Новий закон про паспорти: держава знатиме все

583 перегляди
75
Віктор Тимощук, для УП
П'ятниця, 5 жовтня 2012, 11:04

Український парламент вчергове "порадував". В період, коли увага громадян та міжнародної спільноти прикута до виборів, кнопкодави наважилися ухвалити скандальний закон "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

Законопроект №10492 авторства регіонала Василя Грицака був прийнятий майже без змін – враховані кілька поправок, та й ті переважно того ж депутата. Документ підтримали фракції Партії регіонів, Народної партії, КПУ та кілька позафракційних депутатів.

І хоча нещодавно УП вже писала про зміст цього законопроекту, проте важливість теми змушує знову повернутися до цієї теми.

Адже ініціатори тепер вже закону використовують важливу проблему – необхідність введення біометричних паспортів для виїзду за кордон як елемент діалогу щодо лібералізації ЄС візового режиму для України для досягнення власних цілей. А саме заробляння на громадянах при видачі найширшого переліку документів.

Отже, чого чекати українцям від цього закону, якщо його підпише президент.

По-перше, більшість документів особи будуть містити біометричні дані, хоча ЄС очікує цього лише щодо документів для виїзду за кордон.

Виготовлення таких документів, особливо з електронними носіями, а також оснащення органів влади технікою для зчитування таких даних цілком очевидно відбуватиметься за рахунок громадян – як у вигляді загальних податків, так і нових розмірів плати за конкретні документи.

По-друге, в основному документі особи – паспорті громадянина України – не передбачено обов’язкового зазначення інформації про місце проживання особи. Отже, слід приготуватись, що незабаром доведеться регулярно відвідувати органи влади для отримання нової "довідки", яка підтверджуватиме таку реєстрацію.

Звертатися до чиновників взагалі доведеться значно частіше. Навіть діти з народження тепер будуть змушені отримувати той же паспорт, переоформляючи новий кожні десять років.

Депутат Грицак зробив ще один подарунок українцям – тим, хто має водійське посвідчення старого зразка до 2014 року слід отримати нове.

Крім того, закон зберігає низку існуючих проблем поліцейської держави України: систему двох паспортів – внутрішнього та закордонного, підзаконне, тобто відомче регулювання процедури видачі документів особи; необґрунтовані строки видачі документів, де загальний складає 30 днів, швидше – за окремою заявою, за додаткову плату.

Депутати з пропрезидентської більшості проігнорували останнє Послання президента до Верховної Ради, де серед першочергових завдань було визначено потребу делегування органам місцевого самоврядування функцій з видачі паспортів, реєстрації місця проживання.

У законі про зміну суб’єкта "паспортизації" не йдеться, тобто це буде і надалі система МВС, нехай і через Державну міграційну службу.

До того ж, у порядку оплати паспортних документів також зберігається існуюча непрозорість та відомча корупція.

Замість того, щоб у законі чітко визначити вартість кожного документу, депутат Грицак вніс додаткову поправку до Бюджетного кодексу, яка фактично уможливлює стягнення кількох платежів за одну адміністративну послугу.

До речі, ця поправка прямо суперечить нещодавно ухваленому закону "Про адміністративні послуги".

Але це все лише "квіточки".

Найнебезпечніше ж у цьому законі – створення нової мегабази даних з цинічною назвою "Єдиний державний демографічний реєстр". 

До реєстру буде вноситися вся інформація про кожну особу:

- відомості про батьків;

- реквізити документів, виданих особі – тип, назва документа, серія, номер, дата видачі та уповноважений суб’єкт, що видав документ, строк його дії;

- відцифрований зразок підпису особи;

- відцифрований образ обличчя особи;

- додаткова змінна інформація – про місце реєстрації, про сімейний стан, про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, про видачу приватизаційних паперів, додаткові (факультативні) біометричні дані, параметри, а також дані з відомчих інформаційних систем.

Отже, депутати дозволили збирати про громадян практично необмежену інформацію. Хто, коли і з якою метою буде використовувати її, питання риторичне.

Цікаво, що влітку, глава держави вже ветував схожу законодавчу ініціативу – коли змінами до закону "Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні" вже пропонувалося створення аналогічної бази даних.

Тоді президент апелював і до того, що закон "не розкриває мети запровадження чергової бази персональних даних про все населення України, проживання та перебування кожної особи".

Чи задовольнить гаранта Конституції мета бази даних у новому законі – побачимо вже скоро.

***

Україна продовжує скочуватися до тоталітаризму. Контроль над суспільством, тобто приватним життям громадян – є однією з ознак цього. 

І якщо в інших країнах парламенти та конституційні суди стоять на захисті від подібних зазіхань, про що дуже красномовно написав нещодавно Євген Захаров, то Україна демонструє до чого призводить зрощення жаги якомога більше заробити на державних послугах та намір тотально контролювати життя суспільства. 

п.с. після публікації статті, автор закону Грицак у телефонному коментарі "Українській правді" висловив свою незгоду з фактами, викладеними у статті.

Він заявив, що під час написання закону, він керувався стандартами міжнародної організації цивільної авіації ІСАО, де вказано, що кожна країна, яка є учасником ІСАО, повинна привести свої внутрішні і зовнішні документи до їх стандартів. За його словами, це означає, що більшість документів особи повинні містити біометричні дані.

"Нічого нового Грицак не придумав у цьому законопроекті. Відцифроване зображення обличчя - є; прізвище, ім'я, дата і рік народження - є; код органу, який видав документ - є; відцифрований підпис - є", - сказав він, коментуючи статтю.

Він також додав, що потрібно буде змінювати водійські посвідчення зразка СРСР, а не всі, які були видані до 2014 року.

Віктор Тимощук, Центр політико-правових реформ, для УП

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 193.159.93.---kurc..
У всій Європі люди користуються біометричними паспортами,правами і т.д. !Адресу потрібно вписувати обов'язково!!! (Ми ж не в Африці під пальмою ;-) і не бомжі )
IP: 91.199.35.---AnSun..
dkfl: Не понимаю, чего вдруг так заметушились?Если что-нибудь органам нужно узнать - узнают и без паспорта.Я в ближайшие десятилетия за рубеж не собираюсь, нет средств, а кто может себе позволить мотаться по заграницам, средства на оплату найдет. Единственное неудобство такой паспорт создаст ворюгам и преступникам, находящимся в розыске.Честному украинцу такой паспорт не помешает.А нормальный світ появится тогда, когда выбирать власть будем по совести, а не за кг гречки.Правда у нас сейчас и выбирать не с чего, одни "брехуни та крадії залишились". Маємо, що маємо"(перший през України).
За границу не выезжаешь, средств нет, но на новый паспорт денег не жалко. Кстати на таких честных украинцев, как ты, благодаря новому паспорту, жулики будут кредиты оформлять в первую очередь
IP: 93.73.227.---dybilozher..
А об'єднана опозиція де ж? Навіть напередодні виборів не зацікавились проблемами пересічного українця...
Вадим Степко: Я ненавиджу Ригів, але цей Закон частково підтримую, вони як завжди багато натупили, але такі паспорти давно потрібно ввести, якщо все допрацювати, то скоро довідок взагалі не буде потрібно!
Підтримую! Жодних довідок не потрібно,інформацію про реєстрацію можна буде зчитати з єдиної бази даних,ідентифікатором до якої буде новий паспорт. Медична інформація про особу буде в іншій спеціалізованій базі,доступ до якої будуть мати медичні установи. Таким чином вся "історія хвороби" людини від її народження до смерті буде зберігатись в одному місці незалежно від перебування громадянина. Не потрібно буде пухлих медичних карток і маси інших довідок. Паспорт-це тільки ідентифікатор особи,вся інша інформація повинна знаходитись в інших спеціалізованих базах. Чи буде можливість з боку влади контролювати приватне життя громадянина? Частково так, хоча і буде зроблено ряд запобіжних заходів,кожен запит на таку інформацію теж буде фіксуватись .
IP: 82.145.211.---еврохохол..
вот вот вам и ошейник
Усі коментарі
День беззахисної Вітчизни
Перемога Сергія Клюєва в Суді ЄС: чому санкції скасовані та що це змінить для інших екс-посадовців
Фантазери чи реалісти? Що треба знати про Hyperloop в Україні
Чотири роки по тому
Усі публікації