У Ющенка вкрали спікера?

3 перегляди
Четвер, 23 травня 2002, 22:32
У четвер парламент стояв у одному кроці від обрання спікера. Ім'я котрому мало би бути Роман Безсмертний. Зірвалося. "Кидалово" сталося у найтоншому місці павутини відносин четвірки - між комуністами та "Нашою Україною".

Передісторія така. Після тижневих консультацій лідери чотирьох фракцій не змогли остаточно порозумітися та внесли два пакети кандидатур: комуністичний (Мартинюк-Безсмертний-Тимошенко) та "нашоукраїнський" (Безсмертний-Мартинюк-Ніколаєнко). Все одно сума реальних голосів від чотирьох фракцій давала сумнівни шанси на обрання. Тому і комуністи, і блок Ющенка мусили шукати додаткові бюлетені для гарантованої перемоги.

Компроміс полягав у тому, що сторони погодилися на бартер: КПУ дає 60 своїх голосів за пакет "Безсмертний-Мартинюк-Ніколаєнко" в обмін на 108 за "Мартинюк-Безсмертний-Тимошенко".

У КПУ були вигідніші умови – їх пакет голосувався першим. Однак безумовні шанси мав Безсмертний. У "Нашої України" і впливу побільше буде, і перспективи на 2004 рік переконливіші. За Безсмертного могли б проголосувати деякі позафракційні на кшталт Плюща, Гавриша, Сташевського та навіть деякі "єдуни". Ще перед голосуванням у кулуарах на власні очі можна було побачити, як Ющенко особисто просив одного із харчоблоківців віддати голос за цей пакет.

Але "хтось" "когось" кинув. Одні, зрозуміло, тикають пальцем на інших. Хронологія, відновлена зі слів представників "Нашої України", вказує на комуністів. Ющенко без конкретики повідомив з парламентської трибуни про "порушення домовленостей". У свою чергу лідер КПУ Симоненко подачу прийняв. Комуністичний вождь підхопив цю фразу і далі в коментарях журналістам назвав її "самокритичною": мовляв, Ющенко сам визнав, що не дотримався слова.

Представники ж "Нашої України" всі як один стверджують, що обіцяне виконали: 108 бюлетенів від фракції передали комуністам за 10 хвилин до закінчення голосування. Однак у скриньці знайшли тільки 151 бюлетень: 149 "за" та 2 "проти". Після того, як скриньки закрили печатками та понесли рахувати голоси, на засідання лічильної комісії прийшли два комуністи. Депутати вимагали прийняти ще 68 бюлетенів, які начебто вони не встигли вкинути.

Питання в тому, як так сталося, що КПУ не вистачило часу. Їх версія в тому, що фракція Ющенка спеціально принесла бюлетені так пізно. У "Нашій Україні" абсолютно впевнені в іншому – це комуністи свідомо затягнули час. Оскільки, зрозумівши в момент голосування, що їх пакет не проходить, у такий спосіб вони вирішили відмовитися виконувати своє зобов'язання перед блоком Ющенка. Кажуть, що за секунду до того, як урни були апломбовані, біля них спокійно прогулювалися комуністи з пачками бюлетенів.

Більше того, розрахунок показує, що КПУ не вкинула… свої власні бюлетені. 21 соціаліст + 22 шанувальника Тимошенко (саме стільки було на сесії у четвер) + 108 "нашоукраїнських" - виходить рівно (!) 151 бюлетень. Саме стільки було у скринці.

Що відчував у четвер Ющенко? На такі випадки у лідера "Нашої України" є власноруч створений "перл": "Ми грали в шахи, а з нами – в "чапаєва".

Безсмертний красиво обирався спікером. Можливо, він набрав би 230 голосів. Перед цим Ющенко викрутив руки Рухам, змусивши їх проголосувати за комуніста – щоб КПУ, у свою чергу, дали 60 необхідних бюлетенів. Кажуть, зранку на засіданні "Нашої України" Ющенко попередив, що пропонуватиме залишити фракцію тим депутатам, які не підтримають внесені пакети. І вже в обід Геннадій Удовенко, страшенно ображений зневажливим ставленням усередині фракції, мирно розповідав журналістам: "Своїми діями Рух не розвалюватиме "Нашу Україну".

Розповідають, що підтримати Безсмертного з лікарні (!) до парламенту прийшли двоє хворих членів "Нашої України": Слава Стецько та Вадим Трофименко. Все йшло до того, що фуршет, за легендою, замовлений "Єдою" у готелі "Київ", мала скуштувати "Наша Україна". І ось в останній момент таке…

Дії комуністів можна пояснити різними мотивами. Можливо, подіяли "аргументи" Банкової – напередодні Симоненко годину спілкувався з Кучмою. Щоправда, третій номер передвиборчого списку "Єди" Катерина Ващук запевняла в кулуарах, що "Петро Миколайович не продаються". А вона має добре знати, оскільки Симоненко – її сват.

Можливо, впливала внутрішньопартійна ситуація. У суботу має відбутися з'їзд Компартії. І хай у КПУ запевняють, що розглядатиметься тільки одне питання - "єдності комуністичного руху після того, як Конституційний суд визнав неправовим рішення президії Верховної Ради про заборону Компартії". Однак порядок денний формується під час самого з'їзду. І ніхто не гарантує, що "раптом" не постане питання керівництва єдиної партії. А якщо постане, то, знову ж таки, ніхто не гарантує одноголосного переобрання Симоненка – якщо КПУ програє пакет "Мартинюк-спікер".

Що буде далі? В четвер після закриття сесійного засідання політрада "Нашої України" вирішила: в п'ятницю піти тим же шляхом. Знову два таких самих пакети. Комуністам свої 108 голосів віддадуть в першу чергу – тоді нарешті буде абсолютно ясно, хто кого "кинув" у четвірці.

Після засідання фракції розлюченим вискочив лідер УНР Юрій Костенко, не набагато щасливішим виглядав і Петро Порошенко. Зрозуміти можна – вони два провідних лобіста співпраці з "Єдою", яка готова віддати їм віце-спікерські крісла.

Головний же прихильник союзу "Нашої України" з Банковою Володимир Щербань вже майже пішов від Ющенка. На засіданні фракції зранку він був єдиний, хто виступив проти знакового рішення - виключати всіх, хто буде брати бюлетені при голосуванні за пакет "Єди"-СДПУ(О).

У п'ятницю в "Нашої України" може бути остання можливість обрати свого спікера. Наступного тижня принципи комуністів не стримуватимуться передчуттям з'їзду. Та й "Єді", подейкують, до 226 голосів залишилося зібрати близько 10 мандатів. Джерела у фракції влади повідомляють, що поки офіційного пакету немає, однак найбільш реальним є такий: "Литвин-Васильєв (лідер підгрупи Партії регіонів)-Зінченко".

Недостачу голосів можуть перекрити п'ять ймовірних перебіжчиків з "Нашої України". Окрім Щербаня називають прізвища, наприклад, Олександра Буряка і Тараса Довгого, які мають у "Єді" найближчих родичів. Однак, очевидно, ця втрата можлива уже після провалу Безсмертного.

Ставки дуже великі. Спікер Безсмертний – це майбутнє Ющенка. Спікер Литвин – це майбутнє Литвина. А також спокійна пенсія Кучми.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua