Стенограма вечірнього засідання ВР України 14 грудня

Субота, 16 грудня 2000, 15:39
16.00 година

Веде засідання Голова Верховної Ради України ПЛЮЩ І.С.

ГОЛОВА. Прошу готуватися до реєстрації. Прошу реєструватися. В залі зареєструвалися 361 народний депутат. Вечірнє засідання оголошується відкритим.

Відповідно до процедури розгляду питання, яке ми розглядаємо, слово для інформації надається голові Служби безпеки України Леоніду Васильовичу Деркачу. Будь ласка. Прошу уваги.

ДЕРКАЧ Л.В. Шановні Іване Степановичу, народні депутати, присутні! Аналізуючи ситуацію, яка складається навколо двух подій, які висунено на обговорення вищого законодавчого органу України - зникнення журналіста Георгія Гонгадзе і заяви Олександра Мороза про причетність вищих посадових осіб держави до цього, відразу ж зазначу, що моє ставлення до подібних заполітизованих процесів збігається з думкою одного із українських політологів: сама справа Гонгадзе і спекуляція навколо неї показали, що рівень нашої політики інколи опускається до непристойностей. те, що відбувається, не можна навіть назвати політикою.

Кримінальна справа по факту зникнення Георгія Гонгадзе розслідується Генеральною прокуратурою і 7 грудня Генеральним прокурором прийняте рішення доручити проведення подальших оепративно-розшукових заходів Службі безпеки. З метою комплектування слідчої оперативної групи додатково виділено групу найдосвідчених з працівників СБУ. На виконання доручення Президента України щодо вивчення обставин зникнення Гонгадзе та його пошуку залучено відповідні підрозділи центрального управління, регіональні органи, а також спецслужби країн СНД.

Службою безпеки вивчалися і опитано 86 осіб, які контактували із журналістом напередодні зникнення або могли бути опізнані щодо його планів чи місця перебування. Хочу запевнити, що вся інформація, незалежно від джерел її надходження, направляється слідчим, вживаються вичерпні заходи щодо її всебічної перевірки. Однак на данний час відомостей, які б дозволили досягти кінцевої мети знайти Гонгадзе не одержано. Щодо заяви Олександра Мороза. Акцентую вашу увагу на трьох визначених аспектах. По-перше, кожному елементарно грамотному спеціалісту відомо, що знімати інформацію з каналів лінії зв'язку, що фіксувати розмову у приміщеннях, які використуються керівниками держави, не можливо з причин технічного,
організаційного та фізичного плану. Кожен офіцер департаменту урядового зв'язку Служби безпеки України під час виконання своїх службових обов'язків може заходити та перебувати в зазначених приміщеннях лише в присутності представників Управління державної охорони України. Усі роботи на засобах урядового зв'язку в цих приміщеннях документально фіксуються і в решті-решт існуюча система організаційно-технічних заходів виключає будь-які відхилення від встановленого порядку проведення подібних робіт. Отже, аудіозапис розмов Президента ні що інше, як фальшивка.

По-друге. Будь-які дії по зніманню інформації з каналів зв'язку і в приміщеннях без відповідних санкцій уповноважених державних осіб є незаконними.

Третє. За час мого керівництва Службою безпеки жодного доручення протиправного характеру нам не давалось. Ми діємо виключно в правовому полі держави, керуючись Конституцією і
нормативними актами, завжди залишаємось вірними присязі. Доповідь закінчено. Дякую за увагу.

ГОЛОВА. Чи будуть запитання до Леоніда Васильовича? Запишіться, будь ласка. Висвітіть, будь ласка. Так, слово надається Валентину Зубову, за ним - Борис Беспалий. 10 хвилин.

ЗУБОВ В.С. Спасибо большое. Уважаемый Леонид Васильевич, ну, ваше выступление свидетельствует о том, то ни вы, ни министр внутренних дел, ни другие лица, которые задействованы в этом страшном скандале, так ничего и не поняли. Вы не поняли того, что вам доказать свою виновность просто невозможно, потому что это реальный факт, то, что произошло.

Меня удивляет другое. Почему вы и как вы набираетесь смелости вместо того, чтобы уйти в отставку или уйти, скажем, отстраниться от исполнения своих служебных обязанностей на время расследования, продолжаете атаковать этот зал, атаковать народных депутатов, обвиняя их в различных домыслах, провокациях и так далее?

ДЕРКАЧ Л.В. Я отвечаю вам. Никто ни на кого не нападает. И хотел бы вам сказать, все, что мы делаем в отношении Георгия Гонгадзе, я вам сказал, проработано и опрошено, и изучено 86 человек. И группа, которая там, вполне достойных, вполне квалифициролванных специалистов работает в этом направлении.

ГОЛОВА. Борис Беспалий, за ним - Дмитро Петренко.

БЕСПАЛИЙ Б.Я. Борис Беспалий, "Реформи-Конгрес". Щойно ви сказали такі терміни "явна фальшивка" і так далі, до всякої експертизи. Чи не здається вам, що без експертизи такий висновок є явною упередженістю з вашого боку? Це є перше питання.

Друге питання. Ну добре, припустимо, що це фальшивка. Але уявіть собі, що ви, наприклад, хочете зробити фальшивку, підробити вірши Шевченка чи Лесі Українки і ви вибираєте певний стилістичний ряд, так, певну стилістичну манеру. Чому фальшивка записів вищих посадових осіб України була зроблена в такій стилістичній манері, що всі бендюжніки можуть просто відпочивати? Поясність, будь ласка.

ДЕРКАЧ Л.В. Цифровий запис може бути фальсифікований любими спеціалістами високого класу.

ГОЛОВА. Шановні народні депутати, я ще раз прошу, депутат має право задати запитання, яке він вважає за доцільне. Так само і хто відповідає, має право відповідати так, як вважає доцільним.

Слово надається Дмитру Петренку,за ним - Шишкін.

ПЕТРЕНКО Д.Д. Прошу передати слово Александровській.

ГОЛОВА. Включіть, будь ласка, мікрофон Аллі Александровській.

АЛЕКСАНДРОВСЬКА А.О. Депутат Александровская, фракция коммунистов, город Харьков. Я хочу повторить то предложение, которое неоднократно звучало в этом зале и обосновать почему я снова вам предлагаю сделать то, что вам предлагали депутаты -подать в отставку.

Как бы вы не квалифицировали те документы, те факты, которые излагались в этом зале, так или иначе все эти докумнеты, все эти факты они бросают тень на честь вашего мундира. Если вы уважаете себя, если вы уверены в собственной правоте и в собственной честности, то вы логично должны были поступить - уйти в отставку и дать возможность провести служебное расследование. Ответьте, почему вы этого не делаете?

ДЕРКАЧ Л. В. Я не знаю, как вы квалифицируете отставку, если уйти в отставку - это уйти и защитить свою честь. Я считаю, что это не правильно.

ГОЛОВА. Віктор Шишкін. За ним Юрій Кармазін.

ШИШКІВ В.І. Иван Степанович, передайте голос депутату Головатому.

ГОЛОВА. Включіть мікрофон Сергія Головатого.

ГОЛОВАТИЙ С.П. Шановний пане голово, Служба Безпеки України. Не тільки мені, а іншим народним депутатам відомо, що десь приблизно 2 роки тому назад ви віддали наказ про
забезпечення особистої охорони свого сина та інших родичів. І на це виділено 12 осіб відповідних служб, яка називається "Альфа".

В цей тривалий час ця охорона ваших родичів здійснюється за рахунок Державного бюджету. Скажіть, будь ласка, чи це відповідає статусу вами, як голови Служби Безпеки, чи це не є корупція, чи це не є зловживання посадовою, своїм посадовим становищем, не використання його для себе, для своїх родичів? І взагалі чи це в рамках українського закону? Дякую.

ДЕРКАЧ Л.В. Шановні депутати, було декілька разів інформація про замахи на мене і на мого сина. І в рамках закону це як народного депутата його захищали. Це є документальне оформлення.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Юрій Кармазін. За ним Михайло Косів.

КАРМАЗІН Ю. А. Дякую. Юрій Кармазін, партія "Захисників вітчизни", "Солідарність".
Шановний Леоніде Васильовичу, чи є в вашому розпорядженні документи, написані власноручно героєм України по моїй версії, як я вважаю, Мельниченко. І чи важко призначити слідчій комісії криміналістичної експертизи почерку, тому що ми маємо оригінал заяви, яку ми сьогодні продивилися, Мельниченка. Якщо є у вашому розпорядженні, в особовій справі має бути його почерк, то чи готові ви надати це слідчій комісії парламенту? Це перше питання.
І друге питання. Як ви думаєте, чому зняли охорону з народного депутата України, члена нашого Комітета з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Дворкіса, який
тільки завдяки Господу Богу вижив. А злочин - замах на його вбивство -не розкрито. Чи, може, для того зняли охорону, щоб добили його? Як ви думаєте, пане генерал?

ДЕРКАЧ Л. В. Ну, по-перше, що стосується почерку. Справа знаходиться сьогодні ще в Управління держаної охорони. І я скажу Шепелю, щоб він передав, якщо є там почерк. Це перше.

А, по-друге. Якщо є тут Дворкіс, ми з ним буквально там декілька днів або тиждень розмовляли, і я йому сказав: "Дай мені заяву і підстави -і буде у тебе охорона". А просто тому, що Дворкіс каже, треба документально все оформити. Є Дворкіс тут?

ГОЛОВА. Є, є. Він чує нашу розмову.

ДЕРКАЧ Л.В. Була така розмова? Була.

ГОЛОВА. Включіть мікрофон Дмитру Дворкісу, будь ласка. Як, він говорив, був невключений мікрофон... Для чого ви кажете, Подгорний? Він говорив у невключений мікрофон. Це його справа, хай відмовиться від слова. Чого ви за всіх розписуєтесь? Вам включений мікрофон. Говоріть, будь ласка.

ДВОРКІС Д.В. Вчора в мене відбулася особиста розмова. І пообіцяли охорону поновити. Я розмовляв вчора із Генеральним прокурором, і я розмовляв вчора із головою Служби Безпеки. Я тільки, що розглядав питання, чому це сталося так, що справу припинили, призупинили прокуратурою. Ну, то це вже сказав Генеральний прокурор, що він стосує цю постанову.

ГОЛОВА. Дякую Дмитро... Так, Михайло Косів, за ним Сергій Підгорний.

КОСІВ М.В. Михайло Косів, фракція Народного Руху України. Шановний пане генерале, з перших інформацій у цій залі щодо трагедії, пов'язаної з Георгієм Гонгадзе, я робив паралелі, що ця справа -це той самий сюжет один до одного, який свого часу був розіграний з Аллою Горською, з Володимиром Івасюком, потім з Вадимом Бойком, потім із Михайлом Бродським, потім Бойтишеним, потім із В'ячеславом Чорноволом, а тепер із Георгієм Гонгадзе.
Отже, це справа суто політична.

Чому ваші служби не хочуть зрозуміти, що в іншому ключі цю справу розв'язати неможна. І те, що роблять всі правоохоронні органи, в тому числі і ваша Служба Безпеки зводиться до того,
аби справу тільки затемнити, аби справу ні в якому разі не розкрити.

ДЕРКАЧ Л.В. Шановні депутати, нам доручено вести цю справу разом з прокуратурою, Генеральний прокурор 7 грудня.

ГОЛОВА. Сергій Подгорний, останнє запитання.

ПОДГОРНИЙ С.П. Шановні народні депутати. Подгорний, фракція "Яблуко". Шановний доповідачу, у мене два питання. Перше. Чому оце ви, міністр внутрішніх справ та Генеральний прокурор вважаєте, що всі депутати глупіші вас? Ви нам вже котрий раз кажете, що ви нікого не прослуховуєте, не прослуховували, що це не ваша функція, хоч ми всі знаємо, що це
робилося, робиться і буде робитися. Це перше.

І по-друге. В Білорусії шановний Президент сказав, що все це, що проісходить, це якісь там спецслужби якихось країн. Так не кажеться вам, якщо це так, як каже Президент, то вам як голові Спецслужби нашої держави Україна треба в той же день було іти у відставку, якщо ви це допустили.

ДЕРКАЧ Л. В. Ну, по-перше, щодо слухання. Ви, якщо слухали, що я казав, то без підстав, без дозволу ніхто нікого не слухає.

(Шум у залі)

Я ще раз кажу, ніхто нікого не слухає.

(Сміх у залі і оплески)

ГОЛОВА. Дякую, ваш час завершений. Для репліки включається мікрофон Михайло Бродського, тому що назвав Косів його.

БРОДСЬКИЙ М.Ю. Михайло Бродський, фракція "Яблуко". Мене тільки що згадав Михайло Косів. Але я хочу сказати, що мене спочатку сховали в Житомирській в'язниці, а потім знайшли. Так що мене з того списку вичеркніть, будь ласка.

ГОЛОВА. Шановні народні депутати! Ми завершили заслуховування інформації і запитання, і відповіді. Відповідно до проголосованої процедури відводиться одна година на обговорення. Записалося 22 депутати. Тому я надаю слово народному депутату Анатолію Єрмаку. За ним буде виступати Михайло Ратушний.

ЄРМАК А.В. Шановні народні депутати! Шановні присутні! За чей час, коли ведеться розслідування обставин зникнення Георгія Гонгадзе, ви почули стільки брехні з уст наших силовиків, з Адміністрації Президента і це все намагаються нам подати як демократію, як повагу до законів, як гласність. На сьогодні відбувається реванш тих сил, які в 1990-1991 році втратили свої кормушки і вони намагаються повернутися назад і ті ж крісла і знову ж так же диктувати і керувати.

Я говорю не безпідставно. 20 грудня 1991 року в "Народній армії" була опублікована стаття "Корупція в погонах". Одним із тих, хто зривав із корупціонерів маски злодіїв був Олексій Подольський. Це той, про якого генерал в есесівській формі Кравченко доповідав Кучмі як вони вивезли на Чернігівщину помічника Головатого, там побили його. Я не чув ще як цинічно може Президент і міністр Вунтрішніх справ гигикати над тим, що познущалися із людини. Це депутат двох скликань Київради Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією.

Він, до речі, дав уже свідчення члену слідчої комісії тодішньому Генеральному прокурору під час, коли перевірка була в 1991-1992 роках Шишкіну, є це свідчення і ви отримаєте.

Подольський повністю підтвердив факт вивезення, побиття його на Чернігівщині, як глумилися нам ним. Михайло Олексійович добре пам'ятає також мабуть цю справу, бо там справа йшла про розграбування чорнобильських цінностей, як гроші мільярдами йщшли на сторону і мабуть ці гроші сьогодні спрацьовують.

Що стосується Президента. Президент заявляв, що він не читає ні газет, ні дивиться телевізор. Але те, що Литвин підсунув йому ці газети, я не сумніваюся і тут треба розібратися чи була зацікавленість у Литвина стосовно Гонгадзе. Чому Президент зреагував саме на ці публікації? Я думаю, що тут якраз зарита та істина, в якій треба розібратися. Я хотів би звернутися до офіцерів служб, до агентури, якій даються злочинні накази. Не виконуйте злочинних наказів! Офіцери, не давайте злочинникам цих антиконституційних наказів! Будьте мужніми!

Виконуйте Конституцію і закони! А тим злодіям, які дають відповідні накази, разом давайте одягнемо наручники і притягнемо їх до суду! Дякую.

ГОЛОВА. Слово надається народному депутату Михайлу Ратушному, за ним буде виступати Шеховцов.

РАТУШНИЙ М.Я. Шановні присутні, шановні народні депутати! Події останнього часу, особливо пов'язані із звинуваченням вищих посадових осіб у зникненні і у жахливому вбивстві журналіста Гонгадзе, заставляють фракцію Українського Народного Руху окрім іншого відзначити цілковиту кризу, недієздатність і безконтрольність правоохоронної системи України. І це є головна причина того, що ми сьогодні обговорємо.

Керівництво Міністерства внутрішніх справ в особі міністра Кравченка звинувачується в безпосередній організації зникнення журналіста і його жахливому вбивстві. У нас виникають цілком природні питання: чи може в цій ситуації, що склалися, Юрій Кравченко очолювати правоохоронну систему незалежної держави? В нас виникає питання: чи не настав час керуватися прийнятою в світі процедурою -особа, проти якої є підозри чи висунуті звинувачення під час слідства, і до остаточного вияснення істини зобов'язана пійти у відставку або бути відсторонена від виконання службових обов'язків особою, що її призначила на цю посаду?

Керівництво Служби безпеки України, на котре покладається згідно чинного законодавства забезпечення національної безпеки нашої країни, недопущення на території держави діяльності структур, які ставлять себе за мету підрив незалежності України та дскредитації держави в очах власних громадян і за кордоном, окрім іншого, також звинувачується в причетності до протизаконних дій, пов'язаних із зникненням Гонгадзе. Тому і в цьрму випадку виникає цілком природнє питання: чи може голова Служби безпеки України в зв'язку із висунутими проти нього
звинуваченнями очолювати вказану структуру і чи керуючись принципом міжнародної практики, голова СБУ не повинен би бути відсторонений від виконання службових обов'язків на час проведення слідства.

З огляду на те, що Генеральна прокуратура України згідно Конституції (стаття 121, 122, 123) та Закону "Про прокуратуру" зобов'язана забезпечити, цитую: "... захист від протиправних посягань". Що ж ми бачимо на практиці?

Ми бачимо, практично, бездіяльність або в кращому випадку запізніле реагування Генерального прокурора на події і то лише після того, як події набувають величезного суспільного і міжнародного резонансу. І якщо на другий плівці, яка була передана комісії, висунуто звинувачення вже проти самого Генерального прокурора, то відповідно і він повинен подати у відставку.

Я вважаю як голова підкомітету законодавчого забезпечення діяльності органів прокуратури, що це є наслідок, Михайло Олексійович, того, що ви 4 роки відмовляєтеся виконати статтю 2 Закону "Про прокуратуру" і прозвітувати перед Верховною Радою, про що і говорить стаття 123 Конституції, яку вам продемонстрував депутат Жовтяк, про діяльність, про дотримання законності і правопорядку в нашій державі. І насамкінець. Шановні депутати! Шановні присутні! Є один спосіб вийти з цієї ситуації і парламент зобов'язаний це зробити і очистити імідж держави від цього бруду, який наноситься і буде наноситись, -це розібратися в ситуації до кінця і покарати всіх винуватих, не дивлячись на те, з якого боку і хто буде винуватий. Дякую за увагу.

ГОЛОВА. Слово надається народному депутату Олексію Шеховцову. За ним буде виступати Ніна Марковська.

ШЕХОВЦОВ О.Д. Уважаемые коллеги, регламент 3 минуты -скороговоркой. В деле Гонгадзе очень часто, особенно сторонники Президента, будут использовать отсылки к тому, а что является доказательствами. О доказательствах.
Вот бывает так в реальной жизни: напала группа хулиганов на человека, жестоко избили, он погиб. Стоят перед судом все преступники, все били -это доказано, это всем очевидно. Неизвестно: кто нанес решающий удар, который, по заключению эксперта, стал роковым, смертельным.

Всех осудили. Вроде бы убийство есть, а убийцы нет. Вот мы находися по делу Гонгадзе при нынешнем нашем знании в подобной ситуцации. Например, я не сомневаюсь кто убийцы. И я уверен, никто в этом зале в любом секторе не сомневается кто преступники, кто банда. Мы только не знаем кто отдавал какой конкретный приказ.

Из чего я исхожу? Выборы год назад 14 ноября в Донецкой области выходят на улицы бандиты, оргпреступность. Да, у меня нет доказательств что прокурор области вместе с губернатором, вместе с главой бандформирований и все знають в этом зале, кто в Донецкой области, какая фамилия, вместе с начальником УВД по приказу министра МВД, с санкции Потебенько провели совещание, бандоту расставили, нападали на участки, громили, трощили, бросали пачки. Менты не вмешивались, по-другому я их назвать не могу, там где деды и бабушки задерживали людей, задерживали и передавали в руки с поличным, отпускали. Ни одного протокола за цей день! Десятки задержаных с поличным, ни одного протокола!

Я не могу доказать, что Кравченко отдавал приказ. Но никто ни под каким судом не докажет не, что бандота не действовала организована с санкции министра внутренних дел, а если без санкции, то грошь цена такому министру, он все равно должен уйти в отставку!

Вот ситуация. Бандиты! Правят бандиты! Доказать конкретно кто отдавал приказ, пока не можем. Пока. Дело Иванченко - кровавая трагедия. Кто отдавал приказы, тоже не знаем, но знаем точно: милиция, СБ, прокуратура сделала все, чтобы увести только в напралении одной версии -Мороз. И не разрабатывать, не принимать никакую информацию по другим версиям.

Дело Ковальчука -подброшено оружие, никто не сомневается в этом зале, кто знаком с делом, не сомневается. У меня в округе вчера вынесли приговор, милиционер выступил против местных коррупционеров. Задавили! Уничтожили человека! Вынесли приговор обвинительный! Подбросили наркотики. Преступники!

То есть масса примеров, которые дают мне основания быть уверенным: да, милиция - не правоохранительный орган, по крайней мере под таким руководством! И она могла это сделать, нет сомнений! Осталось только доказать детали. Детали, кто наносил смертельные удары. А кто преступники - ясно.

Последнее мое обращение к большинству, в первую очередь. Мы готовы прощать все. И то, что у вас были фальшивые "Сільські вісті" и вы, кстати, все не расследовали, увели в тень это дело, и то, что использовался пиар, и черт с ним! Но есть черта, господа! Господа, особенно. Это черта проведена кровью. Вот я не могу понять, зачем Роману Безсмертному, Карпову, зачем переходить черту, проведенную кровью и становиться по ту сторону баррикад. Неужели вы не понимаете, что за этим следует? Я прошу остановитесь, по-русски, окститесь! Это не путь, бросайте этот политический труп, бросайте и не тяните вслед за ним всю Украину!

(Оплески)

ГОЛОВА. Слово надається Ніні Марковській. За ним буде виступати Дмитро Чобіт.

МАРКОВСЬКА Н.І. Шановна Президія, шановні колеги! Сьогодні дуже важко розглядати це питання і з моральної точки зору, і з юридичної точки зору. Я хочу сказати, що нагнітається в суспільстві така теза: "для кого це потрібно, і що ми з цього, як Україна, отримаємо?"

Я думаю, що коли ми підмітаємо сміття в хаті і його виносимо з хати, то це ми означаємо, що ми виносимо сміття на вулицю, виносимо сміття з хати. А це означає те, що ми хату прибираємо. В такому напрямі і ми повинні сьогодні зробити. Прибрати те сміття, яке в нашому суспільстві існує, прибрати нашу хату Україну і тоді буде здоровий подих у нашій хаті.

Вчора на засіданні із зустрічі із адвокатами Генеральний прокурор в буквальному слові шальмував депутатів і Верховну Раду. Ще раз підтверджує той принцип, що кращий метод захисту це напад. Це сьогодні було підтверджено і у виступі Генерального прокурора.

Я хочу сказати, шановні депутати, що Україна знаходиться у центрі Європі, але на превеликий жаль, цей центр на сьогоднішній день залитий політичною кров'ю. Я хочу згадати і нашого депутата Гетьмана, і М'ясковського, і Драгомарецького, які загинули, а також і нашого депутата, нашого колегу Дворкіса, який, слава Богу, залишився живий, чудом залишився живий. І тепер пішла атака на журналістів. Пішла атака на тих, хто не боїться, хто може сказати правду.

Шановні друзі! Ви представте себе на хвилиночку на місці тієї матері, тієї жінки, і тих дітей. І представте, що це ваша дитина зникла. Яка було б ваша реакція на це? Згадайте, що мати родила нормального, гарного хлопця, виростила його і дала державі. А ця держава його перемолола і знищила.

Тому, шановні колеги, я прошу вас перш, ніє натиснути кнопку по сьогоднішньому рішенню, згадати тих матерів, які залишилися на сьогоднішній день без своїх дітей, які не знають, де вони.

Шановні друзі, якщо в нашому суспільстві є такі випадки, то чи може бути міністр міністром, Служби безпеки - так же, а так же Генеральний прокурор, який нам як то подає, як сьогодні, виступає, як та актриса на сцені: як хоче -так і подає. Чи може він займатись цією справою?

Якщо в них є честь і достоїнство, а я дуже глибоко в цьбому сумніваюся, вони піти на час розслідування у відставку. Дякую за увагу.

ГОЛОВА. Слово надається народному депутату Дмитру Чобіту. За ним буде виступати Матвієнко.

ЧОБІТ Д.В. Шановний пане Голово, шановні панове депутати! Україна вступила в новий етап своєї новітньої історії. Події, що відбуваються довкола звинувачень найвищих посадових осіб держави, -яскраве цьому свідчення. Так, це трагедія, трагедія, яка розпочалася ще в 1994 році, про це переконливо написав у своїй книзі "5 років української трагедії" один із перших стовпів гострозасуджуваного ним же бандитського режиму.

Однак на сьомому році до трагедії економічної додалася ще і політична, моральна і чисто людська. Чи можлива була б така дика історія, яку тепер переживає Україна, при першому Президенті України Леоніді Кравчуку? Думаю, що ніхто не сумнівається у тому, що нічого подібного не було б. Рівень культури не дозволив би.

А чи є багато таких, хто щиро сумнівається в правдивості висунутих майором Мельниченком звинувачень теперішнього Президента України? Хто сумнівається в достовірності сказаного мужнім і чесним офіцером СБУ в тому, що голоси на скандальних плівках не належать Кучмі, Кравченку і Литвину.

Справа щодо причепності найвищих посадових осіб держави до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе та можливо його насильницької смерті, інші матеріали, які свідчать про організацію на найвищому державному рівні замахів на життя опозиційному режиму державних діячів, переслідування журналістів, утиски засобів масової інформації, є безпрецедентними у всьому цивілізованому світі.

Скандал вже давно вийшов за межі нашої держави. Добре ім'я України та її народу може врятувати лише правда. В установлені істини зацікавлені всі, навіть Юрій Кравченко.

Саме тому Верховна Рада України повинна зробити все від неї залежне, щоб забезпечити повне, справедливе, неупереджене і об'єктивне розслідування цієї справи. А для цього, на мою думку, потрібно.

Перше. Створити тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України для перевірки фактів, викладених у заяві фракції Соціалістичної та селянської партії "Лівий центр", оголошеної на
сесії Верховної Ради України 28 листопада та інших звинувачень оприлюднених у наступні дні.

Друге. Внести до статті 3. 2. 5. Регламенту Верховної Ради України зміни, передбачивши таємне голосування з персональних справ та окремих питань.

Третє. Невідкладно розглянути зауваження Президента України до закону України про тимчасові слідчі комісії Верховної Ради України і подолати вето.

Четверте. Прийняти звернення Верховної Ради України до працівників СБУ, МВД, Державної служби охорони, Державної податкової адміністрації України і прокуратури України. Текст вам розданий.

П'яте. Доручити Рахунковій палаті України провести перевірку фінансової діяльності СБУ, МВД, ДПА і прокуратури України, особливо в частині фінансування непередбачених законом спеціальних груп та формувань, а також заходів по прослуховуванню та проведенню інших сумнівних дій.

Шосте. Законодавчо врегулювати питання щодо надання законної сили доказам, здобутим без санкції прокурора, якщо вони свідчать про причепність вищих посадових осіб та держслужбовців до тяжких злочинів перед державою і народом.

Сьоме. Прийняти закон про свідчення під присягою, передбачивши в ньому особливо сувору відповідальність за лжесвідчення.

Восьме. Восьме. Оголосити винагороду в розмірі 1 мільйон гривень тому, хто дасть незаперечні докази причетності чи не причетності вищих посадових осіб України до висунутих проти нах звинувачень.

Дев'яте. Переобрати голову Тимчасової слідчої комісії у справі журналіста Гонгадзе.

І десяте. Прийняти акт національного примирення і згоди. Ми вже якраз дозріли до того. І немає чого ділити нашу Україну. Ми повинні встановити істину, справедливість в нашій державі. Дякую за увагу.

(Оплески)

ГОЛОВА. Анатолій Матвієнко. За ним буде виступати Сергій Головатий.

МАТВІЄНКО А.С. Українська народна партія "Собор", група "Соборність". Шановні колеги, присутні, гості! Від всього цього державно-владного облуду на думку приходять віршовані рядки, цитую мовою оригіналу: "В деше так пусть, как в соборе, в котором овощи хранят". Я думаю, що від цієї пустоти і трагедії ми маємо сьогодні велику небезпеку заговорити проблему. І я думаю, що нам потрібно над цим задуматися, приймати рішення і діяти. І менше вже говорити.

В цьому контексті, найперше, хочу звернутися до керівників силових структур, від так до всіх пропрезидентських лакеїв. Що ми творимо, шановні панове керівники силових структур? Знайдіть в собі сил і зрозумійте, що своєю халуйською політикою ви штовхнули Президента в провалля, а не опозиція чи то американський, чи то російський слід. Вислуговуючи собі вседозволеність і кар'єру, влаштовуючи власний достаток ви нищили не лише Президента, ви нищите Україну, нищили тим, що перетворили її в державу для крадіїв, а не для більшості чесного народу, перетворили її в поліцейську державу, знищили право на свободу.

До речі, сьогодні нами прийнято рішення, що трансляція по українському радіо. Трансляції, Іване Степановичу, немає. Знищила право говорити, а зараз вже нищите право слухати. Про що ми ще будемо говорити по Васильківській справі?

А тому вам немає довіри. А справу розслідувати потрібно. А відтак уступіться всі, бо крім всього ви ще й підозрюютесь. Тому до проекту постанови, окрім питання по керівництву МВС, потрібно додати пункт, включаючи і Генеральну прокуратуру.
Тим же, хто продовжить слідство, варто припинити всі розмови про другорядне і дискусію з цього приводу про те, чи мав, скажімо, право охоронець слухати чи не слухати розмови Президента.

Давайте розберемося по факту свідчень живої людини і без упереджень, з обов'язковим залученням іноземних експертів і це також потрібно висвітити в постанові.

Закликаю вас, пане Лавриновичу. Кажуть, ви - розумна і мужня людина. Не випробовуйте себе, ради Бога, угодованством. Вважаю за необхідне негайно подолати вето по закону про слідчі комісії. Звертаюся до колег -народних депутатів, особливо пропрезидентські фракції. Невже вам мало, коли вчора вам дали команду знімати силовиків, а ввечері відмінили, нікого не попередивши.

І останнє найголовніше. Я думаю, що безперечно велика біль за Гонгадзе. Але Гонгдзе - то результат і таких фактів буде множитися, якщо в Україні не наступлять зміни. Нам сьогодні варто зрозуміти, що не оновлений і навіть можливо не відмитий Президент Кучма ці зміни наведе, а наведе професійна, мужня українська душа людина на цій посаді! То ж зрозуміймо всі ми і зрозумійте ви, Леоніде Даниловичу, що це є крайня необхідність. Дякую.

ГОЛОВА. Включіть мікрофон для репліки Лавриновичу. Слово матиме Сергій Головатий.

ЛАВРИНОВИЧ О.В. Шановні колеги! Шановний Матвієнко! Я пам'ятаю чудово ті часи, коли ви були зразком угодовства. Сьогодні я хочу вам сказати, що мої дії в точній відповідності з законом, ніколи ні перед ким не вислуговувалися. І якщо ви хочете мати виключно реалізацію сьогоднішнього свого політичного бачення, то ви можете це робити самостійно, а обслуговувати політичний інтерес по замовленню я ніколи не буду. Завжди діяв і буду діяти у відповідності до законів України і буду виконувати ті завдання, які постановою Верховної Ради на мене покладені.

ГОЛОВА. Слово надається Сергію Головатому. За ним буде виступати Чародєєв.

ГОЛОВАТИЙ С.П. Шановний пане Голово, в мене буде 6-хвилинний регламент, тому що Юрій Кармазін віддає свій час для мого виступу з заявою, я вам подаю.

ГОЛОВА. Да його немає у списку.

ГОЛОВАТИЙ С.П. Він 15-й в списку. Він 15-й в списку. Шановний пане Голово, шановні народні депутати! Перше. Я хочу почати із заяви Генерального прокурора України, яка
пролунала сьогодні в залі. Пан Потебенько сказав: "Це фальшивка!" Я не можу зрозуміти, як вища посадова особа у системі прокуратури, як професіонал робить таку заяву, не маючи ще остаточного рішення ні експертизи, ні остаточної крапки в цій справі. Це або некомпетентність, або зацікавленість. В таких ситуаціях, коли особа виражає чи проявляє свою некомпетентність або зацікавленість, вона має бути відсторонена від ведення будь- яких слідчих чи судових дій.

Пане Потебенько! Це не є фальшивка. В моїх руках як в секретаря тимчасової слідчої комісії оригінал заяви пана Мельниченка, написаний його власною рукою перед від'їздом з України. Вам сьогодні показали самозапис майора Мельниченка, самозапис цієї заяви. Він спочатку рукою її написав, звернувшись до співвітчизників, а потім зробив самозапис. Тому виникли критичні зауваження, що неемоційно (я чув це в одній фракції), якось неемеоційно виглядало, якось це виглядало, що він читав. Так, він читав власну заяву. І це є доказ. Коли ми як члени тимчасової слідчої комісії, пане Потебенько, виїхали за кордон, ми проводили слідчі дії у повній відповідності із Кримінально-процесуальним кодексом, пане Потебенько! Ми встановили особу Мельниченка, я тримав в руках його паспорт, ми засвідчили протоколом і передали в тимчасову слідчу комісію прізвище, ім'я, по батькові, рік і місце народження, номер паспорту, ким виданий і звірили підпис. Підпис в паспорті, підпис в заяві і підпис на протоколах, які ми склали після зняття показів і здійснення відеозапису, є ідентичним. Так це, пане Потебенько, є фальшивка чи правда?

Ви кажете, що хтось каже, що ми діяли незаконним способом. Регламент згідно рішення Конституційного Суду, пане Потебенько, на який сьогодні посилались, що ви нам непідзвітні, непідконтрольні, але ми як депутати керуємось рішенням Конституційного Суду, за яким Регламент це є, до прийняття закону про Регламент, це є нормативний акт, яким ми повинні діяти. Отже, ми, слідча комісія, діяли у повній відповідності і проводили слідчі дії до Регламенту і КПК.

І надалі, пане Потебенько, ми вас викличемо на засідання тимчасової слідчої комісії для допиту стосовно здійснення вами як посадовою особою дій по розслідуванню кримінальних справ і ви зобов'язані з'явитись на нашу слідчу комісію.

А тепер, шановні панове, скажіть, будь ласка, хтось тут веде розмови про якусь юридичну казуїстику, пуританізм, чистоту і так далі. Скажіть, будь ласка, якщо пан Потебенько порушує кримінальну справу стосовно злочинця, його садять в СІЗО за вбивство чи підозрою за вбивство, чи може пан Потебенько дозволити тому злочинцеві замовити власну експертизу і найняти собі власного експерта? Було це таке коли-небудь? Та, звичайно, що ні!

То чи може сьогодні пан прокурор, який є під підозрою у співучасті, замовляти будь-яку експертизу?! Чи буде ця експертиза незалежною і правдивою? Чи може бути експертиза правдивою, якщо пан Потебенько залежить від Президента -першої особи, яка є в підозрі до скоєння злочину? Тоді, вибачте, ми є у глухому юридичному куті.

Більше того, пан Потебенько каже, що ми не можемо залучати іноземних експертів, бо вони дадуть неправдиві покази. Пан Потебенько -Генеральний прокурор не знає, що Україна є членом Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах 1959 року (стаття 3), яка говорить: запитувана сторона виконує у передбачений її законодавством спосіб бкудь-які судові доручення, які стосуються кримінальних справ. Якщо запитуюча сторона бажає, щоб свідки або експерти свідчили під присягою, вона ясно зазначає це у своєму проханні і запитувана сторона виконує це прохання.

Отже, у нас є правовий механізм запиту до інших держав для здійснення експертизи. Тому що, вибачте, я не вірю в те, що під керівництвом пана Потебенька може бути виконана експертиза правдива, бо під підозрою в скоєнні злочину як Президент, як пан Потебенько, так і міністри.

Тому на останнє. Ніколи наша експертиза в Україні не доведе що труп, найдений в Таращі, це є труп Гонгадзе. Тому що похорон цього тіла -це буде не похорон Гонгадзе, це буде похорон президентства Кучми!

І в цій ситуації я думаю, ми не можемо покладатися на доводи юридичні тільки, оскільки експертизу буде робити пан Потебенько... ми роздамо вам 450 касет, ви самі - депутати - прослухайте їх і зробіть для себе згідно вашого сумління висновок чи це парвда, чи ні!

(Оплески)

ГОЛОВА. Дякую. Слово надається народному депутату Олександру Чародєєву, за ним буде виступати - Олена Мазур.

ЧАРОДЄЄВ О.В. Уважаемые депутаты, не смотря на весь трагизм ситуации, я хотел начать с того, что напомнить вам, что подобное похоже на интермедию известного российского юмориста Хазанова. Он говорит примерно следующее: нам сообщили: убийство заказное. Значит что? Значит оно не будет раскрыто. То есть известно все. Кто заказал? Президент. Кого заказали? Гонгадзе. Кто исполнитель? Кравченко. Но доказать ничего невозможно. Без фамилий я повторил точно так.

(Оплески)

Парламент - орган, который должен выражать волю народа. У изобретателей демократии, у греков, и сейчас парламент называется "............" - воля греков. И поэтому не мы должны искать доказательства. Мы должны выразить волю. Кто верит в это, что было показано, тот должен голосовать "за". У меня ни малейших сомнений. А что собственно мы нового узнали? Что наезжали на прессу. Ну, вот тут упрекали Чобита, что он за руховцев выступает. Вот газета, которую открыл честный руховец, бывают и такие, Иван Макар с Западной Украины тоже честный, это тоже редко бывает. Вот газета "Оппозиция", где изображена статья Ларисы Скорик, тоже руховка. И таких руховцев мужчин нету, это волчица еще та, Иван Степанович подтвердит. Нет, серьезно. Ни столичные руховцы, ни племенные вожди Галичины ей в подметки не годятся. Ее статья и фотография, где........... Дима Табачник подмывает над чашкой Президента и сразу депутат схолопотал, условно слава Богу, срок, и газету закрыли. И с этого начались, пять лет. Что это новости? Что на бизнесменов наезжали, новости?

Что один Рух захватил помещение другого, на вору шапка горит, Бойко только выскочил , только подтвердил что? В этой истории кого жалко? Жалко Потебенько, потому что проголосовали левые, на старости лет загнали человека в ловушку.

Действительно уровень позора такой, что ему приходится врать, что видили там Гонгадзе............... или что -нибудь подобное. Выхода нет. Надо начать отмываться на пороге третьего тысячелетия Украины. Нет выхода, кроме того, чтобы действительно начать отмываться. Но у фракций, я смотрю по голосованию, Зеленые, НДП, там СДПУ частично у них нет этого. Они понимают, что это надо, но мыться не хотят. Есть такая поговорка: моется тот, кому лень чесаться. Но им придется чесаться, если Президент останется.

У нас выходи один -дать Президенту возможность уйти в отставку, сделать себя обиженным. Он большой мастер в этом деле. Он уже был премъером и сделал из себя обиженным. Он великий................., он может любые роли обиженных от Чипполлино до короля Лир. За него не волнуйтесь.

Министру внутренних дел надо посоветовать.......... форму и повеситься в сартире. Он другого не заслуживает конца. Потебенько на пенсию и не надо его трогать больше. Что все что ли?

ЧАРОДЄЄВ О.В. Что , все?

ГОЛОВА. Все, все. Григорій Омельченко. За ним буде виступати... Та він не вас називав! Та чого ж ви? Я не можу переривати! Ні, ні, ні, ми не перериваємо. Він вас не називав для репліки.
Так, Григорій Омельченко. За ним - Валентина Семенюк.

ОМЕЛЬЧЕНКО Г.О. Шановні колеги народні депутати...

ГОЛОВА. Кравченко? Ну, після цього я вам включу для репліки.

ОМЕЛЬЧЕНКО Г. О. Шановні колеги народні депутати, шановні присутні. (Народний депутат Григорій Омельченко, Українська народна партія "Собор") Скоєним Президент Кучма, міністр внутрішніх справ Кравченко, голова Служби безпеки Деркач та інші підписали собі вирок. І не лише юридичний, а вирок історії, вирок українського народу. І буде суд, не лише юридичний, а ще буде вищий суд, і у вас є діти і онуки, і за скоєне перед українським народом, перед Українською державою рано чи пізно прийдеться відповідати сповна, і не лише вам. Я не хотів би тільки, щоб перед Господом Богом відповідали ваші діти і онуки, тому що вони не несуть
моральну і юридичну відповідальність за гріхи своїх батьків. А що суд буде над вами, в цьому ви можете не сумніватися.

Ще одне. Те, що ви скоїли проти власного народу, цьому ж українському народу, кожному чесному патріоту дає юридичне право діяти проти вас у стані крайньої необхідності. Хай юристи вам роз'яснять, що це таке. Так само, як діяв у стані крайньої необхідності і майор Мельниченко, документуючи злочинну діяльність, як він вважає, Президента Кучми і керівників
правоохоронних органів.

Шановні друзі, по великому рахунку, справа не в керівниках правоохоронних органів, трагедія українського народу, трагедія української держави в одній особі, ім'я якій -пан Кучма, чи як називають його з близького оточення, "папа патрон". Відкрийте відповідний словник і ви прочитаєте, що слово "патрон" і "папа" -це слова синоніми і переводяться мовою оригінальною "главарь преступної шайки". То ви ж, будь ласка, думайте, як ви називаєте свого папу і патрона.

Те, який замах зробився, терористичний акт...... Наталії Михайлівни Вітренко, що зараз уже підтверджується різними джерелами доказу, які потребують перевірки.
Все це засвідчує про одне. Якщо ми, дійсно, хочемо мати час на будівництво демократичної правової держави, пане Кучмо, покайтеся перед українським народом, станьте на коліна, вибачтесь, ми люди добрі, вас вибачать, і підіть з Богом у відставку. Можливо, вас навіть не будуть судити. А ви, шановні народні депутати, думайте не про них і не про себе, а про наших дітей і онуків, що ми їм залишаємо, "кучмостан", чи українську державу, ім'я якій Україна. Дякую.

ГОЛОВА. Слово надається Олександру Морозу, за ним буде виступати Роман Безсмертний. А для репліки Кравченко, будь ласка. Згадували, я думаю, що ініциалів не називали ж.

КРАВЧЕНКО М.В. Спасибо Иван Степанович. Уважаемые коллеги, я бы попросил в своих выступлениях в дальнейшем, моя фамилия Кравченко, 57 избирательный округ, и называть должность, фамилию и звание.

Дело в том, что представте себе, если произойдет чудо и вдруг включат хотя бы на 10 минут трансляцию с этого зала, да, мне прийдется две недели ездить по округу для того, чтобы отмываться, что это не я заказывал и это самое. Поэтому я счел необходимым взять реплику. Спасибо Иван Степанович.

МОРОЗ О.О. Шановні депутати! Я б за епіграф до свого виступу взяв би мудрий вислів нашого колеги Ігоря Квятковського, який часто повторяє: "Краще жахливий кінець, а не жах безкінця". Цей кінець ми повинні сьогодні поставити. В чому полягає особливість розгляду цього питання у парламенті? В тому, що тут всі депутати і ті, хто пристуні, знають суть справи. Знають, що моя заява правдива, а записи розмов у Президента справжні. Це вододів нашої дискусії. Або ми намагаємося вигородити винних у кримінальних діях, або шукаємо ради собі, суспільству і державі, розуміючи, що залишаючи далі все так, як є -це злочинно. Але злочинно вже з нашого боку, бо більше ніхто в Україні, як бачимо до відповідального державного кроку нездатний.

Знаю, що кожен із депутатів при виборі позиції рухають різноманітні інтереси. Вам важко, тому вибір позиції мусить розпочинатися з очевидних речей. Найперше, відкиньмо полуду з очей.

Немає справи Мороза, давайте змусимо виконавчі структури відповісти на єдине питання: "Де Георгій Гонгадзе?" Чому слідство петляє? Чому високі посадовці лукавлять з трибуни Верховної Ради і на телебаченні? Чому Гепрокуратура сама порушує таємницю слідства?

Коли ми визначимося у цій справі, тоді нам зрозумілішими стануть не менші злочини пов'язані з терактом у Кривому Розі, замахом на Єльяшкевича, катуванням Олексія Подольського, вбивствами Євгена Щербаня, Вадима Гетьмана, таєнницями смертей Вчеслава Чорновола, Михайла М'ясківського, Сергія Драгомарецького, Михайла Бойчишина, Мар'яни Чорної, Петра Шевченка і багатьох інших відомих людей.

І тоді ми, нарешті, збагнемо, що в Україні створена злочинна система влади, для якої людина ніщо, ніщо і Конституція, ми це чули з вуст прокурора, закон, демократія, право. Збагнемо також, що цю владу треба привести до тями сьогодні, бо завтра буде пізно. Сьогодні! Бо завтра буде пізно.

Бо завтра можна чекати нових масових терактів, як підстави для введення надзвичайного стану і відволікання суспільної свідомості від того, що сьогодні є.

Головий висновок, який мусимо зробити ми: посади, які дають можливість керувати поза правовими механізмами, не повинні існувати взагалі. А відтак, це змінює відношення до усіх посад, у тому числі і до президентської.

Звертаюся і до представників "більшості". Саме від вас залежить доля держави та і ваша доля. В розкладах, про які можна говорити окремо як про домовлену уже перспективу вас не враховують. А кого і враховують, то лише виходячи з тактичної конюнктури, принцип: поділяй і владарюй, підняти - опустити, нагородити чи посадити - будуть застосовуватися із ще більшою цинічністю і нещадністю. Не вірите? Згадайте тих, хто найближче був до цілування ручки: Лазаренка, Жердицького, Бокая, Пустовойтенка. Не забудьте як легко і суб'єктивно змінювалася роль і статус того ж Волкова, Суркіса, Медведчука, Ющенка, Марчука, Звягільського, Пинзеника, Бродського, Матвієнка. Цьому списку не буде кінця, якщо ми в ньому не поставимо крапку самі сьогодні. Думайте!

В Україні закінчився період первісного накопичення капіталу. Перспектива - у розвитку власного виробництва, поверненні капіталів у країну. А для цього треба мати не таку, як нині, владу, не про Президента мова. Це посада настільки скомпрометована, що, перш за все, її треба очистити не так від особи, як від злочинного бруду, сваволі, беззаконня і безконтрольності.

Потрібно принципово змінити її статус і спосіб здобуття, зробити цей спосіб демократичним. Про це можна думати згодом, а сьогодні у нас конкретна постанова з конкретних питань. Варіант Зубова Валентина в цьому випадку мені здається точніший, подивіться, коли будете голосувати. Вони перші кроки, які ми маємо зробити перші кроки, які ми мали б зробити, але від вас залежить і від більшості найперше. Це будуть кроки куди – впітьму чи до світла?

І нарешті, користуючись тим, що в мене кілька секунд є часу, ми об'єднали два регламента. Якщо ми доведемо цю справу до кінця, то я просив би депутатов Верховної Ради подумати над такими пропозиціями. Було би правильно після завершення слідства і ияснення всіх обставин встановити фонд захисту журналістів імені Георгія Гонгадзе і запропонувати Києвській міській раді переіменувати вулицю Банкову на вулицю імені Гонгадзе, щоб всі, хто там сидить знали, що кара нікого не мене за злочин!

(Оплески)

ГОЛОВА. Слово надається народному депутату Роману Безсмертному, за ним буде виступати Єльяшкевич.

БЕЗСМЕРТНИЙ Р.П. Шановний Іване Степановичу, шановні народні депутати! Фракція Народно-демократичної партії аналізувала ситуацію, яка склалася, і хотів би на ваш розсуд сказати декілька речей, які як висновок , як квінтесенція аналізу ситуації фракції.

Дуже тяжко говорити проти емоцій фактам. Але два такі факти сьогодні треба тут оприлюднити. Давайте повернемося до подій в Таращі. Якщо пред'являти сьогодні претензії силовим органам потрібно, то потрібно за те, що вони допустили, що тіло безконтрольно пересувалося і перміщалося по Таращі. І це робилося одним із помічників народного депутата. І це є факт, доказаний на сьогоднішній день. І тому...

(Шум у залі)

...фракція говорить про те, що слідству необхідно цей матеріал проаналізувати і вивчити його в ході доказу. Наступний факт. Шановні колеги, ви сьогодні прослухали чергову касету. На цій касеті йшла мова про те, що нібито Президентом давалася вказівка податковій адміністрації працювати проти каналу "ТЕТ". Перед вами стоїть людина, яка декілька років знайома із тодішнім генеральним директором Жировським Аркадієм Львовичем, яка приймала участь і постійно, на протязі кількох років працювала в передачі "Інформація до роздумів"; яка після того, як ці чутки були про те, що таке щось відбувається, на прохання Президента, на прохання Президента, я ще раз вам це кажу, говорила про те, що канал працює абсолютно спокійно. На каналі не було ніяких арештів рахунків, ніхто не збирався ніколи "пресувати" канал.

Доказом цього є, що канал, наприклад, знімав абсолютно спокійно передвиборчі агітки. І перед вами стоїть людина, яка особисто, коли Канішевського попросили з відомого вам каналу, на прохання Президента запрошено Канішевського і влаштовано на канал "ТЕТ". Потім Канішевський буде керівником штабу міського голови, після цього буде працювати прес-секретарем Голови Верховної Ради Ткаченка. І ці матеріали йшли на каналі "ТЕТ". Я вам кажу як свідок, можете вважати, по цій справі.

Я не хочу вам говорити про те, що записати плівку під диваном, який не стоїть, а лежить на підлозі в кабінеті, є просто неможливо. Я не хочу говорити про інші фрагменти, які тут звучали на протязі цих днів. Я хочу лише, щоб ми зрозуміли, що в цій справі треба від'єднати дві складові. Перша -це політика, яка б мала розглядатись по відповідних законах, яких на сьогоднішній день немає. І правова сторона, яка має розглядатись по процесуальних законах, які на цей час діють.

Тому фракція вважає, що необхідно слідство закінчити і тоді проінформувати Верховну Раду. Ще що ми вважаємо за необхідне. Ми сьогодні слухали комісію, яка має доповідати не тільки по справі Георгія Гонгадзе, комісія має продовжити працювати. Дякую за увагу.

ГОЛОВА. Ну, я ж вийшов з цієї фракції, як я буду його обривати. Так, слово надається народному депутату Олександру Єльяшкевичу, за ним буде виступат Олександр Жир.

ЄЛЬЯШКЕВИЧ О.С. Уважаемые коллеги! К сожалению, приходится начинать с технических вопросов. Не смотря на то, что мы сегодня проголосовали о непоименном голосовании, к сожалению, технические службы до сих пор не готовы, и по понятным причинам не готовы!

Они давно не готовы к этому вопросу! Только что передо мною выступал представитель Президента, официальный представитель Президента в парламенте. Я думаю, Роман Петрович, вы достаточно молодой человек, вы сами выбрали себе путь. Вы давно должны были подать в отставку для того, чтобы уйти от той грязи, для того, чтобы не выступать в роли адвоката человека, у которого и без этого есть адвокаты в лице Генерального прокурора страны, в лице руководителя Союза адвокатов Украины. Это очень мощные организации.

Поэтому, уважаемые коллеги! Я обращаю внимание на то, что руководство Верховной Рады опять пытается нас одурачить. Мы должны сегодня проголосовать в непоименном режиме для того, чтобы решить судьбы страны.

Вы посмотрите на ложу: Генерального прокурора нет, министра внутренних дел нет. Их вообще не интересует эта проблема. Они выводы для себя сделали, они ушли из зала. Где они сейчас
находятся? Какие разговоры ведут? Мы не знаем. Я думаю, что найдутся, может быть, патриоты, которые и эти разговоры нам сюда принесут, но это будет потом.

А чтобы не подталкивать людей по прослушиванию высших должностных лиц государства, давайте сегодня бороться с раковой опухолью путем ее удаления. Другого пути у нас просто нет! Здесь не выступал ни один защитник Президента, кроме его официального представителя. Почему вы молчите? Прдставители большинства, боитесь? Если вы верите в честность этого человека, выйдете на трибуну! Он сам сюда не приходит, но вы тогда выйдете. А вы боитесь и сделать непоименный режим! Вы боитесь, чтобы работали следственные комиссии! Вы боитесь признаться в той грязи, в которой, к сожалению, многие из них сами участвовали. Ведь, судя по сегодняшней пленке, записи велись в течение не 4 месяцев, а целого года. И я представляю какое количество народных депутатов и других должностных лиц в этом кабинете на какие темы разговаривало. Так неужели вы хотите, чтобы это дальше продолжалось? И чтобы мы слушали всю эту грязь?

Уважаемые коллеги, если у вас есть хотя бы инстинкт самосохранения, голосуйте за то, чтобы очиститься! Потому что этим путем можно еще добиться индульгенции для вас. Если же нет, то тогда народ имеет право на то, чтобы сказать свое веское слово. Спасибо.

ГОЛОВА. Дякую. Слово надається народному депутату Олександру Жиру. За ним буде виступати Сергій Гмиря.

ЖИР О.О. Шановні колеги, ситуація є жахливою. І це повинні зрозуміти всі. І сьогодні, як ніколи, Верховна Рада України має приймати зважені, а незаполітизовані і емоційні рішення. Оскільки всім сьогодні зрозуміло, що тільки Верховна Рада може поставити крапку у цій справі, а не хтось інший, в тому числі і той ніхто, про якого веде розмову мій колега Роман Безсмертний, говорячи, що він буде вводити той ніхто надзвичайний стан.

Ситуація є жахливою за наступних причин. Перше. Всім є зрозумілим, що на жаль, оприлюднено не фальшивку, а дійсно, запису розмов конкретних осіб.

Друге. На жаль, за вини Генеральної прокуратури в цілому і Генерального прокурора зокрема навмисно до цього часу не проведено експертизу трупу , знайденого в Таращі.
Третє. На жаль, що в кабінеті Президента України було встановлено прослуховуючий пристрій. І сьогодні невідомо, чи стоїть він сьогодні, хто ким і де прослуховується.

Четверте. На жаль, існує ціла фонотека записів розмов, які велися в кабінеті Президента, і ми повинні зробити все. Я повторюю, ми, Верховна Рада, повинні зробити все, щоб упаси Боже, ці записи, ці розмови не були ніколи оприлюднені. Бо судитимуть всю Україну.

Ще раз підкреслюю: треба зробити все, аби терміново поставити крапку, перед цим розставивши всі крапки над "і". Для цього: перше -терміново всі керівники силових відомств були звільнені із своїх посад, в тому числі і голова Податкової адміністрації, який фігурує в цій справі, в тому числі і Генеральний прокурор, і я не буду повторюватись, навіть за ту зневагу, яку проявив він до Конституції, він може бути і повинен бути сьогодні звільнений з посади.

І, по-друге, для того, щоб заспокоїти суспільство, для того, щоб ні в кого не було ніяких сумнівів, Президент України має заявити, якщо він в цьому переконаний, що оприлюднені записи - це є фальшивка, і закликати всіх міжнародних експертів тих країн, з якими має стосунки України, приїхати в Україну і провести експертизу.

Але, на жаль, цього Президент не зробить найближчим часом, і ніколи. І саме після цього вся відповідальність полягатиме на тих, хто сьогодні захищає і не бажає, щоб народ України дізнався правду. Дякую.

ГОЛОВА. Слово надається народному депутату Петру Миколайовичу Симоненко. За ним буде виступати Віктор Шишкін.

СИМОНЕНКО П.М. Уважаемые коллеги, у фракции коммунистов нет никаких сомнений в том, что надо дело довести до конца, чтобы правда восторжествовала, и повинные должны нести ответственность перед законом, так как они совершили преступление.

Из того, что мы рассматривали, выслушивая здесь представителей и руководителей правоохранительных органов, убедили, я убежден в этом лично и надеюсь, что меня поддержат наши депутаты народные, убедили нас в том, что они понятия не имеют, что такое закон у нас в Украине.

И не удивительно, что в выступлении министра Кравченка сквозил невольно вопрос для каждого из нас, именно к нам, народным депутатам. Ну, пробьете вы головой стену, и что вы будете делать в соседней камере?

Да, нас этот марионеточный театр абсурда возмущает, но уже не удивляет. Потому что в государственной системе сплошной лжи, обмана, воровства, фальшивок, как видим, возможно все, возможно даже невозможное. И это становится парадоксально, но нормой жизни Украины.

Выводы по предворительному докладу следственной комиссии мы, к сожалению, сделать сегодня в юридическом плане не можем. Маленькие люди, и именно эти люди, как один из, так скажем, выводов нашего разговора, становятся великими, когда страх, продажность, корысть окружающих позволяет им стать таковыми. Но главные выводы можем и должны сделать, а нынешняя политическая ситуация дает для этого все основания. Один из них, правоохранительные органы -это часть прогнившей, взорвавшейся и продажной системы управления в государстве. В условиях криминализации общества и коррумпированости власти, которая, как спрут, охватила нашу страну, разве является исключением, что происходит сращивание правохранительных органов с криминалитетами и с криминальным кланом у нас в государстве?

Разве не является системой то, что региональные кланы жостко контролируют правохранительные органы регионального уровня? Разве неправда то, что используются правохранительные органы в борьбе против оппозиционных политических сил, неугодных экономических структур, отечественных и зарубежных. Аналогичная ситуация у нас и в службе безопасности, и в судах. Я неоднократно с этой трибуны выступал и говорил, что Служба Безопасности обеспечивает крыши для криминалитета. И молчит только потому большинство, что часть из них сидящих в этом зале пользуется этой же крышей.
Эта ситуация еще и еще раз должна объединить нас или хотя бы заставить задуматься над последствиями происходящего в Верховной Раде. Нравится это или нет нам сегодня, но для того, чтобы дальше не повторять подобное, мы должны ответить: а разве не значительная часть народных депутатов, которая присутсвует сегодня здесь в зале, способствовала тому, что под давлением принимался конституционный договор, разве не выкручивали руки Верховной Раде, когда принималась Конституция, на основе которой сегодня вершатся противоправные дела? А разве большинство сегодня злдесь, голосуя за то, чтобы 100-процентно финансировать правоохранительные органы6 забрав у пенсионеров, у бездомных, бездетных сегодня, у молодежи у нашей, разве мы не создаем таким образом самые благоприятные условия для них?

И вывод еще один главный. Без радикальных мер по изменению ситуации в государстве, прежде всего изменения политической системы надеяться на то, что завтра что-либо изменится к лучшему, может только пациент больницы имени Павлова. Благодарю.

ГОЛОВА. Слово надається народному депутату Віктору Шишкіну. За ним буде виступати Зоряна Ромовська.

ШИШКІН В.І. Дякую,Іване Степановичу. Шановні колеги! Я хотів виступати сьогодні конструктивно і з пропозиціями, але змушений все-таки також застосувати деякі критичні напрямки свого виступу. Я звертаюся до шановного Михайла Олексійовича з приводу Конституції. Я раджу Генеральній прокуратурі вивчити всі стенограми, які стосуються часу прийняття цієї Конституції, більше не вживати того, що вона була прийнята "восне", як це було казано. Крім того я хочу зазначити, завдяки Перехідним положенням Конституції загальний нагляд за прокуратурою залишився на невизначений строк. Тому що там зазначено: до прийняття відповідних законів. Через який час ці закони будуть прийняті, через 20 років чи через 10 ми не знаємо.

Крім того, в прокуратурі є прямі функції контролю, виходящі зі 121 статті за органами безпеки, за органами оперативно-розшукової діяльності, міліції, які є вічними напрямками. Тепер що до журналістів, які сьогодні сидять. Ну, звичайно, що переважна більшість тих, кто в парламенті, вони намагаються об'єктивно висвітлювати всі наші заходи, але я подивився останні коментарі о багатьох наших засобах масової інформації, вони коментували рішення Конституційного Суду. І мені здається, що навіть кістка в горлі затряла прізвища таких депутатів, як Омельченко і Єрмак, тому що Конституційний Суд саме розглядав їх пропозиції щодо депутатської недоторканості. Але навіть цей коментарій.... подавилися їх прізвищами, ніхто не сказав, сказали: деякими депутатами. Но он деякі стоять двоє. Тепер до конструктиву. Що сьогодні відбулося чи що раніше відбулося?

Да, можливо з точки зору сьогоднішньої чистоти право те, що ми почули, мабуть не є напряму доказом. Я маю на увазі процесуально оформленим доказом в кримінальній справі. А що ж це таке є? Откриваємо 94 статтю Кримінально-процесуального кодексу. Все, що відбулося, є заява про злочин. На підстави такої заяви від будь-кого, включаючи громадянина, прокуратура обязана возбудити кримінальну справу проти тих посадових осіб, про які йшла мова. Я маю на увазі міністра Внутрішніх справ, Президента, начальника СБУ і інших, хто був зазначений. Це є підстава для відкриття кримінальної справи.

Тепер що стосується як же ці підстави перевести в ранг джерела доказа, тобто свідчення. Давайте домовимося з Генеральною прокуратурою, що виїжджає слідчий Генеральної прокуратури за кордон, ми -троє хто виїжджав - будемо гарантом і для слідчого Генеральної прокуратури і для Мельниченка; організуємо секретну зустріч на нейтральній території, де слідчий належним чином зафіксує ці його пояснення як доказ і от вам буде доказ попереднього слідства.

ГОЛОВА. Дякую.

ШИШКІН В. І. Хвилиночку, Іване Степановичу. Що стосується явки його на територію України. Зверніть увагу, він сказав, що "я прибуду і дам свідчення судові". Він і прибуде сюди. А що стосується прокуратури, він таких обов'язків не давав. Значить зустрінемося за кордоном.

ГОЛОВА. Дякую. Шановні народні депутати! Ми завершили час. Це вже оголошена... ну неудобно, жінка, я прошу. Зоряна Василівна, будь ласка.

РОМОВСЬКА З.В. Іване Степановичу, спасибі велике. Шановні народні депутати! Справа Гонгадзе -це лише привід. Ця справа дала нам можливість накінець з'ясувати, в якій державі
ми живемо. За Конституцією ми живесо у правовій державі, тобто в державі, в якій панує право і правда. На жаль, ми повинні констатувати, що ні права, ні правди в цій державі немає. Ви знаєте, якось у приватній розмові колишній студент, а я відрізняюся від багатьох депутатів тим, що в мене дуже багато учнів працює в системі правоохоронних органів, і ось оцей мій учень, підполковник міліції, говорить: "Які злочинні накази ідуть із Києва, ми їх повинні вконувати",-це була фраза без уточнення. І би хотіла, щоб міністр внутрішніх справ все-таки задумався над цим. Задумавсяч накінець над тим, що говорять про нього його ж підлеглі.

Ми знаємо про те, що в нас існує держава в державі, це Державна одаткова адміністрація. Нам треба покласти край тому якомусь такому, знаєте, страшному розгулу беззаконня, де проста людина абсолютно не захищена, де давиться практично кожен підприємець. Це саме вони вчиняють якісь такі страшні побори в державі, невідомо для чого ідуть ці гроші.

Стосовно Служби безпеки. Саме ця обставина, що в системі Служби безпеки знайшлася відважна особа, яка підслуховувала Президента, це є самодостатньою підставою для того, щоб голова цієї служби пішов у відставку, оскілки він не міг забезпечити повної конфіденційності приміщення Президента.

Що стосується проблеми більшості. Мені видається, що те, що сьогодні відбувається в цій залі, це буде підставою для відповідної рокировки. Більшість безперечно залишиться. Але ця більшість, ка буде зорієнтована на побудову держави такою, якою вона записана у статті 1 Конституції. Це має бути держава демократична...

(Оплески)

Це має бути держава правова, і я думаю, що ми накінець не будемо ділитись на партії, ми будемо ділитись на дві частини: патріот України чи той, який працює проти неї.

І останнє. Я думаю, що нам пора би обов'язково повернутись до так званого референдуму за народною ініціативою. Ми, представники більшості, були свідками, коли наш Президент сказав: "Але ж питання на референдум готував шановний Віктор Володимирович". Отже, ця обставина...

(Шум у залі)

ГОЛОВА. Так, завершуйте, завершуйте, бо вже...

РОМОВСЬКА З. В. Більшість була свідком цього, це факт незаперечний. І тому все те, що стосується зміни Конституції, має бути переглянуто. Конституція -основний законодавчий акт. Ми повинні все зробити для того, щоб забезпечити стабільність Конституції, стабільність держави, перспективи розвитку нашої нації.

(Оплески)

ГОЛОВА. Дякую, дякую. Шановні народні депутати, ми використали годину 3 хвилини
на обговорення. Ще в списку 9 народних депутатів. Ну, ми не можемо, у нас ось, бачите. Я ще раз прошу. Ми узгодили, проголосували процедуру, давайте дотримуватись, щоб нас... Роздані... Голосували.

Роздані два проекти: 6243-2 і 6243-5 -один проект внесений Головатим, Мазур, Ніколаєнком, Яценком, другий проект внесений народним депутатом Зубовим. Тому я ставлю... То вже він пізно появився, Чобота, і там багато питань по ньому, там 9 питань.

Я прошу вас. В порядку надходження. Першим буде ставитись на голосування проект 6243-2.

(Шум у залі)

Да ви ж скільки... Я ж керуюся не емоціями, а документами. Що таке? Куда? Вас немає тут. А Головатий, перший, да -6243-2. Будь ласка, один з авторів проекту 6342.

ГОЛОВАТИЙ С. П. Шановні народні депутати, справа в тому, що ми готували цей проект постанови і я в тому числі, до перегляду відеоматеріалів і до вручення хзаяви громадянина Мельниченка на слідчій комісії, який відбувся, перегляд, вчора. Тому тут в хзв'язку з цим, що після перегляду цієї касети і прийняття заяви відбулася переоцінка мною деякких речей. Я як автор проекту постанови вношу поправку. В третьому пункті не "запропонувати Президенту Кучмі до завершення...". Записати: "рекомендувати Президенту Кучмі звільнити Кравченка з посади".

Справа в тому, що перебуваючи на посадлі людина, яка звинувачується, навіть якщо вона тимчасово призупиняє повноваження, вона є на посаді. Тому моя пропозиція рекомендувати звільнити Кравченка з посади.

ГОЛОВА. Шановні народні депутати, прошу уваги! 6243-2 буде голосуваться за основу. За основу. Прошу голосувати.

"За" - Так. Я ще раз прошу, заспокойтеся. Якби проголосували за основу, тоді б ми голосували правку, внесену до пункту 3. Я ще раз прошу вас.

Слідуючий проект постанови 6243-5, внесений народний депутатом. По фракціях покажіть, будь ласка. Так регламент передбачає. Ми зняли сьогодні. Все.
<

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування