "накрили" в 2005 році: "Викрито та припинено контрафактне виробництво сигарет на дочірньому підприємстві тютюнової компанії "Хамадей", – сказано в тогорічному прес-релізі.

Востаннє їх трусили в 2009-тому. Цитую сайт СБУ: "19 травня 2009 року Служба безпеки України викрила та припинила протиправну діяльність організованого злочинного угруповання, яке налагодило виготовлення у виробничих масштабах контрафактних сигарет з метою їх контрабандного вивезення за кордон та продажу в країнах Євросоюзу.

Необліковані сигарети вироблялися на дочірньому підприємстві однієї з тютюнових компаній Донецького регіону під прикриттям виготовлення продукції власної торгівельної марки… Контрафактна продукція оздоблювалась підробленими марками акцизного збору".

 

Хтось може зважити, що тут не вказано, що це саме Дочірнє підприємство Тютюнова компанія "Хамадей". Але в Донецькому регіоні одне єдине підприємство виробляє легальну тютюнову продукцію. І це "Хамадей"!

Однак, незважаючи на перелік вище наведених фактів важко було повірити, що бізнес-структура близька до високих політичних кіл займається підробкою цигарок.

І тоді автор звернулася до донецького колеги Артема Фурманюка з проханням особисто пересвідчитися у правдивості наведеної інформації – навідатися на шахту "Заперевальна".

На відміну від Ясєнова Фурманюку ніхто з працівників фабрики не хотів розповідати про "Мальборо" чи "ЛМ". Навпаки, щойно журналіст ставив запитання, його респонденти лякалися.

Чому ніхто не йшов на контакт, згодом вдалося дізнатися від одного з колишніх працівників "Хамадея" – у всіх працівників брали розписку про нерозголошення процесу виробництва цигарок.

"Там все секретно. В цех не можна було навіть заходити з телефоном. Деякі спочатку потайки проносили мобільники. Але охорона кілька разів визначала порушників і демонстративно розбивала телефони. Після того припинили", – розповів він. На питання, які марки цигарок підроблялися, відповів: "Не тільки "Мальборо", різні популярні марки.

Контрабанда на всю Європу?

Цікаво було би переглянути кримінальну справу порушену проти Донецької тютюнової фабрики СБУ у 2009 щоб дізнатися, які обсяги контрафактної продукції в ній фігурують.

Власне, інформація, яка спливає у звітах різних контролюючих структур, демонструє, що Донеччина, яка пасе задніх в сфері легального виробництва цигарок, є одним з регіонів лідерів у виробництві контрабандної продукції.

Приклад – звіт податкової міліції в Одеській області, яка затримала в минулому році в порту поліграфічні заготовки для виготовлення пачок цигарок марки "Мальборо" загальною вагою майже …25 тонн.

Друкована продукція була виготовлена у Китаї, і під виглядом гофрованого картону прямувала в Донецьк. 25 тонн обкладинок це приблизно 3 мільйони пачок цигарок!

Про розмах нелегального виробництва цигарок в Донецькій області свідчить і повідомлення прикордонної служби України.

В минулому році "завдяки спільній операції прикордонних служб України і Росії в Таганроській затоці був затриманий катер типу "Чибіс", на якому були виявлені пачки цигарок марки "L&M" (65500), які донеччани намагалися незаконно переправити з території України в Росію. За попередніми даними весь товар є контрафактним".

Що в цій історії найбільше дивує це те, що в Краснодарському краю куди контрабандисти везли "L&M" є власна тютюнова фабрика, що виробляє ліцензійні цигарки Філіп Моріс. Отже такий рейд мав сенс лише тоді, коли донецький "L&M" був нелегальним, а отже дешевшим за легальні російські цигарки і дешевшим за російський контрафакт…

Однак навіть ці повідомлення не дають можливості уявити весь грандіозний розмах виробництва контрафактної продукції на Донбасі і в Україні загалом. В західних ЗМІ все частіше з’являються повідомлення, що українські цигарки завойовують чорний ринок Євросоюзу.

Західні експерти вважають, що Україна постачає Заходу тютюнову контрабанду ємкістю майже мільярд доларів на рік.

Отже все це свідчить про те, що тютюновий бізнес людей, близьких до віце-прем’єра Колеснікова та секретаря РНБО Раїси Богатирьової, навряд чи є дрібним. Це Бізнес з великої літери.

Це прибутки, за які можна і кістьми лягти. Може саме це пояснює, чому уряд тричі відмовлявся затверджувати антитютюнові картинки, а на четвертий раз підписав лише найм’якіші зразки?

До речі, до цих пір під відповідною постановою уряду бракує всіх підписів, щоб вона набрала чинності.

Офіційно це пояснюється поважною причиною – хворобою Бориса Колеснікова. Однак зважаючи на всю вищевикладену історію картинок не має певності, що після його одужання не знайдеться нових причин для зволікання.

УП зверталася до Бориса Колеснікова за коментарями, але їй відмовили.

Тому УП звернулося до Тетяни Бахтєєвої, яка наразі очолює комітет ВР з охорони здоров’я, а ще близько знайома з Колесніковим, бо була його особистим лікарем. Розмова відбулася за день до затвердження урядом картинок. Далі – цитата.

"Хотя было давление со стороны бизнеса, мы (депутаты) отстояли необходимость введения картинок на пачках сигарет. Потому что в Украине страшная статистика: женщины курят, дети курят. Каждый третий-четвертый ребенок 12-14 лет уже курил сигареты. А у нас и так жуткая демографическая ситуация.

Я сегодня буду у Николая Яновича. У меня к Азарову масса вопросов, в том числе, буду говорить о затягивании с введением картинок на пачках сигарет. Уверена, это не связано с позицией Колесникова или "Хамадеем". Табачная фабрика в Донецке входит в пятерку лучших фабрик, ее продукция соответствует международным стандартам.

Они даже "L&M" выпускали – первые сигареты американского образца. Я не думаю, что они были бы настолько мелочными, что выступали против глобальных тем. Ведь когда мы видим курящего ребенка, когда школы в сигаретном дыму – у каждого останавливается сердце".

Тетяна Чорновіл, для УП

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді