Про один міф із приводу української мови

64 перегляди
173
Вівторок, 06 грудня 2011, 16:18
Володимир Яворський
село Євминка, Чернігівщина

"Те, що українська мова перебуває на узбіччі, викликане насамперед неконкурентною продукцією, яку виробляє українськомовна художня література, телебачення, кіно. Людям просто нецікаво споживати цю продукцію, тому вони відвертаються від неї, а, отже, і від української мови.

Для того, аби привернути наших громадян до української мови, треба всього-на-всього, щоб ті, хто творить українською мовою, підвищили якісний рівень своєї продукції.

І народ неодмінно зацікавиться нею, а, відповідно, і потягнеться до української мови..."

Такого міфу із приводу української мови притримується багато хто.

Проте це є типовим спрощенням. І, як усяке спрощення, воно шкідливе, бо своєю позірною логічністю веде не до вирішення проблеми, а до її поглиблення.

Звичайно, певна відповідальність лежить і на тих, хто творить українською мовою, і я аж ніяк не закликаю наших літераторів, діячів телебачення та кіно розслаблятися. Від них, безумовно, багато що залежить. Але разом із тим не можна на них покладати головну вину за становище української мови, а тим більше вважати, що саме вони є вирішальним чинником, який спроможний це становище змінити.

Не перебільшуймо значення й можливості людей, для яких українська мова є творчим матеріалом. Їхня творчість – це наслідок становища української мови, а не його причина.

Культурні шедеври не можуть з'являтися в пустелі. Вони народжуються, коли є відповідна основа, ґрунт – високий рівень загальної, у тому числі мовної, культури суспільства. І якщо певна мова – у нашому випадку українська – не посідає в цьому суспільстві належного місця, себто є мовою з обмеженою сферою вживання, напівживою мовою – то якщо й можна цією мовою створити якийсь шедевр, для цього треба докласти воістину титанічних зусиль.

Таким чином, беру на себе сміливість стверджувати, що українська мова є досить-таки важким матеріалом для творчості. І, використовуючи її, дуже нелегко, хоч теоретично й можливо, створити щось шедевральне.

Чому?

Та тому, що українська мова в нашому суспільстві не є мовою загальнонародного спілкування. Вона в багатьох сферах життя не функціонує зовсім або функціонує частково.

Не маючи належної живомовної практики – наприклад, у міському й багатьох інших середовищах – українська мова не може повноцінно розвиватися, позаяк не годна належним чином реагувати на суспільні запити. Себто створювати на основі власної граматичної системи семантико-лексичні відповіді на появу нових предметів, явищ і зв'язків між ними.

Суспільство постійно змінюється. І мова, якою воно послуговується, також мусить змінюватися відповідно до цих змін. Цей процес безперервний. Люди, послуговуючись мовою, тим самим розвивають її.

У цьому й полягає закон розвитку мови.

Але якщо люди певною мовою не користуються або користуються нею лише частково, себто якщо якась мова має в суспільстві обмежені сфери вживання, то така мова не може бути повноцінним засобом вираження.

Це і є причиною, що українська мова є важким матеріалом для творчості. У ній бракує дуже багатьох елементів, особливо тих, які стосуються сучасного життя.

Важко, наприклад, відобразити українською мовою сучасне місто, взаємини між людьми в науковому, виробничому, спортивному середовищах тощо. Важко тому, що українська мова не виробила семантико-лексичних відповідей на реалії згаданих середовищ. А не виробила, тому що українська мова в цих середовищах попросту відсутня.

Особливо виразно це помітно, коли дивимося, скажімо, якийсь художній фільм на сучасну тему, створений або дубльований українською мовою. Одразу впадає в очі якась штучність, неприродність мови персонажів. І ми тут же обурюємося, ганимо творців фільму або дубляжу за халтуру.

Але чи так уже винні ці бідолахи, які взяли на себе невдячну справу – творити мовою, яка з нашої вини залишається малорозвинутою, бо викинута нами ж на узбіччя суспільного життя?

Чому, гадаєте, Микола Гоголь, та й багато інших наших давніх і теперішніх відомих літераторів – писав російською? Хіба він не знав української? Та тому, що він здавав собі справу, що українська мова -– це матеріал, який надається для опрацювання надто вузького кола тем. Сумніваюся, чи став би він зіркою світової літератури першого ряду, якщо би він писав українською.

Приблизно та ж сама проблема стоїть сьогодні й перед сучасними українськомовними письменниками, кіно- і телережисерами. Хоча українська мова із часів Гоголя зробила за двісті років все-таки великий поступ, а втім недостатній, щоб бути повноцінним засобом вираження, здатним опанувати будь-яку тему.

Як тоді, так і тепер перед кожним стоїть питання вибору: якою мовою писати. Для одних він легкий, для інших ні. Але він є.

Отож, шановні, не ганіть так запекло тих, хто вибрав українську мову матеріалом своєї творчості. Їм і так нелегко, бо добровільно прирекли себе на труд, який ніким поцінований радше за все не буде. Їхні ж невдачі часто-густо не їхня вина, а наша, що мову свого народу й досі не спромоглися підняти з колін.

Я ж особисто схиляю голову перед усіма, хто живе, творить і навіть просто розмовляє українською. Бо це велика мова. У ній закладений гігантський потенціал, який криє в собі воістину дивовижне розмаїття барв та відтінків. І втрата цього розмаїття буде відчутною втратою всієї світової культури.

Отож, даймо шанс українській мові – вона відплатить нам сторицею. Для цього треба тільки одне: зробити її мовою загальнонародного спілкування.

Тоді й появляться в нас культурні шедеври, і то багато.

Володимир Яворський, село Євминка, Чернігівщина, спеціально для УП

powered by lun.ua
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 217.212.230.---Lubomyrf Boytsun..
Село. люди і верблюди...Жаль.що на Українській правді!
IP: 46.185.62.---tuskarora..
автор дещо перекручує, хоча в дечому й має рацію. Ось є такий факт: коли якась нація будує імперію, на хвилі потужної експансії бурхливо розвивається й квітне культура - візьміть Англію, Францію, США, Росію, свого часу навіть римлян чи греків (елліністична "імперія"). Отже, слід спочатку зробити свою імперію? Але ж імперії починаються з ідеї, а ідея виростає з культури, яка в свою чергу - з мови... Отже, суперечка: що раніше, курка чи яйце? А незахищеність свого інформаційно-культурного ринку від російськомовної продукції вбиває все україномовне, бо російську книжку чи фільм робити дешевше, бо аудиторія більша - весь СНГ.. Водночас загально відомий факт: українські переклади мультику "тачки" крутіше російського, серіал "Бодетаун" досі шукають в мережі (а нема!), а укр. переклад останньої книжки А.Сапковського (суперфентезі) вийшов раніше російського, о рос переклад автор хляцнув об стіну буквально - така фігня там наперекладалася.
IP: 80.239.242.---ziemlia..
Автор має рацію, але мабуть, не дуже знайомий з сучасною літературою - є в нас і Дереш, і Ліна Костенко, і Карпа, ім"я їм легіон. Просто дається взнаки звичка совкова - орієнтуватися на оточення, а не на свою правду
IP: 194.44.160.---Семенен..
Дурниціто все - свого часу слово "лічильник" сприймалося як дивина, всі говорили "щотчик", а кілька років України і слово "щотчик" виглядає диким. І так далі. Варто було озвучити нормальні фільми Українською - відразу побільшало людей які цією мовою спілкуються. А заодно і на поверхню повитягали відвертих шовіністів.
IP: 178.95.23.---Andrey-from-East..
Не пойму одной вещи - ведь все слова в украинском языке вроде бы есть. Тогда каких "семантико-лексичних відповідей українська мова не виробила на реалії згаданих середовищ"? Каких конкретно слов не хватает??
Усі коментарі
"Я буду завжди молодим", або Чому для нас неприпустима не старість, а її умови
Суть не в тім, де старіти, а в тім, коли почати думати, як саме хочеться провести старість.
Перші сотні УПА. Як починалась антинацистська боротьба на Волині в 1943 році
Із маленьких боївок на 10-30 стрільців виросла потужна партизанська армія, яка в 1944 році була готова до зустрічі з комуністичним тоталітарним режимом.
Навіщо Україні власна меморіальна мова
Пошук адекватної мови репрезентації трагедій ХХ століття – одне з важливих завдань, що зараз стоять перед Україною.
Без політики та популізму – принцип співпраці волонтерів та депутатів
Для вирішення гострих проблем армії мало розробити необхідні законопроекти. Їх потрібно пролобіювати і винести на розгляд, коли депутати не блокують трибуну й готові голосувати. А таких днів дуже мало.
Навіщо професіонали їдуть на Берлінський кінофестиваль
Щороку в лютому, практично в один і той же час, всі кінопрофесіонали зустрічаються на Берлінському міжнародному кінофестивалі. (рос.)
Чи варто боротися зі сміттям
Може є ті, для кого вивезення сміття з-під будинку в невідомому напрямку — прийнятний варіант? Друзі, це не варіант.
Яким буде олімпійський (цифровий) стрибок України
Зимову олімпіаду в Південній Кореї визнано найтехнологічнішим заходом такого масштабу.