Влада лежить під ногами

Четвер, 06 лютого 2014, 14:47

Кілька моїх особистих вражень від подій останніх днів. Коротко: питання не в тому як від влади відійде Янукович. Питання в тому, яку якість ми отримаємо після.

Перше.Цей тиждень показав, що і влада, і опозиція - невиправні опортуністи. Щойно хоч трошки знижується суспільний тиск, автократи в оточенні Януковича і "сірі кардинали" в опозиції починають свій звичний "междусобойчик".

Ні перші, ні другі не зробили висновків з Майдану - вся політична верхівка має бути підзвітною. Окремі питання до опозиції, яка претендує на ціннісні відмінності від влади: замість показувати пальцем на владу, слід подивитися на колоду в своєму оці.

Цей Майдан проти практик Турчинова, так само як і проти практик Януковича.

Чудовий виступ Андрія Шевченка в парламенті минулого тижня почався добре - з усвідомлення вини всієї Верховної Ради, а закінчився як завжди - погана Партія регіонів. Справді?

Друге. Тиск і включеність громадянського суспільства не можуть бути сталими і імпульсними одночасно.

Енергія активістів мусить інституціоналізуватися, інакше через 15 хвилин після розв'язання кризи отримаємо нову "зраду Майдану" будь-ким, хто нагорі.

Автомайдан, Правий сектор, Центр ЮЕЙ, hromadske.tv та інші інституції мусять забезпечити сталість свого впливу, інакше ситуація може швидко погіршитися вже у пост-майданній країні.

Суспільству потрібен не тільки героїзм Матросова чи Гастелло, але й свої бостонські чаювальники, спроможні до перетворення протесту в нову систему. Тому вже зараз треба думати про завтра, вже зараз треба мати бачення і стратегію. Навіть недосконалі плани на завтра кращі за їхню відсутність.

Якщо тиск громадянського суспільства не стане постійним чинником, то недоконаний Майдан (як у 2004) далі посилюватиме невразливість політичної верхівки. Чиновники, армія, які побачили, що для помаранчевої влади Майдан-2004 по-суті став технологією, а не переоцінкою цінностей, тепер не поспішають "переходити на бік народу", щоб не пошитися в дурні.

Третє. Нові політики і нові політичні структури мусять дорослішати і розуміти чим відрізняється політична роль від громадської.

ДемАльянс, Воля, Сила людей і інші проекти, які претендують на свіжість наразі стоять на колії Руху, Батьківщини і УДАРу, пропонуючи свої рішення в старих підходах. Має бути навпаки.

Потрібна нова якість, яка не може бути популістською. Має бути поєднання трьох компонентів: ефективності, результативності і служіння. Цього не мають старі неповороткі, процесні і самозакохані партії.

Влада лежить під ногами, але нові партії не демонструють відповідальності, врозумілості, зваженості, розсудливості, які переконають (переважно консервативного) українського виборця в тому, що їм можна доручити цю владу.

Пікетування "поганих хлопців", "правильні" заяви - це добре, але що далі? Де пророблені рішення, де план дій?

Я не бачу системної роботи нових політиків з експертним середовищем, а це означає, що неофіти навіть якщо прийдуть до влади, наприклад внаслідок виборів у Київраду, будуть "розбиратись в ситуації".

Ми всі вже там були з численними "командами професіоналів". Ця домашня робота має бути зроблена до, а не після.

Тому сидіння в кімнатах з фліп-чартами зараз, можливо, важливіше за мороз на вулиці.

"Старі" опозиціонери, на жаль, переважно деградували до рівня охоронців, які надають послуги з недоторканності, а хтось має приносити нові сенси в політику.

Інакше ми матимемо знову бюлетені з пропозицією голосувати за цинізм Тигіпка, волюнтаризм Тимошенко, популізм Кличка чи всеядність Порошенка і голосувати якщо не проти всіх, то псувати бюлетень нецензурною лайкою.

В що Гацько, Соболєв, Луценко, Солонтай вірять настільки сильно, що готові з цим навіть опонувати своїм виборцям і програвати вибори?

Чи вони можуть бути одночасно хребетними і результативними?

Євген Глібовицький, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Розвиток туризму та економіки: чому варто будувати готелі в Україні

Грузинсьĸа "Революція на Граніті" 

Скрізь самі чужинці

Майбутнє атомної енергетики України за новими технологіями: знаковий квітень

Як я намагалася спекти італійський панеттоне українськими руками

Купити квартиру без ризиків. Чого варто остерігатися під час інвестування в новобудови