Польща розчарувалася і в Україні, і в її опозиції – німецькі політологи

Четвер, 16 січня 2003, 10:58
Заяви про активне партнерство Польщі та України часто залишаються лише риторикою, вважають німецькі політологи.

Зокрема, відомий німецький політолог Клаус Бахманн, констатує, що відчуження між Польщею та Україною постійно зростає. У статті "Розчароване кохання", яка днями була опублікована в одній з німецьких газет, він звертає увагу на те, що, незважаючи на взаємні запевнення у "стратегічному партнерстві", між обома країнами залишається чимало нерозв’язаних проблем.

Серед прикладів тут можна назвати навіть банальну суперечку навколо Личаківського кладовища в Львові. Водночас іще зовсім нещодавно офіційна Варшава проводила підкреслено проукраїнську політику, сподіваючись, що Київ стане потужною противагою Москві. Тепер, як зауважують німецькі політологи, полякам довелося повернутися до реальнішої оцінки ситуації.

Кай-Олаф Ланґ із берлінського Фонду науки та політики пояснив: "На мою думку, протверезіння в Варшаві настало через те, що нині зовсім незрозуміло, яким шляхом Київ рухатиметься далі". Кай-Олаф Ланґ наголосив, що свого часу в окремих питаннях Польща проводила навіть більш проукраїнську політику, ніж сама Україна. Тим більшим було розчарування, коли поляки побачили, що українці недостатньо відстоюють свої інтереси, наприклад, у питаннях транзиту російських енергоносіїв на Захід.

Крім того, як зауважив політолог Клаус Бахманн, поляки виявилися розчаровані українською опозицією, яка залицяється з олігархічними структурами замість того, щоб обрати польський шлях розвитку.

Щодо подальших причин змін у відносинах між Варшавою та Києвом Кай-Олаф Ланґ сказав: "До змін в українсько-польських відносинах призвело покращення клімату між Варшавою та Москвою. Крім того, свою східну політику Польща, як майбутній член Європейського Союзу, тепер повинна проводити з огляду на Брюссель".

Однак це зовсім не означає, що Польща може повністю відвернутися від України. Більше того, на думку німецьких політологів, Варшава й надалі повинна відігравати роль "адвоката" України в Європі. Кай-Олаф Ланґ говорить: "Найважливіша роль Польщі відносно України полягатиме в тому, щоб привернути більшу уваги до Києва з боку країн Європейського Союзу, в тому числі й Німеччини".

Останнім часом Берлін дійсно став більше цікавитися Україною, хоча німецька зовнішня політика й надалі залишається сильно орієнтованою на Росію, вважає Кай-Олаф Ланґ. На його думку, важливо також підвищити інтерес Франції до України. І тут Польща, яка має надзвичайно добрі контакти з Парижем, теж могла б узяти на себе роль посередника. Хоча це дуже складне завдання, яке вимагає неабиякого вміння, наголосив німецький політолог Кай-Олаф Ланґ.

Радіо Свободаpowered by lun.ua