Яценюк в(и)тримав УДАР

Понеділок, 29 жовтня 2012, 07:25

Нинішній результат партії "Батьківщина" складно назвати перемогою, але це точно реабілітація після соціологічних опитувань останніх тижнів, які не випускали їхні рейтинги в третій десяток.

Зараз очевидно, що "Батьківщина" щонайменше повторить результат 2006 року. Тоді вони набрали 22,3% на хвилі помаранчевої революції та завдяки особистому мотору Юлії Тимошенко. Зараз Батьківщина" може вийти на такі цифри за умови тотального розчарування в суспільстві та повної ізоляції харизматичного лідера.

Прес-центр "Батьківщини" на цих виборах не змінив суттєво своє географічне розташування, але форма набула зовсім інших рис. Порівняно з президентськими виборами 2010 року, він перемістився з конференц-зали п'ятизіркового готелю Hyatt на Софійській площі у продутий протягами шатер, який було розбито прямо біля входу в Софійський собор.

Ближче до закриття дільниць по Україні, яке мало відбутися о 20 годині, до прес-центру стали надходити результати Національного екзіт-полу. Один з його учасників - центр Разумкова. А перший заступник керівника штабу "Батьківщини" Микола Мартиненко очолює спостережну раду разумковців. Тож до них потрапили дані соцопитувань на виході з дільниць раніше публічного оголошення.

Після шостої вечора, тобто трохи менше ніж за дві години до закриття дільниць, співробітники штабу "Батьківщини" активно ділилися з гостями цифрами. Вони мало відрізнялися від пізніше оголошених офіційних результатів екзіт-полу.

Неочікувано серед гостей був помічений колишній депутат Держдуми Росії Сергій Марков. Він прибув на вибори в якості спостерігача від ОБСЄ, і зараз, ясно, також дізнався про попередні підсумки виборів. У Маркова задзвонив телефон.

- Можно я прокомментирую "Речи Посполитой"? - попросив він у знайомих БЮТівців дозволу розголосити дані екзіт-полу та продовжив уже у телефон. - Итак, интрига сохраняется только вокруг того, будет ли у Януковича конституционное большинство, чтобы изменить Конституцию и избирать Януковича в парламенте?

- "Свобода"... - продовжував Марков, але запнувся і виправився. - Неонацистская партия "Свобода" проходит в парламент...

Далі Марков поділився враженнями від зустрічей у Києві.

- Мы виделись с политтехнологами Королевской. Они жаловались, что власть их слила.

Гості продовжували прибувати. Олександра Кужель, яка була одним з облич кампанії, ділилася подробицями від свого виборчого туру в глибинку України.

- И знаете, что меня поразило? Во всех восточных селах, чем дальше в глубинку, тем чаще я наблюдала одну картину - у людей нету больше, чем трое зубов во рту. Вокруг - вырезанные заводы, и люди с тремя зубами во рту. Это действительно страшно...

У дверях прес-центру з'явився Григорій Немиря. Очевидно, його діяльність високо оцінили в партії, тому що Немиря прийшов у супроводі... тілоохоронця.

- У мене в Енакиево живут родственники жены. Они говорят, что не хотят голосовать за Партию регионов, - поділився Немиря з Марковим.

- Да, полное разочарование, - захитав головою Марков.

Настала 20 година, і оприлюднення даних екзіт-полів у штабі "Батьківщини" зустріли зі стриманим ентузіазмом. Адже цифри були відомі до того, і вони вже нікого не вражали. Радість же було від того, що ще вчора всі соціологи казали про те, що УДАР догнав об"єднану опозицію. Але сьогодні виявилося, що розрив між ними - в два рази.

- У середу, за три дні до виборів, нам принесли найостаннішу соціологію Разумкова. Поле того дослідження закрили у вівторок. У нас було 19%, у Кличка - 18%. Це серед тих, хто збирався голосувати. А серед всієї вибірки у нас взагалі були однакові результати, - поділилися штабні соціологи.

Друге, що вражало - це підтримка "Свободи". Враховуючи, що між "Батьківщиною" і Тягнибоком є угода про коаліцію, результат націоналістів вони сприйняли не з такими ревнощами, як цифри УДАРу.

- При анонімному опитуванні на вулиці показники "Свободи" були на 2% вище, ніж при інтерв'ю з респондентами вдома. Люди просто боялися казати про свій вибір, - пояснив Ігор Жданов результат Тягнибока. - Також люди відчували, що "Свобода" балансує на межі проходу - і хотіли допомогти їй обратися в парламент. Тому результат "Свободи" - це наш результат на двох.

Реванш Яценюка

Після оголошення соціології Яценюк і Турчинов вийшли до журналістів. На відміну від Партії регіонів, де перші особи встигли посваритися з пресою, тут панував спокій:

- За даними екзіт-полів зрозуміло, що народ підтримує опозицію, а не владу, - заявив Яценюк.

- Нас турбує явка. За наявною інформацією, вона продовжує зростати, незважаючи на те, що виборчі дільниці вже закриті, - повідомив Турчинов.

Яценюк не втримався від того, щоб познущатися з УДАРу:

- Хочу привітати партію Віталія Кличка, яка обралася до парламенту і отримала майже такий самий результат, як "Свобода".

Цей "троллинг" лунав на фоні соцопитувань, які давали боксеру трикратний відкрив від націоналістів.

 

Майже двократний відрив "Батьківщини" від УДАРу був гарним стартом для переговорів про єдиного кандидата на виборах президента - очевидно, Яценюк тепер став номером один у цій номінації.

Турчинов був обережний:

- Ми ще не маємо результатів виборів, - відповів він журналістам. - Питання щодо президентської кампанії несвоєчасне. Але актуальне інше питання – дострокових президентських виборів.

Яценюк, який отримав сатисфакцію над Кличком, був більш у гуморі.

- Результат виборів означає, що ми здатні домовлятися, об’єднуватися і разом доходити до результату, на який мало хто сподівався. Це чудовий приклад для демократичних сил, як треба домовлятися і отримувати результат.

- Are you satisfied? - обступили Яценюка західні журналісти, які були в курсі, що він не потребує перекладача.

- The exit-poll is fine, - парирував той. - But we need to finalize calculating...

Євродепутати-мандрівники

Близько 12 ночі в штаб "Батьківщини" приїхали спостерігачі від Європейського парламенту - серед них були Маріо Давід і Анна Більдт - дружина міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта, який має неофіційний статус "смотрящего" за Україною в Євросоюзі.

- Ми були спостерігачами в Київській області, - пояснив Давід. - Які наші враження? Ми їхали вузькими сільськими дорогами, з одного боку корови, з іншого - собаки. І ми були вражені бідністю навколо. Але виборчий процес на дільницях, де ми побували, був без порушень.

Поява дружини Більдта серед спостерігачів інтригувала.

- Кожна фракція Європарламенту мала квоту, - пояснив Давід.

- І записувалися ті, хто цікавиться Україною?

- Записувалися ті, хто все ще цікавиться Україною, - відповів Давід. - Зробіть таке уточнення.

Євродепутати-спостерігачі Анна Більдт і Маріо Давід 

На початку другої ночі до прес-центру "Батьківщини" приїхав ще один депутат Європарламенту Міхаель Галер з Німеччини.

- Я щойно з виборчої дільниці, яка відкрита на Фрунзе, 103, - оголосив Галер адресу психлікарні імені Павлова, чим потішив знавців київської топографії.

Він показав колегам з Європарламенту аркуш паперу із цифрами.

- На цій дільниці все тягнулося дуже довго. Вони дві години не могли відкрити урни, і тільки о першій завершили підрахунок. Майже 30% голосів за кандидата від "Батьківщини" Чор-но-во-лен-ка, - ледь вимовив це прізвище Галер. - На другому місці кандидат від УДАРу, в нього в два рази менше. Кандидат від Партії регіонів - на четвертому місці.

Але європейські депутати не знали, що робити далі.

- А що зараз відбувається в штабі Партії регіонів, - розпитували вони журналістів. - Що, там все вже закрито? А у Кличка? Теж закрито?

Глибоко вночі Турчинов оголосив результати паралельного підрахунку, який проводить Турівська. Після опрацювання 67,8% дільниць Партія регіонів мала 29,75%, "Батьківщина" -  25,17%, УДАР - 12,95%, "Свобода" - 11,8%, комуністи - 11,12%.

Схоже, це той результат, який би задовольнив об'єднану опозицію. В такому разі Партія регіонів не подолала би психологічний бар'єр у тридцять відсотків, а "Свобода" випередила комуністів.

Окрім формування наступного парламенту та праймеріз на президентські вибори, цей результат має вплив на майбутні вибори до Київради та мера Києва, які мали би відбутися наступного року.

Виходить, що Кличко отримав у столиці менший результат, ніж сподівалося. Вони - поки другі після "Батьківщини", хоча ще за 20 днів до виборів мали за соціологією перше місцем. Це - ще одна неприємність для боксера.

Тепер це означає, що "Батьківщина" отримує моральне право пропонувати Кличку, щоб він підтримав їх кандидата на посаду мера столиці. Враховуючи ж пакт про ненапад між УДАРом і групою Льовочкіна, який відповідає за Київ перед Януковичем, Кличку буде ще тяжче вести ці переговори.powered by lun.ua
Головне на Українській правді