Перевірте, може Ви щасливі?

Четвер, 11 жовтня 2001, 20:41
Західні люди і багатші, і здоровіші та мають кращу освіту ніж ті, хто живе в Україні. І зрештою, які ми б не їли пігулки для щастя, і чекаючи на щасливий час, які ми б не потягували сповнені щастя напої – знайти щастя нам не так вже і легко.

Така іронія долі – ми вміємо робити багато чого, тільки не насолоджуватися. Це може примусити вас думати, що це з Вами щось негаразд. Хоча, звичайно, нещастя може бути викликане депресією, але для більшості людей нестача щастя не викликана хворобою на зразок депресії, а полягає у "проблемі життя".

На жаль, такі проблеми дуже часто довіряють лікарям, адже вони повинні допомагати. На жаль, категорія "Щастя" відсутня в усіх медичних довідниках та словниках, і якби лікарі мали універсальні засоби для досягнення щастя, їхня робота була б найкращою.

Більшість з нас знає, яким чином досягти тимчасового стану щастя (вдала відпустка, чи класно проведений вечір з друзями). Але справжня проблема щастя полягає у здатності досягти стану завершеності та значимості на більш довгий термін.

Деякі парадокси щастя або чому виграш у лотерею не зробить вас щасливим

Вивчення на практиці тих, хто виграв у лотерею, показує, що виграш додає їм щастя тільки протягом нетривалого часу. А після спаду збудження вони знову повертаються до звичайного стану, і знову постає питання – чи був я щасливий до цього чи ні?

Психологи називають такий стан "набування навичок" – коли люди сприймають щастя, яке зумовлене їхніми особистими якостями, а не милостями від природи. Бертран Расселл (Bertrand Russell) має інше пояснення цього явища: він розрахував, що "коли нам не вистачає деяких речей, які ви б хотіли мати, - це запорука щастя". Таким чином, Вам є чого прагнути і Ви не стоїте на місці.

Звичайно, у переважній більшості щасливі люди – здорові. Але якщо у Вас проблеми зі здоров'ям, то це не означає, що Ви автоматично зараховуєтеся до нещасливих. Спостереження за молодими людьми, у яких паралізована нижня чи верхня частина тіла, показали, що більшість з них вважає, що життя навчило їх чомусь дуже важливому. Протягом двох місяців, під час яких велося спостереження, було помічено - їх життя помітно покращилося.

Війни та військові конфлікти зменшують чітку межу між соціальними прошарками суспільства, а також пов'язані зі зменшенням проценту депресій та самогубств. Наприклад, рівень самогубств у Північній Ірландії зменшився рівно вдвічі, коли почалися заворушення у 1969 році, і так само залишався відносно невеликим протягом останніх декількох років, коли процент вбитих був дуже великий.

Деякі парадокси з'являються і тоді, коли починають вивчати щастя. Але потрібно зазначити, що у ході вивчення щастя отримано і деяку інформацію про благополуччя. Наприклад, щастя пов'язано з оптимізмом, почуттям власної гідності, відчуттям власного контролю та екстравертністю.

Дивно, що вік, освіта, стать, етнічна приналежність, прибуток та навіть гарний вигляд не так впливають на рівні щастя. У будь-якому разі, одружені люди обох статей є більш щасливими, ніж одинокі люди. На жаль, ще не зрозуміло, чи шлюб робить одружених щасливими чи щасливі люди одружуються першими.

Ключі від щастя?

І найголовніше – бути щасливим залежить від двох речей: мати відчуття мети свого життя і спілкування з іншими людьми. Кожного дня можна від цього отримувати задоволення – поки воно не мине.

Хоча насправді, якби ми були значно багатшими, ми, можливо, втратили б більшість соціальних здобутків, знань та досвід наших батьків та пращурів. На жаль, зараз сім'ї частіше живуть окремо, розлучення та розставання є нормальними явищами, одні люди ходять до церкви, легко можна втратити роботу, і поширене безробіття - саме це можна вважати серйозною перешкодою на шляху до щастя.

Академік Роберт Патнам (Robert Puttnam) називає це "ерозією соціального капіталу", та описує певні ефекти цього явища у свої книзі. Але висновок науковця цілком зрозумілий – життя стане щасливим тільки в суспільстві – у сім'ї, команді, групі чи компанії.powered by lun.ua