"Цей, як його... на "Ш"..."

Понеділок, 15 липня 2002, 18:50
Привітайте Черкащину з "м'ясним" есдеком. Це урок для всієї України

Про те, що результати виборів у 201-му виборчому окрузі на Черкащині будуть такими, тобто переможцем стане "темна конячка" Нестор Шуфрич, який на Шевченків край наче з неба звалився, нікому не могло наснитися і в страшному сні. Адже одні були переконані, що народним депутатом нарешті законно стане Микола Булатецький від "Нашої України", у якого вирвали з рук перемогу 31 березня; інші казали, що в лідери може вирватися і Наталя Вітренко, яку підтримує адмінресурс; дехто стверджував, що багато голосів набере екс-мер міста Володимир Олійник, за якого агітувала Юлія Тимошенко.

Тільки в понеділок зранку, коли стало відомо, що член СДПУ(о) Нестор Шуфрич набрав майже 30 відсотків голосів виборців і став переможцем, що другою стала Наталка Вітренко, а за опозиціонерів Булатецького та Олійника проголосувало більш як удвічі народу менше, аніж за есдека, за Олексія Марченка, який змагався з Булатецьким, віддали лише 7316 голосів "за", — це стало шоком. Адже виборці 201-го округу, які проголосували у березні за блок Віктора Ющенка найактивніше в області (33,5 відсотка), чомусь обрали однопартійця Віктора Медведчука. Одна жіночка так і сказала: "Я проголосувала за цього, як його... Ш".

Чому черкащани обрали колишнього депутата від Закарпаття, есдека, котрий спеціально під вибори очолив так звану Черкаську м'ясну компанію? На ці питання журналістів відповідав представник блоку "Наша Україна" Микола Булатецький, який виступив з аналітичною запискою обласного штабу "НУ". Ось що він сказав: "На відміну від виборчих комісій, я не можу визнати вибори такими, що відбулися. Для цього немає підстав — виборів 14 липня на 201-му виборчому окрузі не було, був базар, торгівля, купівля і продаж голосів за методою мережевого маркетингу. Адмінресурс без грошей уже не має достатнього впливу, діють лише гроші. Вибори в Україні сьогодні виграють не політичні партії і не влада, їх виграють корумповані синдикати, виборчі трасти і афери на довірі виборців. Те, що сталося в нашому окрузі, дозволила зробити влада, яка крізь пальці дивилася на скуповування крадених голосів. Перед цією системою виборчої корупції безсильними є виконавча і судова гілки влади, це вірус, проти якого ще немає вакцини. Це вірус втягнення в корупцію малозабезпечених громадян. Протидіяти йому може лише внутрішній імунітет.

Ми оскаржуватимемо результати цього "базару", на якому купувалися голоси виборців. Тому я звертаюся до генерального прокурора, міністра внутрішніх справ і голови Служби безпеки з вимогою провести розслідування бездіяльності правоохоронних органів на етапі підготовки та проведення підкупу виборців і притягти до відповідальності його організаторів, а також тих працівників правоохоронних органів, котрі забезпечували "законність". Результати вчорашнього (14 липня) підкупу виборців матимуть катастрофічні наслідки не лише для прикриття цієї операції. Учорашні результати з'явилися завдяки тим, хто продав свій голос і душу за 20 гривень. Не меншу відповідальність несуть і ті, хто не знайшов часу прийти на вибори. Байдужість громадян уже не вперше відкриває дорогу до влади тиранам і диктаторам. Саме завдяки цій байдужості Кучма залишається президентом, саме вона і гарантуватиме йому довічне президентство.

Черкащина, на жаль, не склала іспиту на демократію. Демократичний табір не усвідомив необхідності об'єднатися перед загрозою приходу до влади лівих радикальних демагогів або кримінально-корумпованого капіталу. Особисто мені залишається лише висловити жаль: мене поставили в умови, коли доводиться змагатися не лише з ворогами, а й із союзниками. Мене відверто засмучує те, що кандидат Олійник ініціював у своїх газетах, і намагався втягнути мене в уявну суперечку між Тимошенко з Ющенком. Сам факт його присутності на виборах перевів конкуренцію на 201-му окрузі в конкуренцію між лідерами блоків. У результаті висунення Олійника голоси демократичних виборців розділилися майже навпіл, тоді як елементарний підрахунок говорить про те, що я як єдиний кандидат не пропустив би до парламенту Вітренко, а Шуфричу не дозволив би реалізувати його схему. Прикро, що цього разу особисті інтереси переважили загальнонаціональні.

Хочу нагадати, що наступні вибори у нас президентські. Я звертаюся сьогодні до тих, хто вчора продав свій голос, до тих, хто залишився байдужим і не прийшов на вибори із застереженням, — так, як вчора купили 201-й округ, завтра київський шеф пана Шуфрича по СДПУ(о), глава президентської адміністрації Медведчук захопить всю Україну.

Застереження адресую насамперед Олійнику і Тимошенко: відкиньте особисті амбіції так, як роблю це я, — на президентські вибори ми мусимо вийти з єдиною кандидатурою. На гіркому досвіді Черкащини мусить вчитися вся Україна".

Як каже Микола Булатецький, ніякі політичні партії, жодні ЗМІ не відіграли в Черкасах ніякої ролі. На цей округ пішло приблизно 2 мільйони гривень, і Микола Іванович має достатньо свідчень виборців про те, що їм невідомі люди пропонували по 20 гривень, якщо вони проголосують за Шуфрича, плюс 20 преміальних. Такі свідчення накопичуються.

"А подивіться, як майже одностайно проголосували за Наталю Вітренко курсанти Оршанецького навчального центру Прикордонних військ України та Черкаського пожежного інституту. В останньому нині канікули, але командування скликало 1 500 курсантів, аби вони обов'язково проголосували. І ці молоді люди, яким будувати нову державу, зігнуті й принижені, голосували так, як їм сказали. При цьому молодь з мого штабу спілкувалася з курсантами, так ті розповіли, що їх змушували ставити на бюлетенях ще й відбитки пальців — на всяк випадок, щоб не було вільнодумства", — обурювався Булатецький.

Варто зазначити, що він мав на Черкащині значну підтримку засобів масової інформації, але 20-гривневі купюри вирішили все. "Людей загнали у злидні, і вони змушені були брати ці гроші", — каже пан Микола. Є села, де з 300 виборців 200 голосів віддано за Шуфрича. У Каневі одна жінка двічі приходила на виборчу дільницю і просила, аби приїхали до її хворої мами, бо вона ж отримала 20 гривень і хоче "чесно" за них проголосувати.

На прес-конференції Микола Булатецький заявив також, що він має намір об'єднати свої зусилля з Володимиром Олійником у боротьбі "проти такої сатани". Питання про вибори у 201-му окрузі збирається винести на сесію Черкаської міської ради і тамтешня фракція "Нашої України".

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування