Антиукраїнський газопровід заклинило на польському олігарху

Понеділок, 28 травня 2001, 13:54
Після того, як Варшава на фоні бездіяльності у Києві погодилися прокласти гілку газопроводу в обхід України, на шляху планів Росії виникла ще одна перешкода. "Польська влада не хоче, щоб в газопровідному проекті брав участь місцевий олігарх Олександр Гудзоватий. А російська сторона стоїть за нього горою", - пише московська газета "Ведомости" в понеділок.

"Будувати трубопровід в обхід України за угодою, укладеною між Росією і Польщею ще 1993 року і підтвердженою 1995 року, має компанія EuRoPolgaz, 48% акцій якої належать польському нафтогазовому монополісту PGNiG, стільки ж - "Газпрому", а ще 4% - компанії Gaz Trading. У останній, в свою чергу, має 36%-ну частку компанія Bartimpex, що належить Гудзоватому". А Гудзоватий займає проросійську позицію. Пояснюють це хоча б тим, що Bartimpex продає на польському ринку 17% газу, який постачається "Газпромом".

Зараз польський "олігарх, що заробив капітал на постачанні польського продовольства в Росію в обмін на газ, веде з урядом рідної країни відкриту війну", зазначають "Ведомости". У відповідь на плани офіційної Варшави зменшити залежність від російського газу шляхом будівництва газопроводу з Норвегії Гудзоватий запропонував побудувати трубу з Німеччини. Щоправда, в цьому випадку в Польщу постачалося б все те ж "газпромівське" паливо, "тільки із Заходу, а не зі Сходу".

"У польському уряді вважають, що Гудзоватий грає на боці "Газпрому". Польські власті план Гудзоватого не підтримали. Він було сам почав будувати газопровід, але уряд заборонив йому це робити. Тоді Гудзоватий - вже на початку цього місяця - подав до суду на трьох чиновників економічних відомств".

Російський прем'єр-міністр Михайло Касьянов минулого тижня у Варшаві домігся від Польщі кількох поступок щодо нового газопроводу. Та, наприклад, "відмовилася від планів подовжити газопровід і збільшити його ціну на $1 мільярдів. Зі слів російського торгпреда в Польщі Миколи Захматова, узгоджений варіант проекту передбачає будівництво труби, яка буде лише на 20 км довше, ніж спочатку хотіли "Газпром" і його партнери - Ruhrgas, Wintershall, Gaz de France і ENI. А витрати на будівництво взагалі не збільшаться в порівнянні з первинним планом і становитимуть $500 мільйонів".

"Однак в той же час польський прем'єр Єжи Бузек натякнув, що хотів би переглянути деякі угоди щодо компанії EuRoPolgaz. Полякам не потрібен в цій компанії міноритарний акціонер, який з усіх питань голосує солідарно з "Газпромом" і створює йому перевагу". Польський закон про торгові товариства "дає можливість викупити пакет малих акціонерів", розповідають "Ведомости".

Однак ця позиція Польщі обмінятися поступками не знайшла підтримки Касьянова. Російський прем'єр сказав, що "готовий розглядати" "заклопотаність сусідів роботою EuRoPolgaz" (читай – участю Bartimpex Гудзоватого в проекті), однак відмовився пов'язувати розгляд цієї проблеми з іншими.

"Якщо частки власності в EuRoPolgaz зміняться за рахунок Bartimpex, "Газпром" може змінити відношення до проекту", - більш чітко сказало "Ведомостям" джерело в оточенні Рема Вяхирева. "Залишається тільки додати, що Вяхирев – частий гість в маєтку Гудзоватого на Лазуровому убережжі. Адже операції з "Газпромом" допомогли поляку з чиновника зовнішньоторгівельного відомства перетворитися в одного з найвпливовіших людей в країні", - резюмує російська газета.

Позиція самого Гудзоватого докорінно відрізняється від офіційної лінії Польщі, де, як і раніше, побоюються відродження російських імперських амбіцій. "Ми не вміємо використати свого транзитного положення між Сходом і Заходом. Компрометуємо себе як у власних очах, так і в очах Заходу. Обіцяли йому, що будемо мостом для західних фірм у їх просуванні на російський ринок. Виявилося, що західники вже там, у Росії, а ми з російського ринку ідемо. У польських фірмачів стало модним гордитися своєї антиросійської уїдливістю. Жахливіше те, що екстремістську позицію щодо Росії займають політики. Це смішно. Зі всіма сусідами треба будувати дружні відносини. Однак у Варшаві домінують зараз ті, кому немає що запропонувати Росії, крім війни. А за війні, як відомо, не будують, а руйнують. З цієї точки зору розцінюю всі заяви щодо другої гілки газопроводу. Про жодні державні інтереси в цих заявах не йдеться. Не знаю, звідки взялася така ейфорія, щоб зробити подарунок Україні. При всіх взаємовідносинах з Росією і Україною у Польщі мусить бути свій державний інтерес", - передає журнал "Эхо планеты" слова Гудзоватого.

Strana.Ru повідомляє, що перед відльотом Касьянова з Варшави у нього відбулася додаткова зустріч з польським прем'єром Єжи Бузеком, що тривала півтори години. Як повідомив журналістам Бузек, він передав Касьянову документ з викладом позиції Польщі щодо газопроводу. "Рішення щодо нього будуть прийматися на урядовому рівні з одночасним охопленням комплексу питань", - підкреслив він. З його слів, російський прем'єр пообіцяв дати відповідь протягом двох тижнів.powered by lun.ua