Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

Швейцарська експертка: Повернення грошей Януковича має нарешті стати пріоритетом

Євген Тейзе _ Середа, 11 березня 2015, 12:44
Версія для друку Коментарі 1
У розкіш "Межигір'я" були вкладені мільйони

Про те, чому Євросоюз частково знімає санкції з оточення Януковича, DW розпитала швейцарську експертку Ґретту Феннер. Вона консультує Генпрокуратуру України щодо повернення вкрадених коштів.

Ґретта Феннер - виконавча директорка Базельського інституту державного управління. Вона є однією з провідних європейських експертів з питань пошуку і повернення коштів, виведених за кордон представниками злочинних авторитарних режимів. З серпня минулого року вона консультує Генеральну прокуратуру України щодо того, як повернути кошти, виведені за кордон оточенням екс-президента Віктора Януковича, який переховується від правосуддя у Росії. Українські правоохоронці заявляють, що йдеться про кошти, отримані злочинним шляхом.

Пані Феннер, днями Європейський Союз зняв санкції з чотирьох осіб, колись наближених до Віктора Януковича із загалом 22, чиї рахунки було заблоковано у рік тому. Чому так сталося?

Коли йдеться про повернення грошей, відповідальність лежить насамперед на країні, яка звертається із відповідним запитом. Тобто, на Україні. Розслідування кримінальних справ, на жаль, відбувається не так швидко, як всі сподівалися. У деяких випадках дуже важко знайти докази. А країни ЄС, відповідно до свого законодавства, не мають можливості безкінечно довго блокувати рахунки, не маючи вагомих доказів того, що кошти мають нелегальне походження. Є підозри, але з іншого боку є і права людини, право власності. Вочевидь, Європейський Союз не побачив достатніх доказів у чотирьох вказаних випадках і зняв із цих людей санкції. Мені особисто хотілося би, аби країни ЄС продемонстрували більше терпіння і дали більше часу Україні на збір доказів. Приміром, у випадку санкцій щодо колишніх єгипетських посадовців, Євросоюз чекав значно довше. Водночас, деякі українці із санкційного списку дуже активно боролися із блокуванням своїх активів, зокрема, у Європейському суді. Це зіграло свою роль.

Серед осіб, щодо яких знято санкції ЄС, опинився син екс-прем'єра Олександр Азаров. Проти нього в Австрії триває слідство за підозрою у відмиванні коштів. Як можна знімати санкції проти людини, яку підозрюють у відмиванні коштів?

Ґретта Феннер

Ґретта Феннер

Так, мене це теж дивує. Хоча в даному випадку не можна говорити, що ця справа стосується лише Австрії. Гроші там, за моєю інформацією, йшли і в інші країни ЄС. Утім, я не можу говорити про деталі розслідування і не володію ними вичерпно. Ситуація, що склалася, на мою думку, має дві причини. По-перше, якщо активи заблоковані в рамках розслідування за підозрою у відмиванні коштів, країни, імовірно, впевнені, що зняття санкцій не змінить статус-кво: гроші залишатимуться заблокованими. Дане рішення могло бути компромісом. Деякі країни ЄС вимагали скасування санкцій проти певних осіб, деякі наполягали на збереженні обмежувальних заходів. Зрештою погодили часткове скорочення санкційного списку. Це такий собі торг. Але важливо розуміти інше: зняття санкцій не означає автоматичного розблокування активів. Я дуже сподіваюся, що не лише Австрія, але й інші країни ЄС розслідуватимуть справи щодо відмивання грошей оточенням Януковича. Поки триватиме розслідування, активи можуть залишатися заблокованими. З правової точки зору це навіть краще, коли ресурси блоковані на підставі проведення слідства, ніж на підставі політичного рішення про санкції. Отже, я розцінюю зняття санкцій з частини осіб з оточення Януковича насамперед як попередження, сигнал Україні і країнам ЄС - не гаяти час у розслідуванні кримінальних справ.

У чому полягають найбільші труднощі у пошуку грошей оточення Януковича за кордоном?

Ми підключилися до цього процесу у серпні минулого року. Відтоді наша співпраця з українською Генпрокуратурою постійною поліпшується. Але ми бачимо, що українським слідчим бракує досвіду у розслідуванні фінансових злочинів, бракує досвіду співпраці з іноземними експертами. Є також проблема співпраці між різними відомствами. Але це не лише українська проблема. Крім того, українські слідчі працюють за непростих обставин. Зокрема, їхні зарплати скоротилися у перерахунку до 200 доларів на місяць. Якими би не були патріотичними окремі слідчі, їм важко самовіддано вникати у такі складні матерії, як пошук грошей за кордоном. Може це і не ключові фактори, але їх не можна недооцінювати. Я очікую, що новопризначений Генеральний прокурор України (Віктор Шокін - Ред.) зробить повернення грошей Януковича пріоритетом. За його попередників цього бракувало. Я думаю, з верху досі не було достатньо чіткого сигналу.

Ви маєте на увазі - з боку президента?

Президент достатньо чітко формулює пріоритети. Гадаю, дотепер замало було ініціативи у виконанні у нижчих ланках. Це має змінитися. Для повернення грошей оточення Януковича можна робити більше.

Ви зустрічалися нещодавно із новим Генпрокурором. Він пообіцяв Вам зробити це питання пріоритетним?

Він запевнив, що надає цій справі пріоритетного значення.

В Україні, коли йдеться про повільне розслідування можливих фінансових злочинів оточення Януковича, критикують насамперед власну Генпрокуратуру. Але чи можна говорити, що правоохоронні органи західних країн - Швейцарії, Ліхтенштейну чи Австрії - достатньо активні у розслідуванні за підозрою у відмиванні грошей?

У деяких країнах із тих, що ви назвали, - так, в інших - не зовсім. Дуже активні також США і Великобританія. У мене таке враження, що нині ситуація "звисла у повітрі": всі сторони чекають на правову допомогу інших і ніхто не знає, хто має зробити наступний крок. Наша дорадча робота, зокрема, полягає у тому, щоби дати українській стороні правові аргументи, щоби просуватися вперед у розслідуванні, проявляти ініціативу. Але й з боку Заходу є деякі країни, які могли би бути більш активними. Я не хочу їх називати. Стає очевидним, що деяким країнам бракує політичної волі зробити повернення коштів, виведених за кордон авторитарними режимами, своїм пріоритетом. Приміром, Швейцарія зробила повернення грошей Януковича пріоритетом. Тому прокуратура не може інакше, як активно працювати над цим. Натомість в інших країнах успіхи часто залежать від особистої ініціативи окремих слідчих. Загалом, на даному етапі відчувається деяка фрустрація з усіх сторін, коли йдеться про повернення коштів режимів, які незаконно збагачувалися. Вона посилюється тим, що досі немає відчутних успіхів у поверненні грошей до країн, в яких було скинуто авторитарні режими під час "арабської весни".

Коли ми говоримо про гроші оточення Януковича на західних рахунках, про які суми йдеться взагалі?

За моєю інформацією, на даний момент у різних країнах заблоковані сотні мільйонів доларів. Хоча ми виходимо з того, що вкрадено було більше мільярда.

Ви впевнені, що ці гроші взагалі вдасться повернути в Україну?

Я доволі оптимістична щодо того, що гроші, заморожені нині на рахунках у США і Західній Європі, вдасться впродовж наступних років повернути в Україну. Однак, певно, йтиметься лише про незначну частку того, що було вкрадено. Адже, імовірно, значну частину грошей було виведено до Росії та інших країн, які не співпрацюють з міжнародною спільнотою у цьому питанні. Представники поваленого режиму були недурними - вони вивели до Швейцарії лише частину грошей, бо Швейцарія - надійний фінансовий майданчик. Однак вони перестрахувалися і вивели гроші й у ті країни, які не співпрацюють з іноземними правоохоронними органами. Тут треба бути реалістом. Мені особисто в даному випадку йдеться про те, щоби встановити справедливість, повернувши хоча би частину вкраденого. Нехай навіть це буде відносно мала частина.

Щодо декількох осіб санкції вже зняті, ще кілька фігурантів списку, у тому числі брат колишнього голови адміністрації президента Сергій Клюєв, можуть позбутися обмежень вже за три місяці. Що мають зробити слідчі у Києві, щоб цього не сталося?

Потрібні чіткі аргументи на користь того, що виведені закордон кошти можуть бути пов’язані із конкретними злочинами. Потрібні юридично оформлені обвинувачення із конкретною інформацією, яка давала би підстави говорити, що гроші були виведені в ту чи іншу країну. Що більш конкретною буде надана інформація, то краще. В ідеалі має бути вказано конкретні рахунки, на які переводилися гроші. Тоді є підстави сподіватися, що за три місяці санкції не буде знято. В ідеалі, має бути не лише заявлено про підозру, а мають бути подані запити на отримання правової допомоги до конкретних країн ЄС. Упродовж наступних місяців треба докласти особливих зусиль у справах тих осіб, з яких можуть бути зняті санкції.

DW

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
IP: 31.129.185.---
Микола Чорнозуб _ 11.03.2015 13:39
Так так, гроші Януковича обов"язково повернуть. А от кому - Януковичу чи Україні?

АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте