Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

Азаров зрадів, що російський газ став угорським

Дмитро Шурхало _ П'ятниця, 29 березня 2013, 10:34
Версія для друку Коментарі 0

Київ – Україна почала реверсні поставки природного газу через Угорщину.

Про це на прес-конференції у Будапешті заявив український прем'єр-міністр Микола Азаров.

За його словами, ця велика подія "реально означає прорив в енергетичній залежності України". Натомість експерти, позитивно оцінюючи цю подію, радять не переоцінювати її значення для диверсифікації джерел постачання газу в Україну.

За словами Миколи Азарова, зі своїм угорським колегою Віктором Орбаном він обговорив питання співпраці в енергетичній сфері і, зокрема, можливості розширення транзиту в Україну газу через Угорщину. Глава українського уряду пожартував, що "українсько-угорський кордон перетнула "перша молекула" угорського газу".
 
Насправді, газ який став надходити з Угорщини, переважно російського походження. Утім, він коштує дешевше, ніж той, що купує "Нафтогаз" за довгостроковим контрактом безпосередньо у "Газпрому".
 
Особливості гри на цінах
 
"Цей газ має інші цінові параметри внаслідок того, що на території ЄС працює спотовий ринок, де ціни формуються по-іншому, ніж у довгострокових контрактах із "Газпромом"", – каже керівник енергетичних програм Центру "Номос" Михайло Гончар.
 
Анонсовані поставки газу через Угорщину становлять 2 мільярди кубометрів. Газ, який Україна отримує з Європи, поки що становить не більше одного відсотка від її потреб, але влітку ситуація може змінитися. 

"Зараз це доля мізерна – це частка відсотка. Проте добре, що відповідні підготовчі роботи відбуваються зараз – перед тим, як почнеться сезон наповнення газосховищ. Адже ціни спотового ринку в теплий період будуть максимально низькими. І різниця в цінах між спотовим ринком і довгостроковим контрактом практично може бути у півтора рази", – каже Михайло Гончар.   

 
Нові джерела замість нової ціни 
 
Член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу депутат від опозиційної "Батьківщини" Сергій Пашинськийвважає, що реверсний газ з Угорщини не вирішує питання енергетичної незалежності України. За його словами, "те, що за рік прокачали сто тисяч кубометрів газу чи навіть менше – це пів відсотка від того, що ми споживаємо".
 
Сергій Пашинський наголошує на тому, що чинна українська влада, звітуючи про реверс газу з Угорщини, намагається приховати свою неспроможність укласти нову газову угоду з Росією.
"Єдина європейська країна, яка за останні два роки не отримала знижку на газ від Росії – це Україна. Наприклад, Польща отримала знижку на 20%. Італія за цей час отримала дві знижки, Німеччина – також дві хвилі знижок", – зазначає Сергій Пашинський.    
 
Угорщина вже друга європейська країна, через яку Україна отримує альтернативні поставки газу. У листопаді минулого року в Україну почав надходити газ через територію Польщі. Зараз аналогічні переговори ідуть зі Словаччиною.
 
Між тим, Росія продовжує наполягати на тому, щоби Україна викуповувала обсяги газу, обумовлені в контракті. Як зазначає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, "закупівля газу у країнах Західної та Центральної Європи зменшує шанси на те, щоби Україна виконала повною мірою контракт за версією "Газпрому".
 
На думку Михайла Гончара, в разі створення російсько-українського газового консорціуму, Росія зробить усе від неї залежне для того, аби поставки газу в Україну з Європу залишалися суто символічними. Між тим, зазначають експерти, європейські норми енергетичної безпеки передбачають, що з одного джерела країна не повинна отримувати більше, ніж 30% нафти чи газу.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте