Вашингтон стурбований падінням України в обійми Росії

Субота, 18 січня 2003, 15:39
США, ймовірно, завершать перегляд американської політики стосовно України й президента Леоніда Кучми до кінця січня. Про це з посиланням на "варті довіри джерела" повідомляє з Вашингтону радіо "Свобода".

"Слід нагадати, що на початку лютого президент США повинен передати на розгляд Конгресу проект бюджету на наступний рік, який, як це було й минулими роками, охоплює також і асигнування на американську урядову допомогу Україні", - зазначає "Свобода".

У рамках перегляду політики стосовно України Вашингтон висловив стурбованість поведінкою українського президента щодо продажу зброї Македонії та особливо Іраку, щодо проблем зі свободою мас-медіа та демократичних і ринкових перетворень. "Днями до цього списку внесено також побоювання щодо економічного, й зокрема енергетичного узалежнення України від Росії", - повідомляє радіостанція.

Днями, виступаючи у впливовій американській установі – Фонді міжнародного миру Карнегі, посол США у Росії Александер Вершбоу заявив: "Росія певною мірою сприйняла теперішні напруження в американсько-українських стосунках як нагоду для тіснішого зміцнення зв’язків між Росією й Україною. В Росії й далі розцінюють Україну як частину так званого близького зарубіжжя і ще до виникнення напруження (в українсько-американських стосунках) працювали над зміцненням (російських) позицій, переважно за допомогою економічних важелів", – зазначив американський дипломат.

Він також нагадав, що існують дуже тісні стосунки між президентськими адміністраціями у Москві та Києві, причому він не виключив, що "Росія не зовсім пасивно ставитиметься й щодо наступної української передвиборної кампанії".

Вершбоу припустив, що росіяни "зосереджуватимуть увагу на економічних важелях як засобі збереження та зміцнення їхнього впливу".

"Сполучені Штати не розцінюють як проблему тісну російсько-українську економічну співпрацю, якщо вона базується на передумові, що Україна є суверенною державою й росіяни шануватимуть це", – заявив посол США в Росії.

Посол США в Україні Карлос Паскуаль, виступаючи в Вашингтоні, з дещо більшим занепокоєнням висловися про ймовірні наслідки зростання економічного впливу Росії в Україні.

За його словами, президент Кучма потребує президента Путіна, з яким він зустрічається майже кожні три тижні. Останніми роками чітко зросла залежність Києва від Москви: "Політична залежність стала нагодою для утворення економічних можливостей для російських підприємств. Якщо поглянути на офіційні дані про інвестиції, російські компанії займають третє чи пак четверте місце, вклавши приблизно чотириста мільйонів доларів. Однак ті, що мали можливість побувати в Україні, розуміють, що це не так, що це не відповідає дійсності – адже російська економічна присутність є набагато більшою".

При цьому американський дипломат зауважив, що США не є проти прямих російських капіталовкладень в українські підприємства. Проте, за його словами, деякі кроки української влади у стратегічному розумінні не є на користь України – й тут ідеться передусім про нафтогазовий сектор.

У цьому контексті посол Паскуаль вказав на нещодавно підписані два договори. По-перше, це ще донедавна таємна угода між російським "Газпромом" та українським "Нафтогазом" має положення "про спільне рішення щодо змін у керівництві міжнародного консорціуму", який контролюватиме українську частину міжнародної системи газопроводу. Іншими словами, російський "Газпром" отримав право на вето щодо української частини газопроводу. За словами Паскуаля, Газпром не може бути щасливішим – адже росіяни намагалися досягти цього уже з 1992 року.

Також і в секторі нафтопроводів, за оцінкою посла Паскуаля, українська сторона зробила аналогічні помилки. В рамках переговорів щодо трубопроводу в адріатичному напрямку віддано всі права контролю транзиту по українській території російській компанії "Транснєфть". Це створює потенційну загрозу взагалі самому існуванню нафтопроводу Одеса-Броди: "Отож протягом минулих трьох місяців Україна пішла на радикальні поступки, що неймовірно різко посилює російський вплив на Україну в нафтогазовій сфері і потенційно може позбавити Україну і спроби отримання нових джерел нафти з Каспію, які не залежать від Росії", – зазначив Паскуаль.

Українська служба радіо "Свобода"powered by lun.ua