"Свобода" зсуває опозицію вправо

14 переглядів
Вівторок, 25 грудня 2012, 12:02
Олексій Краснопьоров
політолог

Опозиція у вигляді свого "поміркованого" крила, представленого "Батьківшиною" і УДАРом, останнім часом демонструє суттєве поправішання. Найбільш показовим прикладом цього є внесення на розгляд Верховної Ради законопроекту, яким передбачається введення графи "національність" в українських свідоцтвах про народження, а в перспективі, можливо, і в паспортах.

Справа зовсім не у "совковій" дикості даної норми і не в тому, що це псевдоподія, що покликана імітувати боротьбу опозиціонерів бодай за щось в ситуації, коли яскравий і серйозних ідей, а тим більше альтернативного владному проекту дій опозиція не має.

Вельми показово, хто саме вніс законопроект про національність на розгляд парламенту. Це не представник традиційно радикальної "Свободи", яка відверто епатує своєю націоналістичною ідеологією, а народний депутат від "Батьківщини" Олег Канівець.

Це свідчить про те, що, повторимося, опозиційні сили на прикладі "Батькіщини" розпочали рух вправо. Утім, це видно й на ряді інших прикладів, заяв, виступів і загальній риториці.

У ситуації, що складається в опозиційному політичному просторі, "Батьківщина" і УДАР просто не мають іншого виходу як ставати більш радикальними і демонструвати дедалі більш праві позиції.

Причиною цьому є поява у парламенті ВО "Свобода". Справа в тому, що в разі відмови від радикальної риторики, чи принаймні імітації радикалізму, "Батьківщина" і УДАР на фоні свободівців будуть сприйматися недо-опозицією.

Тобто вони ризикують відходити на другий план – спочатку інформаційно і подієво, а згодом і в рейтинговому відношенні.

Проте вимушений правий дрейф опозиції має і зворотній бік медалі. Адже далеко не кожен із нинішніх прихильників і виборців "Батьківщини" та УДАРу готовий сприймати такі, м’яко кажучи, "нестандартні" пропозиції як запровадження графи "національність" у документах та інші радикальні ініціативи, які опозиціонери очікувано перебиратимуть у ВО "Свобода".

Для багатьох ліберально налаштованих громадян подібні речі є просто неприйнятними. У результаті вони відвертатимуться від нинішніх опозиційних партій.

Утім, ця категорія виборців у житті не проголосує за Партію регіонів або КПУ. Тому ці люди постануть перед фактом, що їх інтересів не відображає і не представляє жодна із існуючих політичних сил.

Тож у них буде два вибори: не йти голосувати за умов відсутності графи "проти всіх", або псувати бюлетень, як варіант. Або ж формувати запит на створення ліберальної політсили не націоналістичного спрямування.

Це може бути дещо на кшталт "Нашої України" зразка 2004 року. І дуже вірогідно, що така сила буде сформована. Адже попит завжди народжує пропозицію.

Олексій Краснопьоров, політолог, спеціально для УП

powered by lun.ua
Капітолій. Початок реваншу Трампа
Дональд Трамп не здасться зараз, оскільки має намір балотуватися на наступних президентських виборах.
Заробити на смертях: як нас позбавили світової вакцини в 5 разів дешевше
Три долари заплатила Всесвітня організація охорони здоров'я за вакцину, закупівлю якої в ручному режимі зірвав міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Справжня ціна хутра норок: історія одного розслідувача
Наприкінці вересня 2020 року польський Сейм (нижня палата парламенту) провів історичну нараду з питань правового захисту тварин у Польщі.
Чи змінив Національний банк свою політику на валютному ринку
За яким принципом НБУ буде виходити на ринок з валютними інтервенціями та як впливатиме на курс. Що змінилося у новій стратегії?
Торговельний фокус з лісом: друзям — усе, а суспільству — нічого?
Чому торгівля необробленою деревиною відбувається на закритих "аукціонах" та без конкуренції.
Справа генерала Назарова — сигнал, який не можна ігнорувати
Справа Назарова як потенційний прецедент для військового судочинства України та свідчення неврегульованості ключових питань військової юстиції.
Демократія і некомпетентність
Чому Арістотель не довіряв демократії як формі правління, у чому полягають вади останньої та що це означає для сучасної України.