Аудит "Укроборонпрому" як шлях до перемоги у війні

1565 переглядів
Понеділок, 18 грудня 2017, 10:00
Денис Гурак
старший науковий співробітник The Potomac Foundation, екс-заступник гендиректора "Укроборонпрому"

Перемога у війні – це те, до чого прагне "Укроборонпром", як і всі ми.

Щойно почнеться рух великих західних інвестицій в оборонний сектор, ми закладемо початок виграшу у війні. Ми автоматично отримаємо величезну підтримку від усіх країн. Але спочатку маємо стати зрозумілими для світу.

Тому восени "Укроборонпром" розпочав процедуру міжнародного аудиту. Це перший крок до глобальної трансформації Концерну, яка передбачена стратегією реформування "Укроборонпрому" відповідно до найкращих міжнародних практик.

Transparency International та низка країн-партнерів підтримують цей процес і будуть його незалежними спостерігачами. Також ми запрошуємо інші міжнародні та громадські організації долучитися до реформи.

Як це відбуватиметься?

Аудит "Укроборонпрому" складатиметься з чотирьох етапів: розробка стратегії, фінансовий аудит, юридичний аудит, реалізація процесів реструктуризації та корпоратизації.

Що це означає на практиці?

Ми плануємо відділити непрофільні активи від профільних. Останні корпоратизувати й об’єднати в акціонерні холдингові компанії за типом діяльності відповідно до розподілу на п’ять кластерів – бронетанковий, авіакосмічний, морський, високоточного озброєння та боєприпасів, спеціального приладобудування.

Для реалізації цього проекту ми прагнемо залучити найкращих фахівців. "Укроборонпром" уже оголосив тендер на проведення "міжнародного аудиту" на ProZorro.

Таким чином, вперше в історії України для виконання цього завдання будуть залучені провідні консалтингові компанії, лідери світового ринку, що мають ефективний досвід роботи у сфері оборонної промисловості.

Очікується, що з моменту оголошення переможця весь процес триватиме два роки. Зараз уже створюємо проектний офіс, який буде складатися з 20-30 співробітників з числа укроборнпромівців та аудиторів-консультантів.

Чому це важливо?

Питання аудиту важливе і для "Укроборонпрому", і для всієї країни, бо це першочергова вимога часу. Без нього Концерн не може повноцінно розвиватися та інтегруватись у світовий ринок і безпекові механізми.

Зараз оборонно-промислова галузь буксує, оскільки базується на застарілих принципах роботи, які сформувалися за часів Радянського Союзу. На жаль, за останні 26 років радикально нічого не змінилося.

Взявши курс на євроінтеграцію та членство в НАТО, ми обов’язково маємо позбутися всіх радянських законодавчих атавізмів, до 2020 року перейти на натівські стандарти, інтегруватися в західну політичну структуру і ланцюги постачання.

Без юридичних і управлінських механізмів, що існують на Заході, ми матимемо дуже обмежені можливості для отримання інвестицій. Зараз у багатьох країн є значний інтерес до інвестування у виробництво, аутсорсингу, окремих проектів, купівлі акцій.

Але в нас немає чітких та зрозумілих для майбутніх партнерів механізмів, тому процес трансформації неминучий.

Чого очікувати?

Через два роки ми плануємо отримати реструктуризовані холдингові компанії, підготовлені до продажу акцій на відкритому ринку. Ми матимемо міжнародні стандарти управління, досягнемо прозорості та доведемо, що з Концерном вигідно працювати з фінансово-юридичної точки зору.

Підкреслюю, що приватизація не є основною метою процесу трансформації, але ми розуміємо, що це логічний шлях на майбутнє.

Зараз уряд має визначити, які активи можна приватизувати, а які ні. Ми вже ініціювали перед Міністерством економічного розвитку і торгівлі виключення більшості підприємств "Укроборонпрому" зі списку таких, що не підлягають приватизації.

Найбільш красномовним є результат аналізу досвіду провідних міжнародних компаній. Він демонструє, що більшість успішних оборонних компаній країн з розвиненою економікою ніколи не були у державній власності, тому процесу трансформації (корпоратизації) не проходили.

З іншого боку, практично всі компанії країн з економікою, що розвивається, належать державі або держава є мажоритарним акціонером. Такі компанії мають обмеження стосовно створення спільних підприємств та розпорядження майном.

Якщо ми хочемо бути повноцінним учасником євроатлантичної спільноти, то на питання "що робити" відповідь досить однозначна. Потребують відповіді лише питання "Як?" і "Коли?".

Наша кінцева мета – зняти всі обмеження для плідної роботи на внутрішньому і світовому ринку. Системна реформа УОП допоможе зробити Україну сильною.

Денис Гурак, заступник гендиректора з зовнішньоекономічної діяльності ДК "Укроборонпром", спеціально для УПpowered by lun.ua
Як підготуватися до сезону грипу: 5 простих рекомендацій
Охочі мають шанс імунізуватися та уникнути захворювання або ж на 60 % зменшити ймовірність ускладнень від нього.
Дотик генпрокурора, або Як зняти недоторканність, щоб її залишити
Доторканними "слуги" згодні бути тільки для свого – призначеного президентом Зеленським – генерального прокурора.
Чи є колізія між урядовими розслідуваннями на ринку добрив
За дотриманням правил торгівлі в країні наглядають Антимонопольний комітет та Мінекономіки. Чи є між ними взаємодія, покаже справа проти групи Ostchem.
Стратегія України з інтегрованого управління кордонами: справжнім мірилом успіху буде ефективна реалізація
Зміцнення торговельно-транспортних коридорів до Європейського Союзу є надзвичайно важливим для теперішніх і майбутніх відносин між Україною та ЄС.
У чому логіка "земельного Задзеркалля" щодо іноземців
Заборона іноземцям купувати землю в Україні не працюватиме. Знайдеться ряд механізмів і структур в Україні та за її межами, щоб це обійти. Для кого ж іноземці становлять ризик?
Чому всім нам варто подивитися "Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго"
В Україні ми не користуємось інфраструктурою як чимось зручним і корисним, не задумуючись – навпаки, ми, самі того не помічаючи, витрачаємо величезну кількість енергії, щоб компенсувати її розруху.
Синдром політичного інтелекту
То що у нас не так з політичним інтелектом? Посада президента крізь призму теорії поколінь. Та чи можна узяти віртуальний майстер-клас у американських президентів?