Газові угоди відкривають перед Москвою нові можливості в Україні

23 перегляди
0
Вівторок, 20 листопада 2001, 22:10
Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін задоволений тим, що Верховна рада нарешті ратифікувала міжурядові угоди, які визначають відносини двох країн в газовій сфері. Підписані вони були майже рік тому і стосуються умов транзиту газу і реструктуризації боргів.

Суть документів зводиться до трьох принципових положень. По-перше, створення "страхового" резервного фонду газу (близько 5 млрд кубометрів), який буде використовуватися Україною в критичних ситуаціях. Ціна газу не перевищить 80 дол. за тисячу кубів, однак у разі перевитрати зросте у 1,5-2 рази (можливо також переоформлення гіпотетичного боргу в єврооблігації).

По-друге, вводяться значні обмеження на експорт газу українськими трейдерами - так Росія намагається виключити крадіжку. Для цього передбачено введення експортного мита; її розміри, рівно як і обсяги українського експорту, обумовлюються щорічними російсько-українськими документами. По-третє, під минулі "газові" борги Київ зобов'язується випустити корпоративні облігації "Нафтогазу", які можна буде використати при приватизації майна.

Угоди ратифіковані буквально за три хвилини рекордним числом голосів: "за" висловилося більше 280 депутатів, в тому числі давній ворог президента Кучми Олександр Мороз і його фракція соціалістів. Різко проти праві, передусім "Батьківщина", яку очолює колишній віце-прем'єр по ПЕК Юлія Тимошенко. Угода про умови резервного постачання і оплати російського природного газу в 2001 році, на її думку, "на багато років ставить Україну у тотальну залежність від Росії по державному боргу".

"Угода прямо підказує корумпованим чиновникам, як збагатитися, навішавши борг на державу", - говорить Тимошенко. А оскільки обсяги українського експорту обговорюватимуться в Москві, на практиці Україні "раз і назавжди забороняється експортувати газ будь-якого походження, не тільки російський".

Нові борги бізнесу-структур або "Нафтогазу України" перед "Газпромом" автоматично, без оформлення яких би то не було документів, отримають статус державних і будуть оформлені в єврооблігації України. При цьому Київ може щомісяця закуповувати 1,5 млрд кубів впівцени, інші 50% записуватимуться у рахунок держборгу, оформлятимуться в єврооблігації, - в цьому випадку вже не корпоративні, а державні.

"У таких умовах розмах крадіжки російського газу українськими комерційними структурами навіть важко собі уявити", - заявив замголови комітету Ради з бюджету Євген Жовтяк. "Угода передбачає, що єврооблігації з старих боргів можуть брати участь у приватизації стратегічного майна, - нагадує Юлія Тимошенко. - Якщо Росія вийде на ринок приватизації з такими мільярдними боргами, практично вся стратегічна власність буде в руках Росії. У рахунок минулих боргів "Нафтогазу" з молотка підуть газотранспортні системи, газосховища, всі, що робить Україну державою на зовнішньому політичному і економічному просторі".

"Доля українських магістральних газопроводів, які мають стратегічне значення для України, напряму залежить від охайності українських чиновників, - вважає замголови комітету Ради по фінансах Сергій Терьохин. - Минулого року вони не робили борги, однак тепер їм ніщо не заважає".

Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
Усі коментарі