Рейтинг депутатів.  Хто і як працював на 5-й сесії

Народні обранці – реформатори і ретрогради, найзгуртованіша фракція, реформам у яких сферах віддає перевагу кожна фракція.

Середа, 1 березня 2017, 12:05

Як виміряти коефіцієнт корисної дії депутата: хто працює добре, а хто даремно "проїдає мандат"? VoxUkraine регулярно розраховує рейтинг депутатів-реформаторів iMoRe, що показує, як кожний парламентарій брав участь в ухваленні всіх прогресивних законопроектів.

У цьому випуску рейтингу ми зосередилися на аналізі фракційних показників – яка фракція найзгуртованіша, хто голосує гірше, мажоритарники чи "списочники", і який напрямок реформ найбільше до вподоби кожній фракції.

Народні депутати, як і влада в цілому, слабо підзвітні, якщо немає чітких критеріїв та інструментів для вимірювання їхньої ефективності.

В Україні є низка громадських організацій та проектів, що оцінюють ефективність роботи парламентарів: rada.oporaua.org, Чесно, РПР та інші. Одні акцентують увагу на відвідуванні сесійної зали, "кнопкодавстві", інші оцінюють якість ініційованих законопроектів. Крім цього, самі депутати звітують за роботу в окрузі, міжнародні поїздки, внесені поправки тощо.

Простіше кажучи, інформації багато, але проблема полягає в тому, що важко визначити, які з цих індикаторів значимі при вимірюванні ефективності роботи депутата. Інше важливе питання – чи можна "зібрати" інтегральний показник, що надавав би виборцю комплексну оцінку діяльності народного обранця.

VoxUkraine зосередився на оцінці найважливішої функції парламентарів – як вони голосують за реформаторські законопроекти. На основі цього аналізу ми регулярно складаємо рейтинг iMoRe депутатів-реформаторів.

На чому ґрунтується рейтинг

Індекс моніторингу реформ (iMORe) щодва тижні дає оцінку зусиллям парламенту, уряду, президента, НБУ з впровадження реформ. Близько 40 експертів оцінюють кожний прогресивний нормативний акт. Оцінки законопроектів і методологію оцінювання можна знайти на сайті iMoRe.

На підставі компонентів індексу iMoRe ми розрахували рейтинг реформаторів серед народних депутатів, що показує, як кожний нардеп підтримував реформаторські закони (на кінець 5 сесії налічувалося близько 200 таких законів).

Стабільність лідерів

Перша десятка народних депутатів не зазнала серйозних трансформацій у порівнянні з початком 5-ої сесії (вересень 2016).

Єдина зміна – це ротація між двома представниками Блоку Петра Порошенка (БПП): Сергієм Мельником (з 13 на 7 місце) і Володимиром Мельниченком (з 8 на 11 місце). Щільність результатів у верхній частині рейтингу висока, і пропускання кількох важливих голосувань може відкинути депутата на кілька позицій вниз.

Топ-10 народних депутатів, що голосують за реформаторські законопроекти

 
Δ - на скільки позицій піднявся / опустився депутат порівняно з початком 5 сесії

Депутати Народного Фронту (НФ) превалюють у верхній частині таблиці. У топ-10 входять 7 представників Народного Фронту і 3 представники Блоку Петра Порошенка. Високі місця представників НФ можна пояснити дисциплінованістю фракції та відсутністю серйозних конфліктів між депутатами.

Якщо розширити інтервал до топ-100, то виявимо, що до першої сотні входять тільки 5 депутатів не з коаліції (БПП і НФ): позафракційні – Андрій Парубій, Дмитро Добродомов, Вікторія Пташник; Лев Підлісецький із Самопомочі; Олексій Ленський із Радикальної партії.

Народний Фронт попереду

Усереднена оцінка за фракціями (кількість балів у середньостатистичного депутата) певною мірою згладжує різницю. Народний Фронт і надалі зі значним відривом займає перше місце. Більше ніж на 30 балів менше у середньостатистичного депутата БПП. На 8 балів відстають депутати Самопомочі. На останній позиції в рейтингу фракцій – Опозиційний блок, депутати якого рідко відвідують сесійну залу.

Утім, в "опозиціонерів" також є своє перше місце. Середньостатистичний представник Оппоблоку поліпшив показники рейтингу  на 64% – це найкращий результат за 5 сесію. Слідом ідуть група "Відродження" – 29%, Радикальна партія – 27%, БПП – 23%, НФ – 21%, група "Воля народу" і Самопоміч по – 20%, Батьківщина – 17% і позафракційні депутати – 13%.

Таке значне покращення у спадкоємців "Партії Регіонів" не означає, що вони різко почали підтримувати реформи. Швидше це свідчить про "вузькість" коаліції, якій доводиться "добирати" голоси серед формальної опозиції. Питання в тому, що опозиціонери вимагають натомість?

Рейтинг фракцій

 

Згуртованість фракцій

Оцінити згуртованість фракції можна кількома способами. Наприклад, порахувати Індекс Райса, що оцінює фракційну дисципліну в Конгресі США.

Альтернативний варіант – оцінити розсіювання рейтингів членів фракції відносно середнього показника за фракцією. Якщо відхилення невелике – це значить, що члени фракції у більшості випадків голосують однаково за законопроекти iMoRe. Навпаки, велике відхилення може свідчити про відсутність згуртованості у фракції.

Згуртованість фракцій

 

Найменший розкид у Опозиційного блоку, депутати якого солідарні між собою, і в більшості випадків не голосують за реформаторські законопроекти.

Найбільший розкид серед фракцій у Блоці Петра Порошенка з його внутрішньофракційними конфліктами. Варто відзначити Батьківщину і Самопоміч, які можуть похвалитися відносно невеликим розкидом рейтингів своїх членів та високим рейтингом фракції.

Незмінне лідерство Народного Фронту пояснюється відносно невеликою різницею в рейтингу його членів:

  • 60% депутатів фракції Арсенія Яценюка входять до топ-100;
  • 90% представників НФ мають рейтинг 200+.

Президентська фракція трохи більш "розпорошена":

  • 33% депутатів входять до топ-100;
  • 76% представників БПП мають рейтинг 200+.

Розкид рейтингів депутатів за фракціями

 

Можна припустити, що президентську фракцію підводять мажоритарні депутати. Проте це не так. У середньому рейтинг мажоритарних депутатів на 22 бали вище, ніж у депутатів, обраних за списком.

Наприклад, останнім у рейтингу президентської фракції йде Віталій Чепінога (номер 56 у списку БПП), що відвідав тільки 27% пленарних засідань, є членом 7 груп з міжпарламентських зв'язків і має 25 помічників (3 на постійній основі).

Дві позакоаліційні фракції, Радикальна партія і Батьківщина, – монолітніші та дисциплінованіші. Вони схожі за кількома ознаками: наявність яскраво вираженого лідера, жорстка фракційна ієрархія та схожі патерни голосувань – кореляція голосувань за законопроекти iMoRe між депутатами двох фракцій дорівнює 80%. Але є законодавчі ініціативи, які роз’єднують фракції Юлії Тимошенко і Олега Ляшка.

Наприклад, законопроект про судоустрій і статус суддів підтримала Батьківщина, але не підтримала Радикальна партія. Півроку потому ситуація діаметрально змінилася – законопроект про Вищу раду правосуддя підтримали практично всі "радикали" і не підтримав жоден представник фракції Юлії Тимошенко.

Рейтинг за складовими

Експерти iMoRe оцінюють регуляторні акти за п'ятьма основними напрямками: 1) державне управління та боротьба з корупцією; 2) державні фінанси; 3) монетарна політика та фінансові ринки; 4) ринкова політика та зовнішня торгівля; 5) енергетична незалежність.

Така методологія рейтингу дозволяє подивитися, як фракції підтримують той чи інший напрямок.

Рейтинг фракцій за складовими

 

У такій розбивці роботи фракцій є кілька цікавих особливостей. Якщо в загальному заліку фракцій політична сила Юлії Тимошенко обіймає лише 5 місце, то за напрямом "Державний напрямок" – 3.

Це обумовлено тим, що фракція Батьківщина відносно частіше за Радикальну партію і Самопоміч підтримує антикорупційні законопроекти.

На рішення фракції підтримати чи ні кожен окремий законопроект впливає ініціатор законопроекту. З огляду на напружені взаємини між лідером Самопомочі Андрієм Садовим і Петром Порошенком, деякі антикорупційні ініціативи президента не були підтримані Самопоміччю. Наприклад, за законопроект про забезпечення права на справедливий суд проголосувало лише два депутати від Самопомочі.

Підсумки 5 сесії

  1. Народний Фронт утримує лідерство як серед фракцій, так і серед народних депутатів. Рейтинг фракцій – 277 балів. У топ-10 входять 7 представників НФ.
  2. Найбільше зростання рейтингу у депутатів Опозиційного блоку (64%). Це свідчить перш за все про "вузькість" коаліції, якій доводиться "добирати" голоси серед формальної опозиції.
  3. Фракція Батьківщина підтримувала законопроекти складової "Державне управління і боротьба з корупцією" відносно частіше за Радикальну партію та Самопоміч.

VoxUkraine, для УПpowered by lun.ua
Головне на Українській правді