До дня учителя: ціна прем’єрським обіцянкам

5 переглядів
28
П'ятниця, 30 вересня 2011, 11:14
Леся Оробець
народний депутат України, секретар комітету ВР у закордонних справах

На жаль, уже традиційно влада згадує про вчителя раз на рік – і про його біди, і про його звитяги. Аби поспівчувати, привітати і побажати всіляких гараздів, хоча не перший рік учитель чекає від влади дій і покращень уже сьогодні.

І при цьому робить він свою державницьку справу жертовно й самовіддано – не зупиняючись ні на мить і не саботуючи. Якщо й страйкує проти власної соціальної незахищеності і недофінансування, то винятково і принципово в канікулярний час.

$100 тисяч на житлове кредитування педагогів

Нас уже привчили до недофінансування найнеобхідніших потреб. І призвичаїли.

Нас уже не дивує, коли за таким діагнозом недобудовують лікарні і каналізаційні колектори, закривають адміністративні суди і малокомплектні школи. І навіть не обурює. Бо знаємо – від того потерпають усі. Або майже всі.

Ми звикли до незаконності бюджету. У тому сенсі, що він ніколи не має сили закону. А, якщо і має, то лише на папері.

Але ж навіть у ньому влада не хоче брати на себе зобов’язання щодо фінансування пріоритетного розвитку української освіти й науки. Навіть у тому випадку, якщо вони вже гарантовані законом. Аби в цьому переконатися досить зазирнути в, так звану, Бюджетну декларацію 2012.

До прикладу, науку фінансуватимуть наступного року в межах 0,5 % ВВП, хоча законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" встановлено мінімальну норму в 1,7 %.

Для порівняння: відповідно до Лісабонської стратегії розбудова "економіки знань" визначена одним із п’яти ключових пріоритетів Євросоюзу. Вона передбачає фінансування науки в обсязі, не меншому за 3% від ВВП. І при цьому влада демонструє бажання невідкладно влитися в Європу.

Так само далекі від вимог закону "Про освіту" рівні оплати праці педагогів (ст. 57) і обсяг видатків на освіту (ст. 61), що не має бути меншими 10% від національного доходу країни.

З огляду на це навіть декларативного збільшення видатків Міносвіти на 12 мільярдів гривень не вистачить, аби розчистити «авгієві конюшні» фінансування освітньої сфери. З одного боку, надто занедбано все впродовж останніх років, та й адмініструються відповідним чином, з іншого – відтепер міністерство керує не лише освітою і наукою, але й молоддю і спортом.

Не менш яскраво підкріплені в Держбюджеті вимоги ст. 57 закону "Про освіту" щодо "надання пільгових довготермінових кредитів на будівництво
(реконструкцію) і придбання житла".

На це в бюджеті передбачено 700 тисяч (!) гривень – цієї суми вистачить хіба що на придбання 2-3 квартир у Києві, та й то не кращої якості. Для порівняння: видатки на потреби Державного управління справами мають зрости на 560 мільйонів гривень, Генпрокуратури на 2 мильярди гривень., МВС – 560 мільйонів, Державної судової адміністрації – 1,3 мільярдів гривень.

Тарифна сітка в дії

У травні 2011 року Азарову вдалося втримати вчителів від страйків обіцянкою врегулювати їх фінансові проблеми.

Для цього уряд прийняв постанову, яка передбачала поетапне підвищення першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки (ЄТС) на шляху до наближення її до мінімальної заробітної плати – як того вимагали не лише вчителі, але й закон.

У липні і вересні зарплата вчителя дійсно збільшилася в підсумку на кілька десятків гривень. Але при цьому не було передбачено ні механізму компенсації украдених в нього державою попередньо коштів (в середньому близько 15 тисяч гривень у кожного вчителя лише за 2010 рік), ні розуміння того, що подібна мізерна надбавка миттєво розчиняється інфляцією.

Утім, реальну ціну гарантіям Азарова продемонстрував усе той же проект Держбюджету-2012. Обіцянка зрівняти в перспективі розміри посадового окладу працівника першого тарифного розряду ЄТС і мінімальної заробітної плати національного річного кошторису так і не потрапила.

У цьому легко переконатися, порівнявши цифри зростання обох показників упродовж 2012 року помісячно. Якщо на січень "мінімалку" заплановано в обсязі 1073 гривень, то перший розряд – на рівні 773 гривень. Різниця – рівно 300 гривень, яку вчителю так само ніхто компенсувати не збирається. Щоправда в грудні різниця складе трохи менше – 295 гривень. Із такими темпами обидва показники зрівняються невдовзі – через якихось 60 років.

Не випадково в ефірі недавнього ток-шоу Шустера за участі Дмитра Табачника учасники програми неприховано сумнівалися, чи вдасться міністру прожити на зарплату вчителя хоча б місяць. Очевидно пригадали, його недавній діагноз обурення вчителів – "бідують, бо недопрацьовують…". Мовляв, не хочуть брати 1,5 ставки, як у радянські часи.

Чого чекати надалі?

Не менш сумним є те, що бюджет Міносвіти за такого стану речей набуває вигляду багатошарового решета. Навіть кошти, чітко визначені бюджетом, вона недоотримує на 20-30%. Ще відсотків 10-15 з’їдає інфляція. Близько 20% розкрадається або втрачається внаслідок недолугого адміністрування.

А з огляду на традиційний залишковий принцип формування бюджетних пропорцій в освіті досі фінансуються винятково комунальні платежі і, так звані, «захищені статті», у тому числі й оплата вчительської праці. І то не завжди…

У підсумку наша школа традиційно жебракує, випрошуючи гроші в управлінців, батьків і місцевих рад – попри недвозначну вимогу статті 61 закону "Про освіту". Але найсумнішим при цьому є те, що підгодовування вчителя в "ручному" режимі влаштовує чиновників усіх без винятку політичних мастей і рівнів.

Навіщо владі ринкові механізми фінансування шкіл, якщо саме практика адміністративного розподілу коштів робить її всевладною?

Леся Оробець, народний депутат, "Фронт Змін"

powered by lun.ua
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 193.238.96.---!!!..
Громче всех, "пожар" кричит сам поджигатель.... цікаво хто допоміг привести їх до влади... от такі всякі "оробці"
Русская культура по Украински началась из города Луганска http://kbanda.ru/index.php/nashi-proekty/qnarodnyj-korrespondentq/207-sergej-starokozhko-lugansk-russkaya-kultura-po-ukrainski--kak-protest-protiv-totalitarizma.html#
IP: 195.78.112.---Іх тих, що поборють..
Чому воняє обслуга ПР?! Задай ці запитання своєму Балозі і він тобі, Лесю, як міністр МЧС все популярно пояснить. Навіщо марати бумагу і так дешево піаритися...
IP: 94.240.168.---GLarissa..
Хватит врать. Я работаю в одной из Запорожских школ. Зарплату выплачивают вовремя и со всеми надбавками: за выслугу, за классное руководство, за категорию, за проверку тетрадей., за кабинет (если есть). Тарифную сетку заморозила именно тимошенко в сентябре 2009. И только регионалы начали ее потихоньку размораживать. Самая гнидская в украине газета - это украинская правда. Сродни 5 каналу на телевидению. "люби друзи, юля так, ющенко так". В общем - БАБ - болтовня, анархия, бардак.
IP: 77.52.29.---СловоМаргінесу..
GLarissa: Хватит врать. Я работаю в одной из Запорожских школ. Зарплату выплачивают вовремя и со всеми надбавками: за выслугу, за классное руководство, за категорию, за проверку тетрадей., за кабинет (если есть). Тарифную сетку заморозила именно тимошенко в сентябре 2009. И только регионалы начали ее потихоньку размораживать. Самая гнидская в украине газета - это украинская правда. Сродни 5 каналу на телевидению. "люби друзи, юля так, ющенко так". В общем - БАБ - болтовня, анархия, бардак.
От не розумію, а що ж Ви таку газету читаєте? Що? Регіони уже не мають власної преси, що їх фанатики вимушені читати "гнідську" УП?
Усі коментарі
Шпаргалка для батьків: як навчати покоління Z
До нового покоління потрібне особливе ставлення, яке не злякає, а зацікавить у навчанні.
Як залізниця сама себе врятувала
Реформа залізниці передбачає не лише придбання нових локомотивів, вагонів та збільшення обсягів перевезень, а й зміну фінансової стратегії.
Фейки на другому плані: як змінилося ставлення країн НАТО до роспропаганди
Цікаво було послухати логіку представника Нідерландів: "Ми не маємо чітких інструкцій, що це війна. Відтак це мир. А якщо це мир, тоді нічого поганого в тому, аби вести з росіянами справи, наприклад, бізнес".
Чому земельний мораторій гальмує розвиток країни
Заборона на торгівлю аграрними землями заморожує економічну активність і сприяє вимиранню сіл. Пора покласти цьому край. (рос.)
Захиститися від захищеного: чим загрожує українському експорту новий регламент ЄС
Багато українських підприємств, що експортують свою продукцію до ЄС, можуть зіткнутися з новими проблемами на цьому ринку.
Медична "коса" Тимошенко: "новий курс" для всіх своїх
За золотих часів Тимошенко, коли ліки купували у дистриб'юторів, її все влаштовувало. Схоже, що саме ці дистриб'ютори і допомагатимуть Юлії Володимирівні сісти в президентське крісло, фінансуючи її кампанію.
Економіка та квантова механіка
Квантова механіка зробила стрибок у фізиці і змінила світ. Такий же прорив потрібний у нашому розумінні економічних процесів.