Замість імпічменту Кучма хоче розпустити парламент

Вівторок, 18 червня 2002, 10:35
Глава держави, президент України Леонід Кучма виступив у вівторок вранці у Верховній Раді зі щорічним посланням.

Кучма, представляючи у парламенті своє послання "Європейський вибір", закликав депутатів до спільної роботи. Зазначивши, що це - перший його виступ перед новою Верховною Радою, глава держави закликав "почати з чистого листа".

"Майбутні два з половиною роки нам з вами так чи інакше доведеться працювати разом, і ми не зможемо зробити нічого, якщо направимо свої зусилля на конфлікти і протистояння. У нас у вами дуже багато роботи", - сказав глава держави, закликавши парламентаріїв "до спільної роботи".

Кучма, висловив згоду з необхідністю існування механізму імпічменту як засобу парламентського контролю над діяльністю президента. Разом з тим він відзначив важливість створення механізмів, що дозволяють президенту розпускати парламент, якщо він не здатний створити дієздатну більшість.

За словами глави держави, "країні необхідна діюча парламентська більшість, об'єднана чіткою політичною програмою".

"Коли така більшість буде створена, я готовий обговорити з його представниками питання формування коаліційного уряду, включаючи кандидатуру прем'єр-міністра", - сказав Кучма.

Говорячи про процедуру імпічменту, Кучма визнав, що "нам, як демократичній країні, потрібен механізм парламентського контролю за діяльністю президента". "Справа парламенту - ухвалити відповідний закон, - сказав президент, додавши, - Але, погодьтеся, також потрібні і механізми, які дозволяють розпускати парламент, якщо він не здатний створити дієздатну більшість".

Глава держави висловив надію, що депутати зможуть ухвалити відповідні законодавчі рішення.

Держбюджет України на 2003 рік повинен бути сформований на новій податковій базі, заявив Кучма. Глава держави назвав "абсолютно неприйнятним" затримку з прийняттям Податкового кодексу.

За його словами, якщо поки немає можливості прийняти цей документ загалом, необхідно вводити його у дію поетапно. Президент також підкреслив, що прийняття Податкового і Митного кодексів - необхідна умова для вступу країни у Всесвітню Організацію Торгівлі.

Кучма назвав банківський сектор "найслабшим місцем української економіки". За словами президента, ставка банківських кредитів майже у 3 рази перевищує ставку Нацбанку.

"Я не бачу ефективних зусиль з боку Нацбанку у напрямі радикальної зміни ситуації", - сказав він.

Кучма висловився за необхідність кардинального зниження ризиків довгострокового банківського кредитування. Глава держави підкреслив, що змінити ситуацію у банківській сфері - загальне завдання для уряду і Верховної Ради.

Говорити про обраність голів обладміністрацій можна у тому випадку, якщо у цій системі будуть введені конструктивні противаги, заявив Кучма.

За словами глави держави, одним з напрямів адміністративної реформи в Україні повинне стати делегування "управлінських функцій зверху вниз, розширення повноважень регіонів і всебічний розвиток місцевого самоврядування".

Президент підкреслив, що реалізація цього завдання "повинна органічно узгоджуватися з проведенням в Україні адміністративно-територіальної реформи". "Необхідно, щоб уряд і Верховна Рада спільно визначилися у цьому питанні", - відзначив Кучма.

Він також висловив готовність обговорювати питання про виборність губернаторів у випадку, якщо будуть введені такі конструктивні противаги.

31 травня народним депутатам було роздане послання президента України до Верховної Ради під назвою "Європейський вибір". У документі головним завданням на наступне десятиріччя називається "остаточне облаштування" державної будови з метою створення "високорозвиненої, соціальної у своїй суті демократичної правової держави".

Послання президента містить 12 розділів, що становить 72 сторінки.

Друга книга послання "Про внутрішнє і зовнішнє положення України в 2001 році" містить таблиці й аналітичні оцінки положення в різних сферах життя країни.

Інтерфакс-Українаpowered by lun.ua