Життя з тираном: як жінкам боротися з домашнім насильством

3391 перегляд
Субота, 14 квітня 2018, 13:00
Вадим Гуцул
керівник Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області

Практично кожна дівчинка мріє щасливо вийти заміж. Однак реальність вносить свої корективи, а тому подружнє життя для декого стає справжнім випробуванням на міцність.

За даними ООН, приблизно 1,1 мільйона українок щороку страждають від домашнього насильства. При цьому в минулому році 600 жінок у нашій країні загинули через чоловіків-тиранів.

Незважаючи на це, далеко не всі готові відкрито говорити про проблеми в родині. До правоохоронних органів знаходять сили звернутися лише одиниці.

Це підтверджує офіційна статистика Національної поліції України: у 2017 році до правоохоронних органів звернулося лише 110 тисяч осіб, які страждають від рук кривдників. Інші продовжують мовчки терпіти образи й створювати ілюзію "ідеальної" сім’ї.

Однак будь-яку ситуацію під силу змінити. Власне, уже зараз можна говорити про перші позитивні зрушення, адже нещодавно набув чинності соціально важливий закон №2229 "Про запобігання та протидію домашньому насильству", а також закон №2227, яким було внесено низку змін у Кримінальний та Кримінально-процесуальний кодекси України.

Відтепер у законодавчій базі з’явилося офіційне трактування терміну "домашнє насильство", під яким варто розуміти умисні фізичні, психологічні або економічні прояви насильства, які призводять до страждань, проблем зі здоров’ям, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя постраждалої.

Залежно від ситуації кривдника у вигляді покарання можуть притягнути до виконання громадських робіт на строк від 150-ти до 240 годин, арештувати на термін до шести місяців, обмежити у волі на строк до п’яти років або позбавити волі строком до двох років.

І це ще не все. Як мінімум упродовж місяця кривднику заборонять контактувати з потерпілою, у тому числі телефонувати та листуватися з нею за допомогою засобів електронних комунікацій, перебувати в неї вдома та наближатися до роботи чи інших місць, де вона часто буває.

Варто відзначити ще один не менш важливий нюанс. Відтепер законодавець передбачив покарання і для тих осіб, які примушують жінку без її згоди вступати до шлюбу або продовжувати спільно проживати без офіційної реєстрації стосунків.

У таких випадках кривдника можуть арештувати на строк до шести місяців, обмежити або ж позбавити волі на строк до трьох років.

До речі, досить часто жінки страждають не тільки від чоловіків, з якими перебувають у шлюбі, а й від тих, з ким тільки починають будувати стосунки або вже офіційно розлучилися. У таких випадках до кривдників будуть застосовуватися аналогічні засоби покарання.

Натомість контролювати дії засуджених, відповідно до закону, будуть зобов’язані представники кримінально-виконавчої інспекції за місцем проживання засудженого. Якщо ж злочин вчинив військовослужбовець – командир військової частини.

Погодьтеся, випадки, коли жінки бояться відстоювати власне право на життя, є абсолютно неприйнятними в умовах розвиненої демократичної держави.

Якщо ви хоч раз постраждали від проявів фізичного, психологічного або економічного насильства з боку чоловіка, слід одразу звертатися до правоохоронних органів.

Інакше гра в щасливе подружжя може мати драматичне завершення й коштувати життя.

Вадим Гуцул, керівник Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області

Спеціально для УП

powered by lun.ua
powered by lun.ua
Музей на Поштовій: не відкладаймо невідкладне
Трагедія відкладання, посування, заморожування рішення по Поштовій – також і в невідповідності реальних вчинків декларованим цінностям.
Єреван проголосував за новий парламент: що показали вибори у столиці Вірменії
Ще нещодавно дострокові вибори у Вірменії очікували лише ближче до середини наступного року. Та яскрава перемога партії прем'єра на столичних виборах дала старт консультаціям щодо розпуску парламенту.
10 підсумків Книжкового форуму у Львові
Форум поки залишається практично повністю українським. А ринок – неінтегрованим в світовій видавничий бізнес-процес. (рос.)
Кінець договору про дружбу з РФ: чому не треба боятися називати речі своїми іменами
Договір про дружбу ніяк не впливає на здатність України "засудити" Росію в Міжнародному суді ООН. А повага до кордонів визначається у міжнародному праві чимось глобальнішим, аніж двосторонній договір.
Чому не варто сподіватися, що Європа допоможе нам відновити Донбас
Щоб дійсно відновити Донбас, нам не обійтися тільки грошима донорів. Нашим партнерам легше видати сотні тисяч дозволів на роботу українцям. (рос.)
Глобалізація проти українського мораторію на продаж землі
Україна є частиною глобальної економіки, тому відміна мораторію на продаж сільгоспземель – питання часу. Скільки чекатимуть пайовики, фермери та інвестори?
Екологічна свідомість в Україні та в ЄС: топ-5 подібностей та відмінностей
Немає жодної важливої екологічної проблеми, яку б не охоплювали положення Угоди про асоціацію. Однак загальна кількість екологічних практик громадян є значно нижчою в Україні, аніж в ЄС.