Губернаторські експерименти Банкової

П'ятниця, 24 грудня 2010, 09:25

За роки незалежності Львівщина мала прекрасні можливості показати всій країні, яку Україну ми хочемо збудувати. Тут і досі живуть давні традиції місцевого самоврядування, які налічують не одне століття. Десятки міст краю свого часу мали автономію – отримували Магдебурзьке право.

Що ми натомість маємо?

Найчистіші міста? Найменше безробіття? Найкращі умови для бізнесу?.. Чи – відкати, побори, хабарі, биття в груди та голослівні заяви?

Новий голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк помітив, якого дорогою добирався з Тернополя до Львова. Мабуть, найгіршою в Україні. Не важко буде порівняти, у яких палацах живуть ті, хто проїдає виділені на будівництво цих доріг гроші.

Львівського губернатора, банкіра й депутата Василя Горбаля звільнили з посади, а на заміну прислали генерал-лейтенанта міліції.

Такого не було навіть за часів СРСР, щоб керівником області в західному регіоні ставав представник силової структури. Та ще з яким досвідом.

Свого часу Цимбалюк керував міліцією в чотирьох областях – Тернопільській, Рівненській, Полтавській та Львівській. А також працював у центральному апараті МВС у Києві.

Експерименти Банкової з губернаторами часто викликали здивування галичан. Звільнення й призначення голів обласних державних адміністрацій, незалежно від того, хто сидів у президентському кріслі, деколи не піддавалися жодній логіці.

Чи не основна проблема Василя Горбаля, що той не зміг прижитися в Галичині. У нього не було досвіду менеджера державного управління регіонального рівня. Привезені в обозі з Києва два десятки чиновників відразу викликали пересторогу й неприйняття в галичан. Почалося ігнорування нової команди.

Призначення Горбаля до Львова – помилка Банкової. Це сьогодні всі визнають.

Не можна людину без серйозного досвіду роботи в держаних структурах виносити на вершину влади. Нехай навіть регіональної.

Але, створювалося враження, що не тільки в регіонах, але й у центрі давно зрозуміли: від керівника області мало що залежить. Є він, чи нема, регіон розвивається чи занепадає незалежно від того, хто сидить у кріслі №1.

В Україні давно назріла реформа регіональної влади.

Чого не можна простити владі в регіонах, так це того, що вона не в змозі захистити людей діла. Львівські бізнесмени та підприємці в усі роки незалежності ставали жертвами злочинців із бандитських угрупувань, або чиновників державних установ. Від представників бізнесу завжди намагалися відрізати частину спеченого ними пирога.

З бандитами легше було порозумітися. Бо вони вимагали лише десятину за "охоронні послуги".

А ось про ненаситність львівських податківців, чиновників та правоохоронців давним-давно ходять легенди. За рівнем матеріальних статків ця категорія здирників наближається до числа найуспішніших бізнесменів, котрі своїми руками заробляли капітали.

Чи не в кожному районному центрі найкращі особняки збудували контрабандисти, митники, начальники міліції, податкової, прокурор і керівники місцевої влади. На чиновницьку зарплату?!..

Ледь не правилом доброго тону стало зателефонувати до бізнесмена й попросити на халяву будівельні матеріали чи робочу силу.

Про безплатні обіди та пиятики в найкращих ресторанах керівників силових відомств – навіть говорити не будемо. Це в них входить у розпорядок дня: "пробу знімають", щоб ресторатори народ не потруїли.

Чиновницька камарилья стала основним гальмом у розвитку краю. Вона створює несприятливий інвестиційний клімат, і відштовхує від регіону справжніх людей діла.

Мільйонні статки чиновників-керівників стали ледь не правилом.

Найбільш "прибуткові" посади – у ДАІ, на митниці, МНС, санітарній службі, управліннях боротьби з економічними злочинами та організованою злочинністю, податковій, управліннях земельних ресурсів – усюди, де ти залежиш від розчерку пера чи рішення конкретного чиновника.

Ніхто навіть не замислюється, яким чином мер великого міста ввійшов до числа найзаможніших людей Львівщини. У Польщі на базарі заробив? Чи інформація про непосильні відкати – не міф, а реальність?

Щоб утриматися біля корита, чиновники не гребують нічим.

Партії та погляди міняють як рукавички. Деякі з них побували в 3-5 партіях. Однак цим уже нікого не здивуєш. На останніх виборах спритні ділки купляли депутатські мандати просто через церковні десятки. Ціна облрадівського крісла дорівнювала вартості хорошого особняка під Львовом.

Чиновницька машина працює не на державу, а на себе.

У Львові був період, коли підприємці реєстрували свій бізнес у сусідніх областях, настільки непосильними ставали побори чиновницької братії.

Найбільша проблема –нездоровий моральний клімат у регіоні. Львівщина уражена корупцією, здирництвом, хабарами та цинізмом чиновників. А діюча влада навіть не обговорювала цю тему, настільки болячки суспільства сприймалися як буденне явище.

Державна медицина в руках ділків давно стала приватною. За все треба платити.

Дороги перетворилися в окрему республіку, де вся влада належить хабарникам із ДАІ.

Місцеві контрабандисти із прикордонних районів стали політичними та владними лідерами. Основний контрабандист Львівщини виступає ідейним натхненником підприємців та промисловців.

А правоохоронна система працює насамперед на себе.

Керівники найбідніших районів, які виживають із дотацій, через рік умудряються пересісти на джипи.

Народ тим часом залякують підвищенням цін на комунальні послуги та обкладають золотоординською даниною. Хоч можна було б керівників "тепла" та "енергетики" пересадити на скромніші автомобілі й урізати кошти на втримання розбухлого апарату.

Від нового губернатора Михайла Цимбалюка чекають насамперед рішучих кроків, спрямованих на наведення елементарного порядку на Львівщині.

Кишені простих людей і державний бюджет треба захистити від ненаситної чиновницької братії.

Невже ми незалежну державу створювали для процвітання здирників та хабарників?

P.S.

Екс-губернатору Василеві Горбалю на Банковій не пішли на зустріч й не дали допрацювати навіть кілька днів до Нового року. Вже були замовлені бігборди з портретом Горбаля і привітаннями з Новим роком та Різдвом. В одному з найкращих ресторанів Львова був оплачений новорічний банкет для друзів губернатора. Натомість прощання зі Львовом закінчилось у середу гучною вечіркою.

Причиною поспішної відставка губернатора став компроміс Банкової з відомим галицьким олігархом, з яким Василь Горбаль не знайшов спільної мови.

Богдан Кушнір, Львів, спеціально для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

У чому українська сила людяності

Від знайомства до "заручин": 30 років шляху України та ЄС від часу встановлення дипвідносин

Роумінговий безвіз

Український павільйон на Венеційській бієнале під загрозою

Тенденції ринку нерухомості Львова

Не остання зима