Партнерський збір УП. Задонать на дрони та РЕБи

Янукович: академік, парашутист, рецидивіст?

Понеділок, 18 листопада 2002, 09:00
"Конкретний" кандидат у нові прем'єри Віктор Янукович – великий регіональний лідер, але все ж досить маловідома фігура на теренах України. Губернатор третьої хвилі "донецьких", причому губернатор-довгожитель, на своїй посаді він вже шостий рік. Чи то партнер, чи то просто представник Рината Ахметова у владі. Жорсткий начальник, чутки про подвійну судимість якого у переддень випробування Верховною Радою, здається, поширюються швидше швидкості світла.

Спробуємо додати фарб і деталей у портрет можливого десятого прем'єра України.

Цифри

Народився майбутній донецький губернатор у містечку Єнакієво 9 липня 1950 року. Янукович не тільки старший на 4 роки, але й фізично крупніший за своїх тезок – Ющенка і Медведчука - при зрості у 195 см він важить 115 кг.

А ось у чому поступається Янукович обом Вікторам, так це у всенародній популярності: за результатами нещодавнього опитування Центру Разумкова,
повністю підтримують донецького губернатора 2,3%, окремі дії – кожний десятий, 17,5% – не підтримують. Не знають, хто такий Янукович, понад 60% громадян України.

Проте крім зросту й ваги у донецького губернатора є й інші козирі. Вражає офіційний інтелектуальний багаж кандидата у прем'єри: у Януковича дві вищих освіти, не рахуючи гірничого технікуму. У 1980 році він закінчив Донецький політех, у 2001 – факультет міжнародного права Української академії зовнішньої торгівлі. Докторська дисертація донецького губернатора присвячена питанням управління розвитку інфраструктури великого промислового регіону.

На сьогоднішній день Янукович – тричі академік: академік Каліфорнійської міжнародної академії науки, освіти, індустрії та мистецтв, чинний член Академії економічних наук України і член-кор Транспортної академії України. Різнобічно розвинений губернатор написав понад 50 наукових праць (щоправда, деякі з них – у співавторстві).

"Трудову діяльність" Янукович почав як простий радянський парубок з простої радянської сім'ї у 19 років, заступивши газовиком на металургійний завод у рідному місті. Через 7 років він посів першу керівну посаду – очолив автобазу "Орджонікідзевугілля". Як згадує донецький губернатор, свою роль у зміні його виробничих інтересів зіграла гримуча суміш: "Весна, тепло, листя на деревах свіже, бензином пахне…".

Захопившись автотранспортом, Янукович продовжував працювати на керівних посадах у різних структурах цієї сфери: "Донбастрансремонт", "Укрвугілляпромтранс",
"Донецькавтотранс". Як відзначали експерти, у самій Донецькій області про бізнес Януковича знали мало: там не було нічого "яскравого".

До обладміністрації Янукович прийшов у 1996 році, і вже через рік указом президента був призначений на посаду губернатора області. Відвідуючи Донецьк у 1998 році, Кучма сказав, що Янукович буде працювати на своїй посаді стільки, скільки гарант буде перебувати на своїй. У принципі, так і вийшло – працюючи губернатором вже шостий рік, Янукович істотно виділяється своїм довгим урядуванням на фоні інших чиновників, яких призначає президент.

Як повідомляє офіційний сайт Донецької обладміністрації, завдяки законодавчим ініціативам губернатора, за останні 3 роки в економіку області було інвестовано понад 1 мільярд доларів.

Янукович - кавалер трьох орденів, володар багатьох відзнак. За підсумками 2000 року у рамках програми "Людина року" він був визнаний "Регіональним лідером року". Саме на врученні цієї нагороди Янукович пообіцяв країні: "Донбас порожняк не гонить". Крім того, у тому ж році експертна рада Російського біографічного інституту запропонувала відзначити заслуги донецького губернатора у справі зміцнення зв'язків Росії й України.

Ще Янукович має два знаки "Шахтарська доблесть" і три знаки "Шахтарська слава", ордени Святого преподобного Нестора-літописця Києво-Печерського (1998), Святого князя Володимира (1998), Святого Даниїла Московського.

Восени 2002 року до своїх регалій (всі перераховувати довго – тим, хто цікавиться, рекомендуємо відвідати офіційну сторінку Януковича), він додав звання "народного посла України", яким була відзначена вже міжнародна значущість донецького губернатора. Крім того, у жовтні цього року Янукович очолив Міжнародний конгрес земляцтв донбасівців.

Проте, парадний Віктор Федорович Янукович – це тільки частина Януковича, який при сприятливому парламентському розкладі може очолити Кабмін. Є ще й інші "аспекти" донецького губернатора, можливо, більш цікаві.

Улюблені методи роботи

Мабуть, Янукович – саме той випадок, коли краще, ніж сам про себе, не скажеш. Щоб ні у кого не було жодних сумнівів.

Так, у нещодавньому інтерв'ю "Київському телеграфу", донецький губернатор прямо сказав: "У роботі дрібниць не буває. І якщо мені хтось буде заважати… Я, звичайно, намагатимуся бути переконливим". І трохи нижче про стиль своєї роботи: "Я за своєю натурою не агресивний".

Однак, "неагресивність" абсолютно не заважає донецькому губернатору, за його власним висловом, "розпеченим залізом випалювати" вияви корупції у своєму регіоні.

New York Times називає стиль керівництва Януковича в області "візантійським", а самого губернатора "жорстким".

Як відомо, найяскравішим прикладом управління областю по-донецьки була парламентська кампанія-2002 та її результати: Донбас виявився єдиним регіоном у країні, де нелюба нікому "Єда" стала лідером гонки, у той час як кількість порушень 31 березня просто не піддавалася обліку.

Ось якою, у принципі, є взаємодія влади з електоратом – вустами губернатора (про "тріумфальні" результати референдуму 2000 р. і президентських виборів 1999 р.): "Відповідь дуже проста – цілеспрямована, багаторічна робота керівників всіх рівнів з людьми. Вона дозволяє з усмішкою сприймати розмови про можливу фальсифікацію підсумкових результатів" (інтерв'ю "Дзеркалу тижня", 2001 р.).

Готуючись до парламентських виборів, Янукович не приховував оптимізму: "Я впевнений, Донбас гідно пройде вибори. Його депутатський корпус буде командою найкращих. Повірте, така команда формувалася не один рік. І вона на ділі покаже свою працездатність".

Про відносини з президентом

Багато хто задається питанням, якщо Янукович прийде у Кабмін, як будуть будуватися його відносини з гарантом й адміністрацією президента. Прогнозувати це досить складно, однак ще на початку року Янукович відкрив журналові "Губернатор" велику таємницю: коли йому "таланить" розмовляти з Леонідом Даниловичем, у нього виникає бажання говорити з президентом, "як з давнім близьким знайомим". "І це бажання народжується у мені від нього, від Леоніда Даниловича, від його особистих якостей. Я не почуваю перешкод, не бачу стіни між нами для щирого викладу своїх думок, висловлення тривоги".

Про відносини з Ахметовим

Утім, можливо, що людиною № 1 в Україні для Віктора Януковича все-таки є не гарант Конституції, а "гарант" Донецька Ринат Ахметов. У пресі кандидат у прем'єри всіляко відхрещується від прямих зв'язків з Ахметовим. Якщо вірити словам Януковича річної давнини – обидва вони "самостійні фігури", і ніхто не "претендує на те, щоб контролювати ті чи інші процеси, які відбуваються в Україні". Однак, говорячи особисто про Ахметова, Янукович визнає: "Це людина, яка займає активну життєву позицію і вміє приносити користь людям, регіонові".

Восени цього року, відповідаючи на питання про охолодження стосунків із власником "Шахтаря", донецький губернатор сказав: "Ринат Леонідович теж досить інтелігентна й мудра людина, яка не дозволяє собі нетактовних кроків не тільки стосовно мене, але й щодо всіх оточуючих. Тому конфлікту у нас не може бути за визначенням".

Про себе

Є в Януковича одна риса, яка ріднить його з президентом, – донецький губернатор, як він сам говорить, теж "не політик". Скоріше вже спортсмен: за власним зізнанням, він уміє керувати не тільки автомобілем, але й літаком. Однак і це ще не все: Янукович стрибає з парашутом. "Я взагалі реаліст і ніколи не тікав від змагань, багато займався спортом, тому не вважаю себе слабшим за когось або дурнішим, але вважаю, що шанси є в багатьох вийти на політичну арену, показати результат і стати чемпіоном — я образно кажу", сказав він в інтерв'ю на американському радіо.

Темні плями

На відміну від офіційної біографії можливого прем'єра, підкладка його життя становить значно складніше питання. У загальних рисах відомо, що дитинство у майбутнього губернатора було складне. Народився Янукович у родині гірника, але коли йому було трохи більше двох років, померла його мама. За деякими даними, якийсь час він провів у дитбудинку. Сам донецький губернатор розповідає, що "голодно і холодно" жив із бабусею у тісному флігелі три на чотири метри. У шкільні роки на товарняках їздив пасти коней. Узагалі ж робив себе сам.

Питання тільки – як?

Природно, сліди того, що в Януковича, можливо, за плечима є кілька судимостей, в офіційних джерелах відсутні. Однак чутки про кримінальне минуле донецького губернатора циркулюють з разючою завзятістю. Відкрито про них стали говорити у зв'язку з можливим висуванням кандидатури Януковича на посаду прем'єра.

Так, Володимир Малинкович просто благав президента не підписувати подання з прізвищем Януковича, поки останній привселюдно не спростує цю інформацію. Юлія Мостова у ДТ згадала про дві судимості губернатора і те, що, за оперативними даними, кличкою в Януковича було дивне слово "Хам" (що взагалі то вписується у "переконливість" його фігури).

Деяку інформацію про кримінальний досвід майбутнього прем'єра (?) почерпнув донецький журналіст Володимир Бойко, потрапивши до в'язниці завдяки сприянню місцевих податківців (уривок з бесіди зі співкамерником, надруковано літом в "УК"):

"Дядя Коля, а я от якось чув, що губернатор наш Донецький мав дві судимості, правда це чи ні?
- Ну, скільки судимостей було в Януковича, я не знаю, а сидів він тільки один раз – на 52-й зоні в Єнакієво.
- Так це ж "сувора" зона.
- А тоді вона була ще зоною загального режиму. Янукович, будучи директором плодоовочевої бази, прокрався й одержав шість років по 86-1 за розкрадання в особливо великих. Правда, вийшов достроково, здається через чотири роки, за рекомендацією кума.
- А хто кумом був?
- Не пам'ятаю, а начальником – начебто Льовочкін, що зараз усю виправну систему у країні очолює.
- Це чи не той, чий син у помічниках президента ходить?
- А біс його знає, я політикою не цікавлюся."


(Від УП: Льовочкін-молодший, перший помічник президента, вважається людиною "донецьких" в АП, а Льовочкін-старший дійсно відає зараз усіма пенітенціарними закладами України).

У цій версії є деяка невідповідність дійсності: Янукович очолював не овочеву, а автобазу, однак така помилка, схоже, суті історії не змінює.

Сам Янукович іноді згадує про "найважчий період" у житті, коли йому довелося зіштовхнутися з "несправедливістю". Тоді "доля звела мене з Георгієм Тимофійовичем Береговим, льотчиком-космонавтом, двічі Героєм Радянського Союзу. Він був депутатом Верховної Ради СРСР по місту Єнакієве, а я — його помічником і довіреною особою. Дякую долі за те, що ми зустрілися. Ця неабияка людина допомогла мені вистояти, багато в чому стати таким, яким я є". Утім, цілком імовірно, що мова йде про інший епізод з життя Януковича. Однак, у відполірованих біографіях Віктора Федоровича згадок про співробітництво з Береговим не знайдеш.

Ось такий він – донецький лідер із складним минулим, потужним сьогоденням і поки усе ще невизначеним майбутнім.

Читайте також:

КУЧМА ЗВІЛЬНИВ КІНАХА І ВНІС ЯНУКОВИЧА

Янукович - новий прем'єр?

Марчук топить Кінаха

Янукович і Кінах виходять у фінал

Спільний ворог

Янукович стартує в прем'єри

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
09:36
У Держдепі пояснили, чому США не оголошували про постачання ATACMS Україні
09:32
Ціни на нафту зросли на тлі побоювань ескалації конфлікту на Близькому Сході
09:30
Європарламент вважає, що Угорщина "не зможе надійно виконувати" свою роль на чолі Ради ЄС
09:25
відеоНе встиг випустити жодної ракети: Сили оборони спалили російський "Бук-М1"
09:24
У США заявили, що Китай "обрав сторону" і не претендує на нейтралітет у війні РФ проти України
09:16
На Черкащині через атаку РФ пошкоджено об’єкт критичної інфраструктури
09:08
Європарламент у боротьбі з відмиванням грошей схвалив ліміт готівкових платежів у 10 тисяч євро
09:04
За "злив" позицій ЗСУ настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП арештували без права застави
08:46
Білий дім відреагував на вето Росії в ООН щодо нерозміщення ядерної зброї у космосі
08:43
Навіщо на фронті потрібні засоби РЕБ, чому їх критично не вистачає, чим це загрожує військовим
Усі новини...