Операція "Ц" та інші плани Томенка

1 перегляд
Вівторок, 16 липня 2002, 15:55
Багатьом політикам, а насамперед народним депутатам, варто повчитися у Миколи Томенка публічності. На тлі спокійної кабінетної роботи більшості комітетів нової Ради він у рекордно короткі строки проводить гучну революцію в Нацраді, а тепер публічно готується до нових переворотів в інформаційному просторі України.

Так, об'єктом чергового хрестового походу парламентарія-політолога стане політична цензура на телебаченні. Як приклад керівник комітету з питань свободи слова навів той факт, що на деяких каналах існує "письмова заборона" цитувати …керівника комітету з питань свободи слова. Журналістам, що насмілилися розказати про подібні випадки та подати відповідні документи, виплачуватиметься грошова премія.

Її сума ще поки не затверджена, однак, за словами Томенка, становитиме приблизно 5 тисяч гривень. "Комітет захищатиме і винагороджуватиме таких журналістів", говорить народний депутат. Проте, судячи з усього, трудівників камери та мікрофона, для яких призначалася ця новина, на прес-конференції Томенка не було. Більшість провідних загальнонаціональних телеканалів, здається, точно слідували розпорядженню, про яке говорив політолог.

Проте, крім цензури, в комітета є ще багато інших планів, в тому числі і законодавчих. На наступній сесії Верховної Ради (орієнтовно до листопада) має бути розроблений проект Інформаційного кодексу України. За словами Томенка, в ньому журналісти ЗМІ всіх форм власності, творчий і технічний персонал отримають рівний статус. Крім того, комітет фактично "стоїть" перед новою редакцією всіх базових законів про теле- та радіомовлення, про друкарські засоби масової інформації тощо.

Буквально вже в цю середу Томенко має намір розібратися з телерекламою. Під час круглого столу, на який запрошені президенти загальнонаціональних телекомпаній, планується обговорити питання впорядкування рекламного ринку. На думку депутата, телевізійники мають чітко уясняти, що пряме порушення закону про рекламу (наприклад, коли 1+1 посередині фільму показує комерційні ролики) буде належно відреаговано з боку оновленої Нацради. Разом з тим, комітет має намір представити Верховній Раді ще й оновлену версію закону про рекламу.

Ще один напрям, над яким працюватиме комітет, це контроль над тим, що сьогодні відбувається в Національній телекомпанії та Національній радіокомпанії. Найвірогідніше, у вересні буде заслуханий звіт керівників цих компаній, а на розгляд Верховної Ради комітет подасть законопроект, згідно з яким кандидатури керівників цих структур вноситиме президент, а затверджуватиме парламент. Крім того, Томенко передбачає, що "досить швидко" буде здійснене роздержавлення НТКУ і переведення її в режим суспільного мовлення.

Ще одна рутинна справа, з якою комітет хотів би розібратися на наступній сесії, це питання спростувань в ЗМІ. За словами Томенка, восени депутатам запропонують закон, в якому будуть прописані норми спростувань інформації, поданої в ЗМІ, аби запобігти іноді анекдотичним, а іноді і сумним історіям, коли одне мас-медіа може наплювати на рішення суду, а інші вимушені виплачувати нібито потерпілій стороні астрономічні суми.

Комітет з питань свободи слова також впритул займеться висвітленням в ЗМІ роботи депутатів в сесійному залі. Як відомо, Верховна Рада 331 голосами ухвалила рішення про те, що її друга сесія має належно висвітлюватися. Однак, як відомо, аналогічне рішення було ухвалене і щодо першої сесії, але нічого з того не вийшло. Томенко сподівається, що до вересня все ж вдасться вирішити всі організаційні питання, аби постанова виконувалася. За його словами, крім щоденника роботи Верховної Ради, на першому національному нас чекає ще 45-хвилинна програма, що виходитиме в прямому ефірі, де будуть представлені всі фракції парламенту.

Крім усього цього, комітет надаватиме посильну допомогу в розслідуванні вбивств журналістів Георгія Гонгадзе та Ігоря Александрова. Відповідаючи на питання журналістів, Томенко розповів, що восени його комітет проведе відкрите засідання в Донецьку, де буде обговорюватися справа Александрова. А щодо справи Гонгадзе народний депутат сказав, що у зв'язку з активізацією нового Генпрокурора вони поки "вирішили не заважати прокуратурі працювати", а на вересневій сесії ПАРЄ, де розглядатиметься це питання, європарламетарії зможуть ознайомитися і з точкою зору парламентського комітету з питань свободи слова.

Отже, планів у комітету купа. Подивимося, як вони реалізовуватимуться.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"powered by lun.ua