Вбивство Тимошенко, яке переросло в похорон КОП

Неділя, 10 березня 2002, 03:40
Проект Інни Богословської і
Валерія Хорошковського дуже правильний,
цікавий, своєчасний, дуже важливий для країни.

ICTV – це чисто бізнесовий проект, і я вважаю,
що він буде прагнути бути максимально об'єктивним.

Я вважаю Дмитра Кисельова дуже талановитою людиною.


Віктор Пінчук, акціонер каналу ICTV,
в інтерв'ю українським журналістам
8 березня 2002 року – дуже цінний день в нинішній передвиборній кампанії. Багато елементів зібралося в несподівану мозаїку; в результаті однією ілюзією стало менше і однією здогадкою більше. В Україні відтепер немає ніякої команди озимого покоління. Зате, як і у часи касетного скандалу, існує щось на зразок антикризового штабу. Тому що Кучма знову починає рясно вкриватися потом, думаючи про своє майбутнє.

Події останніх днів навколо Тимошенко та її дебатів з невеликого непорозуміння перетворилися в трагікомедію: настільки очевидно проступають істинні причини, що іноді навіть стає дивно – невже сценаристи не могли написати витонченіше, а гравці – бути хоч трохи натуральнішими.

Почнемо здалеку. При всій огиді телеканали вимушені запрошувати Тимошенко на дебати. Вона своїм законопроектом першою запустила хвилю шуму навколо цього передвиборного дійства. Регулярно скаржилася західним спостерігачам. Витягла Медведчука на радіодуель. Одним словом, створила сприятливе для себе інформаційне середовище.

Однак якщо дебатів не уникнути, їх треба повернути в потрібне русло. Двох проколів – з Суркісом і Медведчуком – вистачило, щоб зрозуміти безперспективність участі чоловіків у суперечках з Тимошенко. Єдиною зброєю могла стати Вітренко – хоч логіка в створенні такої пари відсутня, бо прямими конкурентами їх назвати складно, знаходяться вони на різних полюсах ідеологічного спектру.

Однак "нашей и вашей Наташе", цій новій героїні України, яка захистить батьківщину від перетворення на американську колонію, в 2002 році у порівнянні з 1998 влада в три рази ускладнили задачу. Тепер конотопська зірка – кіллер не тільки Мороза, але і екс-прем'єра з його колишньою заступницею. Саме з Вітренко Тимошенко повинна була зійтися на 1+1 в четвер, 7 березня. Але раптом за півдня до ефіру дебати відміняються. Причина шокує своєю абсурдністю: канал ICTV запросив їх раніше.

Якщо хтось розуміє логіку того, що відбувається, будь ласка, поясніть. Хіба ICTV і 1+1 не конкуренти? Або 1+1 вже змінив власника? Хіба можливо, щоб Ларрі Кінг відмовився від гостя своєї програми на користь NBC? Або хіба ICTV не виступав з листами протесту після того, як 1+1 вирішив позбавити Пінчука рекламних грошей, змінивши методику виміру телерейтингів?

Напевно, не треба довго пояснювати, що заміна Тимошенко на Рух Бойка в дебатах з Вітренко – це очевидно збитковий хід для 1+1. Відмовляючись від відомого гостя на користь невідомого, канал починає займатися мазохізмом. Інакше як знущанням над здоровим глуздом це не назвеш. Адже хто такі нікому не відомі рухівці-кучмісти, і хто така Тимошенко, рівень упізнавання в якої 94%?

Далі. Хто такі ICTV, щоб 1+1 йшов їм назустріч? Хто такий Роднянський, який пишається номінаціями на "Оскар", і хто такий "каховський хлопчик" Богуцький? З яких часів слон почав слухати Моську? Спеціальне приниження власного рейтингу своїми ж діями можливе тільки в одному випадку – коли приємніше ходити з викрученими руками, ніж з відірваними вухами.

Сама Тимошенко, пояснюючи пристрасті навколо своєї телепрем'єри, оперує інформацією про те, що "Пінчук зібрав нараду і роздав всім вказівки" (читай розшифровку "Телекритики"). У деталях бути упевненим не можна, однак почерк вгадується. Точно так гордих власників соціал-демократичного телебачення вигинали згідно з генеральною лінією взимку минулого року у розпал Кучмагейту.

На цей раз зрозуміти логіку антикризового штабу також можна. Очевидно, що навіть на фоні Вітренко Тимошенко на 1+1 куди більш небезпечна, ніж на ICTV:

По-перше, навіть соромно порівнювати території мовлення 1+1 і ICTV: у першого це вся Україна, у другого, як зізналися самі ж ведучі – 15 міст. По-друге, різниця в довірі до каналу. По-третє, у "одиниць" абсолютно інші, більш ліберальні правила. По-четверте, на ICTV ефірний час розподілений не між двома, а між трьома учасниками. І, по-п'яте, 8 березня бійка між підбуреними жінками викличе огиду до обох учасниць дійства.

А урожай симпатій повинна зібрати третя героїня - представниця "нового покоління" (і при цьому однолітка Тимошенко!) Інна Богословська. Поява якої остаточно знімає сумніви в принципі роботи машини із вбивства лідера БЮТи. Її побічним продуктом є нарощування рейтингу "озимим".

Чим, крім спроби в'їхати до парламенту на авторитеті відомого опонента, можна пояснити той факт, що суперником БЮТи на УТ-1, ICTV і СТБ був обраний КОП, у якого, за даними останнього опитування Центру Разумкова, рейтинг у 8 разів менший)? Вони б ще до Ющенка і Медведчука їх третіми запросили. Однак і без цього виходить безперервний рекламний ролик. Постоявши три рази біля зірки, вже і сам іскрами починаєш стріляти.

Однак механізм гри світла і тіні, зіставлення добра і зла зламалася. І навпаки, оголився абсолютно несподіваний альянс. Богословська разом з Вітренко, ці ідеологічні опонентки, своєю демонстративною зворушливою єдністю завалили всю гру.

Вони не соромилися змови. Вітренко аплодувала випадам Богословської на адресу Тимошенко, Вітренко питала у Богословської про ставлення до націоналістів, які зібралися в БЮТи. Питання групам підтримки, писав, напевно, один автор. У кінці, не стримуючись, Вітренко і Богословська просто помінялися правом відповіді. Щоб останнє слово залишилося за конотопською феєю. Адже трошки дико виглядали б слова Богословської про американську змову – після поїздки Хорошковського до США. А так ПСПУшниця поставила необхідну крапку.

Складно вловити, на що розраховували організатори, роблячи передачу за такою очевидною антитимошенківською схемою. Можливо, вони сподівалися, що, посадивши посередині, задавлять її слова яскравими першими і останніми репліками Вітренко та Богословської. Однак вийшло навпаки, ще більше оголили істинну мету – перетворити Тимошенко на мішень.

Напевно, непоміченою мала б залишитися і несподівана зміна образів. Вітренко поводилася надзвичайно спокійно, навіть забула, як обіцяла довести, що Тимошенко – "воровка". І якби не фейс, була б сама інтелігентність. Але ж, лишенько, видавав вираз обличчя під час реплік Тимошенко. Не даремно Наталія Михайлівна нещодавно зізналася в своєму головному хоббі – "лускати насіння".

Роль же Вітренко грала Богословська, яка задавала питаннячка про сережки по 30 тисяч доларів (і при цьому всьому її подруга по блоку закликала "відповідати за себе" і не лізти в чуже життя; і при цьому сама Богословська також не втілення убозтва – у 2001 році заробила понад 200 тисяч гривень). Або репліка "Озиме покоління – покоління вихованих людей" і буквально тут же відповідь Головатому "Помовчіть!" з інтонаціями розлюченого Кучми.

Ведучий Кисельов також був ілюстрацією "незаангажованості". Про його нейтральну роль мають свідчити і коментарі до відповідей блоку Тимошенко, і допомога ПСПУшнику в спробі сформулювати питання. І раптова відсутність бажання вибивати з КОПів відповідь на питання присутніх, що ж саме їх пов'язує з Пінчуком. Взагалі "асу московської тележурналістики" в цій грі була відведена роль "справедливого рефері Педерсона". Щоб не ламати лінію, в моменти найгарячіших баталій його напарниця Іванна Коберник взагалі зникала з кадру, а час від часу Кисельов ввічливо брав її під локіток з натяком – мовляв, "помовч, будь ласка".

Чистою випадковістю виявилося і те, що серед команд підтримки ICTV показувало тільки "озимих". А завершальні акорди передачі, коли учасникам вимкнули мікрофони і пішла нарізка з різних міст! Це люди ділилися "першими враженнями від дебатів" (!!!?), які зібрали колеги з "Вуличного телебачення". "І сама Тимошенко не справжня, і коса у неї фальшива, щоб на жалість грати. Я обираю озиме покоління", - прозвучав голос української провінції. Панове з ICTV, як це розцінювати – ви всіх за ідіотів тримаєте або це зразок вашого професіоналізму?

Тим часом Тимошенко поводилася як школярка, будь-яку відповідь підкріплювала виправдувальними рішеннями суду. Реабілітація в очах громадськості була її головним завданням в ефірі. Доповнювати чистоту Тимошенко перед законом мусила свита – живі символи справедливості: носій репутації головного правозахисника Сергій Головатий і "український комісар Каттані" (так в ролику БЮТи) Григорій Омельченко. Крім візуального навантаження цінність від останнього була не великою – набагато успішніше атаки відбивав би Турчинов, Матвієнко, Хмара або навіть Доній.

І ще залишилося одне питання до представників того, що до 8 березня називалося "Команда озимого покоління". ЦЕ – ваш стиль роботи? Або вас Пінчук з російськими іміджмейкерами примушує битися в нерівному бою, де пенальті можливі тільки в одні ворота? Вас, хвалених селфмейдменів, які (можна померти зі сміху) вистояли на 10-літньому морозі і прийшли рятувати суспільство від "перефарбованих політиків комуністичної епохи" (тираж листівки 120 000 примірників). Це ваші слова? Якщо говорити по-науковому, то ви використовуєте схему протекціонізму. Якщо по-простою, то поступаєте, м'яко кажучи, підло. Може, ще 10 років під сніжком посидите?

Тому ще один підсумок подій п'ятниці – раптова смерть міфа про КОП. У очах тієї частини адекватної публіки, яка купилася на перше враження про "молодих і перспективних".

А вбивчий вердикт цьому нерівному протистоянню поставили провідні журналісти, опитані УП. Чи зміг глядач прочитати ці символи і почути аргументи Тимошенко? Допомогти цьому мусило ще одне бездарне рішення ICTV – пустити передачу 8 березня о 21-00. У нашій країні, просто завдяки давній традиції, багато хто вже сидить не стільки за столом, скільки під ним. І, можна сподіватися, дійство це стало надбанням гурманів. Які і так все зрозуміли.
_________________
NB: Про те, як би Фрейд витлумачив вітчизняні політичні скандали, як використовують соціологію, щоб "мочити" Ющенка, чому Кучма соромиться "За ЄдУ", які наслідки матиме тимчасова відпустка Омельченка, читайте в новому політичному проекті П.П.П.


__________________
NB. Про те, як і хто розігрує "російську карту", у кого який адмінресурс, хто може допекти Кисельова, про всі подробиці передвиборчого туру Юлії Тимошенко, про те, як скидали Грача, скільки журналістів йде у парламент, під яку музику виходить до виборців Кучма, про все це читайте у новому розділі "Української правди" ВИБОРИ 2002