Виборчі піраміди

П'ятниця, 21 вересня 2012, 15:22

Українців вже не здивуєш роздачею продпайків. Щоб отримати потрібний результат на виборах, кандидати переходять на прямий підкуп виборців.

Ціна голосу – від 50 до 300 гривень. Це дані Комітету виборців України.

"Прямий підкуп виборців, коли вони на руки отримують гроші, є найбільш небезпечним для виборчого процесу. На даний момент це переростає в масове явище, і може призвести до того, що на деяких дільницях вибори будуть просто куплені", – вважає голова КВУ Олександр Черненко.

Така система спрямована, насамперед, на мотивування громадян і не вимагає прямого контролю безпосередньо в день голосування.

За його словами, прямий підкуп небезпечніше непрямих форм купівлі – продуктових пайків та подарунків. Небезпечніше тим, що людина, яка безпосередньо отримує гроші на руки, відчуває, що взяла на себе цілком конкретні зобов'язання.

Звідки ростуть ноги

Все почалося в 2002 році, коли ще нікому не відомий Нестор Шуфрич приїхав з рідного Закарпаття на 202 округ в Черкасах, і переміг там на довиборах до Верховної Ради.

Причиною феноменального успіху, кажуть, стала побудова так званих пірамід, через які здійснювався банальний підкуп виборців.

У 2005 на депутата СДПУ(о) завели справу за підкуп виборців.

В УБОЗ повідомили, що працівники прокуратури опитали 5300 осіб з 145 тисяч виборців 201 виборчого округу на Черкащині, де балотувався Шуфрич. 325 з них дали свідчення, що отримали кошти у сумі від 20 до 50 гривень за те, щоб віддати голоси на користь кандидата в депутати Шуфрича.

Той відповідно назвав порушення проти нього кримінальної справи "абсурдними діями" нової влади . Далі обвинувачень справа навіть тоді не дійшла.

"В стилі Шуфрича" на довиборах у 2002 році у Верховну Раду зайшли Василь Хмельницький та Олександр Ярославський. На щастя, у 2004 мажоритарка наказала довго жити, а з нею, здавалося, і ноу-хау винахідливого депутата.

Щоправда, згадана схема вигулькнула на виборах Леоніда Черновецького мером, а ГАКу – в Київраду в 2008.

Реанімація: як це виглядає зараз

Спочатку в місто, містечко приїжджають люди зі штабу і набирають волонтерів. Потім ці волонтери ходять по своїх сусідах і "вербують" людей на зустрічі. На перших зустрічах вони роздають певну суму грошей, потім дають таку ж суму перед голосуванням і обіцяють третій транш винагороди після результативного голосування.

- Перший крок – збирають людей з віддалених сіл, звозять у якийсь будинок культури, і пропонують їм стати агітаторами від кандидата. При цьому їм дають по 50 гривень заохочення за волонтерську допомогу. І таких волонтерів виходить 300-400 на село.

Потім їм обіцяють дати ще по 100 гривень, і ще по 100 після завершення виборчої кампанії", – розповідає координатор "Опори" з Вінниччини Олег Левченко.

Незважаючи на те, що активіст знає безліч таких випадків, йому не вистачає доказової бази, щоб назвати ім'я кандидата, який практикує цей метод. І дарма, що представник "Опори" отримав на такому зібранні 50 гривень, акт не вдалося скласти, бо не знайшлося охочих стати свідками. "Опора" мала зберегти об'єктивність в даній ситуації, щоб не бути звинуваченій в підігруванні одному з кандидатів.

Підозри стосуються Оксани Калетник – племінниці регіонала Григорія Калетніка та сестри голови митної служби Ігоря Калєтніка.

У "5 каналу" є відео, де люди після її зустрічі в Крижополі кажуть на камеру, що вони розраховують знайти 50 гривень у пакеті разом з агітаційною продукцією, водою та шоколадкою. Вони вважають це нормальним, а кандидата – достойним.

Коли кореспондент "Української правди" спробувала з'ясувати у кількох мешканок Крижополя, чи отримували вони гроші у вигляді заохочення від кандидата, її відшили, і заявили, що не хочуть це обговорювати.

Дещо говіркішими виявились жителі в Ямполі.

- Як у вас тут кандидати змагаються за ваші голоси? – запитала журналіст у чоловіків з духового оркестру, що грали на місцевому весіллі.

- Ой, тяжко. У нас тут іде Оксана Калетник, – засміявся чоловік.

- А чому тяжко?

- Та купує усіх, – пояснив дядько.

- А як купує? На зустрічах чи по хатах ходить? – допитувалася кореспондент.

- Купують на зібраннях. Я не був, але дружина моя ходила. Отримала 50 гривень. А потім до мене прийшла кума, яка в неї волонтерка, і попросила заповнити якісь папірці, що ми її підтримуємо. Так я їй сказав: "Валька, дякуй, що ти кума, бо інакше б стусанами під зад вигнав би".

Йдеться про заяву, яка міститься в пакетах, які роздають на зустрічах Калетник.

 

Розписавшись у анкеті, людина просить вважати себе прихильником фонду, і декларує, що поділяє його цінності.

"Це набагато сильніший моральний виверт, ніж просто роздача продпайків. Підписавшись під такими документами, людина стає морально зобов'язаною і вважає себе частиною цієї спільноти", – каже голова КВУ Олександр Черненко.

На зібранні в Крижополі ведуча зустрічі з Калетник попросила присутніх заповнити такі заяви вдома.

"Там у вас у жовтих пакетах є заява. Зараз ми не будемо на це перериватися, бо напевно не в кожного з вас є ручки. Але після зустрічі, ви вдома добре подумаєте, а чи поділяю я цінності фонду Оксани Калетник, і тоді передасте заяви тим людям, які вас сюди привезли, – звернулась ведуча до залу.

Одна з бабусь-учасниць зібрань в Ямполі розповіла, що відбувається за лаштунками події. Бо зустрічі ці відбуваються за закритими дверима, і сторонніх туди не допускають. Бабусю "завербувала" сусідка, яка працює волонтером Калетник.

- Я була лише на зустрічі в Ямполі, в домкультурі. Ще возили в Качківку, але я не поїхала. Вік, самі розумієте. Прийшли ми, дали нам пакетики – водичка, цукерка, книжки про неї і папірець, щоб заповнити. Потім був концерт, фільм про неї показували, Богач наш для неї три пісні заспівав, посвятив їй. Артисти з Києва виступали, а в кінці шари роздавали. А потім нам сказали піти в Будинок піонерів, і там дали по 50 рублів, – розповідає бабуся, притишуючи голос.

- Так це вам ті, хто вас організовував роздавали? – питає журналіст.

- Ні, жінка, колись вона в міськраді була, прийшла і дала нам конверти. Ще й перепитала, чи у всіх є, попросила перевірити. Я глянула – там 50 рублів. Я аж очі витріщила. Так вона зустрічі організовує. Казали, що в Качківці таке було теж. Але я перепитала, то одні кажуть, що давала по 50 рублів, а другі – не давала, – розповіла бабця.

Те, що робить Оксана Калетник відверто дратувало штаб Порошенка-старшого, який балотувався в тому ж 16 окрузі. Як відомо, у четвер він знявся з виборів через стан здоров'я.

- У нас теж є фонд, ми теж працюємо з виборцями в рамках дозволеного, але ж не прямий підкуп… Вони ж проводять по 2-3 зустрічі на день. Звідки такі гроші? Навіть ми таке собі не можемо дозволити", – обурювався співрозмовник УП у штабі Порошенка-старшого кілька тижнів тому.

Єдина, в чому дає збій піраміда, – так звані десятники лінуються і возять із зустрічі на зустріч тих самих людей.

Сама Оксана Калетник запевняє, що ніякого підкупу немає.

- Ви знаєте, я довіряю журналістам. Якщо ви стверджуєте, що це факт (роздача 50 гривень), то покажіть мені ту людину, яка вам це сказала, і ми будемо розбиратися звідки вітер віє. Зараз я це розцінюю як спроби зганьбити моє ім'я і те, що я роблю, щоб посіяти зневіру в людей і не пустити щось нове в політику, – заявила Калетник УП.

- Зараз все це інсинуації КВУ. Два тижні тому це робила інша організація "Опора". Але коли ми попросили в них докази, все припинилося. Напевно, їм дорога репутація. Звідки така ангажованість у КВУ, я не знаю, – зазначила кандидат у депутати.

На запитання, навіщо тоді на її зустрічах роздають анкети і чи не є це спробою ангажувати виборців, і зафіксувати таким чином їх прихильність, Калетник відповіла:

- Якби ви бачили ту анкету, то ви розуміли б під чим підписуються люди. Я намагаюсь знайти форми, щоб люди самі долучалися до змін, яких вони вимагають. От, наприклад, я була на зустрічі в одному з сіл Могилів-Подільського району. Ми говорили про те, як люди здають молоко і чому з цим проблем.

Вони краще за багатьох економістів пояснили, чому така низька ціна. Але коли ми стали питати, хто піде зі мною на зустріч з директором молокозаводу, то ніхто не зголосився. Я ж хочу, щоб люди самі навчились робити зміни, бо поки не буде їх активної позиції, нічого не буде.

Єдине, що визнала Калетник, що зустрічі проходили в закритому режимі. Вона це пояснила так – щоб людям не доводилося стояти в переповненому залі чи сидіти на східцях. І що саме так вона намагалася відібрати аудиторію, яка могла б повноцінно дискутувати про проблеми і пропонувати ідеї для вирішення.

Кандидат запевнила, що тепер зустрічі проходять відкрито для усіх охочих.

Зрозуміло, що ніяка баба Вєра чи кума Валя не підуть до міліції писати заяву про отримання 50 гривень за участь у зібранні і що це був підкуп. У більшості навіть у голові не відкладається, що це підкуп. Для людей, які живуть у депресивному регіоні, де немає роботи, навіть 50 гривень і настільна лампа з тумбочкою за щастя.

ЖЕКи, дисконт і гроші за штрих-кодом

Ще один з видів піраміди, як розповіли УП, планує запустити днями кандидат, що балотується в Печерському районі Києва.

Працювати вони збираються через ЖЕКи. Представники кандидата підуть по житловим конторам, наведуть там контакти, знайдуть своїх людей. Потім представники ЖЕКів складуть списки пенсіонерів, яких запросять на зустріч аби вручити по 100 гривень.

Згодом попросять проголосувати за кандидата, і отримати після цього ще по 100 гривень, розповіли джерела УП на умовах анонімності.

Тим часом Київський апеляційний адмінсуд не дозволив збудувати піраміду Ігорю Баленку, що балотується в Дарницькому районі Києва.

Суд зобов’язав кандидата в депутати в 212 окрузі припинити дії з непрямого підкупу виборців. Відповідне рішення суд ухвалив 16 вересня.

Власник "Фуршету" Баленко через Організацію ветеранів Дарницького району масово поширював бланки заяв на отримання картки учасника Пенсійної дисконтної програми та анкети одержувача соціальної картки свого супермаркету.

Анкети поширювали помічники кандидата, вдягнені у помаранчеві футболки з написом "Баленко". Пенсіонерам пропонували знижку у 7%.

У заяві про отримання картки учасника Пенсійної дисконтної програми розміщено фотографію кандидата у народні депутати Баленка, як голови наглядової ради ПрАТ "Фуршет".

При цьому у заяві відсутні будь-які контактні дані ПрАТ "Фуршет". Однак розміщено телефон виборчої приймальні кандидата-відповідача.

Суд першої інстанції не знайшов підкупу у діях кандидата, вказавши, що "відповідачем не здійснювалось передвиборної агітації, що супроводжується наданням виборцям товарів на пільгових умовах у вигляді реалізації товарів зі знижкою".

З цим не погодилась апеляційна колегія.

"В рамках передвиборної агітації, за ініціативою відповідача фактично здійснюється надання виборцям товарів на пільгових умовах, що супроводжується згадуванням імені кандидата Баленко та спрямоване на спонукання виборців голосувати за нього на чергових виборах народних депутатів України 28.10.2012 р", – сказано в рішенні апеляційного суду.

Суд нагадав, що відповідно до частини 13 статті 74 закону про вибори народних депутатів, забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 3% мінімального розміру заробітної плати, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей.

Передвиборна агітація, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців .

На Луганщині так звану піраміду використовує кандидат в депутати по 107 виборчому округу Сергій Шахов. Різні випадки фіксувалися активістами "Опори" і КВУ.

Один з таких випадків описав донецький блогер Frankensstein.

"Бізнесмен Сергій Шахов… на цей раз засвітився у Краснодоні Луганської області. Там, у селищі шахти № 22 Шахов провів мітинг, на якому присутнім роздавали по 50 гривень… Гроші громадянам роздавали не просто так, а в обмін на талони, які їм видали раніше", – написав блогер.

"Там був такий собі Шахов. Виступав як голова колгоспу. Слова з минулого, які можна висікати в граніті, обіцянки, які можна щороку підводити фарбою над всіма адміністративними будівлями. Але! Був досить цікавий інноваційний момент. У місцевих жителів були якісь книжки з талончиками. Прийшов на зустріч, відрізали талончик і видали по 50 грн", – цитує блогер слова очевидця подій.

За словами автора блогу, спроби зафіксувати передачу грошей в обмін на талони на фото або відео присікалися охороною Шахова. Але комусь вдалося зняти, як одна з організаторів акції передала гроші учасниці мітингу.

Книжки від Шахова схожі на комсомольський квиток. Навіть прикрашені п’ятикутною зірочкою. На другій сторінці вписано ім'я та місце проживання отримувача винагороди. А далі, на сторіночці з гаслами кандидата розміщено шість відривних талонів зі штрих-кодами, з якими люди і отримують гроші.

 

 

УП надіслала 18 вересня через сайт Шахова запит з проханням прокоментувати поширення цих талонів.

Разом з тим, судячи зі задоволених облич на відео, ніхто на таку форму роботи з виборцями скаржитися не буде.

Аналогічну до Шахова схему реалізує його соратник Олександр Макаров.

Згідно зі звітом "Опори", з 25  липня по 01 серпня 2012 р. у Луганську від імені Олександра Макарова громадянам надавалась матеріальна допомога в розмірі 50 грн на 1 особу.

Олександр Макаров – член позапартійної групи Команди Сергія Шахова, кандидата у народні депутати України по ОВО №109. Матеріальна допомога надавалась щодня виключно виборцям Луганська, які мешкають в Ленінському районі міста, що входить в 109 округ, в обмін на паспортні дані.

Разом із матеріальною винагородою, кожній особі вручався пакет з інформаційними матеріалами про Олександра Макарова.

Вже тепер очевидно – тисячі українців продадуться за 300 гривень з принципу "цей дав хоч щось, а ті нічого", і будуть чекати наступних виборів. Щоб їм знову дали хоч "щось". І повсякчас нарікатимуть на жебрацьке рабське життя.

Тетяна Ніколаєнко, для УПpowered by lun.ua
Головне на Українській правді