Друзі мої, чудовий/жахливий наш союз!

Середа, 17 жовтня 2001, 11:23
Лідер соціалістів Мороз з ще більшим розмахом, в стилі "Канівської четвірки" розвинув пропозиції Тимошенко зі створення широкої антикучмістської коаліції. На відміну від керівника блоку "ФНС", мрії якої скромні і обмежуються СПУ і "Нашою Україною", Мороз пропонує об'єднатися в передвиборчий союз і підписати "Декларацію єдності" (вдумайтеся) лідерам:

- Українського Народного Руху Юрію Костенку;
- партії "Собор" Анатолію Матвієнку;
- партії "Реформи і Порядок" Віктору Пинзенику;
- Комуністичної партії Петру Симоненку;
- об'єднання "За Україну" Михайлу Сироті;
- партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко;
- Народного Руху України Геннадію Удовенку.

Мета у лідера Соцпартії благородна: "Не допустити клани до Верховної Ради, зробити Україну насправді демократичною, правовою державою". Єдиний виборчий блок, за словами Мороза, змінить систему влади в Україні на демократичну.

Однак, методи - відкласти на час виборчої кампанії "ідеологічні розходження між учасниками майбутнього блоку". "Давайте домовимося про те, що йдемо на вибори одним блоком - представники партій за ознакою: ліві, праві, центристи, щоб домогтися більшості у Верховній Раді та приступити до найважливішої справи - зміни системи влади", - заявив Мороз.

Утопізм кристальної чистоти не характерний для лідера соціалістів. На що розраховував Мороз, який вже знайомий з реакцією учасників "Нашої України" на лист Тимошенко до Ющенка?

 
 
Незважаючи на жорстке почуття скептицизму, яке виникає при читанні звернення, є люди, які не вважають заяву Мороза нереальною пропозицією. Юрій Луценко, один за лідерів СПУ: "Для перемоги над адмінресурсом зламати цю машину можна лише широким демократичним об'єднанням. З представниками всіх цих партій – першими або другими особами – Олександр Олександрович [Мороз] мав розмови. У всіх було спільне – вони виявляли стурбованість фальсифікацією. Ці попередні переговори мали або чіткий результат, або більш розмитий".

На питання про відсутність у списку адресатів Ющенка Луценко зазначив, що Мороз не звертається "до лідерів віртуальних блоків", хоча останнім часом у нього були зустрічі з екс-прем'єром. "Сьогоднішнє звернення – до партій, які є демократичними і які представлені в парламенті, до суб'єктів політичного життя. Ми звертаємося до тих, хто буде створювати блоки".

Луценко також наголосив, що звернення Мороза крім "жорсткої" співпраці – створення єдиного списку – передбачає і "м'яку". "Вона передбачає узгодження кандидатур в округах усіх рівнів. Цей варіант також обговорювався з лідерами цих партій. У кожного було своє бачення".

Соціалісти готові на "м’яку" співпрацю з будь-ким з наведеного списку. Тим більше, що вже "існує неформальна співпраця тих, хто працював у рамках акції "Україна без Кучми": "Собору", "Батьківщини", УРП, УНР, ПРП, СПУ", зазначив Луценко.

На запитання, чи можливе створення "жорсткої" коаліції з єдиним передвиборчим списком не з усіма зазначеними партіями, а, наприклад, з СПУ і "Батьківщиною", Луценко відповів коротко: "Олександр Олександрович раніше наголошував, що вузькі блоки не мають перспективи". У той же час він не виключив, що розглядати треба кожний варіант окремо: "Якщо погодяться всі, крім, наприклад, Руху Удовенка – то чому б і ні? Або, наприклад, всі, крім комуністів?" СПУ розраховує отримати відповіді від кожного адресата протягом тижня.

 
 
Юрій Костенко, голова Українського народного Руху, вважає звернення Мороза "одним з видів передвиборчої діяльності, PR-акцією, яку проводять соціалісти". "Я прочитав лист Мороза особисто. З політичної точки зору це нереальний проект. Як би не намагалися представити ситуацію в Україні, але в демократичних країнах не буває, щоб в коаліцію об'єднувалися представники різних ідеологій. Так, ми лише на шляху демократії, але в Україні не та ситуація, як під час Другої світової війни, коли проти фашистів об'єдналися капіталісти і комуністи. В Україні війни немає, тому таке об'єднання не-ре-аль-не".

Свою переконаність Костенко доповнив тим, що "з виборами політичне життя не закінчується", а Рух і комуністи "в формуванні політики держави є принципово різними". "І це - головна проблема, з якою ми стикаємося 12 років – коли ми схвалюємо компромісні закони, які не працюють на практиці".

 
 
Лідер КПУ Петро Симоненко підтвердив УП, що трохи більше тижня тому він обговорював з Олександром Морозом його ідею, смисл якої - формування передвиборного блоку з представників різних політичних сил. Головне завдання такого блоку - прихід до парламенту, формування більшості, зміна Конституції і формування уряду.

"Я попросив пояснення - які принципи формування об'єднання, що дозволять спільно вести передвиборну кампанію? Немає відповіді. Друге питання - припустимо, ми прийшли до парламенту, створили більшість, формуємо уряд. З тих, хто запрошений до об'єднання - Рухи і Батьківщина - підтримують нинішню політику, але не підтримують виконання. Але ми повинні визначитися і з приводу політики. Як формуватиметься уряд, який має реалізовувати спільну стратегію? Питання непросте, простіше робити заяви з елементами популізму", говорить Симоненко.

"Ми вирішили продовжити консультації, і я хотів зустрітися з Морозом ще раз, але ніякого роз'яснення не почув. Немає відповіді на головні, принципові питання - яку Україну ми будуємо. Україну для олігархічних кланів, які, в тому числі, представляє Тимошенко? Або Україну реформаторів-пинзеників? А може Україну для Рухів, які вступають до "Нашої України" і демонструють яскраву про-американську позицію?"

Загалом, Симоненко був досить скептичний, хоч повністю від ідеї не відмовляється - в середу ввечері відбудеться засідання президії ЦК КПУ, на якому комуністи спробують сформулювати свою відповідь. "Ми завжди готові до діалогу, але конструктивного діалогу".powered by lun.ua