Молодші брати опозиції

6 переглядів
Середа, 23 листопада 2011, 13:18
Стас Соколов
експерт фундації "Відкрите суспільство"

Згадаймо народні казки, у яких часто старші брати під час розподілу чи то спадщини, чи то інших благ завжди ображали молодшого, на їхню думку, слабкого та нежиттєздатного. Проте так чи інакше, справедливість перемагала – і тоді відбувалося або зворушливе сімейне возз'єднання, або заслужене покарання.

Доля української опозиції мало схожа на казку. Однак із фольклором можна провести цікаві паралелі.

Ображені новим виборчим законом опозиціонери – на кшталт партій "Свобода", "УДАР", "Наша Україна" – мають шанс перетворити своє невигідне становище на перевагу.

Підтримка парламентською меншістю закону про вибори стала тим розподілом преференцій, який загрожує розсварити й без того недружню опозиційну сім'ю.

Важковаговик-ветеран політичних баталій, "БЮТ-Батьківщина", та молодий, але від того не менш зухвалий "Фронт змін" – погодилися на планку в 5%, потенційно недосяжну для "нового покоління". Виправдання для "старших братів" також є: варіант виборчого закону за версією парламентської більшості був значно менше досконалим.

Втім, привід для сварки з'явився – і тепер як тимошенківці, так і фронтовики закликають до примирення у вигляді узгоджених списків мажоритарних кандидатів.

У "молодих опозиціонерів" справді є козирі.

ВО "Свобода" може й не набрати загальноукраїнського результату вище 5%. Проте останні місцеві вибори показують, що принаймні на Львівщині, де було взято 35,3%, та Івано-Франківщині, де свободівці набрали 14,9% – саме націоналісти мають найвищі шанси провести своїх депутатів.

Аналогічно й партія "УДАР" – її дебютом стало взяття 8,1% на Київщині. Варто врахувати, що підтримка Віталія Кличка дедалі зростає, при чому його електоральним форпостом є Київ, який гарантує чималу підтримку його кандидатурам. Більше того, багато прихильників цих партій проживають в обласних центрах, що полегшує партійну роботу на місцях.

Саме "Батьківщина" та "Фронт змін" зацікавлені у висуненні компромісних кандидатур у мажоритарних округах. Партійний бренд у них високорозвинений, проте в голосуванні за конкретні особистості необхідні об'єднані зусилля для подолання провладних кандидатур.

Таким чином, за допомогою закону про вибори в стан опозиції було привнесено розбрат.

"Старші брати" прагнуть отримати максимум бенефіцій за рахунок "молодших": очевидне їх проходження в парламент за партійними списками, плюс можливість проштовхнути якомога більше своїх людей через "компроміс" із меншими опозиційними силами.

У тих, у свою чергу, звісно, немає казкових предметів чи засобів для встановлення справедливості, проте вони мають вагому підтримку на місцях, чого подекуди бракує і біло-червоним, і біло-зеленим.

І знову – розпочинаються торги та домовленості, метою яких навряд чи справді стане реальне об'єднання для протидії "царю". Найімовірніше, на опозиційну сім'ю чекає кілька раундів інтриг, круглів столів та взаємних обіцянок, за якими – бажання ошукати конкурентів та гарантувати собі якнайбільше вигод.

Підпису президента під законом ще немає, а отже, теоретично ще може бути шанс відкоригувати правила гри.

Однак чого ще бажати регіоналам? Змішана система введена, прохідний бар'єр піднятий, Європа парламентське голосування схвалила, Венеціанська комісія також наче не повинна обурюватися, та ще й опозиція почала взаємні звинувачення.

Це в казках "царя-батюшку" легко ошукати, запропонувавши йому стрибнути в казан з окропом.

Нині ж біля казану згуртувалася опозиційна сім'я – і непомітно намагається зіштовхнути в нього один одного.

Стас Соколов, аналітик Фундації "Відкрите суспільство", спеціально для УПpowered by lun.ua
Реклама:
Гра з від'ємним результатом: до чого призведе зниження ПДВ на агропродукцію
Зниження ставки ПДВ до 14% не зменшить кількість "скруток", а навпаки ускладнить процес адміністрування.
По одній рукавиці на медика. Як МОЗ (не)захищає лікарів
За весь час епідемії МОЗ дійсно зміг закупити засоби захисту та деяке обладнання. Кількість видається, на перший погляд, відносно великою. Проте, якщо порахувати справжню потребу медиків в захисті, зрозуміло, що це просто мізерна кількість.
Ціна зволікання: хто насправді страждає через неприйняття законопроєкту щодо ЖГК
Верховна Рада досі не підтримала погоджений на комітетах законопроєкт №2458 про зміни у житлово-комунальній сфері. Чому від цього втрачають споживачі?
Спростувати неможливе: розбір рішення суду по Семочку і арешт як тиск на редакцію
В жовтні 2020-го журналісти Bihus.Info отримали рішення суду у справі проти ексзаступника голови служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. Що не так із самим рішенням і чому cуд затягував з його відправкою?
Записки з "ЛНР": цінності стали іншими
Так хочеться чудес в цей похмурий час міжсезоння. І чомусь хочеться не грошей чи багатства, любові або заморських країн. Хочеться, щоб батьки жили якомога довше, а діти залишалися дітьми і були щасливі, не дивлячись ні на що, а всупереч усьому. (рос.)
Мін'юст планує ліквідувати антирейдерську комісію
Якщо комісію як інструмент вирішення проблеми рейдерських захоплень ліквідують, то оборонні споруди й укріплення варто будувати вже зараз. (рос.)
Де взяти гроші на будівництво літаків?
Чи потрібна українському авіабудуванню державна підтримка та де ще брати гроші на будівництво літаків.