Президентська гонка: грудень 2002

Субота, 28 грудня 2002, 11:35
Якби Україна обирала собі президента перед Новим роком, то звичайно ж, одним туром вона не відбулася б. Здогадатися, що першим фіналістом став би Ющенко, - не складно. Але хто був би його найближчим переслідувачем – справа менш ясна. Тим більше, що висловлення загальнонародної підтримки під час соціологічних опитувань і реальне поводження "електорату" на виборчих дільницях – це, як виявилося, дві великі різниці.

Кінець 2002 року – дуже важкого для українського президента – не приніс особливого полегшення. Більшість, що старанно конструюється АП, вмерла, а судячи з опитувань громадської думки, більше 52% співгромадян вважають за доцільне піддати гаранта процедурі імпічменту (ще місяць назад таких було близько 48%). А за рівнем "недовіри" Кучма конкурує тільки з Наталією Вітренко (57,2% і 56,4% відповідно). Абсолютно вірять нинішньому президентові лише 6,8% опитаних.

 
 
Отже, проект "новий Кучма", обіцяний виборцям у 1999 році, схоже, у 2002 році себе вичерпав – ще більше скандалів і обвинувачень, ніж за останні 2 роки, народ навряд чи витримає. Тому з кожним днем актуальнішим стає питання про спадкоємця і про те, за кого люди готові проголосувати без підготовчого піар-обстрілу.

Судячи з більш "м'якого" рейтингу підтримки, Ющенко - лідер все ще безумовний, хоча за місяць він істотно втратив: абсолютна підтримка "з'їхала" з 29,3% до 24,6%, проте не підтримувати стало майже на 7% українців менше – 32,2% на кінець року. Цікаво, що в інших опозиціонерів такого різкого падіння показників не спостерігається. Можна припустити, що проблеми опозиції останнього часу рядові жителі нашої країни записують на рахунок власне екс-прем'єра.

 
 
Нижче – список основних народних улюбленців з індексами рівня підтримки/відсутності підтримки

Віктор Ющенко 24,6 32,2
Петро Симоненко 14,2 47,5
Юлія Тимошенко 11,7 53,4
Олександр Мороз 11,0 42,3
Анатолій Кінах 11,0 29,3
Віктор Медведчук 7,8 47,8
Леонід Кучма 6,8 57,2
Олександр Омельченко 6,7 36,8
Володимир Литвин 6,6 46,5
Віктор Янукович 5,6 27,1

Присутність у першій п'ятірці екс-прем'єра Анатолія Кінаха – хвіст популярності, що тягнеться за ним з часів прем'єрства.

 
 
Однак, коли потенційним виборцям пропонують визначитися зі своїми електоральними уподобаннями, на випадок, якщо б вибори відбулися найближчої неділі, розташування основних фігур українського політикуму трохи змінюється. Адже одна справа – "підтримувати", а інша – бачити улюбленого політика президентом. Може саме цим пояснюється істотне зниження "президентського" рейтингу Симоненка, Тимошенко і Мороза (у порівнянні з рейтингом підтримки).

Віктор Ющенко 22,2
Петро Симоненко 10,2
Юлія Тимошенко 6,3
Віктор Медведчук 5,9
Олександр Мороз 4,6
Віктор Янукович 4,0

 
 
Чим запам'ятався рік, що йде, українцям? В основному – негативом. Більше половини опитаних відзначили, що цього року погіршилася ситуація зі злочинністю, майже 45% - проблеми міжнародного іміджу України. 42,5% відчули погіршення ставлення влади до звичайного громадянина. На 1% менше респондентів скаржилося на погіршення матеріального становища.

Обмеження громадських свобод турбувало меншу кількість опитаних, але цифри теж досить цікаві: проблеми з демократією відзначили 26,8% опитаних, поширення цензури і тому подібних явищ – 28%.

Від наступного року кожен п'ятий чекає поліпшення матеріального благополуччя і виправлення зовнішньополітичних помилок. Всі інші моменти особливого оптимізму не викликають.

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 16 по 24 грудня 2002 року у всіх регіонах України. Опитано 2010 респондентів у віці з 18 років у 123 населених пунктах України. Похибка вибірки 2,3%.powered by lun.ua