Україна для людей-2, або Держдачі на 280 мільйонів

Четвер, 11 серпня 2011, 10:06

Кілька тижнів тому президент Віктор Янукович видав розпорядження, яким відмінив парад до 20-ти річчя незалежності України та випуск ювілейного знаку до цього свята. Рішення президента подали як зразок економії коштів, які начебто мають піти на соціальні потреби.

Однак, економлячи на найбільшому державному святі, президент України чомусь не ризикнув зекономити на іншому – на собі і своєму оточенні. А міг би!

З тих матеріалів, які "Українській правді" вдалося відслідкувати аналізуючи "Вісник державних закупівель" у наступні півроку більше 277,6 мільйонів гривень будуть витрачені на ремонт резиденцій, у яких відпочиває президент і його оточення.

Вічний ремонт "Синьогори"

Ремонт найновішої резиденції президента у селі Гута Івано-Франківської області триває вже другий рік. У 2010 році на ремонт резиденції Львівській організації товариства глухих "Гарант" виділили 33 мільйони.

Капітальний ремонт резиденції, якій немає і 10 років , яку з мармуру і золота покійний міністр транспорту Георгій Кірпа будував для Леоніда Кучми, і яку потім переробив під себе Віктор Ющенко, пояснили природними катаклізмами.

"Синьогора", яка за версією чиновників, потерпає від стихійного лиха. ФОТО tsn.ua

"Українській правді" довелося кілька місяців чекати від Держуправління справами пояснень, щоб зрештою прочитати наступне:

"Внаслідок надзвичайних ситуацій, які виникли в 2008-2010 роках, що підтверджується відповідними документами, на території Державної організації "Резиденція "Синьогора" було зруйновано мостові переходи, підпірні стіни, розмито береги річки Серем'ятин та потічків, виведено з ладу електролінії, очисні споруди, каналізаційні насосні станції та інші інженерні мережі, пошкоджено покрівлі будівель і споруд резиденції та через затікання дощових вод – підлоги і стіни приміщень".

 
 

Водночас на запит надати дефектні акти, які б підтверджували аварійний стан об’єкту, відповідь не надійшла у відведений законом термін.

Якщо вірити поясненням ДУС, виходить, що президент Ющенко 2 роки відпочивав у аварійній резиденції. Натомість попередник Януковича ще у 2009 возив туди журналістів, і ніхто не помітив там слідів "стихійного лиха".

Навпаки, екс-голова президентського секретаріату Олег Рибачук в коментарі "Кореспонденту" відзначав, що Ющенко дуже ретельно ставився до цієї резиденції і зробив там добротний ремонт, використовуючи натуральні матеріали.

Втім, смаки двох Вікторів явно не співпали. Перед новим роком до приїзду Януковича всередині резиденції переробили все – зірвали паркет, поламали перегородки, навіть попересаджували ялинки. Залишили тільки зовнішню коробку. Літню альтанку для набожного президента замінили на капличку...

Подейкують, під час передноворічного облаштування з "Синьогори" вивезли 600 тонн сміття.

Але це був лише перший етап робіт.

25 липня цього року "Гарант" отримав ще 21 мільйон на продовження ремонту інженерних мереж на території державної резиденції.

Окрім цього з бюджету виділено більше 87 мільйонів на ремонт головного корпусу резиденції та 17,6 мільйонів на будівництво гостьового будинку.

 
 

Заступник начальника Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації Микола Гладун не зміг нічого повідомити про будівництво гостьового будинку – ні метраж, ні поверховість. Він лише зазначив, що використовуватиметься він для міжнародних гостей.

Як відомо, ще взимку по Гуті ходили чутки, що на території резиденції будують гостьовий будинок для президента Росії Дмитра Медведєва.

Що ж до головного корпусу, то в ньому, за словами чиновника, виявляється сталися просідання фундаменту, що викликали появу тріщин у стінах та перекриттях, віконних блоках та оздобленні стін.

 

Прибирати ці недоліки буде маловідоме ТОВ "УНР ПІБ", у якого навіть немає офіційного сайту. А всі згадки про нього в Інтернеті стосуються того, що ця ж компанія за 25 мільйонів відремонтує "Український дім".

Кримські резиденції

Не менші вливання Державне управління справами зробить у державні резиденції в Криму.

152,3 мільйони гривень з державного бюджету буде витрачено на реконструкцію державних резиденцій в Криму та будівництво двох гелікоптерних майданчиків.

Міністерство економічного розвитку 6 липня погодило Головному управлінню санаторно-курортних закладів в АР Крим Держуправління справами відповідну закупівлю будівельних послуг у установи, що має назву "28 управління начальника робіт" Міністерства оборони.

Так, реконструкція будівель державної резиденції №3 та будівництво гелікоптерного майданчика в Масандрі коштуватиме 41,2 мільйона гривень.

Реконструкція і капітальний ремонт будівель, споруд та інженерних мереж державних дач №9, 10 та будівництво гелікоптерного майданчика в Форосі коштуватиме 64,5 мільйона гривень.

В Форосі реконструюють і будівлі державних резиденцій № 6 і 8. Ціна питання – 46,6 мільйонів гривень.

Всі роботи мають бути виконані з червня по грудень 2011 року.

В обґрунтуванні закупівлі послуг, яка була здійснена за участі єдиного продавця, вибір кримського підприємства Міноборони у якості виконавця пояснюється його територіальною близькістю до об’єктів будівництва і їх "режимністю".

Необхідність виконання цих робіт не пояснюється жодним чином.

У відповіді на запит "Української правди" у главку санаторно-курортних закладів Криму необхідність реконструкції пояснили таким чином:

"З метою створення належних умов для проведення державних, офіційних та протокольних заходів за участю президента України та інших вищих посадових осіб держави, а також глав іноземних держав і офіційних делегацій на державних резиденціях № 3, 6, 8 та державних дачах № 9,10 у зв'язку з їх тривалою експлуатацією без значних капіталовкладень (понад 25 років), виявленням суттєвих пошкоджень основних будівель і споруд, допоміжних, технічних і господарських приміщень, а також значним зношенням інженерних мереж та обладнання планується проведення робіт з відновлення і поліпшення цих об'єктів, будівництво вертолітних майданчиків, потужність яких визначатиметься проектною документацією.

За відсутності в попередні роки цільового фінансування із забезпечення ремонтно-відновлювальних робіт об'єктів, що мають історичне значення, їх інженерних мереж та обладнання, благоустрою території, тривалою експлуатацією будівель і споруд державних резиденцій № 3,6,8 та державних дач 9,10 стан об'єктів значно погіршився, що на даний час не забезпечує на належному рівні перебування на них вищих посадових осіб держави, глав іноземних держав і офіційних делегацій".

Надати дефектні акти чи інші документи, що підтвердили б необхідність ремонту, у кримському главку відмовились, пославшись на те, що об’єкти знаходяться під державною охороною, а запитувана інформація належить до інформації з обмеженим доступом.

Секретні палати генсеків і президентів

Як відомо, кримські держдачі почали будуватися ще в 50-х, коли комуністичним босам після розвінчання культу Сталіна стало незручно відпочивати в Лівадійському і Алупкінському палацах.

Усього за два роки (з 1956-го по 1958-й) були побудовані шість двоповерхових будинків у стилі Лівадійского палацу. Їх звели з черепашнику й облицювали білосніжним -інкерманським каменем. Винятком були держдачі №3 у Масандрі і №5 у Місхорі. Тут апартаментами виступали Масандрівський та Юсупівський палаци.

Держдача №3 була побудована ще в 1948 році за бажанням Сталіна, а пізніше за розпорядженням Брежнєва поруч побудували великий скляний павільйон.

Держдача №6 вважалася резервною для генсека або почесних гостей. А ось держдачу № 8 обживали радянські міністри.

На держдачі №9 колись відпочивав перший секретар ЦК Компартії України Володимир Щербицький, а держдачу №10 резервували для секретарів ЦК КПРС.

Держдача №11 – фороська "Зоря" була збудована останньою у 1988, і стало всесвітньо відомою під час ув’язнення на ній Горбачова під час путчу ГКЧП.

Як писала газета "Сегодня" минулого року, Янукович ще в часи прем’єрства облюбував собі дачу № 9. Однією з причин цього стала наявність там корту та 25-метрового басейну. На цій же дачі гостював і Володимир Путін.

На дачі №6, яка теж тепер підлягає ремонту, любив відпочивати екс-президента Віктор Ющенко. Кажуть, навіть тримав там пасіку.

У 2005 році Ющенко показав цю пасіку президентам Грузії, Литви та Польщі

2-поверхові садиби з мансардами держдач №8 і №10 знаходяться, за даними "Сегодня", на відстані 600-800 метрів одна від одної. Кожна має вихід до пляжу з ліфтом. Обидві використовувались як гостьові.

Так, під час грузино-осетинського конфлікту в серпні 2008-го у 8-ці жила дружина грузинського президента Саакашвілі Сандра разом із дітьми.

Кримський главк проігнорував пункт запиту УП про те, ким використовуються ці держдачі зараз. Натомість у адміністрації президента заявили, що списку мешканців не існує, оскільки об’єкти використовуються для відпочинку і за кимсь конкретним не закріплені.

Простому смертному навряд чи колись випаде оглянути державні резиденції, але про масштаби красивого життя у їх стінах можна скласти враження, вивчаючи обсяги закупівель, які проводяться на обслуговування цих об’єктів.

Так, той ж кримський главк, який обслуговує держдачі, закупив минулого року туди меблів на майже 6 мільйонів і текстилю на 2,6 мільйона гривень.

Інтер'єр фороської держдачі засвітили під час візиту Путіна минулого року. Фото прес-служби Януковича
...цього року зйомку вела лише прес-служба Путіна

На штори, гардини, ковдри, всього 168 одиниць, було витрачено більше 2,69 мільйона і закуплені вони були у ЗАТ "Калина".

ТОВ "ТПК Телур" поставило до резиденцій 202 одиниці меблів за 5,9 мільйонів гривень. У ТОВ "Камелія-К" на 230 тисяч гривень було придбано 89 керамічних виробів. А у ТОВ "Мірс" за більш ніж 709 тисяч гривень купили 75 столових наборів, тобто майже по 10 тисяч за кожен.

Також придбано 12 одиниць спортивного інвентарю у ТОВ "ТВІЙ СПОРТ" за більше ніж 491 тисячу гривень.

Закупівлі були проведені на об’єкти державних дач № 6, 9 та 10.

Все це було придбано у маловідомих фірм в рамках тендерів з непрозорою процедурою "в одного учасника" за кошти стабілізаційного фонду.

В пояснювальній записці з цього приводу зазначалось, що закупівлі здійснені перед проведенням в жовтні місяці 2010 року на об'єктах Головного управління офіційних заходів за участю президентів України, Польщі та Словацької Республіки, хоча, здається, не один президент там так і не побував.

До речі, постановою КМУ № 420 від 31 травня 2010 Державному управлінню справами на безповоротній основі виділені кошти стабілізаційного фонду у сумі 75 мільйонів гривень.

Вони мали піти "на проведення протиаварійних, будівельних і ремонтних робіт, протизсувних заходів, модернізації та облаштування об'єктів і закладів Державного управління справами, у тому числі – 42,95 мільйона гривень на проведення протиаварійних, будівельних і ремонтних робіт, протизсувних заходів, модернізації систем охоронного відеоспостереження та урядового зв'язку, оновлення застарілого обладнання, меблів та інвентарю в будівлях та спорудах Головного управління санаторно-курортних закладів в Автономній Республіці Крим".

Як видно, цього року масштаби витрат зросли майже в 10 разів.

А тепер повернемося до простої арифметики.

30 травня прем'єр-міністр Микола Азаров на засіданні координаційної ради з підготовки до святкування 20-річчя незалежності України заявив, що на святкування річниці Кабмін виділить понад 177 мільйонів.

На ремонти в держрезиденціях буде витрачено понад 277,6 мільйонів.

Отож ці гроші могли б покрити видатки навіть на гучне святкування Дня Незалежності.

І вже не варто рахувати, скільки ремонтів можна було зробити в лікарнях Донецької області, в які так соромно заходити Миколі Азарову.

Увага! Ми увімкнули премодерацію. Коментарі з'являються із затримкою.
Головне на Українській правді