Випробування Конституцією. Як Порошенко вмовив Раду на судову реформу

Четвер, 2 червня 2016, 17:38
Випробування Конституцією. Як Порошенко вмовив Раду на судову реформу
Дмитро Ларін, УП

"Ми не така багата країна, яка здатна утримувати бідних, корумпованих суддів".

З такими словами прийшов у четвер у Раду президент Петро Порошенко.

Парламент цього дня ухвалював зміни до Конституції в частині реформи судочинства і закон про статус суддів і судоустрій, який ці зміни має втілити в життя.

І політики, і експерти визнавали, що обидва цих закони можуть стати початком серйозної реформи, хоча і залишають ризики того, президент збереже політичний вплив на суди.

До обох голосувань у команді Порошенка готувалися давно і дуже серйозно. Від нього залежала не тільки і не стільки реформа судів. Ухвалення змін до Конституції мало дуже багато адресатів, при чому більшість із них живуть не в Україні.

І люди президента кинули на збір необхідних 300 голосів усі наявні ресурси. В цей процес включилось усе керівництво АП і фракції Порошенка в Раді. Допомагали навіть Арсеній Яценюк і сам президент.

У підсумку зміни до Конституції проголосували 335 голосами, 38 з яких дав "Опозиційний блок". Люди президента вчергове продемонстрували, що для досягнення своєї мети не будуть гребувати ні чиїми голосами.

Однак головне, що вдалося продемонструвати Порошенку, – його команда здатна контролювати ситуацію і приймати навіть дуже складні рішення. Принаймні, на даному етапі.

Головне – встигнути до осені

Коли минулого тижня стало відомо, що Рада буде ухвалювати зміни до Конституції, майже усі представники влади задавали одне й те саме запитання: до чого такий поспіх?

Але у команди Порошенка були свої резони поквапитись.

 Як розповіли УП співрозмовники в найближчому оточенні президента, ухвалення змін до Конституції зараз мало вирішити одразу кілька серйозних проблем.

 

Перша з них – "літній синдром" Верховної Ради.

"Якщо ми не ухвалимо ці зміни в четвер, то наступного пленарного тижня ми не зможемо їх проголосувати просто фізично. Половини депутатів просто не буде в країні – це ж сезон відпусток. Тоді доведеться все переносити на осінь", – пояснив один із членів президентської команди.

В АП такий варіант викликав відчутне нервування. Команда Порошенка серйозно боїться, що уже на початку осені, коли люди отримають нові платіжки за газ і тепло, політична ситуація може відчутно загостритися.

"Нас можуть восени серйозно "качнути". Тому ми до осені маємо показати якийсь результат. Усі – Кабмін, генпрокурор, Рада – мають дати результат", – заявив співрозмовник в АП.

Якби за зміни до Конституції не проголосували зараз, то перші результати цієї реформи можна було б очікувати не раніше зими-весни наступного року. А до того часу цей склад Ради міг би і не досидіти.

Друга позиція, яка змусила Порошенка квапитись із Конституцією, – це Мінські угоди.

Україна досі не схвалила зміни до Конституції щодо Донбасу. У цій ситуації Росія недвозначно натякає, що Порошенко уже не контролює ситуацію і просто не може виконати це зобов'язання України, яке прописане у Мінських угодах.

"Нам важливо показати, що ми контролюємо ситуацію і можемо приймати серйозні речі. За зміни по Донбасу ми зараз можемо і не зібрати голосів, але ми мусимо дати сигнал, що все під контролем", – говорять в оточенні Порошенка.

Крім того, є ще один адресат прийняття судової реформи, про який ні в БПП, ні в АП не говорять.

Річ у тім, що більшість непопулярних вимог МВФ Україна фактично виконала, включно з відчутним підняттям тарифів і цін на газ для населення.

Однак наступний транш міжнародної допомоги досі "висить". Одна з головна причин цього – відсутність боротьби з корупцією.І новопризначений генпрокурор Юрій Луценко, і депутати з президентської фракції неодноразово останнім часом заявляли, що вся боротьба з корупцією впирається в корумпований і продажний суд.

Говорив про це і Порошенко в Раді у четвер:

"Ми зробили величезні кроки по боротьбі з корупцією... Але все це марно. Марно, тому що за гучними арештами, за гучними затриманнями корупціонерів, потім судді за 30 срібняків відпускають на волю".

Команда Порошенка протиснула зміни до Конституції
Команда Порошенка протиснула зміни до Конституції

Початок судової реформи, де передбачено і створення окремого Антикорупційного суду для підслідних НАБУ справ, має стати сигналом, що українська влада таки хоче боротись з корупцією.

І врешті, як нагадав президент в Раді, це "наше міжнародне зобов'язання в рамках Угоди про асоціацію з Євросоюзом, де чорним по білому написано: проведення конституційної, судової реформи".

Всі "За", але дехто утримався

У лютому для голосування змін до Конституції у першому читання достатньо було 226 голосів.

Але у четвер, 2 червня, у другому читанні слід було зібрати мінімум 300. Цим президентська команда активно займалася ще з минулого тижня.

За даними УП, під це питання були активізовані всі ресурси БПП і АП.

Голоси від Банкової збирали Борис Ложкін, Віталій Ковальчук і навіть далекий від таких процесів Олексій Філатов. На молитовному сніданку з лідерами фракцій у Порошенка була можливість поговорити із ними особисто.

У залі з депутатами традиційно працювали Ігор Кононенко і Сергій Березенко.

В останній момент до збору голосів долучився навіть колишній прем'єр Арсеній Яценюк, який також приїхав в Раду.

Колишній прем'єр, як розповіли співрозмовники в НФ, особисто переконував свою фракцію у необхідності проголосувати і за зміни до Конституції, і за закон про судоустрій.

Крім того, обидві фракції коаліції провели також тотальну мобілізацію: на час голосування у зал прийшли майже всі їхні депутати.  У підсумку БПП не добрала всього чотири голоси, а НФ – один.

"У нас є БПП і НФ. В Раді багато позафракційних. "Воля народу" і "Відродження" теж проголосують. Проголосує і Опоблок", – запевняли ще тиждень тому у президентській команді.

На запитання, що ж "Відродження" чи "Воля народу" отримають за таке голосування, співрозмовник запевнив, що "нічого нового": "Ну "Відродження" добилося, що Насірова (голова ДФС – УП) залишили. Нічого особливого їм не дадуть", – додав він.

Водночас, лідери "Опозиційного блоку" до останнього відхрещувались від можливої підтримки змін до Конституції.

Уже вранці 2 червня і Юрій Бойко, і Олександр Вілкул в коментарях УП заявляли, що "рішення ще не прийнято".

 
Лідери ОБ відхрещуються від очевидної угоди з Банковою

"Цих змін ще немає в порядку денному. Коли вони з'являться, то тоді ми і вирішимо", – переконував Вілкул.

 Проте коли прийшов час голосувати за конституційні зміни, то наявність домовленості з Банковою повністю підтвердилась: і "Відродження", і "Воля народу", і "Опозиційний блок" проголосували майже повними складами.

В ОБ не проголосували тільки Сергій і Юлія Льовочкіни, Наталя Королевська і ще два депутати.

Складніше пішли справи з колишніми партнерами по коаліції.

Ні Радикальна партія, ні "Самопоміч", ні "Батьківщина" не хотіли голосувати.

"Самопоміч" – єдина фракція, яка виявилась послідовною у своєму несприйнятті поправок до Конституції.

За даними УП, на Банковій навіть пропонували організувати переліт меру Львова Андрію Садовому, щоб він вмовив свою фракцію. Садовий відмовився летіти і взагалі відхрестився від цього процесу, давши депутатам "Самопомочі" повну свободу вибору.

І фракція вирішила не підтримувати президентський пакет поправок у Конституцію, не давши за нього жодного голосу.

"Це рішення фракції, ми не будемо голосувати", – сказала депутат Тетяна Острікова.

Лідер "Самопомочі" Олег Березюк заявив, що фракція так і не визначилась, тому вирішила утриматись.

"З одного боку, судді будуть звільнені, але судді-"п'ятирічки" не будуть звільнені.

Більш цього, протягом двох років президент має одноосібне право приймати рішення щодо суддів. Послухайте, що це за реформа?", – обурювався Березюк після голосування.

Співрозмовники УП у фракції Тимошенко пояснювали, що вони не хочуть повторити історію з проваленою реформою прокуратури.

"Ми тоді теж проголосували за половинчасті норми, а не за комплексну реформу, і у підсумку все провалилось. Так і тут. Є багато нормальних норм, але це не та реформа, якої б ми хотіли. Фракція вагається, але може і проголосуємо", – розповідали депутати із "Батьківщини" 1 червня.

Вранці 2 червня, на молитовному сніданку лідерка "Батьківщини" Тимошенко заявила, що фракції не подобається варіант президентської реформи суду, але вона за неї проголосує.

"Я теж не погоджуюсь з частиною того, що там пропонують ухвалювати. Але сьогодні в нас є прекрасна нагода подумати, що це, можливо, маленький крок вперед і його треба зробити", – заявила Тимошенко.

Тимошенко завбачливо
Тимошенко завбачливо "утрималась"

Її фракція дала 13 голосів "за", а сама Тимошенко завбачливо "утрималась".

Цікаво, що спікери "Батьківщини", які до останнього часу критикували судову реформу, як то Сергій Власенко, Сергій Соболєв чи Ігор Луценко, у момент голосування були "відсутні".

Як і Надія Савченко, яка за кілька хвилин перед голосуванням пояснювала з трибуни депутатам, що спільного в України, змін до Конституції і гранати.

"По голосуванню ми вирішили ще у середу. Не знаю, чи була домовленість з АП. Очевидно, виходи були. Але великий тиск на нас реально був від міжнародних партнерів і посольств. А репутаційні втрати нам ні до чого", – розповів один із депутатів "Батьківщини".

"Батьківщину" вмовляли "західні партнери"

До останнього вагались і "радикали".

Однак вранці у четвер, Олег Ляшко в драматичному образі виступив у Раді, заявивши, що РПЛ вирішила, що ухилятись від роботи над змінами неправильно.

Але "радикали" не проголосували ані за цей закон, ані за зміни до Конституції. Причому вирішили це в той момент, коли в залі президент Порошенко дякував Раді за єдність.

"Радикальний" поворот і "богоугодна" реформа

Президент з'явився у залі Верховної Ради в хорошому гуморі.

Разом з ним до парламенту прийшли голова АП Борис Ложкін та його перший заступник Віталій Ковальчук, весь Кабінет міністрів на чолі з Володимиром Гройсманом і навіть колишній прем'єр Арсеній Яценюк.

 

Порошенко в Раді нарешті знову випромінював впевненість. У своїй промові президент натякнув і на причини, чому насправді зміни до Конституції ухвалюють саме тепер.

"Так, ми це робимо для інвесторів, які мають прийти в Україну і створити робочі місця… Так, ми це робимо на виконання міжнародних зобов'язань... Але, в першу чергу, ми це робимо для українського народу. Я під час своєї президентської кампанії, ви, кожен на своєму окрузі або партійному списку обіцяли, що ми захистимо право на справедливість, захистимо українців, змінимо судову систему", – заявив Порошенко.

Поки Порошенко виголошував промову, депутати займалися власними справами. Друг молодості Яценюка Андрій Іванчук постійно розмовляв по телефону, нардеп Антон Геращенко щось писав у свій iРad, а друг Порошенка Ігор Кононенко читав щось у телефоні.

Кононеко не дуже слухав свого президента
Кононеко не дуже слухав свого президента

А от Гройсман уважно слухав президента, навіть не перемовляючись зі своїми міністрами.

Для більшої переконливості президент додав, що отримав на молитовному сніданку благословення на зміну Конституцію:

"Я попросив у своєму виступі у всечесних отців благословення на цю богоугодну справу. І хочу проінформувати вас: отримав це благословення. І передаю вам прохання пресвятих отців підтримати Конституційну реформу".

За кілька хвилин до появи президента у сесійній залі Ляшко разом з усією фракцією із неї вийшли.

Головний радикал йшов по кулуарах повільним кроком із задуманим обличчям.

"У нас складна ситуація. Ми зараз проведемо фракцію", – крокуючи по сходах пояснював УП Ляшко.

 

Поки фракція "радикалів" збиралася на розмову, кулуарами ходив екс-лідер "Правого сектора", депутат Дмитро Ярош, який не з'являвся в парламенті щонайменше півроку.

– Пане Дмитре, ви прийшли за реформу Конституції голосувати? – поцікавився у Яроша журналіст УП.

– У мене інший підхід. Снайперських гвинтівок бракує на передовій, – кинув депутат.

Ярош  у підсумку віддав свій голос за зміни до Конституції.

Під час всього виступу Порошенка, Ляшко так і не повернувся в залу.

Спікер Андрій Парубій навіть був змушений просити президента, Кабмін і депутатів почекати "радикалів", які слали йому СМС з текстом "Вже йдемо".

Кликати фракцію Ляшка навіть відрядили керівника інформслужби АП Андрія Жигуліна.

Врешті Ляшко з фракцією повернулись, але вирішили не голосувати за зміни.

 Проте й без голосів Ляшка судову реформу схвалили конституційною більшістю – 335 голосів.

"Ми в залі сміялися, що зараз Ляшко домальовує нулики. Це приклад невдалого торгу. Ну що, скоро, напевно, побачимо нові документи Трепака",  – сміючись сказав один з нардепів" Народного фронту".

Однак заступник голови фракції РПЛ Андрій Лозовий в коментарі УП заперечив будь-які торги. "Не було ніяких торгів. У нас ніколи не було такої тяжкої фракції. І справа тут не в торгах, а взагалі в ситуації", - сказав Лозовий.

 
Для прийняття важливих для Порошенка рішень були задейстовани всі ресурси. Прийшов навіть Дмитро Ярош. З 187 засідань парламенту, колишній глава "Правого сектора" був присутній лише на 7

Після голосування у супроводі двох помічників швидко залишав залу парламенту лідер фракції "Опозиційного блоку" Юрій Бойко, який неохоче відповідав на запитання журналістів.

"Коли парламент призначає чи звільняє суддів, то це неправильно. Це не система і це не працює", – пояснював він голосування своєї фракції.

– Ви зустрічалися з кимось з цього приводу в АП? – запитала його УП.

– Боже упаси, – відповів на ходу Бойко, видно надихнувшись благословенням Порошенка.

Президенту Порошенку на своїй традиційній прес-конференції тепер буде чим похвалитися перед журналістами.

Він у звичному для себе дусі протиснув  прийняття змін до Конституції в останній момент. Судова реформа в Україні офіційно стартувала.  Залишається сподіватися, що несподівана підтримка колишніх регіоналів не убезпечить їх від походів на допити та в суди. Оновлені і справедливі. 

Роман Романюк, Роман Кравець, Дмитро Ларін (фото) УП

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді